April 16, 2016
|
Concordia University, St. Paul - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Madeline Strandemo SO-2 Minnesota 5:44.58 3:10.85 4:43.62 3:40.00 4:33.02 4:25.06 5:26.03
2 Sam Prouty   Unattached 5:29.11 4:03.26 3:51.81 3:40.36 5:57.73 4:46.18 3:37.50
3 Rachel Wians   Unattached 3:21.21 4:50.32 5:19.06 5:33.43 4:56.07 4:47.44 4:53.19
4 Ally Smith   Unattached 3:56.44 4:02.21 5:22.94 5:37.36 6:00.43 4:48.34 4:45.46
5 Josephine Brekke JR-3 St. Olaf 5:04.03 4:43.56 5:06.95 4:40.64 5:30.34 4:52.33 6:11.26
6 Naomi Ollila SO-2 Minnesota 5:25.70 4:06.48 3:25.40 6:09.71 6:12.65 4:53.42 6:18.52
7 Maggie Marcus SR-4 Concordia-St. Paul 3:51.98 4:27.22 5:25.94 5:43.56 4:53.64 4:53.64 5:11.26
8 Nicole Nipper JR-3 Carleton 6:05.13 5:32.74 5:18.02 5:53.36 5:12.13 4:54.46 5:32.74
9 Morgan Richmond SR-4 Carleton 4:59.00 4:05.72 3:53.88 4:50.12 6:01.17 4:56.04 6:10.05
10 Claire Trujillo JR-3 Carleton 6:19.88 4:41.95 6:10.98 5:29.43 4:09.30 4:56.78 4:06.33
11 Amber Seidenkranz SO-2 Minnesota-Duluth 3:55.27 6:06.30 5:12.69 5:00.78 4:25.05 4:57.80 3:49.31
12 Jenny Walz SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:15.71 6:12.30 4:04.23 4:48.91 3:37.43 4:57.84 3:55.30
13 Courtney Kirkeide JR-3 St. Catherine 4:03.67 6:13.02 5:48.96 5:15.87 3:39.60 5:00.82 3:57.65
14 Abby Lange   Unattached 4:43.59 5:40.91 4:40.58 4:46.61 6:02.03 5:01.69 5:04.71
15 Jordan Gray SO-2 Concordia-St. Paul 5:00.10 4:44.95 6:15.89 6:28.01 6:28.01 5:03.13 5:09.20
16 Bridget Schmitt FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:09.94 5:16.08 5:40.63 3:59.36 3:59.36 5:06.87 5:40.63
17 Alex Fossum JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:50.67 4:39.92 5:19.91 5:22.98 4:03.01 5:07.60 5:04.53
18 Elena Smith FR-1 Macalester 6:31.08 4:27.90 6:28.00 6:06.44 4:18.67 5:07.93 4:12.51
19 Winona Rachel JR-3 Carleton 4:06.44 5:54.25 6:15.81 6:03.49 5:54.25 5:08.04 3:35.63
20 Samantha Schnirring FR-1 Carleton 5:39.51 4:31.61 4:25.43 3:54.57 5:17.90 5:08.64 4:37.78
21 Julia Giefer SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:45.60 6:20.11 4:16.50 6:23.20 4:41.22 5:09.03 3:51.78
22 Melissa Marsh SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:02.32 5:06.58 5:49.93 6:08.51 4:04.64 5:09.67 6:42.58
23 Victoria Simones JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:59.35 6:22.34 5:29.49 3:37.59 6:25.45 5:10.84 5:38.82
24 Mary Eide JR-3 St. Olaf 3:40.97 4:58.78 4:12.09 6:16.58 4:55.66 5:11.22 4:21.43
25 Bridget McGivern JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:07.51 4:06.05 5:11.45 3:59.82 4:24.74 5:11.45 4:59.00
26 Laura Werking SO-2 Minnesota 4:53.91 4:19.52 4:57.04 5:34.56 6:30.84 5:12.67 4:19.52
27 Abby Sharer SO-2 Carleton 6:03.50 5:03.96 4:01.29 6:28.57 3:45.62 5:13.36 5:16.50
28 Briana Paulson FR-1 St. Olaf 5:19.85 6:19.42 6:06.88 6:25.70 6:22.56 5:13.57 4:35.95
29 Abigail Fouts JR-3 Wis.-River Falls 4:01.88 5:39.25 5:51.82 4:01.88 4:52.14 5:14.12 5:10.98
