March 24-26, 2016
|
Rice - Houston, TX

Boys 800m Run High School Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jason Bugg Junior Houston Strake Jesuit 1:53.92 1:40.25 10
2 Carter Floyd Junior Kingwood Park 1:54.44 2:05.89 8
3 Terrence Mayes Senior Fort Bend Bush 1:54.49 1:59.07 6
4 Matthew Murray Senior Pearland Dawson 1:54.61 1:21.38 5
5 Nick Hamilton Senior Houston Memorial 1:54.70 2:19.94 4
6 Hugo Gonzalez Senior Houston Strake Jesuit 1:54.96 1:51.52 3
7 Christian Gilmore Sophomore Humble Atascocita 1:55.20 2:05.57 2
8 Matthew Abraham Junior Humble Kingwood 1:55.34 1:31.12 1
9 Clayton Stuart Sophomore College Station A&M Cons 1:55.77 1:34.94 -
10 Jonathon King Senior Klein Oak 1:59.47 2:12.62 -
11 Jacob Raiford Junior The Woodlands 2:00.66 1:30.50 -

Boys 800m Run High School Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nick Hamilton Senior Houston Memorial 1:46.80 2:24.69 1:54.83 1:58.28 2:16.65
2 Carter Floyd Junior Kingwood Park 2:13.71 2:03.25 1:56.27 2:02.09 2:21.85
3 Terrence Mayes Senior Fort Bend Bush 1:33.12 2:15.03 1:56.40 2:25.50 2:06.88
4 Clayton Stuart Sophomore College Station A&M Cons 1:23.83 1:42.45 1:56.42 1:48.27 1:52.93
5 Christian Gilmore Sophomore Humble Atascocita 1:46.58 1:43.07 1:57.12 1:58.30 2:13.52
6 Matthew Abraham Junior Humble Kingwood 2:10.68 2:20.10 1:57.73 1:22.42 1:23.59
7 Jason Bugg Junior Houston Strake Jesuit 1:30.69 1:47.18 1:57.78 2:14.27 1:42.47
8 Matthew Murray Senior Pearland Dawson 2:00.44 2:00.44 1:58.07 2:11.06 1:42.72
9 Hugo Gonzalez Senior Houston Strake Jesuit 1:52.88 2:28.53 1:58.82 2:32.09 2:26.15
10 Jacob Raiford Junior The Woodlands 2:04.29 2:04.29 1:59.51 2:23.42 2:32.98
11 Jonathon King Senior Klein Oak 1:53.55 2:27.01 1:59.52 1:34.42 2:18.65
12 Adam Breaux Senior College Park 2:04.42 2:28.35 1:59.63 2:35.52 2:19.97
13 Edwin Aparicio Senior Houston Cypress Springs 2:21.19 2:05.64 1:59.65 2:31.96 2:31.96
14 Joe Faraguna Senior St. Johns School 1:40.75 1:34.75 1:59.93 2:04.73 1:27.55
15 Joshua Martin Senior Manvel High 2:14.98 1:36.41 2:00.51 1:56.90 1:36.41
16 Cameron Hudson Sophomore Houston Langham Creek 1:46.06 2:21.01 2:00.52 2:22.22 1:46.06
17 Gavin Martella Senior Humble Kingwood 2:11.85 2:13.06 2:00.96 2:21.53 1:36.77
18 Logan Powell Junior Pearland Dawson 2:25.23 1:46.50 2:01.02 1:54.97 1:53.76
19 Nathan Botros Sophomore Houston Memorial 1:28.85 2:01.70 2:01.70 1:47.10 1:55.62
20 Parker Terry Sophomore Humble Kingwood 1:41.40 2:08.27 2:02.16 2:03.39 2:37.59
21 Christian Dimagan Senior Spring 2:07.54 1:30.75 2:02.63 2:27.16 2:07.54
22 Tylor Randell Senior Houston Cypress Springs 1:48.55 2:36.66 2:03.35 1:36.22 2:08.29
