April 15-16, 2016
|
Benedictine University - Lisle, IL

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Andrew DeBolt SR-4 Elmhurst 1:59.88 2:09.02 2:17.01 2:09.02 1:25.63 1:51.89 1:54.17 10
2 Grant Marton FR-1 Carroll 1:48.60 1:22.03 1:57.84 2:09.40 1:49.76 1:40.52 1:55.53 8
3 Alex Lima FR-1 St. Francis (Ill.) 2:03.86 2:10.80 2:20.06 1:58.07 1:45.34 1:49.97 1:55.75 6
4 Alejandro Garcia SO-2 Robert Morris (Ill.) 1:22.48 2:22.89 2:15.92 1:22.48 1:36.43 1:39.91 1:56.17 5
5 Chris Dziagwa SR-4 Benedictine (Ill.) 1:45.23 1:39.39 1:30.03 1:58.09 1:51.08 1:47.57 1:56.92 4
6 Brandon Goesch JR-3 Concordia (Wis.) 1:38.30 1:24.26 1:51.17 1:33.62 2:32.13 1:40.64 1:57.02 3
7 Connor Ritzi SO-2 Lewis 1:56.28 2:20.01 1:37.30 1:25.43 1:53.91 1:24.25 1:58.65 2
8 John Principato SO-2 St. Francis (Ill.) 1:31.86 1:31.86 1:44.98 1:42.59 2:24.34 1:41.40 1:59.29 1
9 Chris Zavala FR-1 St. Francis (Ill.) 2:25.24 1:43.23 1:50.43 1:56.43 2:21.64 1:55.23 2:00.03 -
10 Kevin Ziegenhorn FR-1 Illinois-Chicago 1:54.60 1:36.51 1:47.36 1:47.36 2:25.97 2:18.73 2:00.63 -
11 Carly Cassaneuve FR-1 Benedictine (Ill.) 2:29.67 1:59.50 1:54.67 2:18.81 1:24.49 2:27.26 2:00.70 -
12 Jeff Abbott SO-2 Elmhurst 2:08.62 1:29.80 1:46.78 1:35.86 2:29.25 1:37.08 2:01.34 -
13 Aaron Sanchez SO-2 St. Francis (Ill.) 2:00.46 1:43.42 1:45.86 2:00.46 1:30.04 2:26.01 2:01.67 -
14 Luke Boss FR-1 Trinity Christian 1:43.46 2:37.01 2:19.97 1:56.85 1:51.98 2:30.92 2:01.71 -
15 Joseph Sipiorski FR-1 Judson 2:05.47 1:36.23 2:01.81 2:05.47 1:38.67 1:41.11 2:01.81 -
16 Dietrich Heiss SO-2 Judson 1:30.16 2:33.51 2:04.27 1:36.25 2:05.49 1:50.87 2:01.83 -
17 Mitch Tuthill SR-4 Benedictine (Ill.) 2:18.52 2:22.20 1:38.07 2:39.36 1:44.20 2:07.49 2:02.58 -
18 Christian Devant FR-1 Rockford 1:51.62 1:56.52 2:18.60 1:46.71 2:24.73 1:28.31 2:02.65 -
19 Jordy Arriaga SO-2 Judson 1:45.53 2:14.99 2:08.85 2:08.85 1:57.81 1:45.53 2:02.71 -
20 Caleb Fletcher SO-2 Judson 2:25.16 2:15.32 2:30.08 1:47.02 2:31.31 1:48.25 2:03.01 -
21 Nathan Costello SO-2 St. Francis (Ill.) 2:03.45 1:58.52 1:57.28 1:38.76 1:35.06 1:51.11 2:03.45 -
22 Dan Farrenkopf JR-3 Carroll 1:38.16 2:35.32 1:35.68 1:31.95 2:40.29 2:37.80 2:04.25 -
23 Kyle Irvin JR-3 Lewis 1:38.28 2:33.02 2:06.89 2:18.09 1:43.26 1:48.23 2:04.40 -
24 TJ Paton SO-2 Harper College 2:14.38 1:44.52 2:25.58 1:35.81 1:39.54 1:38.30 2:04.42 -
25 Kurtis Monahan FR-1 Harper College 2:06.28 1:37.53 1:33.78 2:26.29 2:26.29 1:53.78 2:05.03 -
26 Christian Aldana   Lake Forest 2:31.46 2:05.17 2:03.92 2:02.67 1:30.13 2:30.21 2:05.17 -
27 Sean Beckford SO-2 Beloit 1:28.55 1:34.88 1:33.61 2:16.62 2:16.62 2:22.95 2:06.50 -
28 Christian Rasmussen JR-3 Concordia Univ. Chicago 1:33.70 2:35.75 1:34.97 2:09.16 2:12.96 1:50.16 2:06.62 -
29 Michael Kinfe Sophomore Unattached 2:38.69 1:59.34 2:04.42 1:47.91 1:45.37 1:47.91 2:06.95   
30 Aaron Boyer JR-3 Concordia Univ. Chicago 1:41.00 1:47.39 2:04.01 1:32.05 2:02.73 2:07.84 2:07.84 -
