April 16-17, 2016
|
Bucknell - Lewisburg, PA

Men 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ethan Hausamann SR-4 Binghamton 3:53.39
2 Cooper Roach SR-4 Canisius 3:53.63
3 Mason Hepner JR-3 Dickinson 3:53.72
4 Anthony Boswell FR-1 Army West Point 3:54.43
5 Thomas Rodger SR-4 Roberts Wesleyan 3:54.99
6 Ryan Smathers SO-2 Army West Point 3:55.16
7 Tyler Palenchak JR-3 Slippery Rock 3:55.50
8 Aaron Bellomo JR-3 Roberts Wesleyan 3:55.59
9 Thomas Moshier SO-2 Binghamton 3:55.60
10 Lorne Strausbaugh JR-3 Malone 3:56.16
11 Sam Knipper SR-4 Rider 3:56.84
12 Josh Sopchak FR-1 Canisius 3:56.97
13 Jared Schatz SR-4 Messiah 3:57.06
14 Paolo Fiore SO-2 Siena 3:57.07
15 David Frering SO-2 Bucknell 3:57.18
16 Andrew Morgan SR-4 Indiana (Pa.) 3:57.24
17 Travis Fairlee FR-1 Siena 3:57.55
18 Eric Deignan JR-3 Misericordia 3:57.71
19 Joelsen Resimo SR-4 Mansfield 3:58.63
20 Christopher Scheib SR-4 Messiah 3:58.77
21 Cameron Shirk SR-4 Messiah 3:58.88
22 Brady Deaner FR-1 Edinboro 3:58.90
23 Martin O'Connell FR-1 Binghamton 3:58.94
24 Sean Phillips JR-3 Ithaca 3:59.07
25 Randy Violette JR-3 Allegheny 3:59.27
26 Travis Briggs JR-3 SUNY Geneseo 3:59.29
27 Dalton Trump SO-2 Indiana (Pa.) 3:59.57
28 Eric Herrmann FR-1 Dickinson 3:59.66
29 Michael Twist JR-3 Elizabethtown 4:00.17
30 Chad Sussman FR-1 Bucknell 4:00.61
31 Daniel Muldoon Freshman Unattached 4:00.65
32 William Chandler FR-1 Dickinson 4:01.29
33 Eric Heatwole FR-1 Bloomsburg 4:01.71
34 Larkin Bohanan SR-4 Ithaca 4:01.98
35 Robert Cooper JR-3 Fredonia 4:02.21
36 Will Edwards JR-3 DeSales 4:02.33
37 Adam Harriger SR-4 Elizabethtown 4:02.94
38 Anthony Coccia SO-2 Adelphi 4:03.10
39 Drew Burns FR-1 Marist 4:03.31
40 Tyji Mays FR-1 Temple 4:03.94
41 Luke Holtzman FR-1 SUNY Geneseo 4:04.03
42 Santo Belle SR-4 Seton Hill 4:04.25
43 Brendan Davis SR-4 Ithaca 4:04.62
44 Merlin Joseph SO-2 Fredonia 4:04.71
45 Matthew Weintraub SO-2 Lafayette 4:04.75
46 Deondre Martin SO-2 Malone 4:04.78
47 Sean Luzzi SO-2 Misericordia 4:04.84
48 Nat Fox SR-4 Kenyon 4:05.16
49 Saad Baig JR-3 Marist 4:05.18
50 John Ripa FR-1 SUNY Geneseo 4:05.20
51 Patrick Shenal JR-3 Fredonia 4:05.39
52 Jimmy Bernstein JR-3 Oneonta 4:05.78
53 Ian Davies FR-1 Shippensburg 4:06.20
54 Connor Holm FR-1 Shippensburg 4:06.54
55 Stefen Davies SO-2 Brockport St. 4:06.94
56 Sean Halligan JR-3 East Stroudsburg 4:07.00
57 James Wilson JR-3 Bloomsburg 4:08.40
58 Chris Odin JR-3 SUNY Geneseo 4:09.33
59 Ryan Moynihan SR-4 SUNY Geneseo 4:09.93
60 Joseph DiFabio SR-4 Rochester 4:10.04
61 Daniel Morley SR-4 Adelphi 4:10.19
