April 3, 2016
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kelli Praska FR-1 Wis.-Superior 5:05.29 4:48.01 4:10.57 5:28.34
2 Sam Prouty   UNAT-Minnesota 6:08.70 4:48.04 3:50.44 4:07.72
3 Ally Smith   UNAT-Minnesota 4:25.92 4:49.04 4:57.72 4:31.70
4 Sarah Klecker SO-2 Minnesota 5:08.86 4:51.37 3:58.93 6:12.96
5 Rachel Wians   UNAT-Minnesota 3:56.47 4:51.93 5:47.40 6:19.51
6 Mary Cornelius JR-3 Augsburg 4:03.60 4:53.49 3:28.38 4:03.60
7 Sam Womeldorf SR-4 St. Benedict 3:43.70 4:54.34 6:19.70 4:54.34
8 Rachel Hall JR-3 St. Catherine 3:44.95 4:55.98 5:13.74 5:28.54
9 Natalie Kessler JR-3 Bethel (Minn.) 6:25.13 4:56.25 3:33.30 5:02.18
10 Rebecca Wesley   UNAT-Minnesota 5:24.87 4:58.04 4:43.14 6:03.61
11 Caitlin Dillon JR-3 Minnesota 5:31.07 4:58.26 5:37.04 3:28.79
12 Dorrian Jaffe SO-2 Carleton 4:31.54 4:58.39 5:52.10 5:16.30
13 Taybri Irving JR-3 Augsburg 4:32.39 4:59.32 6:20.14 5:29.26
14 Maggie Marcus SR-4 Concordia-St. Paul 4:11.94 4:59.92 5:02.92 3:32.95
15 Naomi Oilila   Unattached 4:13.51 5:01.79 4:04.45 4:34.63
16 Abby Lange   UNAT-Minnesota 6:06.14 5:02.59 4:53.52 6:06.14
17 Caitlan Richard JR-3 Minnesota-Duluth 4:30.35 5:03.76 4:27.31 5:46.29
18 Malena Larsen FR-1 Augsburg 5:04.47 5:04.47 4:46.21 5:25.79
19 Bridget Schmitt FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:06.00 5:05.00 4:43.65 6:09.05
20 Lindsey Chavez SO-2 Carleton 4:04.28 5:05.35 6:15.58 5:48.10
21 Courtney Kirkeide JR-3 St. Catherine 5:46.13 5:06.31 5:15.50 4:08.12
22 Holly Hankins SO-2 Hamline 5:57.97 5:08.59 5:54.88 5:14.77
23 Kristen Weber   SW Minnesota St. 5:27.30 5:08.77 4:03.93 6:13.62
24 Laura Nakasaka JR-3 Carleton 4:59.94 5:09.21 4:50.66 5:18.49
25 Jordan Gray SO-2 Concordia-St. Paul 4:57.08 5:09.45 5:18.74 6:39.19
26 Alyssa Nash SO-2 Hamline 6:08.46 5:09.63 4:41.77 5:59.17
27 Emma Vinella-Brusher SR-4 Carleton 5:51.07 5:13.45 4:48.38 6:00.47
28 Rachel Wingenbach SR-4 Minnesota-Morris 5:38.78 5:13.68 5:41.92 4:04.67
29 Anne Gathje SR-4 St. Benedict 3:53.50 5:15.54 4:59.77 6:40.74
30 Laura Bailly SR-4 St. Benedict 3:41.26 5:16.08 4:19.19 4:53.96
31 Stefani Weimholt   Minnesota Running Club 4:06.79 5:16.39 5:54.36 5:10.07
32 Jenny Launder FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:17.03 5:17.03 4:23.14 5:07.52
33 Abby Sharer SO-2 Carleton 5:04.71 5:17.40 6:30.41 5:45.97
34 Laura Werking SO-2 Minnesota 4:30.09 5:17.75 5:49.53 4:11.03
35 Savannah Ramirez   SW Minnesota St. 4:21.42 5:18.80 6:22.56 4:18.23