31 Tyler Kesner SO-2 St. Ambrose 2:12.98 1:32.06 2:23.21 2:38.55 1:37.18 1:35.90 2:07.86 -
32 Skylar Mitchell SO-2 St. Ambrose 2:03.24 2:12.23 1:40.13 1:46.55 2:05.81 1:40.13 2:08.37 -
33 Kyle Reiling Senior UNAT-St. Ambrose 2:23.83 2:22.55 1:31.18 1:32.47 1:47.88 2:44.38 2:08.42   
34 Nick Schulberg JR-3 Elmhurst 2:47.64 2:36.03 2:32.16 2:28.30 2:12.82 2:30.88 2:08.95 -
35 Koffivi Vonor   Lake Forest 1:40.76 2:16.92 1:33.01 2:20.80 1:49.80 1:39.46 2:09.17 -
36 Daryle Worley SO-2 Judson 1:37.20 2:21.27 2:19.97 2:10.90 1:51.46 2:34.23 2:09.60 -
37 Josh Warren JR-3 Concordia Univ. Chicago 1:47.59 2:08.33 2:48.51 2:07.03 1:37.22 2:44.62 2:09.62 -
38 Matthew King JR-3 Calumet-St. Joseph 1:59.27 1:45.01 2:35.57 2:42.05 1:37.23 1:41.12 2:09.64 -
39 Robert Bruns SO-2 Judson 2:22.02 2:48.08 1:31.21 2:48.08 1:37.72 2:11.60 2:10.29 -
40 Jonathan Stern Sophomore Lake Forest 2:48.09 1:39.03 2:23.33 1:40.34 1:39.03 2:38.97 2:10.30 -
41 AJ Engelsen FR-1 St. Ambrose 2:30.63 2:48.97 2:22.77 1:52.65 1:50.03 2:09.67 2:10.98 -
42 Ty Balduf SR-4 St. Ambrose 1:38.55 2:31.10 2:42.93 2:17.96 2:07.45 1:49.06 2:11.39 -
43 Chris Kuyvenhoven SO-2 Trinity Christian 1:52.47 2:20.25 2:18.93 1:55.11 2:16.28 2:46.71 2:12.31 -
44 Beau Barber   Illinois Track Club 1:54.64 2:21.30 2:23.97 1:46.64 2:47.96 2:50.63 2:13.30   
45 Matt Black   Lake Forest 2:20.52 2:13.82 2:28.54 2:31.22 2:25.87 2:13.82 2:13.82 -
46 John Majerus JR-3 Judson 2:35.78 2:20.88 2:19.53 2:47.97 2:49.33 2:23.59 2:15.46 -
47 Jacob Wiese SO-2 Judson 1:34.92 2:34.58 2:15.59 2:02.04 2:38.64 2:48.14 2:15.59 -
48 Brian Alcorn JR-3 Beloit 1:48.11 2:01.79 1:38.53 2:46.95 1:54.95 2:03.16 2:16.84 -
49 Bailey Beard FR-1 Rockford 2:48.45 1:49.98 2:35.92 2:01.12 1:49.98 2:24.78 2:19.21 -
50 Casey Gerczak FR-1 St. Ambrose 1:37.65 1:39.05 2:50.19 2:18.11 1:44.63 1:50.21 2:19.50 -
51 Jason Shaughnessy FR-1 DuPage 1:39.10 3:04.05 2:13.08 2:52.72 1:40.52 2:41.39 2:21.57 -
52 Nick DeLuca SO-2 Elmhurst 2:57.37 2:20.48 2:13.38 1:47.84 2:58.79 1:57.77 2:21.89 -
53 Joshua DeGuzman SO-2 Elmhurst 2:42.98 2:05.48 2:35.77 2:32.89 1:46.73 1:48.18 2:24.23 -
54 Nick Grazier FR-1 DuPage 2:08.22 2:37.36 2:44.64 2:19.88 2:47.56 2:38.82 2:25.70 -
55 John Bowen SO-2 Judson 2:21.46 2:58.30 1:54.94 2:11.15 2:34.72 2:53.88 2:27.35 -
56 Mohammed Farhan SR-4 Benedictine (Ill.) 3:02.30 2:03.02 2:34.14 1:43.75 2:01.54 1:58.57 2:28.21 -
57 Chris Wido JR-3 Benedictine (Ill.) 1:49.70 1:54.27 3:15.02 2:07.99 2:47.60 2:39.98 2:32.36 -
58 Ricardo Robles SR-4 Elmhurst 2:03.03 3:20.90 2:48.19 1:50.57 3:14.67 2:34.18 2:35.73 -
