April 16, 2016
|
RPI - Troy, NY

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Zakiria Djouma   Unattached 15:11.27 11:59.91 13:21.92 14:43.94
2 Jacob Andrews   Unattached 15:19.25 15:46.83 13:10.56 18:04.72
3 Henry Whipple SO-2 Hamilton 15:19.92 19:55.90 11:02.35 14:15.53
4 Jesse Coull SR-4 Union (N.Y.) 15:33.80 11:03.00 15:15.13 19:45.93
5 Charles Pfander SR-4 Hamilton 15:36.51 12:57.31 12:29.21 10:55.56
6 Harrison Sullivan SR-4 Hamilton 15:39.76 19:25.31 16:17.35 15:58.56
7 Aaron Lozier Senior ARE Racing Team 15:43.98 11:29.11 16:12.30 13:12.95
8 David Freeman SR-4 Hamilton 15:48.80 15:48.80 19:46.00 17:33.17
9 Shreyas Sriram FR-1 RPI 15:50.49 18:41.58 11:14.85 15:21.98
10 Jigar Gosalia SR Binghamton Running Club 15:52.16 16:01.69 15:33.12 17:36.90
11 Arden Kellner FR-1 Union (N.Y.) 16:01.51 17:18.43 17:37.67 18:16.13
12 Mitchell Finitz SR-4 Union (N.Y.) 16:11.06 13:55.12 14:04.83 13:25.98
13 Ryan Saeger SR-4 Union (N.Y.) 16:16.94 19:22.56 14:49.02 13:11.33
14 Nick Berglin FR-1 Oneonta 16:26.10 20:32.63 13:08.88 15:17.08
15 Nicholas Arnecke FR-1 SUNY Delhi 16:26.43 19:04.26 15:37.11 15:56.84
16 Reilly Shew FR-1 Hamilton 16:35.19 18:04.76 19:04.47 17:15.00
17 Luis Romero SR-4 Bloomfield 16:35.73 13:56.42 15:26.03 21:04.58
18 Kyle Loftus SR Binghamton Running Club 16:36.30 17:26.12 13:07.08 18:15.93
19 Jack Moses SR-4 Hamilton 16:40.56 17:30.59 16:10.55 15:30.52
20 Evan Abelson SR-4 Hamilton 16:43.33 12:52.57 17:43.53 19:53.97
21 Oliver Crain SO-2 SUNYIT 16:44.96 16:55.01 20:56.20 13:34.02
22 Alec Ambruso FR-1 Mohawk Valley CC 16:52.58 16:52.58 20:15.10 18:54.09
23 Steven Cohen SO-2 Union (N.Y.) 16:55.53 18:47.24 14:02.89 21:09.42
24 Mark Difulvio FR-1 Oneonta 16:57.35 17:07.53 12:22.67 16:37.01
25 Michael Carroll FR-1 Siena 17:03.57 16:22.63 12:57.92 16:12.40
26 Dan Adrion SR Binghamton Running Club 17:07.17 13:00.65 12:50.38 16:15.82
27 Drew Lindholm SO-2 RPI 17:09.66 20:35.60 14:24.92 17:19.96
28 Bryan VanHall FR-1 Mohawk Valley CC 17:33.17 12:38.29 22:17.53 14:34.14
29 Dan Gilbert SO-2 Hartwick 18:00.22 17:49.42 13:30.17 21:36.27
30 Colby Howland SR-4 Union (N.Y.) 18:17.47 19:34.30 21:35.02 17:00.65
31 Freideric Handelmann SO-2 Onondaga CC 18:28.38 13:29.12 15:19.96 16:04.29
32 Tim Mahony JR-3 Hartwick 18:49.01 18:26.43 14:18.05 21:04.50
33 Tyler Unislawski FR-1 Mohawk Valley CC 18:52.21 17:32.96 13:46.52 22:49.98
34 Benjamin Forrester FR-1 SUNYIT 19:07.46 22:34.01 17:35.67 23:54.33
35 Brandon Moore Sophomore Bryant & Stratton 20:02.53 20:14.56 26:03.29 17:26.21
36 Alex Buck FR-1 Mohawk Valley CC 21:08.27 17:32.67 25:59.98 25:34.61
  James Trofa JR-3 Hartwick DNF DNF DNF DNF
  Justin Zorn JR-3 Union (N.Y.) DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Mitchell Finitz SR-4 Union (N.Y.) 16:11.06 16:49.91 17:38.46
14 Nick Berglin FR-1 Oneonta 16:26.10 12:19.58 13:08.88