62 Justin Baselice SO-2 Duquesne 4:10.19
63 Dan Lorah SO-2 Lock Haven 4:10.27
64 Justin Skavery JR-3 Susquehanna 4:10.60
65 Benjamin Mueller JR-3 Bucknell 4:10.78
66 Jack Erhard SO-2 Fredonia 4:12.49
67 Chris Cook JR-3 Rochester 4:12.62
68 Frazee Sutphen JR-3 Duquesne 4:14.22
69 Matthew Penberthy FR-1 Brockport St. 4:14.82
70 Brian Babyak FR-1 Bucknell 4:17.41
71 Tyler Vella SO-2 Indiana (Pa.) 4:22.12
  Andrew Espey FR-1 Cortland St. DNF
Men 1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
42 Santo Belle SR-4 Seton Hill 5:07.76 4:26.24 4:33.56 4:04.25 4:04.25
44 Merlin Joseph SO-2 Fredonia 4:12.06 3:30.45 3:37.80 5:10.79 4:04.71
46 Deondre Martin SO-2 Malone 3:30.51 3:28.07 3:20.72 4:34.16 4:04.78
48 Nat Fox SR-4 Kenyon 4:17.42 4:07.62 3:40.65 4:14.97 4:05.16
53 Ian Davies FR-1 Shippensburg 3:29.27 4:55.44 5:07.75 4:06.20 4:06.20
54 Connor Holm FR-1 Shippensburg 3:29.56 3:34.49 4:33.66 3:44.36 4:06.54
57 James Wilson JR-3 Bloomsburg 3:48.53 4:45.66 4:13.37 4:33.24 4:08.40
61 Daniel Morley SR-4 Adelphi 4:42.72 4:07.69 4:05.19 3:27.66 4:10.19
62 Justin Baselice SO-2 Duquesne 4:42.72 4:52.73 4:22.70 4:07.69 4:10.19
64 Justin Skavery JR-3 Susquehanna 3:28.00 4:00.58 4:35.66 4:28.15 4:10.60
65 Benjamin Mueller JR-3 Bucknell 3:33.17 4:30.85 4:23.32 2:58.06 4:10.78
66 Jack Erhard SO-2 Fredonia 4:27.64 3:06.85 4:07.44 4:42.79 4:12.49
68 Frazee Sutphen JR-3 Duquesne 4:32.02 5:15.24 3:28.46 2:57.96 4:14.22
69 Matthew Penberthy FR-1 Brockport St. 4:14.82 4:55.60 4:09.73 4:55.60 4:14.82
70 Brian Babyak FR-1 Bucknell 3:41.38 4:25.14 3:36.23 3:18.21 4:17.41
Men 1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
34 Larkin Bohanan SR-4 Ithaca 3:59.56 5:09.74 4:01.98
36 Will Edwards JR-3 DeSales 3:23.56 3:30.83 4:02.33
37 Adam Harriger SR-4 Elizabethtown 3:24.07 3:09.50 4:02.94
39 Drew Burns FR-1 Marist 3:14.65 2:57.62 4:03.31
40 Tyji Mays FR-1 Temple 4:40.53 3:32.23 4:03.94
43 Brendan Davis SR-4 Ithaca 2:56.13 4:33.98 4:04.62
45 Matthew Weintraub SO-2 Lafayette 4:48.81 4:14.54 4:04.75
49 Saad Baig JR-3 Marist 5:04.03 4:02.73 4:05.18
50 John Ripa FR-1 SUNY Geneseo 3:08.81 4:15.01 4:05.20
51 Patrick Shenal JR-3 Fredonia 3:48.22 3:01.59 4:05.39
55 Stefen Davies SO-2 Brockport St. 5:18.56 4:36.58 4:06.94
56 Sean Halligan JR-3 East Stroudsburg 3:59.59 4:51.46 4:07.00
63 Dan Lorah SO-2 Lock Haven 3:02.70 3:55.26 4:10.27
67 Chris Cook JR-3 Rochester 5:18.31 3:32.20 4:12.62
  Andrew Espey FR-1 Cortland St. DNF DNF DNF
Men 1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Lorne Strausbaugh JR-3 Malone 3:08.93 4:05.61 4:03.25 3:56.16 3:56.16
