April 22-23, 2016
|
Lynchburg - Lynchburg, VA

Women's 100 Meters Finals

W: -2.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 13.61 12.15 9.36 11.91 13.61 9.12 10
2 Shamyra Wilkerson FR-1 Shenandoah 8.77 12.52 15.28 16.03 14.78 11.27 8
3 Tajah Miller FR-1 Eastern Mennonite 13.72 12.58 14.85 9.31 14.72 14.60 6
4 Shakira Mills SR-4 Virginia Wesleyan 11.20 12.72 12.47 14.63 8.91 11.45 5
5 Diana Young SO-2 Randolph 13.74 12.72 13.61 11.58 8.91 10.82 4
6 Lacey Elliott SO-2 Lynchburg 11.19 12.86 9.01 12.61 9.52 16.34 3
7 Mackenzie Davignon SR-4 Roanoke 15.89 13.02 10.55 14.20 10.16 15.24 2
8 Molly Ungrady SR-4 Washington and Lee 14.29 13.11 13.51 12.85 13.64 11.80 1

Women's 100 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 12.25 14.95 11.76
2 Tajah Miller FR-1 Eastern Mennonite 12.56 10.68 10.05
3 Shamyra Wilkerson FR-1 Shenandoah 12.59 12.97 13.48
4 Diana Young SO-2 Randolph 12.62 9.72 12.62
5 Lacey Elliott SO-2 Lynchburg 12.70 10.04 12.07
6 Shakira Mills SR-4 Virginia Wesleyan 12.92 12.54 10.21
7 Molly Ungrady SR-4 Washington and Lee 12.93 9.70 12.68
8 Mackenzie Davignon SR-4 Roanoke 13.03 13.56 13.42
9 Melanie Meadows SO-2 Roanoke 13.11 14.03 10.89
10 Tye Meador FR-1 Bridgewater (Va.) 13.38 13.52 16.73
11 Makora Nyagwegwe JR-3 Eastern Mennonite 13.51 13.65 16.22
12 Ymani Breedlove FR-1 Guilford 13.91 17.53 14.05
13 Jazmane Overby FR-1 Eastern Mennonite 13.93 10.31 14.07
14 A'lexus Newkirk SO-2 Guilford 14.17 12.05 17.57
15 Brooke Hargreaves JR-3 Shenandoah 14.56 12.53 17.77
  Jessica Rosenwasser FR-1 Washington and Lee DNS DNS DNS
Women's 100 Meters Preliminaries Heat 1
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Tajah Miller FR-1 Eastern Mennonite 12.56 9.05
6 Shakira Mills SR-4 Virginia Wesleyan 12.92 12.67
7 Molly Ungrady SR-4 Washington and Lee 12.93 15.52
8 Mackenzie Davignon SR-4 Roanoke 13.03 14.47
10 Tye Meador FR-1 Bridgewater (Va.) 13.38 12.85
13 Jazmane Overby FR-1 Eastern Mennonite 13.93 12.54
14 A'lexus Newkirk SO-2 Guilford 14.17 18.28
  Jessica Rosenwasser FR-1 Washington and Lee DNS DNS
Women's 100 Meters Preliminaries Heat 2
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 11.15 11.40 12.99 12.25 14.95 9.80 14.83
3 Shamyra Wilkerson FR-1 Shenandoah 14.86 11.34 14.73 12.59 14.36 10.71 14.10
4 Diana Young SO-2 Randolph 9.97 10.98 9.09 12.62 16.03 15.27 14.64
5 Lacey Elliott SO-2 Lynchburg 13.72 15.62 15.88 12.70 9.40 14.86 14.10
9 Melanie Meadows SO-2 Roanoke 11.28 11.67 15.60 13.11 12.20 9.71 9.57
11 Makora Nyagwegwe JR-3 Eastern Mennonite 12.57 11.76 11.22 13.51 10.00 10.27 17.30
12 Ymani Breedlove FR-1 Guilford 16.42 17.53 11.55 13.91 16.42 14.19 15.72
15 Brooke Hargreaves JR-3 Shenandoah 18.50 12.82 11.51 14.56 15.44 10.34 15.87

Women's 200 Meters Finals

W: -3.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 24.74 27.22 10
2 Alexis Janney SR-4 Roanoke 25.45 24.18 8
3 Shamyra Wilkerson FR-1 Shenandoah 25.47 32.35 6
4 Dana Lee JR-3 Washington and Lee 25.54 32.44 5
5 Diana Young SO-2 Randolph 25.75 21.63 4
6 Tajah Miller FR-1 Eastern Mennonite 26.42 19.29 3
7 Brynn MacDougall JR-3 Roanoke 26.55 31.60 2
8 Lacey Elliott SO-2 Lynchburg 26.78 19.29 1

Women's 200 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 Shamyra Wilkerson FR-1 Shenandoah 25.22 0.5
2 Alexis Janney SR-4 Roanoke 25.28 0.8
3 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 25.31 1.1
4 Dana Lee JR-3 Washington and Lee 25.61 0.5
5 Tajah Miller FR-1 Eastern Mennonite 25.71 1.1
6 Diana Young SO-2 Randolph 25.86 0.8
7 Brynn MacDougall JR-3 Roanoke 26.24 0.8
8 Lacey Elliott SO-2 Lynchburg 26.54 0.8
9 Shakira Mills SR-4 Virginia Wesleyan 26.60 0.5
10 Tiffany Lennon JR-3 Virginia Wesleyan 27.38 1.1
11 Tye Meador FR-1 Bridgewater (Va.) 27.55 0.5
12 Ayanna Dixon FR-1 Shenandoah 28.14 0.8
13 Jada Philson SO-2 Virginia Wesleyan 28.19 1.1
14 Ymani Breedlove FR-1 Guilford 28.38 1.1
15 Jamie McCreary SO-2 Guilford 28.42 1.1
16 Kayla Scott SO-2 Guilford 29.28 0.8
17 A'lexus Newkirk SO-2 Guilford 29.30 0.5
18 Brooke Hargreaves JR-3 Shenandoah 30.59 0.5
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 1
W: 0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Shamyra Wilkerson FR-1 Shenandoah 28.25 25.22 25.48 31.78 22.20
4 Dana Lee JR-3 Washington and Lee 32.02 25.61 24.08 26.38 22.80
9 Shakira Mills SR-4 Virginia Wesleyan 27.93 26.60 31.92 26.60 25.54
11 Tye Meador FR-1 Bridgewater (Va.) 35.54 27.55 22.32 35.27 23.97
17 A'lexus Newkirk SO-2 Guilford 34.58 29.30 23.15 24.03 27.25
18 Brooke Hargreaves JR-3 Shenandoah 27.84 30.59 31.82 39.16 23.25
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 2
W: 1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 24.81 20.51 22.28 25.57 25.31 19.75
5 Tajah Miller FR-1 Eastern Mennonite 22.37 23.40 33.43 31.37 25.71 31.37
10 Tiffany Lennon JR-3 Virginia Wesleyan 19.44 21.91 27.93 29.30 27.38 22.46
13 Jada Philson SO-2 Virginia Wesleyan 23.68 19.74 29.89 33.83 28.19 20.30
14 Ymani Breedlove FR-1 Guilford 32.36 34.06 22.71 24.98 28.38 32.92
15 Jamie McCreary SO-2 Guilford 23.31 20.18 29.85 20.18 28.42 26.72
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 3
W: 0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Alexis Janney SR-4 Roanoke 28.06 25.28 25.28
6 Diana Young SO-2 Randolph 18.62 25.86 24.31
7 Brynn MacDougall JR-3 Roanoke 20.73 26.24 27.03
8 Lacey Elliott SO-2 Lynchburg 23.36 26.54 28.14
12 Ayanna Dixon FR-1 Shenandoah 34.05 28.14 30.96
16 Kayla Scott SO-2 Guilford 31.33 29.28 25.48

