April 3, 2016
|
St. Mary's (Minn.) - Winona, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jovan Newsum JR-3 Saint Mary's (Minn.) 4:10.83 3:18.16 3:23.18 4:00.80 4:28.39
2 Alex Streitz FR-1 Luther 4:13.88 5:30.05 5:02.12 4:11.35 3:02.80
3 Parker Beard JR-3 Luther 4:15.93 3:47.78 4:31.29 3:34.99 3:22.19
4 Andrew Welch SR-4 Luther 4:16.01 4:49.30 4:41.62 4:31.37 5:25.14
5 Kyle Gilberg FR-1 Luther 4:17.89 4:05.00 3:05.68 4:25.63 4:07.58
6 Erik Duethman SO-2 Luther 4:19.84 3:30.47 3:25.28 4:30.24 4:56.22
7 David Alvarado FR-1 Viterbo 4:25.01 4:01.16 4:54.17 5:10.07 4:01.16
8 Will Simonson FR-1 Luther 4:25.87 3:32.70 3:45.99 3:27.38 4:23.22
9 Charles Schauer   Unattached 4:27.32 3:20.49 4:48.71 4:46.04 3:33.86
10 Grant Sparstad FR-1 Luther 4:27.32 3:55.25 3:55.25 4:16.63 5:07.42
11 Alex Bishop JR-3 Luther 4:28.34 3:18.58 5:11.28 4:25.66 4:55.18
12 John Westby JR-3 Luther 4:28.35 5:03.24 4:49.82 4:01.52 3:58.84
13 William Jeffries JR-3 Viterbo 4:29.29 4:23.91 3:16.59 3:56.98 4:42.76
14 Luke Lumbar SO-2 Luther 4:30.16 5:02.58 5:24.20 3:30.73 3:46.94
15 Jacob Warehime SO-2 Luther 4:30.71 5:22.15 3:25.74 5:41.10 4:41.54
16 Andrew Thonesen SR-4 Viterbo 4:31.05 3:44.98 4:06.66 3:17.87 5:52.37
17 Reed Parent   Unattached 4:31.37 4:23.23 4:09.66 4:42.23 5:12.08
18 Ben Selcke SO-2 Luther 4:42.37 4:59.32 4:08.49 4:33.90 4:33.90
19 Jake Wald   Unattached 4:44.78 4:41.94 4:39.09 5:16.11 5:50.28
20 Ethan Hemmelman   Unattached 4:45.10 5:39.27 4:10.89 3:48.08 5:02.21
21 Ryan Schnaith SO-2 Luther 4:55.75 3:41.82 3:53.65 5:01.67 4:52.80
22 Lee Helfgott-Waters FR-1 Viterbo 5:12.12 4:06.58 5:43.34 5:58.94 6:42.64
23 Michael Eyres SO-2 Luther 5:15.01 3:59.41 4:37.21 4:40.36 4:30.91
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 David Alvarado FR-1 Viterbo 5:10.07 4:30.31 3:58.51 4:25.01
10 Grant Sparstad FR-1 Luther 5:10.10 3:28.51 3:52.57 4:27.32
13 William Jeffries JR-3 Viterbo 3:13.89 4:26.60 3:11.20 4:29.29
15 Jacob Warehime SO-2 Luther 3:28.45 3:41.99 5:51.93 4:30.71
16 Andrew Thonesen SR-4 Viterbo 5:44.24 3:47.69 4:03.95 4:31.05
18 Ben Selcke SO-2 Luther 3:23.31 3:28.96 4:39.55 4:42.37
19 Jake Wald   Unattached 4:02.07 3:44.98 4:13.46 4:44.78
20 Ethan Hemmelman   Unattached 4:13.74 4:19.45 5:19.32 4:45.10
21 Ryan Schnaith SO-2 Luther 5:46.03 3:53.65 3:35.90 4:55.75
22 Lee Helfgott-Waters FR-1 Viterbo 5:27.73 4:15.94 5:52.70 5:12.12
23 Michael Eyres SO-2 Luther 4:46.66 6:11.72 4:05.71 5:15.01
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jovan Newsum JR-3 Saint Mary's (Minn.) 4:10.83 5:06.02 4:05.82
2 Alex Streitz FR-1 Luther 4:13.88 5:09.74 3:18.03
3 Parker Beard JR-3 Luther 4:15.93 3:04.27 3:09.39
4 Andrew Welch SR-4 Luther 4:16.01 3:47.85 3:35.05
5 Kyle Gilberg FR-1 Luther 4:17.89 5:27.52 4:17.89
6 Erik Duethman SO-2 Luther 4:19.84 4:25.04 5:37.80
8 Will Simonson FR-1 Luther 4:25.87 5:13.73 4:31.19
9 Charles Schauer   Unattached 4:27.32 5:07.42 3:07.13
11 Alex Bishop JR-3 Luther 4:28.34 4:20.29 3:18.58
12 John Westby JR-3 Luther 4:28.35 5:05.92 3:23.95
14 Luke Lumbar SO-2 Luther 4:30.16 5:02.58 4:16.66
17 Reed Parent   Unattached 4:31.37 5:22.93 4:39.52