April 3, 2016
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kate Shelerud JR-3 Minnesota 2:50.94 2:38.92 2:13.54 1:56.18 1:50.84
2 Haley Johnson JR-3 Minnesota 2:01.56 2:25.61 2:13.58 2:53.66 2:38.96
3 Kaila Urick SR-4 Minnesota 1:50.89 2:43.00 2:13.60 2:17.61 1:44.21
4 Allison Kosobud JR-3 St. Benedict 1:41.06 2:12.47 2:16.56 2:41.14 2:57.53
5 Liz Miller FR-1 Minnesota 1:41.18 2:52.27 2:16.72 1:39.81 2:08.52
6 Megan Terukina SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:43.96 2:40.05 2:16.79 1:48.07 2:08.59
7 Annie Haakenstad SO-2 Minnesota 1:59.23 1:59.23 2:18.64 2:46.37 2:04.78
8 Annika Halverson SO-2 Bethel (Minn.) 1:56.59 2:19.07 2:20.47 2:05.02 2:19.07
9 Hannah Palmeter   SW Minnesota St. 2:14.95 3:01.34 2:20.57 2:45.88 1:45.43
10 Kate Bishop FR-1 Minnesota 2:52.85 2:00.00 2:22.85 1:57.14 2:22.85
11 Jenny Walz SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:40.03 1:50.02 2:22.88 2:57.18 1:44.31
12 Rachel Hall JR-3 St. Catherine 2:11.67 2:17.39 2:23.11 2:07.37 2:17.39
13 Christine Rohlf FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:45.02 1:52.91 2:24.75 2:31.99 1:42.78
14 Kelsey Sather FR-1 Minnesota 2:49.35 2:12.85 2:25.99 2:11.40 2:05.56
15 Sara Whiteman FR-1 St. Benedict 2:33.04 1:43.01 2:27.15 1:48.90 2:44.81
16 Julia Giefer SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:57.46 2:13.82 2:28.68 2:18.28 3:01.39
17 Brenna Kennedy SR-4 Hamline 2:23.07 3:01.82 2:29.03 1:44.33 2:09.66
18 Allison McGraw FR-1 St. Benedict 2:05.31 2:33.65 2:29.17 3:00.50 2:29.17
19 Lindsey Chavez SO-2 Carleton 3:13.01 2:53.56 2:29.62 2:29.62 2:52.07
20 Victoria Simones JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:27.69 2:21.66 2:30.70 1:56.04 2:05.08
21 Kristen Weber   SW Minnesota St. 2:50.87 1:53.41 2:31.21 2:23.65 2:34.24
22 Caitie Ryan FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:01.67 2:52.59 2:31.39 2:25.34 2:32.91
23 Brianna Baker SR-4 Hamline 2:42.19 2:31.58 2:31.58 1:55.20 2:17.94
24 Dorrian Jaffe SO-2 Carleton 1:56.90 3:05.21 2:31.81 2:21.19 1:56.90
25 Laura Borkenhagen SR-4 Minnesota-Morris 3:14.56 2:45.68 2:32.00 1:50.96 2:47.20
26 Emma Vinella-Brusher SR-4 Carleton 1:52.83 2:34.00 2:32.47 2:34.00 2:40.10
27 Meg Griffin FR-1 Hamline 3:18.54 3:01.74 2:32.72 2:31.20 2:41.89
28 Kristy Dellwo SO-2 Hamline 2:45.05 1:51.56 2:32.82 2:38.94 2:23.65
29 Shannon Strickland JR-3 St. Catherine 3:14.25 2:42.13 2:32.95 2:58.96 2:39.07
30 Katherine Novak FR-1 Minnesota-Morris 3:14.31 2:03.93 2:33.00 3:14.31 2:23.82
31 Madeline Dopp FR-1 Hamline 2:02.56 3:02.31 2:33.20 1:54.90 3:08.44
32 Lydia Herath FR-1 Bethel (Minn.) 2:52.83 2:48.20 2:34.31 1:55.74 3:15.98
33 Holly Ellingson FR-1 Macalester 2:22.18 3:16.27 2:34.54 1:54.36 2:39.18
34 Savannah Ramirez   SW Minnesota St. 2:31.69 2:50.26 2:34.78 2:59.55 2:39.43
35 Abby Sharer SO-2 Carleton 3:10.81 2:21.17 2:35.13 2:41.34 2:36.69
36 Elisabeth Anderson SO-2 Minnesota-Morris 2:28.27 1:57.06 2:36.07 2:32.95 2:39.20
37 Sarah Ward   Minnesota Running Club 2:03.96 2:29.06 2:36.90 2:10.23 2:52.59
38 Amy Pelz FR-1 Macalester 3:19.29 2:18.09 2:36.92 1:49.85 2:30.65