12 Josh Sopchak FR-1 Canisius 3:28.54 4:06.45 3:49.86 3:56.97 2:52.99
18 Eric Deignan JR-3 Misericordia 3:45.83 3:24.43 4:26.24 3:57.71 4:47.63
24 Sean Phillips JR-3 Ithaca 5:08.40 3:35.17 3:42.34 3:59.07 4:51.67
25 Randy Violette JR-3 Allegheny 4:56.70 3:30.56 5:01.48 3:59.27 2:52.28
28 Eric Herrmann FR-1 Dickinson 2:52.56 4:49.99 4:26.03 3:59.66 3:30.90
31 Daniel Muldoon Freshman Unattached 3:55.84 3:58.25 3:53.43 4:00.65 3:48.62
32 William Chandler FR-1 Dickinson 2:58.56 3:20.27 4:56.79 4:01.29 2:56.15
33 Eric Heatwole FR-1 Bloomsburg 4:30.72 4:33.14 5:06.98 4:01.71 4:35.55
38 Anthony Coccia SO-2 Adelphi 3:46.09 4:32.28 3:14.48 4:03.10 4:42.00
41 Luke Holtzman FR-1 SUNY Geneseo 5:12.36 3:59.15 3:20.11 4:04.03 3:12.79
47 Sean Luzzi SO-2 Misericordia 3:01.19 4:53.81 5:01.16 4:04.84 5:13.40
58 Chris Odin JR-3 SUNY Geneseo 4:11.83 3:41.91 3:36.92 4:09.33 3:56.87
60 Joseph DiFabio SR-4 Rochester 3:35.04 2:57.53 4:25.05 4:10.04 5:15.05
71 Tyler Vella SO-2 Indiana (Pa.) 5:35.52 4:32.61 4:40.47 4:22.12 4:24.75
Men 1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Thomas Rodger SR-4 Roberts Wesleyan 3:54.99
7 Tyler Palenchak JR-3 Slippery Rock 3:55.50
8 Aaron Bellomo JR-3 Roberts Wesleyan 3:55.59
9 Thomas Moshier SO-2 Binghamton 3:55.60
13 Jared Schatz SR-4 Messiah 3:57.06
14 Paolo Fiore SO-2 Siena 3:57.07
16 Andrew Morgan SR-4 Indiana (Pa.) 3:57.24
20 Christopher Scheib SR-4 Messiah 3:58.77
21 Cameron Shirk SR-4 Messiah 3:58.88
23 Martin O'Connell FR-1 Binghamton 3:58.94
27 Dalton Trump SO-2 Indiana (Pa.) 3:59.57
29 Michael Twist JR-3 Elizabethtown 4:00.17
35 Robert Cooper JR-3 Fredonia 4:02.21
52 Jimmy Bernstein JR-3 Oneonta 4:05.78
59 Ryan Moynihan SR-4 SUNY Geneseo 4:09.93
Men 1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ethan Hausamann SR-4 Binghamton 3:34.72 3:30.06 3:53.39 4:58.74
2 Cooper Roach SR-4 Canisius 3:58.31 4:02.98 3:53.63 3:30.27
3 Mason Hepner JR-3 Dickinson 3:46.71 3:35.03 3:53.72 3:23.34
4 Anthony Boswell FR-1 Army West Point 3:56.78 3:14.58 3:54.43 2:51.14
6 Ryan Smathers SO-2 Army West Point 4:51.60 4:04.57 3:55.16 2:54.02
11 Sam Knipper SR-4 Rider 5:07.90 4:48.95 3:56.84 3:45.00
15 David Frering SO-2 Bucknell 4:46.99 3:45.33 3:57.18 4:44.62
17 Travis Fairlee FR-1 Siena 5:01.69 3:45.68 3:57.55 3:33.80
19 Joelsen Resimo SR-4 Mansfield 2:56.59 3:22.84 3:58.63 4:01.02
22 Brady Deaner FR-1 Edinboro 3:58.90 4:56.24 3:58.90 3:13.51
26 Travis Briggs JR-3 SUNY Geneseo 4:28.01 3:54.51 3:59.29 3:54.51
30 Chad Sussman FR-1 Bucknell 4:19.86 4:41.52 4:00.61 3:50.99