36 Emma Hayes JR-3 Wis.-River Falls 3:59.29 5:19.05 4:37.58 6:00.53
37 Mattia Hendrickson JR-3 St. Benedict 6:11.17 5:19.97 6:49.57 6:46.37
38 Kyla Porter FR-1 St. Benedict 6:50.45 5:20.66 4:10.12 4:45.39
39 Laura Gould SO-2 Macalester 6:16.32 5:21.64 6:48.49 6:09.89
40 Morgan Pierce FR-1 St. Benedict 4:40.06 5:21.90 6:26.28 5:31.56
41 Blair Stewig SO-2 Augsburg 6:02.06 5:23.26 6:34.38 4:05.68
42 Amanda Grengs   SW Minnesota St. 5:49.55 5:23.65 4:22.16 5:10.71
43 Rosie Cobb SO-2 Macalester 7:01.96 5:24.58 4:06.68 5:24.58
44 Bekah Schulte FR-1 Bethel (Minn.) 5:28.00 5:24.75 6:55.68 6:03.72
45 Abby Cyr SR-4 Hamline 6:09.94 5:27.38 5:30.66 6:09.94
46 Martha Torstenson SO-2 Carleton 6:43.95 5:28.41 6:07.82 7:00.37
47 Amber Matzoll FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:21.42 5:28.81 4:06.61 5:41.97
48 Kaci McCoy SR-4 St. Benedict 4:56.96 5:29.95 6:49.14 6:29.34
49 Alaina Manthey FR-1 Wis.-Superior 4:08.30 5:31.06 5:21.13 7:10.38
50 Danica White SO-2 Northwestern (Minn.) 5:57.88 5:31.37 3:51.96 5:04.86
51 Margaret Stelzner SO-2 Macalester 4:25.25 5:31.56 6:14.67 4:31.88
52 Madeline Egan FR-1 Carleton 5:51.99 5:32.06 7:05.04 4:48.90
53 Emily Coldren   SW Minnesota St. 6:05.50 5:32.27 4:55.72 5:42.24
54 Laura Rafferty SO-2 Carleton 4:29.53 5:32.75 5:32.75 5:06.13
55 Sarah Ward   Minnesota Running Club 6:01.92 5:35.11 4:48.20 5:11.66
56 McKenzie Van Loh SO-2 Bethel (Minn.) 5:22.44 5:35.87 4:21.98 5:19.08
57 Rebecca Schoenfelder FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:07.79 5:40.54 4:59.68 4:46.06
58 Annie White SO-2 St. Benedict 5:49.83 5:42.97 5:42.97 6:17.27
59 Catherine Degen FR-1 St. Catherine 7:06.62 5:46.84 6:38.87 5:46.84
60 Sam Witmer FR-1 St. Catherine 5:05.50 5:47.15 6:53.11 5:15.91
61 Caitlin Olson FR-1 Augsburg 6:12.09 5:47.74 7:07.72 5:33.83
62 Maria Gilbert   Minnesota Running Club 6:21.56 5:50.05 4:43.54 5:15.05
63 Holly Werning FR-1 Concordia-St. Paul 5:29.92 5:50.97 4:47.80 7:22.23
64 Veronica Haverkamp SO-2 Minnesota-Morris 4:30.94 5:56.50 4:13.12 4:30.94
65 Brynn Gellner SO-2 Minnesota-Morris 5:27.99 5:56.51 6:53.56 5:49.38
66 Betsy Schein FR-1 Macalester 7:02.73 6:01.30 5:28.79 5:07.11
67 Gabriella Hedberg FR-1 Minnesota-Morris 6:55.48 6:07.68 7:24.90 4:28.41
68 Selina Walters SO-2 Wis.-Superior 6:00.58 6:11.73 7:11.21 7:22.36
69 Lisa Greenslade JR-3 Northwestern (Minn.) 7:10.00 6:34.49 7:49.45 6:18.71
70 Dominique Ward SO-2 Northwestern (Minn.) 7:31.34 6:35.91 6:04.24 5:56.32