Women's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alexis Janney SR-4 Roanoke 57.33 40.47 48.90 1:00.70 52.83 53.96 56.20 10
2 Alease Kinney SR-4 Roanoke 1:13.47 1:03.22 43.86 40.44 1:14.04 59.23 56.95 8
3 Dana Lee JR-3 Washington and Lee 1:11.79 1:05.52 59.25 1:11.79 1:10.65 50.14 56.97 6
4 Brynn MacDougall JR-3 Roanoke 1:16.52 52.98 1:14.17 41.21 57.10 50.04 58.86 5
5 Tiana Hughes SR-4 Virginia Wesleyan 1:10.86 1:09.67 45.25 56.57 58.95 57.76 59.54 4
6 Kara Farroni JR-3 Washington and Lee 53.89 44.81 49.05 55.71 59.34 1:01.76 1:00.55 3
7 Alyssa Willis SO-2 Virginia Wesleyan 1:18.15 1:09.07 47.26 1:18.15 1:01.80 1:16.33 1:00.58 2
8 Amy Steller SO-2 Guilford 1:01.50 1:15.65 1:15.65 1:06.42 51.66 54.12 1:01.50 1

Women's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alexis Janney SR-4 Roanoke 45.37 47.67 57.43 41.35 47.10 1:10.07
2 Dana Lee JR-3 Washington and Lee 1:15.56 1:08.00 58.12 1:14.40 48.82 1:13.82
3 Alease Kinney SR-4 Roanoke 1:12.02 43.33 58.55 1:03.24 49.77 57.97
4 Brynn MacDougall JR-3 Roanoke 52.26 1:12.22 58.71 1:09.87 1:10.46 43.45
5 Tiana Hughes SR-4 Virginia Wesleyan 1:07.20 1:15.60 1:00.00 42.60 55.80 1:09.00
6 Kara Farroni JR-3 Washington and Lee 49.38 1:18.28 1:00.21 1:06.84 1:06.84 48.17
7 Amy Steller SO-2 Guilford 46.97 1:09.54 1:01.00 45.14 50.63 1:18.08
8 Alyssa Willis SO-2 Virginia Wesleyan 50.57 45.64 1:01.67 50.57 43.79 53.04
9 Brittany Williams SO-2 Eastern Mennonite 1:10.09 1:03.88 1:02.02 53.96 1:07.61 54.58
10 Kate Flora SO-2 Bridgewater (Va.) 1:07.71 1:19.20 1:03.87 44.71 58.76 47.27
11 Haley Bunting JR-3 Bridgewater (Va.) 1:18.38 1:24.21 1:04.77 1:15.78 51.82 1:09.31
12 Sydney Brown SR-4 Guilford 1:28.87 1:08.57 1:09.97 1:26.07 51.08 1:21.87
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alexis Janney SR-4 Roanoke 43.65 57.43 58.01 59.16 56.29
3 Alease Kinney SR-4 Roanoke 43.33 58.55 1:06.75 45.09 1:05.58
6 Kara Farroni JR-3 Washington and Lee 1:11.65 1:00.21 1:06.84 1:07.44 1:02.62
8 Alyssa Willis SO-2 Virginia Wesleyan 1:04.76 1:01.67 1:12.16 57.97 1:07.22
10 Kate Flora SO-2 Bridgewater (Va.) 1:14.73 1:03.87 1:18.56 1:19.20 1:20.48
11 Haley Bunting JR-3 Bridgewater (Va.) 1:02.18 1:04.77 1:13.19 54.41 1:07.36
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Dana Lee JR-3 Washington and Lee 58.12
4 Brynn MacDougall JR-3 Roanoke 58.71
5 Tiana Hughes SR-4 Virginia Wesleyan 1:00.00
7 Amy Steller SO-2 Guilford 1:01.00
9 Brittany Williams SO-2 Eastern Mennonite 1:02.02
12 Sydney Brown SR-4 Guilford 1:09.97

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Hannah Chappell-Dick SR-4 Eastern Mennonite 2:11.80 2:35.53 2:21.03 2:23.67 10
2 Maryellen Hauver SO-2 Bridgewater (Va.) 2:14.15 2:47.69 1:56.71 1:37.93 8
3 Catherine Fonvielle JR-3 Washington and Lee 2:17.58 2:28.59 1:52.82 1:36.31 6
4 Margaret Seybold FR-1 Washington and Lee 2:18.83 2:29.94 2:24.39 2:03.56 5
5 Liliana Arnold SO-2 Washington and Lee 2:19.81 1:57.44 1:56.05 2:21.21 4
6 Tess Stryk JR-3 Guilford 2:24.64 1:52.82 2:47.79 2:13.07 3
7 Juni Schirch SR-4 Eastern Mennonite 2:26.51 2:08.93 2:48.49 2:00.14 2
8 Maria Crist SR-4 Bridgewater (Va.) 2:26.74 3:07.83 2:32.61 2:10.60 1
9 Alexandria Caljean FR-1 Shenandoah 2:27.75 2:10.02 2:33.66 3:04.69 -
10 Maria Yoder FR-1 Eastern Mennonite 2:31.73 2:16.56 2:13.53 2:33.25 -
11 Kyla Edwards-Henderson SO-2 Virginia Wesleyan 2:32.16 2:47.38 1:52.60 2:51.94 -
12 Emily Young SO-2 Bridgewater (Va.) 2:33.21 2:30.15 2:27.09 2:22.49 -
13 Sarah Mann SO-2 Shenandoah 2:39.14 2:58.24 3:10.97 2:20.05 -
14 Jeanne Skulstad FR-1 Roanoke 2:42.84 2:20.05 2:57.50 2:16.79 -
15 Margot Warner JR-3 Roanoke 2:48.95 3:12.61 3:09.23 3:02.47 -
16 Sydney Brown SR-4 Guilford 2:51.23 2:58.08 2:54.66 2:44.38 -
  Marissa Coombs SO-2 Virginia Wesleyan DNS DNS DNS DNS   
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
6 Tess Stryk JR-3 Guilford 2:24.64 3
7 Juni Schirch SR-4 Eastern Mennonite 2:26.51 2
9 Alexandria Caljean FR-1 Shenandoah 2:27.75 -
10 Maria Yoder FR-1 Eastern Mennonite 2:31.73 -
11 Kyla Edwards-Henderson SO-2 Virginia Wesleyan 2:32.16 -
14 Jeanne Skulstad FR-1 Roanoke 2:42.84 -
15 Margot Warner JR-3 Roanoke 2:48.95 -
16 Sydney Brown SR-4 Guilford 2:51.23 -
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Hannah Chappell-Dick SR-4 Eastern Mennonite 2:11.80 2:23.67 1:55.99 10
2 Maryellen Hauver SO-2 Bridgewater (Va.) 2:14.15 1:40.62 2:36.96 8
3 Catherine Fonvielle JR-3 Washington and Lee 2:17.58 1:50.07 2:17.58 6
4 Margaret Seybold FR-1 Washington and Lee 2:18.83 2:27.16 2:39.66 5
5 Liliana Arnold SO-2 Washington and Lee 2:19.81 1:39.27 3:00.36 4
8 Maria Crist SR-4 Bridgewater (Va.) 2:26.74 1:55.93 2:37.02 1
12 Emily Young SO-2 Bridgewater (Va.) 2:33.21 2:07.17 2:17.89 -
13 Sarah Mann SO-2 Shenandoah 2:39.14 2:40.74 3:23.70 -
  Marissa Coombs SO-2 Virginia Wesleyan DNS DNS DNS   