  Justin Balkcom FR-1 Triton College DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Isaac Gewarges SO-2 Illinois Tech DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Anthony Peters SO-2 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Reid Henry SO-2 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jonah Niedermeier JR-3 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ben Coyer SR-4 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jacob Gray SR-4 Beloit DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  George Gray SR-4 Beloit DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ahmed Osman SO-2 Illinois-Chicago DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lucas Beltran SR-4 Illinois-Chicago DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Luis Escarcega FR-1 Illinois-Chicago DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Bartosz Karpiesiuk SO-2 Triton College DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Andrew DeBolt SR-4 Elmhurst 1:54.17 2:17.01 1:25.63 1:31.34 1:57.60 10
2 Grant Marton FR-1 Carroll 1:55.53 1:26.65 1:47.45 1:43.98 1:31.27 8
3 Alex Lima FR-1 St. Francis (Ill.) 1:55.75 2:03.86 1:25.66 1:51.12 1:41.86 6
5 Chris Dziagwa SR-4 Benedictine (Ill.) 1:56.92 2:06.28 1:42.89 2:19.14 1:37.05 4
8 John Principato SO-2 St. Francis (Ill.) 1:59.29 1:47.37 2:21.96 2:30.31 1:48.56 1
10 Kevin Ziegenhorn FR-1 Illinois-Chicago 2:00.63 1:26.86 2:17.52 1:53.40 1:55.81 -
13 Aaron Sanchez SO-2 St. Francis (Ill.) 2:01.67 2:36.96 1:51.94 1:58.02 2:10.19 -
37 Josh Warren JR-3 Concordia Univ. Chicago 2:09.62 2:03.14 2:36.84 1:33.33 1:56.66 -
  Ahmed Osman SO-2 Illinois-Chicago DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lucas Beltran SR-4 Illinois-Chicago DNS DNS DNS DNS DNS   
  George Gray SR-4 Beloit DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
4 Alejandro Garcia SO-2 Robert Morris (Ill.) 1:25.97 1:56.17 5
6 Brandon Goesch JR-3 Concordia (Wis.) 1:50.00 1:57.02 3
7 Connor Ritzi SO-2 Lewis 1:50.35 1:58.65 2
9 Chris Zavala FR-1 St. Francis (Ill.) 2:20.44 2:00.03 -
12 Jeff Abbott SO-2 Elmhurst 2:03.77 2:01.34 -
14 Luke Boss FR-1 Trinity Christian 2:11.45 2:01.71 -
21 Nathan Costello SO-2 St. Francis (Ill.) 2:29.38 2:03.45 -
23 Kyle Irvin JR-3 Lewis 2:33.02 2:04.40 -
  Luis Escarcega FR-1 Illinois-Chicago DNS DNS   
  Jacob Gray SR-4 Beloit DNS DNS   
  Ben Coyer SR-4 St. Ambrose DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Carly Cassaneuve FR-1 Benedictine (Ill.) 2:00.70 2:33.29 2:15.19 2:05.53 2:16.40 1:34.15 1:37.77 -
16 Dietrich Heiss SO-2 Judson 2:01.83 2:37.16 1:39.90 2:23.76 1:43.56 1:44.78 1:26.50 -
17 Mitch Tuthill SR-4 Benedictine (Ill.) 2:02.58 2:22.20 2:33.23 2:16.07 1:34.39 2:30.78 2:18.52 -
18 Christian Devant FR-1 Rockford 2:02.65 1:27.09 2:33.32 2:01.43 2:05.11 1:31.99 2:07.56 -
19 Jordy Arriaga SO-2 Judson 2:02.71 2:24.80 1:40.63 2:08.85 2:01.49 1:33.26 2:14.99 -
22 Dan Farrenkopf JR-3 Carroll 2:04.25 1:39.40 1:56.80 2:11.71 2:31.59 2:05.50 2:39.04 -
25 Kurtis Monahan FR-1 Harper College 2:05.03 1:48.78 2:40.04 2:28.79 2:12.54 2:08.78 1:27.53 -
26 Christian Aldana   Lake Forest 2:05.17 2:10.18 2:23.95 2:02.67 1:51.41 2:13.94 1:40.14 -