23 Noah Wright   The Woodlands 2:23.19 1:53.57 2:03.44 2:26.90 2:33.07
24 Zain Marediya Junior College Station A&M Cons 1:43.70 2:15.80 2:03.45 1:38.76 2:17.03
25 Peter Dulworth Senior HCYA 1:29.02 2:03.64 2:03.64 2:14.77 1:52.52
26 Cameron Gabehart Senior College Park 2:03.82 2:26.11 2:03.82 2:31.06 2:39.73
27 Elias Pierce Senior Fort Bend Elkins 1:33.06 1:33.06 2:04.08 2:32.62 1:28.10
28 Sam Cartwright Senior Houston Strake Jesuit 2:10.40 1:50.53 2:04.19 1:28.18 1:49.29
29 Allan Perez Senior Katy Seven Lakes 1:52.14 2:00.86 2:04.59 1:50.89 2:10.82
30 Gerardo Solorzano Senior Humble Atascocita 2:01.05 1:31.10 2:04.79 1:44.83 1:42.33
31 Larry Murray Junior Manvel High 2:24.90 2:04.91 2:04.91 1:29.94 2:34.89
32 Micah Greer Senior Deer Park 2:28.77 2:36.27 2:05.01 1:42.51 1:46.26
33 Cyrus Shy Junior HCYA 1:51.36 2:38.91 2:05.12 1:58.87 2:35.15
34 Sheik Kenneh Senior Aldine ISD Davis 2:18.42 2:29.74 2:05.83 2:24.71 2:33.52
35 Noah Wells Junior The Woodlands 2:05.96 1:29.44 2:05.96 2:12.26 1:55.89
36 Bradley Pease Sophomore College Park 2:15.04 1:44.75 2:06.20 1:48.54 1:29.61
37 Trevor Pendergast Senior HCYA 2:07.69 1:43.67 2:06.42 1:39.88 2:24.12
38 Carlos Parra Sophomore Klein Oak 2:00.18 2:01.44 2:06.50 2:38.13 1:56.38
39 Jackson Meyer Sophomore Awty International 2:33.46 1:32.58 2:06.82 2:19.51 1:54.14
40 Kendrick Ward Senior Fort Bend Elkins 1:48.39 1:36.91 2:07.51 2:31.74 2:06.24
41 Jayan Hanson Junior St. Johns School 2:01.48 2:21.94 2:07.87 2:44.96 1:34.63
42 Charles Garza Junior Alvin 2:05.50 1:42.45 2:08.06 2:25.99 1:29.65
43 Ryan Mendoza Senior Katy Seven Lakes 2:44.51 2:02.10 2:08.52 1:35.11 1:41.53
44 Ebubechi Adindu Senior Katy Cinco Ranch 2:02.47 2:37.27 2:08.91 1:56.02 2:05.05
45 James Yeargan Senior Katy Seven Lakes 2:36.74 1:59.17 2:09.53 2:44.51 2:47.10
46 Andres Melendez Sophomore Kinkaid School 2:47.77 2:23.06 2:10.05 2:43.87 2:45.17
47 Kwesi Awotwe Senior Houston Westbury 2:01.00 1:32.38 2:10.10 2:08.80 2:15.31
48 Noah Canales Junior Pearland Dawson 2:41.00 2:26.60 2:10.89 2:35.76 2:00.42
49 Fredy Vazquez Senior Houston Chavez 2:33.17 2:45.05 2:12.04 2:23.93 1:33.75
50 CAMERON HOUSTON Freshman Houston Westbury 2:43.04 1:38.09 2:12.55 2:05.93 2:03.28
51 Jorge Garcia Senior Houston Chavez 1:58.29 1:43.67 2:12.91 2:42.15 2:24.88
52 Robert Cortez Senior Alvin 2:24.13 1:53.44 2:13.45 1:57.44 1:38.76
53 Bryson Moore   Provision Acedemy 2:04.62 1:52.56 2:14.00 2:23.38 1:57.92
54 Sam Fallon Sophomore St. Johns School 2:28.18 2:56.73 2:15.94 1:56.91 2:48.57
55 Victor Netland Sophomore Episcopal (Bellaire) 2:52.69 2:01.98 2:17.05 2:33.50 2:11.57