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Hannah Chappell-Dick SR-4 Eastern Mennonite 3:26.05 3:34.63 3:43.22 5:54.85 4:46.17 4:31.87 10
2 Margaret Seybold FR-1 Washington and Lee 5:52.56 5:35.36 4:23.70 6:04.02 4:46.63 5:46.83 8
3 Samantha Yates FR-1 Washington and Lee 4:03.89 4:41.20 5:18.50 4:12.50 4:46.93 3:23.72 6
4 Liliana Arnold SO-2 Washington and Lee 5:38.20 4:35.90 6:25.66 3:45.47 4:56.66 4:59.63 5
5 Makenzie McDonald SR-4 Bridgewater (Va.) 4:40.19 4:16.08 4:25.12 4:40.19 5:01.27 4:25.12 4
6 Sarah Mann SO-2 Shenandoah 3:53.23 4:51.54 4:14.71 5:34.50 5:06.88 4:30.06 3
7 Nicole Legare SR-4 Shenandoah 6:41.04 3:51.37 6:34.87 5:51.68 5:08.49 5:57.85 2
8 Lindsey Crill SR-4 Lynchburg 5:45.69 5:05.21 6:35.52 5:23.89 5:11.43 6:29.29 1
9 Melissa Bauerle SR-4 Roanoke 4:13.49 5:31.72 3:42.19 3:48.45 5:12.94 4:16.61 -
10 Alexandria Caljean FR-1 Shenandoah 5:26.12 6:45.28 4:48.13 5:57.78 5:16.62 6:19.95 -
11 Meagan Gallagher SR-4 Lynchburg 7:12.09 7:12.09 5:54.45 4:13.18 5:37.57 5:24.07 -
12 Bailey Sanders FR-1 Washington and Lee 4:14.23 3:57.28 3:57.28 5:52.53 5:38.97 4:54.91 -
13 Kate Jenkins-Sullivan JR-3 Guilford 4:47.67 4:58.46 6:10.37 6:17.56 5:59.58 6:31.95 -
  Marissa Coombs SO-2 Virginia Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS   

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Samantha Yates FR-1 Washington and Lee 14:07.30 18:23.72 18:34.86 13:56.15 18:34.86 10
2 Kerri Dalton JR-3 Roanoke 23:29.67 13:27.15 18:56.83 18:56.83 23:18.30 8
3 Morgan Alvis FR-1 Lynchburg 24:19.67 19:16.06 19:27.73 14:12.45 23:44.63 6
4 Nora DeBoer SO-2 Roanoke 16:29.16 24:13.94 19:51.75 17:04.91 14:29.98 5
5 Kaitlin Bonaro SR-4 Washington and Lee 24:00.30 24:12.31 20:00.25 15:36.20 18:24.23 4
6 Mackenzie Fennell SO-2 Shenandoah 17:26.72 23:39.69 20:03.12 24:27.81 25:52.03 3
7 Caitlin Ashley JR-3 Roanoke 19:53.73 17:16.97 20:05.78 14:40.22 18:17.26 2
8 Haylee McGuire SO-2 Roanoke 22:42.66 23:55.01 20:05.89 20:54.13 15:52.66 1
9 Mary Eldridge SO-2 Eastern Mennonite 22:08.67 19:19.57 20:07.88 18:19.17 15:42.15 -
10 Mary Deis SR-4 Lynchburg 18:06.35 22:10.47 20:20.61 20:20.61 19:07.38 -
11 Kristi Miluski FR-1 Washington and Lee 26:22.16 17:34.78 20:26.48 18:48.37 21:40.07 -
12 Aislynn Smith FR-1 Shenandoah 15:59.93 14:32.67 20:46.66 18:54.46 19:44.33 -
13 Erin Quinn JR-3 Bridgewater (Va.) 23:15.77 14:40.22 20:57.45 27:02.11 22:00.33 -
14 Nicole Legare SR-4 Shenandoah 16:54.33 24:56.14 21:07.91 26:50.25 15:25.58 -
15 Ava Nadel JR-3 Guilford 23:57.80 25:59.88 22:36.41 21:55.72 24:38.49 -
  Shelby Shrader JR-3 Shenandoah DNF DNF DNF DNF DNF   
  Lindsey Crill SR-4 Lynchburg DNS DNS DNS DNS DNS   
  Makenzie McDonald SR-4 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jenna Rea FR-1 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS DNS   

Women's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kerri Dalton JR-3 Roanoke 38:15.30 44:22.55 30:36.24 30:59.20 43:36.65 32:08.06 32:31.01 10
2 Kirsten McMichael FR-1 Washington and Lee 38:37.82 29:44.73 48:40.46 33:36.51 50:13.17 27:02.48 33:13.33 8
3 Shelby Shrader JR-3 Shenandoah 40:48.22 29:47.20 34:16.51 45:42.01 30:11.69 32:14.10 37:32.37 6
4 Kayla McGhee FR-1 Shenandoah 41:01.08 34:02.70 48:24.08 40:11.86 32:24.26 34:02.70 52:54.80 5
5 Ellen Bauer SO-2 Roanoke 41:02.13 49:14.56 51:42.29 52:31.53 49:39.18 41:26.76 44:43.73 4
6 Mackenzie Fennell SO-2 Shenandoah 41:33.74 53:11.99 42:23.62 33:39.93 45:18.18 29:55.50 50:17.43 3
7 Erin Quinn JR-3 Bridgewater (Va.) 41:53.01 50:15.62 54:01.79 31:49.89 37:16.58 33:55.54 34:45.80 2
8 Mary Deis SR-4 Lynchburg 42:10.41 37:06.76 38:22.68 39:38.59 46:23.46 42:10.41 33:44.33 1
9 Kaylee Kubisiak SR-4 Bridgewater (Va.) 42:36.20 30:14.91 35:47.21 55:23.06 40:28.39 54:06.38 37:29.46 -
10 Jolee Paden SR-4 Eastern Mennonite 42:36.23 44:18.48 51:07.48 36:12.80 50:41.92 54:06.42 41:45.11 -
11 Jenna Rea FR-1 Bridgewater (Va.) 42:50.27 30:50.60 42:24.57 39:50.36 37:16.14 32:33.41 42:24.57 -
12 Lauren Johnson SR-4 Bridgewater (Va.) 43:24.07 32:33.06 42:05.95 41:39.91 42:05.95 33:51.18 33:51.18 -
13 Emma Phillips JR-3 Virginia Wesleyan 45:59.68 47:22.47 53:48.83 38:10.54 39:05.73 39:05.73 39:05.73 -