30 Megan Gossfeld SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:23.97 5:04.82 3:43.11 6:13.95 3:49.40 5:14.24 4:55.39
31 Sarissa Falk JR-3 Hamline 5:54.88 5:35.87 5:10.52 6:39.24 4:45.17 5:16.85 5:20.02
32 Sara Lind FR-1 St. Olaf 4:40.82 5:15.92 4:24.87 6:29.32 5:41.45 5:19.11 4:24.87
33 Katie Spray FR-1 St. Olaf 4:50.55 5:19.28 5:54.40 3:56.27 6:48.68 5:19.28 3:43.50
34 Madeline Abbott SO-2 Macalester 5:54.79 4:25.30 6:17.17 6:04.38 6:39.54 5:19.63 4:41.28
35 Christina Hammerstrom Senior Unattached 6:07.68 5:16.53 3:59.79 6:49.25 5:29.32 5:19.72 4:41.36
36 Margaret Stelzner SO-2 Macalester 5:10.19 5:26.18 5:06.99 6:46.12 6:33.33 5:19.78 5:16.59
37 Laura Nakasaka JR-3 Carleton 4:06.43 6:27.25 3:53.63 5:26.44 4:41.64 5:20.04 6:46.45
37 Natalie Stauber JR-3 Minnesota-Duluth 4:41.64 4:12.84 4:44.84 3:53.63 5:32.85 5:20.04 4:41.64
39 Linsey Tolkkinen FR-1 Wis.-River Falls 4:25.65 4:38.46 3:44.05 5:39.27 4:28.85 5:20.06 5:29.67
40 Bethani Jacobsen SR-4 Upper Iowa 5:21.66 4:33.42 6:00.26 4:49.50 5:05.58 5:21.66 3:58.03
41 Anna Wall SO-2 St. Olaf 6:19.01 5:04.51 5:33.66 6:31.97 5:36.90 5:23.94 6:09.30
42 Amber Matzoll FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:34.36 4:14.21 4:01.18 6:31.10 4:10.95 5:25.91 6:11.54
43 Michelle Perri SO-2 St. Catherine 5:56.53 4:21.68 4:34.76 3:48.97 4:44.57 5:27.09 4:21.68
44 Choyang Yangkyi SO-2 St. Olaf 5:07.50 7:01.99 4:57.68 5:43.48 7:01.99 5:27.12 5:10.77
45 Rose Doda FR-1 St. Olaf 3:59.58 4:38.96 4:35.68 6:33.82 4:48.80 5:28.18 5:38.03
46 Katrin O'Grady FR-1 Macalester 5:15.22 6:53.73 6:04.47 5:18.50 3:56.42 5:28.35 5:18.50
47 Helen Roach FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:57.62 5:22.26 6:18.16 5:22.26 5:05.82 5:28.83 5:28.83
48 Madeline Egan FR-1 Carleton 5:29.23 4:00.34 4:59.60 5:19.36 4:56.31 5:29.23 6:58.13
49 Jenny Launder FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:06.56 6:22.37 6:09.19 5:59.30 4:40.19 5:29.63 3:57.34
50 Shannon Strickland JR-3 St. Catherine 5:13.18 5:32.96 5:06.59 6:15.82 5:39.55 5:29.66 4:30.33
51 Alyssa Weber SO-2 Upper Iowa 4:53.56 6:22.62 4:53.56 6:55.60 7:05.50 5:29.84 5:33.14
52 Laura Rafferty SO-2 Carleton 6:49.40 4:49.57 4:22.95 5:46.16 5:26.19 5:32.84 6:52.73
53 Danica White SO-2 Northwestern (Minn.) 6:56.12 4:29.64 6:29.49 6:32.81 5:22.91 5:32.89 6:59.45
54 Rachel Frantz FR-1 Augsburg 4:13.23 6:26.50 4:19.89 7:06.49 6:46.50 5:33.19 4:26.56
55 Sarone Paulzine FR-1 Bemidji State 5:07.11 4:03.69 5:57.18 5:17.12 6:17.21 5:33.81 7:03.94
56 Rosie Cobb SO-2 Macalester 4:47.62 6:31.30 4:04.15 6:31.30 5:14.38 5:34.44 4:40.93
57 Emily Coldren JR-3 SW Minnesota St. 6:13.96 4:14.97 5:50.16 6:17.36 5:50.16 5:39.96 6:30.96
58 Maria Jensen FR-1 Bemidji State 5:28.53 4:54.30 5:28.53 5:59.32 5:31.95 5:42.21 5:14.84
59 Rebecca Schoenfelder FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:18.43 4:30.80 4:30.80 5:40.24 7:20.92 5:47.18 7:27.87