39 Rachel Wingenbach SR-4 Minnesota-Morris 2:02.80 2:37.43 2:37.43 2:40.58 2:31.14
40 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 2:33.11 3:04.68 2:37.84 1:56.81 2:48.89
41 Jenna Thompson JR-3 St. Catherine 2:03.28 3:03.33 2:38.04 3:09.65 2:03.28
42 Amanda Grengs   SW Minnesota St. 1:51.31 3:23.54 2:39.01 3:09.23 2:13.57
43 Stacey Wherley FR-1 St. Catherine 3:03.41 3:08.19 2:39.48 2:13.97 2:09.18
44 Alanna Grant FR-1 Wis.-River Falls 2:33.31 2:31.71 2:39.69 2:10.95 1:53.38
45 Kalyn Suhorepetz SO-2 Wis.-River Falls 2:08.12 3:05.78 2:40.15 1:55.31 3:20.19
46 McKinzie Fettig SO-2 Bethel (Minn.) 2:11.53 2:08.32 2:40.40 2:32.38 3:06.07
47 Carmen Garson-Shumway SO-2 Macalester 3:08.02 3:16.06 2:40.70 2:14.99 3:19.27
48 Ellen Arnold FR-1 St. Benedict 1:57.96 2:30.27 2:41.58 1:54.73 2:09.27
49 Augie Witkowski FR-1 St. Benedict 2:58.02 2:00.86 2:43.32 3:24.15 3:15.99
50 Jeannie Bestor FR-1 Wis.-River Falls 3:23.09 3:29.64 2:43.78 1:56.29 1:54.65
51 Martha Torstenson SO-2 Carleton 2:23.14 3:06.42 2:46.44 2:03.17 3:29.72
52 Laura Luttio FR-1 Bethel (Minn.) 2:22.17 3:09.00 2:47.25 2:02.10 3:07.32
53 Danica White SO-2 Northwestern (Minn.) 3:17.65 3:14.30 2:47.50 2:07.30 1:58.93
54 Anna Pape SO-2 Bethel (Minn.) 3:16.39 2:47.85 2:47.85 2:10.93 2:07.57
55 Veronica Haverkamp SO-2 Minnesota-Morris 3:35.54 2:56.81 2:48.39 2:29.87 2:58.50
56 Maria Gilbert   Minnesota Running Club 2:57.73 2:50.96 2:49.26 2:05.26 3:33.27
57 Sam Witmer FR-1 St. Catherine 2:38.51 2:11.24 2:50.44 2:07.83 2:58.97
58 Kathrene Garcia SO-2 Macalester 3:21.05 3:38.23 2:51.83 3:14.17 3:22.76
59 Michelle Wise FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:46.29 2:37.45 2:56.90 3:07.52 2:16.22
60 Breanna Himmerich FR-1 Northwestern (Minn.) 3:17.59 3:50.52 3:02.95 3:56.01 2:48.32
61 Dominique Ward SO-2 Northwestern (Minn.) 2:21.46 4:14.62 3:22.08 2:47.73 3:32.19
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kate Shelerud JR-3 Minnesota 1:58.85 2:13.54 1:53.51 2:36.25 2:50.94
2 Haley Johnson JR-3 Minnesota 1:58.89 2:13.58 2:04.23 2:09.58 1:46.87
3 Kaila Urick SR-4 Minnesota 2:16.28 2:13.60 2:10.93 2:52.35 1:38.87
4 Allison Kosobud JR-3 St. Benedict 2:27.49 2:16.56 2:20.66 2:19.30 1:35.60
5 Liz Miller FR-1 Minnesota 1:57.58 2:16.72 2:04.42 2:18.09 2:12.62
6 Megan Terukina SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:04.48 2:16.79 1:56.28 2:56.46 2:41.42
7 Annie Haakenstad SO-2 Minnesota 2:22.80 2:18.64 2:18.64 1:45.37 1:49.53
8 Annika Halverson SO-2 Bethel (Minn.) 2:52.78 2:20.47 2:48.57 2:37.33 1:59.40
9 Hannah Palmeter   SW Minnesota St. 2:54.31 2:20.57 2:50.09 2:50.09 1:46.84
10 Kate Bishop FR-1 Minnesota 1:42.86 2:22.85 2:04.28 2:25.71 2:04.28
11 Jenny Walz SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:40.03 2:22.88 3:01.46 2:48.60 2:01.45
13 Christine Rohlf FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:34.89 2:24.75 2:29.10 3:06.73 1:42.78
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Rachel Hall JR-3 St. Catherine 2:23.11 2:47.44 3:03.18
14 Kelsey Sather FR-1 Minnesota 2:25.99 2:52.27 2:52.27
15 Sara Whiteman FR-1 St. Benedict 2:27.15 1:45.95 1:51.84