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kelli Praska FR-1 Wis.-Superior 4:48.01 5:19.70 4:48.01
2 Sam Prouty   UNAT-Minnesota 5:54.29 5:13.97 4:48.04
3 Ally Smith   UNAT-Minnesota 5:29.51 6:07.08 4:49.04
4 Sarah Klecker SO-2 Minnesota 3:56.01 5:43.82 4:51.37
5 Rachel Wians   UNAT-Minnesota 5:32.80 4:02.31 4:51.93
6 Mary Cornelius JR-3 Augsburg 5:31.65 5:31.65 4:53.49
7 Sam Womeldorf SR-4 St. Benedict 3:46.65 5:00.23 4:54.34
9 Natalie Kessler JR-3 Bethel (Minn.) 3:45.15 5:40.69 4:56.25
10 Rebecca Wesley   UNAT-Minnesota 4:28.24 5:57.65 4:58.04
12 Dorrian Jaffe SO-2 Carleton 5:31.22 3:49.76 4:58.39
13 Taybri Irving JR-3 Augsburg 3:35.51 3:53.47 4:59.32
20 Lindsey Chavez SO-2 Carleton 5:35.89 5:57.26 5:05.35
28 Rachel Wingenbach SR-4 Minnesota-Morris 5:07.41 5:01.14 5:13.68
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Rachel Hall JR-3 St. Catherine 3:44.95 4:55.98 5:04.86
11 Caitlin Dillon JR-3 Minnesota 5:34.06 4:58.26 3:28.79
14 Maggie Marcus SR-4 Concordia-St. Paul 4:32.93 4:59.92 4:17.94
15 Naomi Oilila   Unattached 5:16.88 5:01.79 4:22.56
16 Abby Lange   UNAT-Minnesota 4:38.39 5:02.59 5:47.98
17 Caitlan Richard JR-3 Minnesota-Duluth 4:09.09 5:03.76 6:01.48
21 Courtney Kirkeide JR-3 St. Catherine 5:09.38 5:06.31 6:19.83
23 Kristen Weber   SW Minnesota St. 6:35.23 5:08.77 6:35.23
25 Jordan Gray SO-2 Concordia-St. Paul 6:14.44 5:09.45 3:52.09
37 Mattia Hendrickson JR-3 St. Benedict 6:33.57 5:19.97 6:43.17
40 Morgan Pierce FR-1 St. Benedict 6:10.19 5:21.90 4:11.09
42 Amanda Grengs   SW Minnesota St. 5:43.07 5:23.65 5:49.55
44 Bekah Schulte FR-1 Bethel (Minn.) 6:58.93 5:24.75 6:06.97
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Malena Larsen FR-1 Augsburg 5:37.97 4:30.98 5:01.43 3:51.40 6:32.77 5:04.47
19 Bridget Schmitt FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:02.95 4:22.30 4:28.40 3:48.75 5:05.00 5:05.00
22 Holly Hankins SO-2 Hamline 4:25.39 5:33.28 5:24.02 6:31.91 6:19.57 5:08.59
24 Laura Nakasaka JR-3 Carleton 4:59.94 4:35.20 4:16.65 6:01.78 5:18.49 5:09.21
26 Alyssa Nash SO-2 Hamline 4:35.57 5:22.02 4:23.19 3:58.42 4:35.57 5:09.63
27 Emma Vinella-Brusher SR-4 Carleton 6:03.61 6:06.74 5:16.59 6:06.74 5:41.66 5:13.45
29 Anne Gathje SR-4 St. Benedict 5:37.63 5:15.54 5:15.54 5:25.01 4:43.99 5:15.54
30 Laura Bailly SR-4 St. Benedict 4:50.80 5:38.21 3:41.26 5:16.08 5:00.28 5:16.08
33 Abby Sharer SO-2 Carleton 4:13.92 3:58.05 4:39.32 5:11.06 6:49.45 5:17.40
34 Laura Werking SO-2 Minnesota 5:17.75 4:17.38 6:24.48 5:08.22 4:11.03 5:17.75