60 Autumn Huju FR-1 Bemidji State 6:25.99 5:33.36 6:57.57 7:04.59 5:26.34 5:50.90 7:32.67
61 Sara Schield JR-3 Wis.-Superior 6:13.46 6:13.46 6:06.28 7:00.14 5:12.41 5:59.09 4:32.91
62 Betsy Schein FR-1 Macalester 5:35.70 6:23.14 7:39.77 6:19.49 4:30.02 6:04.89 5:32.05
63 Rachael Bentley FR-1 St. Olaf 7:54.53 6:00.50 6:15.21 6:04.18 6:48.32 6:07.85 7:03.03
64 Dominique Ward SO-2 Northwestern (Minn.) 6:51.32 6:35.65 5:56.48 7:18.74 5:52.56 6:31.73 6:51.32
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Madeline Strandemo SO-2 Minnesota 4:25.06 3:34.70 3:08.20 5:07.47 5:28.68
2 Sam Prouty   Unattached 4:46.18 5:34.83 6:00.59 4:43.32 5:31.97
3 Rachel Wians   Unattached 4:47.44 3:21.21 4:53.19 5:16.19 4:56.07
4 Ally Smith   Unattached 4:48.34 3:39.14 5:34.48 4:31.04 5:37.36
5 Josephine Brekke JR-3 St. Olaf 4:52.33 5:21.57 5:53.72 5:24.49 5:47.88
6 Naomi Ollila SO-2 Minnesota 4:53.42 4:56.36 5:34.50 6:06.78 4:56.36
7 Maggie Marcus SR-4 Concordia-St. Paul 4:53.64 4:12.53 4:59.52 4:59.52 5:49.44
8 Nicole Nipper JR-3 Carleton 4:54.46 5:38.63 4:16.18 4:19.13 6:11.02
9 Morgan Richmond SR-4 Carleton 4:56.04 5:55.25 5:10.85 4:08.68 5:04.93
10 Claire Trujillo JR-3 Carleton 4:56.78 4:21.17 3:54.46 4:21.17 5:50.20
11 Amber Seidenkranz SO-2 Minnesota-Duluth 4:57.80 4:42.91 4:33.98 5:27.58 5:36.52
12 Jenny Walz SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:57.84 4:42.95 5:00.82 5:18.69 6:06.35
13 Courtney Kirkeide JR-3 St. Catherine 5:00.82 4:48.79 5:51.96 5:15.87 4:57.82
14 Abby Lange   Unattached 5:01.69 3:46.27 4:10.41 3:31.19 4:31.53
15 Jordan Gray SO-2 Concordia-St. Paul 5:03.13 6:09.82 5:00.10 4:08.57 5:00.10
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
16 Bridget Schmitt FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:06.87 5:49.84 3:34.81 4:20.84
17 Alex Fossum JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:07.60 5:22.98 6:18.35 5:29.14
18 Elena Smith FR-1 Macalester 5:07.93 5:20.25 4:03.27 6:40.31
19 Winona Rachel JR-3 Carleton 5:08.04 5:29.61 4:21.84 4:18.76
20 Samantha Schnirring FR-1 Carleton 5:08.64 5:27.16 6:38.15 3:36.05
21 Julia Giefer SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:09.03 5:49.21 5:55.39 3:39.42
22 Melissa Marsh SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:09.67 3:46.06 5:40.64 6:20.90
23 Victoria Simones JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:10.84 4:18.00 5:38.82 5:32.60
24 Mary Eide JR-3 St. Olaf 5:11.22 4:43.21 5:39.23 6:04.13
25 Bridget McGivern JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:11.45 3:47.36 4:59.00 6:41.77
29 Abigail Fouts JR-3 Wis.-River Falls 5:14.12 5:39.25 4:05.02 4:08.16
31 Sarissa Falk JR-3 Hamline 5:16.85 4:16.65 3:57.64 4:16.65
37 Laura Nakasaka JR-3 Carleton 5:20.04 5:20.04 3:50.43 5:13.64
50 Shannon Strickland JR-3 St. Catherine 5:29.66 5:23.07 6:12.52 6:09.22
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