27 Sean Beckford SO-2 Beloit 2:06.50 1:53.85 2:02.71 1:51.32 2:25.48 1:33.61 2:15.36 -
28 Christian Rasmussen JR-3 Concordia Univ. Chicago 2:06.62 1:59.03 1:31.17 2:10.42 2:10.42 1:57.76 2:42.08 -
29 Michael Kinfe Sophomore Unattached 2:06.95 2:22.19 1:30.14 2:00.61 1:36.49 2:45.04 1:42.83   
38 Matthew King JR-3 Calumet-St. Joseph 2:09.64 2:39.46 1:51.49 2:18.72 2:10.94 2:03.16 2:42.05 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
15 Joseph Sipiorski FR-1 Judson 2:01.81 -
20 Caleb Fletcher SO-2 Judson 2:03.01 -
31 Tyler Kesner SO-2 St. Ambrose 2:07.86 -
34 Nick Schulberg JR-3 Elmhurst 2:08.95 -
35 Koffivi Vonor   Lake Forest 2:09.17 -
40 Jonathan Stern Sophomore Lake Forest 2:10.30 -
42 Ty Balduf SR-4 St. Ambrose 2:11.39 -
44 Beau Barber   Illinois Track Club 2:13.30   
49 Bailey Beard FR-1 Rockford 2:19.21 -
51 Jason Shaughnessy FR-1 DuPage 2:21.57 -
  Reid Henry SO-2 St. Ambrose DNS   
  Anthony Peters SO-2 St. Ambrose DNS   
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
24 TJ Paton SO-2 Harper College 2:00.69 2:04.42 2:16.87 1:38.30 1:28.34 -
30 Aaron Boyer JR-3 Concordia Univ. Chicago 2:33.41 2:07.84 1:39.72 1:37.16 2:07.84 -
32 Skylar Mitchell SO-2 St. Ambrose 1:29.86 2:08.37 2:21.21 2:09.66 2:27.63 -
41 AJ Engelsen FR-1 St. Ambrose 2:47.66 2:10.98 2:33.25 2:21.46 1:46.10 -
43 Chris Kuyvenhoven SO-2 Trinity Christian 2:41.42 2:12.31 1:47.18 2:21.58 2:21.58 -
45 Matt Black   Lake Forest 1:51.07 2:13.82 1:44.38 2:27.21 2:33.90 -
48 Brian Alcorn JR-3 Beloit 2:29.16 2:16.84 1:46.74 2:56.53 2:57.90 -
50 Casey Gerczak FR-1 St. Ambrose 1:55.79 2:19.50 1:39.05 2:05.55 1:50.21 -
52 Nick DeLuca SO-2 Elmhurst 2:38.92 2:21.89 1:54.93 2:10.54 1:49.26 -
54 Nick Grazier FR-1 DuPage 2:05.31 2:25.70 2:35.90 2:03.85 2:05.31 -
  Jonah Niedermeier JR-3 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS DNS   
  Isaac Gewarges SO-2 Illinois Tech DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
33 Kyle Reiling Senior UNAT-St. Ambrose 1:38.89 1:50.45 2:10.99 2:28.97 2:08.42 1:49.16   
36 Daryle Worley SO-2 Judson 2:25.16 1:41.09 2:43.30 1:35.91 2:09.60 2:36.82 -
39 Robert Bruns SO-2 Judson 2:31.14 1:46.84 2:25.93 2:23.32 2:10.29 2:37.65 -
46 John Majerus JR-3 Judson 2:35.78 1:37.54 2:20.88 1:38.89 2:15.46 2:33.07 -
47 Jacob Wiese SO-2 Judson 2:38.64 2:35.93 1:44.41 2:52.20 2:15.59 2:34.58 -
53 Joshua DeGuzman SO-2 Elmhurst 2:53.08 3:03.18 3:06.06 2:32.89 2:24.23 1:53.95 -
55 John Bowen SO-2 Judson 3:10.09 2:17.04 2:31.77 1:44.62 2:27.35 2:36.20 -
56 Mohammed Farhan SR-4 Benedictine (Ill.) 2:07.46 2:20.80 2:43.04 1:45.23 2:28.21 2:11.91 -
57 Chris Wido JR-3 Benedictine (Ill.) 2:56.74 3:13.50 1:46.66 2:21.70 2:32.36 1:58.84 -
58 Ricardo Robles SR-4 Elmhurst 2:46.64 3:09.99 2:26.39 2:54.42 2:35.73 3:00.65 -
  Bartosz Karpiesiuk SO-2 Triton College DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Justin Balkcom FR-1 Triton College DNS DNS DNS DNS DNS DNS