Women's 100 Hurdles

W: -0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kristen Trice SR-4 Bridgewater (Va.) 18.61 13.57 15.14 12.94 17.82 17.98 15.77 10
2 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 19.11 16.58 12.00 17.85 16.11 11.06 15.79 8
3 Kaleigh Hinton SO-2 Washington and Lee 17.94 19.54 20.34 20.02 12.49 18.10 16.01 6
4 Melanie Meadows SO-2 Roanoke 15.99 18.43 15.99 15.50 19.90 18.11 16.31 5
5 Brittany Bowers JR-3 Shenandoah 16.09 11.85 14.39 13.21 15.24 14.39 16.93 4
6 Erin McGovern SR-4 Roanoke 13.33 22.46 18.95 16.32 17.02 21.40 17.54 3
7 Alexis Coverton SO-2 Virginia Wesleyan 16.39 17.20 23.47 20.23 25.29 16.59 20.23 2

Women's 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Kaleigh Hinton SO-2 Washington and Lee 1:05.21 1:12.39 1:05.21 10
2 Erin McGovern SR-4 Roanoke 1:06.23 1:04.25 58.95 8
3 Alison Peacock FR-1 Washington and Lee 1:06.29 1:06.29 1:04.31 6
4 Kristen Trice SR-4 Bridgewater (Va.) 1:08.57 1:21.60 1:20.23 5
5 Kwonsha Washington FR-1 Virginia Wesleyan 1:09.14 1:07.07 1:08.45 4
6 Emily Mellman SR-4 Bridgewater (Va.) 1:13.82 1:01.27 1:01.27 3
7 Brittany Bowers JR-3 Shenandoah 1:26.07 1:18.33 1:19.19 2
8 Sarah Mann SO-2 Shenandoah 1:27.35 1:33.47 1:31.72 1

Women's 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Erin McGovern SR-4 Roanoke 1:21.85 1:07.64 59.53 56.15
2 Kaleigh Hinton SO-2 Washington and Lee 1:10.80 1:08.07 1:11.48 1:08.75
3 Alison Peacock FR-1 Washington and Lee 49.52 1:08.77 1:06.71 1:26.65
4 Kwonsha Washington FR-1 Virginia Wesleyan 1:00.52 1:11.20 51.27 59.81
5 Kristen Trice SR-4 Bridgewater (Va.) 1:13.12 1:13.85 1:21.24 1:21.24
6 Emily Mellman SR-4 Bridgewater (Va.) 1:30.98 1:14.57 1:07.12 55.19
7 Brittany Bowers JR-3 Shenandoah 1:28.14 1:16.64 1:20.48 1:33.50
8 Sarah Mann SO-2 Shenandoah 1:36.13 1:20.78 1:03.82 1:43.40
9 Elisabeth Marshall FR-1 Guilford 1:31.27 1:21.49 1:06.01 1:04.38
10 Allyson Wallace JR-3 Roanoke 1:06.72 1:23.39 1:14.22 1:30.90
Women's 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Erin McGovern SR-4 Roanoke 1:09.67 54.79 1:07.64 47.35
3 Alison Peacock FR-1 Washington and Lee 1:15.65 1:17.03 1:08.77 1:12.21
8 Sarah Mann SO-2 Shenandoah 1:19.98 1:11.09 1:20.78 1:01.40
9 Elisabeth Marshall FR-1 Guilford 1:10.90 1:24.75 1:21.49 1:06.01
10 Allyson Wallace JR-3 Roanoke 1:07.55 1:02.55 1:23.39 1:34.23
Women's 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Kaleigh Hinton SO-2 Washington and Lee 1:08.07
4 Kwonsha Washington FR-1 Virginia Wesleyan 1:11.20
5 Kristen Trice SR-4 Bridgewater (Va.) 1:13.85
6 Emily Mellman SR-4 Bridgewater (Va.) 1:14.57
7 Brittany Bowers JR-3 Shenandoah 1:16.64

Women's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Shelby Shrader JR-3 Shenandoah 12:27.96 11:45.62 14:13.80 9:17.44 14:56.14 10
2 Makenzie McDonald SR-4 Bridgewater (Va.) 15:18.71 11:46.70 13:32.71 15:11.65 9:53.63 8
3 Morgan Alvis FR-1 Lynchburg 9:41.87 11:58.35 13:46.11 8:22.85 12:48.64 6
4 Caitlin Ashley JR-3 Roanoke 11:26.44 12:10.25 13:30.58 13:01.37 12:17.56 5
5 Maria Crist SR-4 Bridgewater (Va.) 8:42.00 12:15.20 11:31.09 8:42.00 15:33.71 4
6 Mary Eldridge SO-2 Eastern Mennonite 12:37.74 12:22.88 14:51.46 15:58.32 11:30.88 3
7 Jennifer Barthol SO-2 Roanoke 15:33.36 12:32.71 8:54.43 15:18.31 11:17.44 2
8 Rebecca Reyna JR-3 Guilford 9:19.08 12:56.50 16:33.92 16:10.63 12:02.15 1
9 Kayla Wright FR-1 Virginia Wesleyan 13:53.34 13:45.09 16:54.86 14:59.35 10:43.57 -

Women's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Roanoke Mackenzie Davignon, Melanie Meadows, Alease Kinney, Alexis Janney 45.72 38.42 45.23 48.63 58.36 48.63 10
2 Washington and Lee Alison Peacock, Molly Ungrady, Kara Farroni, Jessica Rosenwasser 1:02.26 42.65 44.61 49.02 51.97 52.46 8
3 Virginia Wesleyan Shakira Mills, Alyssa Willis, Tiana Hughes, Alizae Dollins 49.27 57.73 59.72 49.76 48.77 51.26 6
4 Bridgewater (Va.) M'Kala Blue, Courtney Adams, Amber Celen, Kristen Trice 40.33 58.26 48.30 49.79 36.85 47.80 5
5 Eastern Mennonite Makora Nyagwegwe, Tajah Miller, Oksana Kittrell, Hannah Chappell-Dick 1:03.47 53.90 43.83 50.37 57.93 36.77 4
6 Shenandoah Brittany Bowers, Shamyra Wilkerson, Brooke Hargreaves, Ayanna Dixon 45.80 46.84 49.44 52.04 37.47 47.88 3
7 Guilford A'lexus Newkirk, Ymani Breedlove, Jamie McCreary, Kayla Scott 1:00.36 40.41 36.74 52.48 1:02.98 1:05.08 2
8 Lynchburg Shanice Clarke, Lacey Elliott, Maddie VanAken, Rachel Edwards 50.47 50.47 1:06.77 52.57 58.36 52.05 1

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Kristen Trice SR-4 Bridgewater (Va.) 1.63m 1.68m 1.29m 5' 4.25" 10
2 Mara Briggs FR-1 Roanoke 1.56m 1.34m 1.19m 5' 1.25" 8
3 Rolonda Taylor SO-2 Virginia Wesleyan 1.51m 1.86m 1.63m 4' 11.5" 6
4 Rachel Edwards SO-2 Lynchburg 1.51m 1.30m 1.77m 4' 11.5" 5
5 Maggie Kleber SR-4 Washington and Lee 1.46m 1.43m 1.66m 4' 9.5" 4
6 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 1.41m 1.10m 1.71m 4' 7.5" 2
6 Allyson Wallace JR-3 Roanoke 1.41m 1.02m 1.34m 4' 7.5" 2
6 Brittany Bowers JR-3 Shenandoah 1.41m 1.64m 1.57m 4' 7.5" 2
  Courtney Adams SO-2 Bridgewater (Va.) NH NH NH NH   

