April 3, 2016
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Brady Speicher SO-2 MSU-Moorhead 8:55.85
2 Harald Karbo SR-4 Augustana (S.D.) 8:58.49
3 Jesus Urtusuastegui FR-1 Augustana (S.D.) 8:59.39
4 Steven Brown FR-1 Sioux Falls 8:59.65
5 Trevor Capra   Unattached 8:59.67
6 Lukas Nelson   Unattached 9:02.89
7 Cody Christ JR-3 MSU-Moorhead 9:11.09
8 Nathaniel Souther FR-1 Augustana (S.D.) 9:14.71
9 Connor Branick JR-3 South Dakota St. 9:16.82
10 Sam Ivanecky FR-1 South Dakota St. 9:17.14
11 Skylar DeJong FR-1 Augustana (S.D.) 9:18.75
12 Caleb Burke FR-1 Minnesota State 9:22.59
13 Logan Burns FR-1 Augustana (S.D.) 9:23.16
14 Mitchell Schleis SR-4 Briar Cliff 9:25.04
15 Joshua Ernst FR-1 MSU-Moorhead 9:26.42
16 Claudio Tejada JR-3 Dakota State 9:32.93
17 Jay Biwer SO-2 MSU-Moorhead 9:41.36
18 Brandon Quibell   Unattached 9:42.06
19 Johnathan Hess JR-3 St. Cloud State 9:46.90
20 Taylor Hauge   Unattached 10:01.39
21 Devan Shumway FR-1 Minot State 10:08.67
22 Nick Wixon FR-1 Mount Marty 10:13.30
23 Michael Carson JR-3 Dakota State 10:15.54
24 David Schoenfish SR-4 Sioux Falls 10:21.96
25 John Noyes FR-1 Sioux Falls 10:30.21
26 Caleb Hemphill JR-3 Dakota State 10:34.56
27 Steven Porter SO-2 Minot State 10:36.90
28 Zach Groves JR-3 Briar Cliff 11:34.29
  Matthew Longen SR-4 Minnesota State NT
  Aaron Runge FR-1 Augustana (S.D.) NT
  Chase Cayo   Unattached NT
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Mitchell Schleis SR-4 Briar Cliff 9:25.04
16 Claudio Tejada JR-3 Dakota State 9:32.93
17 Jay Biwer SO-2 MSU-Moorhead 9:41.36
18 Brandon Quibell   Unattached 9:42.06
20 Taylor Hauge   Unattached 10:01.39
21 Devan Shumway FR-1 Minot State 10:08.67
22 Nick Wixon FR-1 Mount Marty 10:13.30
23 Michael Carson JR-3 Dakota State 10:15.54
24 David Schoenfish SR-4 Sioux Falls 10:21.96
25 John Noyes FR-1 Sioux Falls 10:30.21
26 Caleb Hemphill JR-3 Dakota State 10:34.56
27 Steven Porter SO-2 Minot State 10:36.90
28 Zach Groves JR-3 Briar Cliff 11:34.29
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Brady Speicher SO-2 MSU-Moorhead 8:55.85 9:06.57 6:25.82 7:08.68
2 Harald Karbo SR-4 Augustana (S.D.) 8:58.49 8:15.41 9:09.26 8:47.72
3 Jesus Urtusuastegui FR-1 Augustana (S.D.) 8:59.39 6:49.94 7:16.91 11:08.85
4 Steven Brown FR-1 Sioux Falls 8:59.65 7:27.91 6:33.95 11:09.17
5 Trevor Capra   Unattached 8:59.67 7:06.34 9:37.45 8:21.90
6 Lukas Nelson   Unattached 9:02.89 10:13.47 9:08.32 10:13.47
7 Cody Christ JR-3 MSU-Moorhead 9:11.09 8:38.03 9:11.09 7:15.37
8 Nathaniel Souther FR-1 Augustana (S.D.) 9:14.71 9:53.54 8:19.24 7:23.77
9 Connor Branick JR-3 South Dakota St. 9:16.82 9:00.12 8:26.71 7:53.30
10 Sam Ivanecky FR-1 South Dakota St. 9:17.14 9:28.29 12:04.29 6:30.00
11 Skylar DeJong FR-1 Augustana (S.D.) 9:18.75 10:09.04 11:10.50 10:48.15
12 Caleb Burke FR-1 Minnesota State 9:22.59 6:56.32 10:01.98 6:39.44
13 Logan Burns FR-1 Augustana (S.D.) 9:23.16 11:21.43 8:09.95 6:39.85
15 Joshua Ernst FR-1 MSU-Moorhead 9:26.42 6:53.49 9:26.42 10:11.74
19 Johnathan Hess JR-3 St. Cloud State 9:46.90 11:38.42 7:55.39 11:56.02
  Aaron Runge FR-1 Augustana (S.D.) NT NT NT NT
  Matthew Longen SR-4 Minnesota State NT NT NT NT
  Chase Cayo   Unattached NT NT NT NT