56 Ross Gilcrease Sophomore Alvin 2:20.85 2:08.42 2:18.08 2:08.42 1:36.66
57 Derek Creacy Junior Episcopal (Bellaire) 2:11.21 2:32.15 2:19.58 2:54.48 2:43.31
58 Lindsey Williams Freshman KIPP Sunnyside 2:17.51 2:02.07 2:20.31 2:07.69 2:45.57
59 James Denson Freshman KIPP Sunnyside 2:15.85 2:12.93 2:26.07 3:09.90 1:52.48
60 Xavier Wynn Freshman KIPP Sunnyside 1:55.36 3:15.47 2:40.22 2:19.40 2:40.22
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Carter Floyd Junior Kingwood Park 2:28.83 1:56.27
5 Christian Gilmore Sophomore Humble Atascocita 2:28.75 1:57.12
12 Adam Breaux Senior College Park 2:23.56 1:59.63
17 Gavin Martella Senior Humble Kingwood 2:27.58 2:00.96
22 Tylor Randell Senior Houston Cypress Springs 1:53.49 2:03.35
28 Sam Cartwright Senior Houston Strake Jesuit 2:07.92 2:04.19
37 Trevor Pendergast Senior HCYA 2:43.09 2:06.42
41 Jayan Hanson Junior St. Johns School 2:02.76 2:07.87
45 James Yeargan Senior Katy Seven Lakes 1:30.67 2:09.53
54 Sam Fallon Sophomore St. Johns School 1:41.96 2:15.94
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Clayton Stuart Sophomore College Station A&M Cons 2:23.20 1:56.42 1:30.81 2:09.23
6 Matthew Abraham Junior Humble Kingwood 2:30.70 1:57.73 1:48.32 1:33.01
14 Joe Faraguna Senior St. Johns School 1:28.75 1:59.93 2:02.33 1:50.34
18 Logan Powell Junior Pearland Dawson 2:03.44 2:01.02 1:44.08 1:47.71
26 Cameron Gabehart Senior College Park 2:39.73 2:03.82 1:27.92 2:29.83
34 Sheik Kenneh Senior Aldine ISD Davis 1:46.96 2:05.83 2:18.42 2:33.52
48 Noah Canales Junior Pearland Dawson 2:42.31 2:10.89 2:08.28 2:23.98
49 Fredy Vazquez Senior Houston Chavez 2:19.97 2:12.04 2:49.02 2:30.53
56 Ross Gilcrease Sophomore Alvin 2:34.65 2:18.08 1:50.47 1:39.42
57 Derek Creacy Junior Episcopal (Bellaire) 2:25.17 2:19.58 2:32.15 1:37.71
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Jason Bugg Junior Houston Strake Jesuit 1:43.65 1:51.89 2:07.21 1:44.83 2:27.23 1:57.78
10 Jacob Raiford Junior The Woodlands 1:34.42 2:28.20 2:09.07 2:21.03 2:31.78 1:59.51
11 Jonathon King Senior Klein Oak 1:26.06 2:18.65 2:25.82 2:06.70 1:39.21 1:59.52
29 Allan Perez Senior Katy Seven Lakes 2:39.48 1:52.14 2:24.53 1:58.36 1:39.68 2:04.59
42 Charles Garza Junior Alvin 2:11.91 2:14.47 2:45.20 2:41.36 2:25.99 2:08.06
43 Ryan Mendoza Senior Katy Seven Lakes 2:18.81 1:31.25 2:30.37 1:46.68 2:34.23 2:08.52
44 Ebubechi Adindu Senior Katy Cinco Ranch 1:43.13 1:48.29 2:29.54 1:35.40 2:15.36 2:08.91
51 Jorge Garcia Senior Houston Chavez 1:41.02 2:00.95 2:42.15 2:08.93 2:08.93 2:12.91
58 Lindsey Williams Freshman KIPP Sunnyside 2:28.73 2:14.70 2:38.55 2:21.72 1:52.25 2:20.31
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Hugo Gonzalez Senior Houston Strake Jesuit 1:48.13 1:58.82 1:50.51 1:54.07
13 Edwin Aparicio Senior Houston Cypress Springs 1:42.90 1:59.65 1:39.31 1:48.89
21 Christian Dimagan Senior Spring 1:49.14 2:02.63 2:29.61 2:22.25
27 Elias Pierce Senior Fort Bend Elkins 2:31.38 2:04.08 2:10.29 2:10.29
35 Noah Wells Junior The Woodlands 1:47.07 2:05.96 2:28.64 1:28.18
36 Bradley Pease Sophomore College Park 2:28.92 2:06.20 2:39.02 1:40.96
39 Jackson Meyer Sophomore Awty International 2:22.04 2:06.82 2:13.17 1:37.66
40 Kendrick Ward Senior Fort Bend Elkins 2:39.39 2:07.51 1:56.04 2:29.19
50 CAMERON HOUSTON Freshman Houston Westbury 2:52.32 2:12.55 2:16.53 2:44.37
59 James Denson Freshman KIPP Sunnyside 2:24.61 2:26.07 3:08.43 2:56.75
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nick Hamilton Senior Houston Memorial 1:54.83 1:47.94 1:46.80 2:18.95 1:30.72 2:06.32 2:00.58
3 Terrence Mayes Senior Fort Bend Bush 1:56.40 1:36.62 1:40.11 1:34.29 1:23.81 2:08.04 1:52.91
16 Cameron Hudson Sophomore Houston Langham Creek 2:00.52 2:35.47 2:06.55 2:36.68 2:34.27 2:29.45 1:44.86
19 Nathan Botros Sophomore Houston Memorial 2:01.70 2:16.31 1:25.19 1:34.93 1:43.45 1:27.63 1:33.71
24 Zain Marediya Junior College Station A&M Cons 2:03.45 1:26.42 1:41.23 1:26.42 2:34.32 2:08.39 2:35.55
31 Larry Murray Junior Manvel High 2:04.91 2:22.40 2:26.15 2:19.90 2:39.89 1:51.17 2:21.15
38 Carlos Parra Sophomore Klein Oak 2:06.50 2:26.74 2:43.19 2:05.24 2:44.45 1:46.26 2:28.01
47 Kwesi Awotwe Senior Houston Westbury 2:10.10 1:37.58 2:36.12 2:25.72 2:14.01 1:49.29 2:28.32
52 Robert Cortez Senior Alvin 2:13.45 1:49.43 1:44.10 2:02.78 2:13.45 2:08.12 1:57.44
55 Victor Netland Sophomore Episcopal (Bellaire) 2:17.05 1:45.53 2:36.24 2:40.35 2:23.91 2:58.17 2:32.13
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Matthew Murray Senior Pearland Dawson 1:41.54 2:27.59 2:16.97 1:58.07
15 Joshua Martin Senior Manvel High 2:33.05 1:32.80 2:35.46 2:00.51
20 Parker Terry Sophomore Humble Kingwood 1:48.73 2:15.60 2:19.27 2:02.16
23 Noah Wright   The Woodlands 2:31.84 2:23.19 1:42.46 2:03.44
25 Peter Dulworth Senior HCYA 2:29.61 2:18.48 1:40.15 2:03.64
30 Gerardo Solorzano Senior Humble Atascocita 2:32.25 2:04.79 2:40.98 2:04.79
32 Micah Greer Senior Deer Park 2:26.27 1:38.76 1:46.26 2:05.01
33 Cyrus Shy Junior HCYA 1:37.60 2:35.15 2:31.40 2:05.12
46 Andres Melendez Sophomore Kinkaid School 1:58.35 2:12.66 2:17.86 2:10.05
53 Bryson Moore   Provision Acedemy 1:40.50 2:08.64 2:46.16 2:14.00
60 Xavier Wynn Freshman KIPP Sunnyside 3:12.27 2:06.58 2:27.41 2:40.22