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Elizabeth Stanton JR-3 Washington and Lee 3.40m 11' 1.75" 10
2 Kaela Fiutak SR-4 Washington and Lee 3.19m 10' 5.5" 8
3 KeriAnne Gallagher JR-3 Bridgewater (Va.) 3.09m 10' 1.5" 6
4 Maddie VanAken FR-1 Lynchburg 2.94m 9' 7.75" 5
5 Courtney Adams SO-2 Bridgewater (Va.) 2.79m 9' 1.75" 4
6 Rachel Sturm SO-2 Eastern Mennonite 2.64m 8' 8" 3
7 Anna Holley SO-2 Roanoke 2.34m 7' 8" 2
8 Courtney Hughes FR-1 Randolph 2.19m 7' 2.25" 0.5
8 Kolby Parrott FR-1 Randolph 2.19m 7' 2.25" 0.5
  Kayli Reyna FR-1 Guilford NH NH   
  Kwonsha Washington FR-1 Virginia Wesleyan NH NH   

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Dana Lee JR-3 Washington and Lee 5.47m 5.81m 5.64m 18' 6" 10
  • 5.33 (0.6)
  • 5.31 (0.5)
  • 5.29 (+0.0)
  • 5.18 (+0.0)
  • 5.35 (0.2)
  • 5.64 (+0.0)
2 Amber Celen SO-2 Bridgewater (Va.) 4.77m 6.74m 5.48m 17' 11.75" 8
  • 5.25 (-0.4)
  • 5.48 (+0.0)
  • 5.38 (+0.0)
  • 5.21 (-0.5)
  • 5.19 (0.5)
  • 5.43 (0.5)
3 Tye Meador FR-1 Bridgewater (Va.) 5.32m 5.38m 5.12m 16' 9.75" 6
  • 5.09 (+0.0)
  • 5.03 (+0.0)
  • FOUL  
  • 4.45 (+0.0)
  • 4.77 (+0.0)
  • 5.12 (+0.0)
4 Rolonda Taylor SO-2 Virginia Wesleyan 5.80m 3.73m 5.04m 16' 6.5" 5
  • FOUL  
  • 5.04 (+0.0)
  • 4.43 (+0.0)
  • 4.79 (+0.0)
  • 4.22 (+0.0)
  • 4.58 (0.3)
5 Mackenzie Davignon SR-4 Roanoke 4.54m 6.18m 4.94m 16' 2.5" 4
  • 4.36 (+0.0)
  • 4.94 (1.3)
  • 4.79 (+0.0)
  • 4.33 (+0.0)
  • 4.87 (+0.0)
  • FOUL  
6 Shanice Clarke SR-4 Lynchburg 3.73m 5.29m 4.85m 15' 11" 3
  • 4.32 (0.2)
  • FOUL  
  • 4.85 (-0.7)
  • 4.78 (+0.0)
  • 4.80 (+0.0)
  • FOUL  
7 Kristen Trice SR-4 Bridgewater (Va.) 6.04m 3.91m 4.83m 15' 10.25" 2
  • 4.83 (0.3)
  • 4.34 (+0.0)
  • 4.77 (-0.3)
  • 4.35 (+0.0)
  • FOUL  
  • 4.74 (+0.0)
8 Maggie Kleber SR-4 Washington and Lee 5.87m 4.39m 4.77m 15' 7.75" 1
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.77 (-0.1)
  • 4.60 (+0.0)
  • 4.72 (+0.0)
  • 4.71 (+0.0)
9 Oksana Kittrell SO-2 Eastern Mennonite 5.81m 4.20m 4.72m 15' 6" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.66 (-0.5)
  • 4.72 (+0.0)
  • 4.55 (+0.0)
  • FOUL  
10 Alizae Dollins FR-1 Virginia Wesleyan 4.19m 4.00m 4.71m 15' 5.5" -
  • 4.45 (+0.0)
  • 4.05 (+0.0)
  • 4.66 (+0.0)
  • 4.71 (+0.0)
  • 4.56 (+0.0)
  • 4.56 (0.4)
11 Alyssa Willis SO-2 Virginia Wesleyan 4.35m 5.06m 4.48m 14' 8.5" -
  • FOUL  
  • 4.48 (0.2)
  • 4.39 (+0.0)
12 Alexis Coverton SO-2 Virginia Wesleyan 4.05m 3.53m 4.31m 14' 1.75" -
  • 4.24 (+0.0)
  • 4.20 (+0.0)
  • 4.31 (+0.0)