26 Laura Werking SO-2 Minnesota 5:12.67 6:02.70 5:15.80 4:19.52
27 Abby Sharer SO-2 Carleton 5:13.36 4:07.56 4:38.89 6:31.70
28 Briana Paulson FR-1 St. Olaf 5:13.57 5:04.17 5:35.52 6:31.97
30 Megan Gossfeld SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:14.24 4:20.82 3:49.40 3:43.11
33 Katie Spray FR-1 St. Olaf 5:19.28 5:38.44 4:05.85 5:41.63
34 Madeline Abbott SO-2 Macalester 5:19.63 4:54.06 6:26.76 5:51.60
35 Christina Hammerstrom Senior Unattached 5:19.72 6:04.48 4:28.57 4:57.34
39 Linsey Tolkkinen FR-1 Wis.-River Falls 5:20.06 6:33.68 5:16.86 4:03.25
43 Michelle Perri SO-2 St. Catherine 5:27.09 5:23.82 5:00.93 4:08.59
45 Rose Doda FR-1 St. Olaf 5:28.18 6:43.67 6:46.95 6:20.69
49 Jenny Launder FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:29.63 4:13.82 4:13.82 7:05.23
54 Rachel Frantz FR-1 Augsburg 5:33.19 5:33.19 7:06.49 6:06.51
55 Sarone Paulzine FR-1 Bemidji State 5:33.81 4:33.73 4:57.09 6:53.93
56 Rosie Cobb SO-2 Macalester 5:34.44 5:17.72 3:57.46 5:17.72
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Sara Lind FR-1 St. Olaf 5:38.26 4:12.10 6:26.13 6:16.55 5:19.11 6:19.74
36 Margaret Stelzner SO-2 Macalester 6:42.93 4:35.01 6:07.75 6:30.14 5:19.78 6:30.14
41 Anna Wall SO-2 St. Olaf 6:48.17 3:53.24 6:48.17 4:54.79 5:23.94 3:50.00
42 Amber Matzoll FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:50.06 6:44.13 6:40.87 6:14.80 5:25.91 4:40.29
44 Choyang Yangkyi SO-2 St. Olaf 4:54.41 6:52.18 4:41.33 6:52.18 5:27.12 3:48.99
48 Madeline Egan FR-1 Carleton 5:45.70 4:59.60 7:08.00 6:12.03 5:29.23 6:31.79
51 Alyssa Weber SO-2 Upper Iowa 6:45.71 5:13.35 5:39.74 7:05.50 5:29.84 4:23.88
52 Laura Rafferty SO-2 Carleton 5:22.86 5:26.19 6:06.13 5:59.47 5:32.84 4:56.23
53 Danica White SO-2 Northwestern (Minn.) 6:32.81 5:16.25 4:52.95 4:46.29 5:32.89 6:02.85
57 Emily Coldren JR-3 SW Minnesota St. 7:18.55 6:17.36 7:21.95 5:36.56 5:39.96 4:59.17
58 Maria Jensen FR-1 Bemidji State 6:50.66 4:16.66 7:00.92 4:09.82 5:42.21 5:38.79
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
37 Natalie Stauber JR-3 Minnesota-Duluth 6:56.06 6:27.25 5:48.85 5:20.04 5:20.04 4:06.43
40 Bethani Jacobsen SR-4 Upper Iowa 5:24.88 5:57.05 3:48.38 5:21.66 5:12.01 6:48.51
46 Katrin O'Grady FR-1 Macalester 5:44.77 6:40.59 4:02.98 5:28.35 5:57.91 5:25.07
47 Helen Roach FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:16.49 4:13.20 5:05.82 5:28.83 4:59.24 4:32.93
59 Rebecca Schoenfelder FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:44.69 7:13.98 5:33.30 5:47.18 6:39.26 6:53.15
60 Autumn Huju FR-1 Bemidji State 6:01.43 4:30.20 5:22.83 5:50.90 4:37.22 4:58.27
61 Sara Schield JR-3 Wis.-Superior 5:59.09 7:18.09 5:59.09 5:59.09 5:55.50 6:24.23
62 Betsy Schein FR-1 Macalester 5:28.41 6:48.68 4:30.02 6:04.89 5:13.81 5:43.00
63 Rachael Bentley FR-1 St. Olaf 6:04.18 6:55.67 5:31.07 6:07.85 6:37.28 6:04.18
64 Dominique Ward SO-2 Northwestern (Minn.) 6:43.49 5:13.39 6:27.82 6:31.73 6:43.49 6:55.24