35 Savannah Ramirez   SW Minnesota St. 4:59.68 5:18.80 4:08.67 5:21.99 6:48.07 5:18.80
36 Emma Hayes JR-3 Wis.-River Falls 5:50.96 4:59.91 3:43.34 3:52.91 4:43.96 5:19.05
38 Kyla Porter FR-1 St. Benedict 4:03.71 5:11.04 4:13.33 4:42.18 4:35.77 5:20.66
45 Abby Cyr SR-4 Hamline 5:04.47 4:48.10 5:07.74 3:49.17 7:02.32 5:27.38
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
31 Stefani Weimholt   Minnesota Running Club 4:47.92 4:25.77 5:16.39
39 Laura Gould SO-2 Macalester 5:15.21 3:51.58 5:21.64
41 Blair Stewig SO-2 Augsburg 5:42.66 5:23.26 5:23.26
43 Rosie Cobb SO-2 Macalester 5:24.58 4:00.19 5:24.58
46 Martha Torstenson SO-2 Carleton 6:47.23 4:49.00 5:28.41
48 Kaci McCoy SR-4 St. Benedict 4:56.96 4:43.76 5:29.95
49 Alaina Manthey FR-1 Wis.-Superior 6:50.52 3:51.75 5:31.06
50 Danica White SO-2 Northwestern (Minn.) 6:17.77 4:25.10 5:31.37
51 Margaret Stelzner SO-2 Macalester 7:07.72 6:08.04 5:31.56
52 Madeline Egan FR-1 Carleton 4:12.37 4:09.05 5:32.06
54 Laura Rafferty SO-2 Carleton 7:09.25 7:05.92 5:32.75
56 McKenzie Van Loh SO-2 Bethel (Minn.) 6:56.48 5:25.80 5:35.87
58 Annie White SO-2 St. Benedict 5:29.26 4:58.39 5:42.97
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
32 Jenny Launder FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:17.03 4:07.29 5:29.72 5:17.03
47 Amber Matzoll FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:28.81 5:38.68 4:29.63 5:58.41
53 Emily Coldren   SW Minnesota St. 5:32.27 5:12.34 5:18.98 3:55.92
55 Sarah Ward   Minnesota Running Club 5:35.11 6:35.43 4:44.85 4:18.04
57 Rebecca Schoenfelder FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:40.54 5:43.95 6:14.60 6:58.87
59 Catherine Degen FR-1 St. Catherine 5:46.84 6:52.74 4:23.60 7:06.62
60 Sam Witmer FR-1 St. Catherine 5:47.15 7:10.47 4:30.78 5:54.10
61 Caitlin Olson FR-1 Augsburg 5:47.74 6:26.00 6:53.81 6:08.61
62 Maria Gilbert   Minnesota Running Club 5:50.05 4:15.54 7:03.56 6:42.56
63 Holly Werning FR-1 Concordia-St. Paul 5:50.97 4:19.72 4:16.21 6:36.60
64 Veronica Haverkamp SO-2 Minnesota-Morris 5:56.50 4:52.33 5:49.37 5:31.55
65 Brynn Gellner SO-2 Minnesota-Morris 5:56.51 6:42.86 6:35.73 5:06.60
66 Betsy Schein FR-1 Macalester 6:01.30 5:10.72 4:38.21 6:26.60
67 Gabriella Hedberg FR-1 Minnesota-Morris 6:07.68 7:06.51 7:46.96 7:32.25
68 Selina Walters SO-2 Wis.-Superior 6:11.73 5:15.97 7:55.82 5:01.11
69 Lisa Greenslade JR-3 Northwestern (Minn.) 6:34.49 4:44.04 6:38.44 5:35.32
70 Dominique Ward SO-2 Northwestern (Minn.) 6:35.91 8:14.89 7:55.10 5:20.69