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Kristen Trice SR-4 Bridgewater (Va.) 11.10m 13.21m 12.54m 36' 5" 10
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.95 (-0.1)
  • 10.65 (-2.1)
  • FOUL  
  • 11.10 (-2.3)
2 Dana Lee JR-3 Washington and Lee 11.04m 9.49m 8.39m 36' 2.75" 8
  • 10.26 (-0.5)
  • 10.63 (0.2)
  • 10.75 (-0.2)
  • 10.57 (-2.1)
  • 11.04 (+0.0)
  • 10.83 (-1.5)
3 Rolonda Taylor SO-2 Virginia Wesleyan 10.94m 11.82m 12.47m 35' 10.75" 6
  • 10.83 (-1.1)
  • 10.52 (-0.1)
  • 10.49 (-1.2)
  • 10.69 (-0.6)
  • 10.94 (+0.0)
  • FOUL  
4 Tye Meador FR-1 Bridgewater (Va.) 10.79m 12.73m 9.82m 35' 5" 5
  • 10.57 (0.3)
  • 10.79 (-1.0)
  • FOUL  
  • 10.68 (-0.4)
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Oksana Kittrell SO-2 Eastern Mennonite 10.67m 12.06m 7.90m 35' 0.25" 4
  • 10.51 (+0.0)
  • 10.34 (+0.0)
  • FOUL  
  • 10.32 (-1.1)
  • FOUL  
  • 10.67 (-1.8)
6 Shanice Clarke SR-4 Lynchburg 10.44m 11.17m 9.81m 34' 3" 3
  • 10.03 (-0.1)
  • 10.26 (-0.3)
  • 10.44 (1.6)
  • 10.01 (-0.6)
  • 9.91 (+0.0)
  • 10.18 (-1.0)
7 Alizae Dollins FR-1 Virginia Wesleyan 10.40m 7.70m 8.22m 34' 1.5" 2
  • 10.04 (-0.4)
  • 10.04 (+0.0)
  • 9.59 (-0.9)
  • 10.40 (-0.1)
  • FOUL  
  • 9.91 (+0.0)
8 Mackenzie Davignon SR-4 Roanoke 10.36m 8.70m 13.26m 34' 0" 1
  • FOUL  
  • 10.21 (-0.4)
  • FOUL  
  • 10.36 (0.3)
  • FOUL  
  • FOUL  
9 Alexis Coverton SO-2 Virginia Wesleyan 9.99m 8.19m 7.39m 32' 9.5" -
  • 9.81 (-0.7)
  • 9.97 (-1.9)
  • 9.99 (+0.0)
  • FOUL  
  • 9.86 (-0.8)
  • 9.83 (-0.6)
10 Maggie Kleber SR-4 Washington and Lee 9.64m 12.34m 9.25m 31' 7.5" -
  • 9.24 (+0.0)
  • 9.17 (-2.0)
  • 9.64 (-0.8)
11 Ayanna Dixon FR-1 Shenandoah 9.53m 9.24m 11.63m 31' 3.25" -
  • 9.53 (+0.0)
  • 9.38 (-1.4)
  • FOUL  
  Tamara White SO-2 Roanoke NM NM NM NM   
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Michelle Yates SO-2 Virginia Wesleyan 15.28m 8.46m 9.05m 14.57m 11.75m 11.75m 38' 6.75" 10
  • 11.48  
  • 10.27  
  • 11.00  
  • 10.71  
  • 10.85  
  • 11.75  
2 Katelyn Senger JR-3 Bridgewater (Va.) 9.96m 9.74m 8.04m 14.72m 11.32m 13.58m 37' 1.75" 8
  • 11.07  
  • 11.32  
  • 11.29  
  • 10.67  
  • 10.39  
  • 10.44  
3 Danyelle McGrady JR-3 Shenandoah 9.76m 10.55m 11.89m 10.77m 11.22m 10.21m 36' 9.75" 6
  • 10.88  
  • 11.22  
  • 10.79  
  • 10.71  
  • 10.41  
  • 10.80  
4 Kimber Butler SO-2 Lynchburg 12.66m 13.83m 8.72m 10.85m 10.64m 8.51m 34' 11" 5
  • 10.22  
  • 9.93  
  • FOUL  
  • 9.39  
  • 10.64  
  • 9.90  
5 Laura Allen FR-1 Shenandoah 9.56m 8.62m 7.88m 12.09m 10.51m 8.83m 34' 5.75" 4
  • 10.01  
  • 9.08  
  • 10.51  
  • 10.12  
  • 9.77  
  • 9.70  
6 Rachel Murray FR-1 Lynchburg 11.31m 8.64m 9.25m 7.92m 10.28m 7.81m 33' 8.75" 3
  • 9.02  
  • FOUL  
  • 10.28  
  • 9.26  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Chloe Ferguson FR-1 Bridgewater (Va.) 8.62m 9.73m 9.84m 9.43m 10.14m 8.92m 33' 3.25" 2
  • 9.61  
  • 9.36  
  • 10.14  
  • 8.72  
  • 9.86  
  • 9.78  
8 Dakota Shepherd FR-1 Lynchburg 7.42m 7.52m 10.22m 8.77m 9.64m 11.47m 31' 7.5" 1
  • 8.27  
  • 9.64  
  • 8.93  
  • 9.13  
  • 9.36  
  • 9.22  
9 Toni Doss FR-1 Eastern Mennonite 11.23m 9.14m 7.43m 9.52m 9.52m 12.09m 31' 3" -
  • 8.50  
  • FOUL  
  • 9.52  
  • 9.25  
  • 8.93  
  • 9.00  
10 Teliya Stevenson FR-1 Randolph 8.90m 12.03m 8.05m 10.89m 9.47m 10.89m 31' 1" -
  • 9.47  
  • 9.31  
  • 8.80  
11 Nikki Burns JR-3 Virginia Wesleyan 6.55m 7.38m 9.96m 7.56m 9.22m 8.11m 30' 3" -
  • 9.21  
  • 9.22  
  • FOUL  
12 Becca Benfield JR-3 Guilford 7.70m 8.07m 7.06m 10.09m 9.17m 11.74m 30' 1" -
  • 8.72  
  • 9.13  
  • 9.17  
13 Hannah Glover FR-1 Shenandoah 9.87m 9.60m 11.10m 9.60m 8.81m 6.34m 28' 11" -
  • 8.63  
  • 8.72  
  • 8.81  
14 Alex Defrancesco SR-4 Lynchburg 7.26m 7.43m 9.45m 9.54m 8.44m 10.38m 27' 8.25" -
  • 8.10  
  • FOUL  
  • 8.44  
15 Kimberleigh Crump FR-1 Guilford 7.74m 5.09m 7.67m 8.85m 6.97m 8.09m 22' 10.5" -
  • 6.25  
  • 6.97  
  • FOUL  
  Clarissa White FR-1 Eastern Mennonite NM NM NM NM NM NM NM   
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
Women's Shot Put Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
7 Chloe Ferguson FR-1 Bridgewater (Va.) 11.46m 10.04m 7.61m 10.14m 33' 3.25" 2
8 Dakota Shepherd FR-1 Lynchburg 10.99m 7.90m 12.44m 9.64m 31' 7.5" 1
9 Toni Doss FR-1 Eastern Mennonite 11.23m 12.38m 10.19m 9.52m 31' 3" -
11 Nikki Burns JR-3 Virginia Wesleyan 11.25m 10.05m 11.43m 9.22m 30' 3" -
12 Becca Benfield JR-3 Guilford 10.09m 6.60m 11.46m 9.17m 30' 1" -
13 Hannah Glover FR-1 Shenandoah 7.84m 9.43m 9.78m 8.81m 28' 11" -
14 Alex Defrancesco SR-4 Lynchburg 7.09m 10.13m 9.71m 8.44m 27' 8.25" -
15 Kimberleigh Crump FR-1 Guilford 5.92m 5.30m 8.99m 6.97m 22' 10.5" -
Women's Shot Put Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH SC
1 Michelle Yates SO-2 Virginia Wesleyan 11.75m 38' 6.75" 10
2 Katelyn Senger JR-3 Bridgewater (Va.) 11.32m 37' 1.75" 8
3 Danyelle McGrady JR-3 Shenandoah 11.22m 36' 9.75" 6
4 Kimber Butler SO-2 Lynchburg 10.64m 34' 11" 5
5 Laura Allen FR-1 Shenandoah 10.51m 34' 5.75" 4
6 Rachel Murray FR-1 Lynchburg 10.28m 33' 8.75" 3
10 Teliya Stevenson FR-1 Randolph 9.47m 31' 1" -
  Clarissa White FR-1 Eastern Mennonite NM NM   