15 Nicholas Arnecke FR-1 SUNY Delhi 16:26.43 21:22.36 17:25.62
17 Luis Romero SR-4 Bloomfield 16:35.73 19:54.88 19:25.01
18 Kyle Loftus SR Binghamton Running Club 16:36.30 19:35.64 15:26.56
21 Oliver Crain SO-2 SUNYIT 16:44.96 20:16.01 12:23.67
22 Alec Ambruso FR-1 Mohawk Valley CC 16:52.58 12:19.19 14:30.82
24 Mark Difulvio FR-1 Oneonta 16:57.35 13:44.06 16:06.49
25 Michael Carroll FR-1 Siena 17:03.57 17:03.57 20:07.82
26 Dan Adrion SR Binghamton Running Club 17:07.17 16:15.82 13:41.74
27 Drew Lindholm SO-2 RPI 17:09.66 22:18.56 15:06.10
28 Bryan VanHall FR-1 Mohawk Valley CC 17:33.17 21:24.87 22:38.59
29 Dan Gilbert SO-2 Hartwick 18:00.22 13:19.37 22:19.48
30 Colby Howland SR-4 Union (N.Y.) 18:17.47 12:59.21 17:11.63
31 Freideric Handelmann SO-2 Onondaga CC 18:28.38 18:06.22 21:14.64
32 Tim Mahony JR-3 Hartwick 18:49.01 18:26.43 24:05.14
33 Tyler Unislawski FR-1 Mohawk Valley CC 18:52.21 14:54.45 16:13.70
34 Benjamin Forrester FR-1 SUNYIT 19:07.46 16:49.77 24:51.70
35 Brandon Moore Sophomore Bryant & Stratton 20:02.53 20:14.56 18:14.31
36 Alex Buck FR-1 Mohawk Valley CC 21:08.27 23:15.10 22:49.74
  James Trofa JR-3 Hartwick DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zakiria Djouma   Unattached 15:38.61 15:11.27 13:49.26 19:08.20 15:11.27 12:18.13 16:33.29
2 Jacob Andrews   Unattached 12:42.98 13:28.94 13:47.33 10:43.48 15:19.25 18:04.72 18:32.30
3 Henry Whipple SO-2 Hamilton 19:55.90 11:48.34 11:39.14 11:02.35 15:19.92 15:19.92 12:15.94
4 Jesse Coull SR-4 Union (N.Y.) 11:40.35 19:55.27 20:04.61 16:57.85 15:33.80 14:00.42 11:03.00
5 Charles Pfander SR-4 Hamilton 20:17.47 14:40.32 13:25.40 18:34.45 15:36.51 19:40.01 14:02.86
6 Harrison Sullivan SR-4 Hamilton 15:11.57 19:15.91 14:43.38 17:51.33 15:39.76 11:16.63 15:58.56
7 Aaron Lozier Senior ARE Racing Team 18:43.34 11:47.99 20:17.74 15:53.42 15:43.98 12:25.75 13:41.27
8 David Freeman SR-4 Hamilton 13:45.46 14:32.90 16:55.22 19:17.54 15:48.80 19:55.49 18:30.10
9 Shreyas Sriram FR-1 RPI 20:16.63 19:19.60 11:05.35 11:33.86 15:50.49 16:09.50 11:52.87
10 Jigar Gosalia SR Binghamton Running Club 14:55.03 18:34.03 19:12.12 18:05.47 15:52.16 16:01.69 20:09.25
11 Arden Kellner FR-1 Union (N.Y.) 16:59.20 13:08.44 16:49.59 20:01.89 16:01.51 15:23.05 17:56.90
13 Ryan Saeger SR-4 Union (N.Y.) 19:51.87 19:22.56 20:30.95 13:21.09 16:16.94 20:01.64 13:40.63
16 Reilly Shew FR-1 Hamilton 17:24.95 13:36.06 13:36.06 16:45.15 16:35.19 13:55.96 13:55.96
19 Jack Moses SR-4 Hamilton 18:00.61 20:10.68 17:50.60 12:10.41 16:40.56 19:40.66 16:30.56
20 Evan Abelson SR-4 Hamilton 15:43.13 21:04.20 12:02.40 16:43.33 16:43.33 20:14.03 21:34.30
23 Steven Cohen SO-2 Union (N.Y.) 17:46.31 14:02.89 14:23.20 20:38.95 16:55.53 13:42.58 14:02.89
  Justin Zorn JR-3 Union (N.Y.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF