April 20, 2016
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Duncan Hopkins FR-1 Dickinson 3:29.99 4:32.74 4:01.36 3:03.44 4:30.33 5:04.12 10
2 Josh Coakley FR-1 West Chester 3:55.00 4:38.60 4:02.26 2:49.59 4:55.56 3:52.57 8
3 Ian Davies FR-1 Shippensburg 4:26.78 2:59.47 4:02.52 4:58.30 3:04.32 4:02.52 6
4 Eli Howard SR-4 Dickinson 3:51.78 4:21.37 4:06.57 4:18.90 3:12.33 3:19.73 5
5 Zachary Simmons SR-4 Dickinson 4:11.75 3:56.94 4:06.81 4:53.71 3:49.54 3:54.47 4
6 James Heilman JR-3 McDaniel 4:14.71 3:30.20 4:07.29 3:25.25 4:44.39 3:59.88 3
7 Alexander Predhome JR-3 Dickinson 4:42.35 3:47.86 4:07.67 3:30.52 5:02.16 3:20.62 2
8 Thomas Runner FR-1 McDaniel 3:30.63 5:15.95 4:10.75 5:23.47 3:10.57 4:55.89 1
9 Matthew Persick SO-2 Dickinson 4:34.66 3:22.79 4:16.69 3:17.66 3:07.39 3:35.62 -
10 Zachary Despreaux JR-3 Shippensburg 3:15.82 4:48.57 4:17.65 3:46.74 4:40.84 3:13.24 -
11 Andrew Meci FR-1 Juniata 5:06.44 4:32.68 4:19.69 3:01.79 3:38.14 3:06.98 -
12 Eric Chapman FR-1 West Chester 4:28.32 3:11.28 4:25.66 4:25.66 5:10.83 4:04.41 -
13 Lucas Simpson SO-2 Juniata 5:19.31 3:20.25 4:30.60 5:00.37 4:38.72 4:17.07 -
14 Eric Savarese FR-1 Juniata 3:34.66 4:47.15 4:38.78 3:56.97 3:54.18 5:51.27 -
15 Jacob Krott SR-4 Juniata 5:30.84 4:24.67 4:47.68 5:56.73 4:27.55 4:13.16 -
16 Cyrus Daroowalla FR-1 McDaniel 3:59.37 5:05.20 4:59.21 6:25.98 4:35.28 6:25.98 -
17 Ian Yoshioka FR-1 McDaniel 3:46.98 3:40.93 5:02.64 5:14.75 4:32.38 4:44.49 -
  Jim McDaid JR-3 West Chester DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Duncan Hopkins FR-1 Dickinson 4:01.36 4:03.78 4:35.15 3:42.06 4:03.78 4:15.85 10
2 Josh Coakley FR-1 West Chester 4:02.26 3:45.31 4:26.49 5:00.41 2:49.59 3:08.97 8
3 Ian Davies FR-1 Shippensburg 4:02.52 5:10.43 3:18.87 4:12.22 3:26.15 5:03.15 6
4 Eli Howard SR-4 Dickinson 4:06.57 4:18.90 4:50.96 3:07.40 5:13.15 3:29.59 5
5 Zachary Simmons SR-4 Dickinson 4:06.81 4:36.43 3:42.13 3:24.86 3:59.41 3:00.18 4
6 James Heilman JR-3 McDaniel 4:07.29 4:39.44 5:06.64 3:12.89 3:10.42 2:58.05 3
7 Alexander Predhome JR-3 Dickinson 4:07.67 3:50.34 4:47.30 4:10.15 3:52.81 3:47.86 2
8 Thomas Runner FR-1 McDaniel 4:10.75 3:10.57 5:13.44 3:08.07 4:03.23 5:13.44 1
9 Matthew Persick SO-2 Dickinson 4:16.69 3:22.79 3:48.46 3:04.82 3:58.73 4:06.43 -
10 Zachary Despreaux JR-3 Shippensburg 4:17.65 5:27.22 5:04.03 3:15.82 5:09.18 3:41.58 -
12 Eric Chapman FR-1 West Chester 4:25.66 3:16.59 5:45.36 3:19.25 4:12.38 4:46.92 -
  Jim McDaid JR-3 West Chester DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
11 Andrew Meci FR-1 Juniata 3:56.32 4:19.69 3:19.97 4:19.69 -
13 Lucas Simpson SO-2 Juniata 5:03.08 5:13.90 5:08.49 4:30.60 -
14 Eric Savarese FR-1 Juniata 4:41.57 5:45.69 5:03.87 4:38.78 -
15 Jacob Krott SR-4 Juniata 4:30.42 4:27.55 4:24.67 4:47.68 -
16 Cyrus Daroowalla FR-1 McDaniel 4:14.33 4:08.35 3:41.42 4:59.21 -
17 Ian Yoshioka FR-1 McDaniel 3:59.09 5:14.75 4:53.56 5:02.64 -