Women's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Katelyn Senger JR-3 Bridgewater (Va.) 41.75m 137' 0" 10
  • 38.45  
  • 40.25  
  • 37.14  
  • FOUL  
  • 41.75  
  • 39.17  
2 Rebecca Borg SR-4 Eastern Mennonite 35.49m 116' 5" 8
  • 34.92  
  • 35.49  
  • 31.55  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Rachel Murray FR-1 Lynchburg 34.09m 111' 10" 6
  • 29.97  
  • 34.09  
  • 29.99  
  • FOUL  
  • 27.11  
  • 33.19  
4 Hannah Glover FR-1 Shenandoah 33.97m 111' 5" 5
  • 31.22  
  • 31.94  
  • 32.13  
  • FOUL  
  • 32.33  
  • 33.97  
5 Laura Allen FR-1 Shenandoah 31.84m 104' 5" 4
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 31.04  
  • FOUL  
  • 31.84  
  • FOUL  
6 Danyelle McGrady JR-3 Shenandoah 30.99m 101' 8" 3
  • 30.99  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 30.04  
7 Kimber Butler SO-2 Lynchburg 30.83m 101' 2" 2
  • 29.93  
  • 28.17  
  • FOUL  
  • 28.09  
  • 29.85  
  • 30.83  
8 Mary Kelly SR-4 Roanoke 30.30m 99' 5" 1
  • FOUL  
  • 30.24  
  • 30.30  
  • 28.69  
  • 26.07  
  • 23.41  
9 Clarissa White FR-1 Eastern Mennonite 29.50m 96' 9" -
  • 24.33  
  • FOUL  
  • 29.50  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 24.59  
10 Kayla Wilhelm FR-1 Randolph 28.69m 94' 1" -
  • 28.69  
  • 25.61  
  • FOUL  
11 Michelle Yates SO-2 Virginia Wesleyan 28.56m 93' 8" -
  • 28.56  
  • FOUL  
  • FOUL  
12 Teliya Stevenson FR-1 Randolph 27.11m 88' 11" -
  • 27.11  
  • FOUL  
  • 26.69  
13 Dakota Shepherd FR-1 Lynchburg 26.82m 88' 0" -
  • 26.10  
  • FOUL  
  • 26.82  
14 Chloe Ferguson FR-1 Bridgewater (Va.) 26.49m 86' 11" -
  • 26.49  
  • FOUL  
  • FOUL  
15 Nikki Burns JR-3 Virginia Wesleyan 25.84m 84' 9" -
  • 25.84  
  • 22.73  
  • FOUL  
16 Becca Benfield JR-3 Guilford 24.49m 80' 4" -
  • 24.49  
  • 22.04  
  • 22.09  
17 Andrea Mewhinney SR-4 Randolph 23.98m 78' 8" -
  • 22.68  
  • 23.98  
  • 22.69  
18 Laura Adair JR-3 Guilford 23.15m 75' 11" -
  • 21.90  
  • 23.15  
  • 22.46  
19 Toni Doss FR-1 Eastern Mennonite 22.56m 74' 0" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 22.56  
20 Kimberleigh Crump FR-1 Guilford 14.84m 48' 8" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 14.84  
  Maura Tudja FR-1 Bridgewater (Va.) DNS NM   
Women's Discus Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
9 Clarissa White FR-1 Eastern Mennonite 23.01m 29.50m 27.44m 25.37m 96' 9" -
12 Teliya Stevenson FR-1 Randolph 26.03m 27.11m 25.48m 22.50m 88' 11" -
13 Dakota Shepherd FR-1 Lynchburg 31.11m 26.82m 19.31m 31.11m 88' 0" -
14 Chloe Ferguson FR-1 Bridgewater (Va.) 27.55m 26.49m 22.25m 25.70m 86' 11" -
15 Nikki Burns JR-3 Virginia Wesleyan 29.20m 25.84m 21.96m 22.48m 84' 9" -
16 Becca Benfield JR-3 Guilford 18.12m 24.49m 17.39m 24.00m 80' 4" -
18 Laura Adair JR-3 Guilford 28.01m 23.15m 28.47m 24.77m 75' 11" -
19 Toni Doss FR-1 Eastern Mennonite 22.11m 22.56m 18.72m 21.66m 74' 0" -
20 Kimberleigh Crump FR-1 Guilford 18.10m 14.84m 13.80m 12.32m 48' 8" -
  Maura Tudja FR-1 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS NM   
Women's Discus Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH SC
1 Katelyn Senger JR-3 Bridgewater (Va.) 41.75m 137' 0" 10
2 Rebecca Borg SR-4 Eastern Mennonite 35.49m 116' 5" 8
3 Rachel Murray FR-1 Lynchburg 34.09m 111' 10" 6
4 Hannah Glover FR-1 Shenandoah 33.97m 111' 5" 5
5 Laura Allen FR-1 Shenandoah 31.84m 104' 5" 4
6 Danyelle McGrady JR-3 Shenandoah 30.99m 101' 8" 3
7 Kimber Butler SO-2 Lynchburg 30.83m 101' 2" 2
8 Mary Kelly SR-4 Roanoke 30.30m 99' 5" 1
10 Kayla Wilhelm FR-1 Randolph 28.69m 94' 1" -
11 Michelle Yates SO-2 Virginia Wesleyan 28.56m 93' 8" -
17 Andrea Mewhinney SR-4 Randolph 23.98m 78' 8" -

Women's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Danyelle McGrady JR-3 Shenandoah 41.86m 47.84m 46.00m 150' 11" 10
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 45.03  
  • 45.37  
  • 46.00  
  • 44.07  
2 Morgan Smith SO-2 Shenandoah 36.57m 42.45m 42.03m 137' 11" 8
  • FOUL  
  • 40.55  
  • 38.94  
  • FOUL  
  • 42.03  
  • FOUL  
3 Katelyn Senger JR-3 Bridgewater (Va.) 40.80m 48.48m 40.40m 132' 6" 6
  • FOUL  
  • 36.69  
  • 38.75  
  • 38.74  
  • 40.40  
  • 35.69  
4 Andrea Mewhinney SR-4 Randolph 39.47m 29.60m 39.47m 129' 6" 5
  • FOUL  
  • 37.62  
  • 38.36  
  • 38.68  
  • 39.47  
  • 37.54  
5 Hannah Glover FR-1 Shenandoah 36.01m 46.36m 38.31m 125' 8" 4
  • 34.39  
  • 35.36  
  • FOUL  
  • 38.31  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Alex Defrancesco SR-4 Lynchburg 28.29m 35.37m 37.23m 122' 2" 3
  • 34.62  
  • FOUL  
  • 35.17  
  • FOUL  
  • 34.93  
  • 37.23  
7 Elizabeth Knudson SO-2 Roanoke 35.58m 30.39m 37.06m 121' 7" 2
  • 37.06  
  • 35.85  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
8 Laura Allen FR-1 Shenandoah 41.62m 26.14m 34.40m 112' 10" 1
  • 31.65  
  • 29.83  
  • 34.40  
  • 31.79  
  • 30.13  
  • FOUL  
9 Monica Baranko FR-1 Shenandoah 37.47m 29.03m 33.76m 110' 9" -
  • 29.50  
  • 33.76  
  • 29.43  
  • 33.37  
  • 32.13  
  • FOUL  
10 Michelle Yates SO-2 Virginia Wesleyan 27.03m 32.75m 31.80m 104' 4" -
  • 31.64  
  • 31.80  
  • 30.56  
11 Mary Kelly SR-4 Roanoke 26.54m 32.04m 30.51m 100' 1" -
  • FOUL  
  • 30.51  
  • FOUL  
12 Rachel Murray FR-1 Lynchburg 33.92m 21.81m 30.29m 99' 4" -
  • FOUL  
  • 29.08  
  • 30.29  
13 Skyler Layton FR-1 Shenandoah 33.00m 27.10m 29.46m 96' 8" -
  • 26.91  
  • 27.23  
  • 29.46  
14 Maura Tudja FR-1 Bridgewater (Va.) 28.47m 31.92m 28.76m 94' 4" -
  • 28.65  
  • FOUL  
  • 28.76  
15 Anna Holley SO-2 Roanoke 34.85m 26.91m 28.33m 92' 11" -
  • FOUL  
  • 28.33  
  • FOUL  
16 Dakota Shepherd FR-1 Lynchburg 33.90m 29.42m 28.02m 91' 11" -
  • 28.02  
  • FOUL  
  • 25.23  
17 Kimber Butler SO-2 Lynchburg 29.24m 27.46m 25.43m 83' 5" -
  • 22.97  
  • 25.08  
  • 25.43  
18 Toni Doss FR-1 Eastern Mennonite 17.69m 19.09m 23.28m 76' 4" -
  • 22.53  
  • 23.22  
  • 23.28  
19 Clarissa White FR-1 Eastern Mennonite 19.99m 19.34m 21.73m 71' 3" -
  • 20.79  
  • FOUL  
  • 21.73  
Women's Hammer Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
9 Monica Baranko FR-1 Shenandoah 38.15m 39.16m 33.76m 36.12m 110' 9" -
10 Michelle Yates SO-2 Virginia Wesleyan 35.62m 31.16m 31.80m 27.03m 104' 4" -
12 Rachel Murray FR-1 Lynchburg 23.93m 37.56m 30.29m 33.02m 99' 4" -
13 Skyler Layton FR-1 Shenandoah 22.68m 30.64m 29.46m 33.29m 96' 8" -
14 Maura Tudja FR-1 Bridgewater (Va.) 31.92m 29.05m 28.76m 30.77m 94' 4" -
16 Dakota Shepherd FR-1 Lynchburg 27.74m 24.38m 28.02m 31.10m 91' 11" -
17 Kimber Butler SO-2 Lynchburg 20.85m 30.52m 25.43m 28.48m 83' 5" -
18 Toni Doss FR-1 Eastern Mennonite 25.14m 24.21m 23.28m 16.99m 76' 4" -
19 Clarissa White FR-1 Eastern Mennonite 19.34m 23.25m 21.73m 24.55m 71' 3" -
Women's Hammer Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
1 Danyelle McGrady JR-3 Shenandoah 58.42m 52.90m 45.08m 51.52m 46.00m 55.66m 37.26m 150' 11" 10
2 Morgan Smith SO-2 Shenandoah 43.29m 31.52m 42.03m 30.26m 42.03m 38.67m 40.77m 137' 11" 8
3 Katelyn Senger JR-3 Bridgewater (Va.) 35.15m 34.34m 35.96m 31.11m 40.40m 42.82m 49.69m 132' 6" 6
4 Andrea Mewhinney SR-4 Randolph 39.08m 46.57m 35.52m 45.39m 39.47m 35.52m 37.50m 129' 6" 5
5 Hannah Glover FR-1 Shenandoah 33.33m 27.20m 31.03m 36.39m 38.31m 47.50m 37.16m 125' 8" 4
6 Alex Defrancesco SR-4 Lynchburg 42.44m 45.05m 33.13m 28.67m 37.23m 38.72m 34.62m 122' 2" 3
7 Elizabeth Knudson SO-2 Roanoke 35.58m 38.54m 44.47m 25.94m 37.06m 31.13m 47.07m 121' 7" 2
8 Laura Allen FR-1 Shenandoah 32.34m 27.18m 35.78m 24.08m 34.40m 28.90m 33.02m 112' 10" 1
11 Mary Kelly SR-4 Roanoke 32.34m 21.66m 27.76m 23.49m 30.51m 27.15m 30.20m 100' 1" -
15 Anna Holley SO-2 Roanoke 32.58m 35.13m 26.91m 23.80m 28.33m 28.61m 31.45m 92' 11" -