17 Brenna Kennedy SR-4 Hamline 2:29.03 2:43.94 1:51.78
18 Allison McGraw FR-1 St. Benedict 2:29.17 2:05.31 1:48.90
20 Victoria Simones JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:30.70 3:03.86 2:00.56
21 Kristen Weber   SW Minnesota St. 2:31.21 2:14.58 2:28.19
22 Caitie Ryan FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:31.39 2:13.23 2:22.31
25 Laura Borkenhagen SR-4 Minnesota-Morris 2:32.00 3:13.04 2:48.72
29 Shannon Strickland JR-3 St. Catherine 2:32.95 1:54.72 2:10.01
32 Lydia Herath FR-1 Bethel (Minn.) 2:34.31 2:00.37 3:14.43
42 Amanda Grengs   SW Minnesota St. 2:39.01 2:46.96 3:12.41
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Julia Giefer SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:13.82 2:28.68
19 Lindsey Chavez SO-2 Carleton 2:28.13 2:29.62
24 Dorrian Jaffe SO-2 Carleton 2:19.67 2:31.81
27 Meg Griffin FR-1 Hamline 3:15.49 2:32.72
28 Kristy Dellwo SO-2 Hamline 2:00.73 2:32.82
31 Madeline Dopp FR-1 Hamline 1:50.31 2:33.20
33 Holly Ellingson FR-1 Macalester 2:19.09 2:34.54
38 Amy Pelz FR-1 Macalester 3:14.58 2:36.92
43 Stacey Wherley FR-1 St. Catherine 2:41.08 2:39.48
47 Carmen Garson-Shumway SO-2 Macalester 2:05.35 2:40.70
58 Kathrene Garcia SO-2 Macalester 3:22.76 2:51.83
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Brianna Baker SR-4 Hamline 2:31.58
26 Emma Vinella-Brusher SR-4 Carleton 2:32.47
30 Katherine Novak FR-1 Minnesota-Morris 2:33.00
36 Elisabeth Anderson SO-2 Minnesota-Morris 2:36.07
37 Sarah Ward   Minnesota Running Club 2:36.90
41 Jenna Thompson JR-3 St. Catherine 2:38.04
46 McKinzie Fettig SO-2 Bethel (Minn.) 2:40.40
50 Jeannie Bestor FR-1 Wis.-River Falls 2:43.78
52 Laura Luttio FR-1 Bethel (Minn.) 2:47.25
54 Anna Pape SO-2 Bethel (Minn.) 2:47.85
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Savannah Ramirez   SW Minnesota St. 2:34.78 2:19.31 2:33.24 1:54.54 2:51.81 2:28.59
35 Abby Sharer SO-2 Carleton 2:35.13 3:09.26 1:53.25 2:13.42 3:18.57 2:35.13
39 Rachel Wingenbach SR-4 Minnesota-Morris 2:37.43 3:13.64 3:10.49 2:56.33 1:50.21 2:05.95
40 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 2:37.84 2:33.11 3:04.68 1:50.49 3:14.15 2:06.28
44 Alanna Grant FR-1 Wis.-River Falls 2:39.69 3:24.41 3:16.42 3:05.24 2:30.11 2:18.93
45 Kalyn Suhorepetz SO-2 Wis.-River Falls 2:40.15 2:06.52 2:08.12 2:33.75 3:00.97 2:03.32
48 Ellen Arnold FR-1 St. Benedict 2:41.58 2:10.88 3:25.21 3:17.13 2:07.65 3:09.05
49 Augie Witkowski FR-1 St. Benedict 2:43.32 3:12.72 2:48.22 2:41.69 2:10.66 1:57.59
56 Maria Gilbert   Minnesota Running Club 2:49.26 2:57.73 2:35.72 3:04.50 3:07.88 2:22.18
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
51 Martha Torstenson SO-2 Carleton 2:46.44 3:19.73 2:01.51
53 Danica White SO-2 Northwestern (Minn.) 2:47.50 2:39.13 3:21.00
55 Veronica Haverkamp SO-2 Minnesota-Morris 2:48.39 2:04.61 3:11.97
57 Sam Witmer FR-1 St. Catherine 2:50.44 2:38.51 2:41.92
59 Michelle Wise FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:56.90 2:21.52 3:09.29
60 Breanna Himmerich FR-1 Northwestern (Minn.) 3:02.95 3:19.42 3:06.61
61 Dominique Ward SO-2 Northwestern (Minn.) 3:22.08 4:04.52 4:04.52