Women's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Mary Kelly SR-4 Roanoke 40.62m 39.44m 129' 5" 10
  • 38.78  
  • 37.20  
  • 37.54  
  • 37.23  
  • 39.44  
  • 38.94  
2 Paige Olausen FR-1 Roanoke 43.57m 38.90m 127' 7" 8
  • 38.41  
  • 33.51  
  • 38.90  
  • 33.23  
  • 37.79  
  • 38.06  
3 Nikki Burns JR-3 Virginia Wesleyan 33.74m 37.91m 124' 4" 6
  • 34.97  
  • 37.74  
  • 37.91  
  • 37.60  
  • 34.58  
  • FOUL  
4 Danyelle McGrady JR-3 Shenandoah 37.70m 36.25m 118' 11" 5
  • FOUL  
  • 36.25  
  • 31.07  
  • 31.91  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Monica Baranko FR-1 Shenandoah 28.03m 31.49m 103' 4" 4
  • 28.31  
  • 29.11  
  • 29.82  
  • 27.58  
  • 30.91  
  • 31.49  
6 Katelyn Senger JR-3 Bridgewater (Va.) 36.83m 31.21m 102' 5" 3
  • 28.60  
  • FOUL  
  • 25.76  
  • 28.03  
  • 30.96  
  • 31.21  
7 Hannah Glover FR-1 Shenandoah 38.38m 30.95m 101' 6" 2
  • 28.20  
  • 30.95  
  • 26.29  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 26.56  
8 Rachel Murray FR-1 Lynchburg 32.85m 30.70m 100' 9" 1
  • FOUL  
  • 30.70  
  • 28.38  
  • FOUL  
  • 29.98  
  • FOUL  
9 Brooke Hargreaves JR-3 Shenandoah 35.01m 28.01m 91' 11" -
  • 28.01  
  • 27.03  
  • 27.55  
  • 21.83  
  • 25.61  
  • 26.03  
10 Elizabeth Knudson SO-2 Roanoke 21.07m 27.73m 91' 0" -
  • 25.49  
  • 24.04  
  • 27.73  
11 Makora Nyagwegwe JR-3 Eastern Mennonite 30.67m 25.99m 85' 3" -
  • 25.99  
  • FOUL  
  • FOUL  
12 Becca Benfield JR-3 Guilford 31.63m 24.33m 79' 10" -
  • 22.81  
  • 21.56  
  • 24.33  
13 Kayla Wilhelm FR-1 Randolph 17.15m 23.49m 77' 1" -
  • 22.06  
  • 23.49  
  • 21.56  
14 Alana Meadows JR-3 Shenandoah 22.50m 23.20m 76' 1" -
  • FOUL  
  • 23.20  
  • 22.09  
15 Laura Adair JR-3 Guilford 20.27m 20.90m 68' 7" -
  • 19.80  
  • 17.41  
  • 20.90  
Women's Javelin Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH SC
7 Hannah Glover FR-1 Shenandoah 30.95m 31.88m 101' 6" 2
9 Brooke Hargreaves JR-3 Shenandoah 28.01m 19.61m 91' 11" -
10 Elizabeth Knudson SO-2 Roanoke 27.73m 23.02m 91' 0" -
11 Makora Nyagwegwe JR-3 Eastern Mennonite 25.99m 30.67m 85' 3" -
12 Becca Benfield JR-3 Guilford 24.33m 27.74m 79' 10" -
13 Kayla Wilhelm FR-1 Randolph 23.49m 24.90m 77' 1" -
15 Laura Adair JR-3 Guilford 20.90m 26.33m 68' 7" -
Women's Javelin Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH SC
1 Mary Kelly SR-4 Roanoke 39.44m 129' 5" 10
2 Paige Olausen FR-1 Roanoke 38.90m 127' 7" 8
3 Nikki Burns JR-3 Virginia Wesleyan 37.91m 124' 4" 6
4 Danyelle McGrady JR-3 Shenandoah 36.25m 118' 11" 5
5 Monica Baranko FR-1 Shenandoah 31.49m 103' 4" 4
6 Katelyn Senger JR-3 Bridgewater (Va.) 31.21m 102' 5" 3
8 Rachel Murray FR-1 Lynchburg 30.70m 100' 9" 1
14 Alana Meadows JR-3 Shenandoah 23.20m 76' 1" -