April 16-17, 2016
|
Bucknell - Lewisburg, PA

Women 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Maura Henderson FR-1 Lehigh 5:33.47 4:35.59
2 Mackenzie Shelgren SR-4 Dickinson 4:03.96 4:37.22
3 Emma Jones JR-3 RIT 6:01.81 4:38.31
4 Janelle Solviletti JR-3 Marist 3:29.68 4:39.57
5 Lauren Hazzard FR-1 Bucknell 5:48.12 4:40.74
6 Stephanie Hayes FR-1 Lehigh 4:01.63 4:40.96
7 Jennifer Fleming FR-1 Virginia Tech 4:19.74 4:42.32
8 Kayla Blomback SR-4 Cortland St. 4:14.24 4:42.48
9 Rebecca Schwan FR-1 RIT 4:45.77 4:42.94
10 Caroline Harmon FR-1 Lafayette 4:34.65 4:43.14
11 Melissa Rains SO-2 Slippery Rock 4:17.68 4:43.16
12 Sarah Swertfeger SR-4 Brockport St. 4:55.43 4:44.06
13 Stephanie Bresadola FR-1 Kutztown 5:52.91 4:44.60
14 Emily Beatty FR-1 Virginia Tech 4:07.66 4:44.66
15 Samantha Young SO-2 East Stroudsburg 4:53.71 4:45.15
16 Adriana Frayne-Reixa JR-3 Dickinson 5:05.64 4:45.64
17 Alexa Kwapinski SO-2 Lafayette 5:11.73 4:45.99
18 Margaret Thomson FR-1 Bucknell 5:58.40 4:46.72
19 Sydnie Fetherolf SO-2 Detroit 4:41.09 4:46.82
20 Marissa Porter JR-3 Marist 4:47.15 4:47.15
21 Hannah Gore SO-2 Dickinson 6:02.09 4:47.37
22 Haylie Virginia SO-2 Canisius 5:22.10 4:47.59
23 Samantha White SR-4 Kenyon 5:51.61 4:48.20
24 Serena Rizzo FR-1 Siena 3:30.62 4:48.52
25 Shannon Murphy SR-4 SUNY Geneseo 4:31.83 4:49.18
26 Taylor Pletz FR-1 Duquesne 4:18.26 4:50.17
27 Lizzy Duguid SO-2 Lock Haven 4:50.59 4:50.59
28 Bethany Killmon JR-3 Misericordia 3:43.78 4:50.62
29 Allison McCurry JR-3 Mansfield 6:15.42 4:51.02
30 Caitlin Farrell SO-2 Dickinson 4:22.44 4:51.59
31 Abigale Peters FR-1 Edinboro 5:26.93 4:51.90
32 Beth Dauer JR-3 DeSales 3:30.23 4:51.98
33 Kathleen McCormick SR-4 Cornell 4:14.25 4:52.24
34 Jordyn Hackett JR-3 Slippery Rock 6:05.72 4:52.57
35 Jade Auchmoody SO-2 Canisius 3:24.87 4:52.67
36 Bonnie Binggeli JR-3 Fredonia 6:08.88 4:52.76
37 Tabitha Wismer FR-1 Bucknell 5:57.20 4:52.78
38 Megan Wagner SO-2 Cortland St. 3:54.46 4:53.07
39 Olivia Popovitch JR-3 Oneonta 5:40.32 4:53.38
40 Abby Lang FR-1 Edinboro 3:49.00 4:53.59
41 Sarah Grow SO-2 Lebanon Valley 4:09.84 4:53.92
42 Samira Sujak FR-1 Lafayette 4:30.47 4:53.98
43 Brigid McGill JR-3 Lafayette 4:21.73 4:54.07
44 Allie Fernandez FR-1 SUNY Geneseo 4:07.26 4:54.35
45 Katie Downing JR-3 DeSales 4:43.16 4:54.95
46 Jacqueline Kinkead FR-1 Shippensburg 5:15.69 4:55.03
47 Emma Doughman SR-4 Marywood 3:32.51 4:55.15
48 Kailyn Reilly SO-2 Susquehanna 3:26.78 4:55.40
49 Marissa Bellusci SO-2 SUNY Geneseo 6:06.42 4:55.50
50 Abigail Farrell JR-3 Shippensburg 4:49.72 4:55.63
51 Dana Cebulski FR-1 SUNY Geneseo 5:49.08 4:55.83
52 Kylie McFall FR-1 Oneonta 4:23.86 4:56.47
53 Lindsey Gerlach FR-1 Shippensburg 5:29.37 4:56.73
54 Anna Breton FR-1 St. Lawrence 3:48.60 4:56.88
55 Isabelle Marsh FR-1 Duquesne 4:45.03 4:56.90
56 Jordan Casey FR-1 Marist 4:12.68 4:57.27
57 Abbie Todd FR-1 Shippensburg 5:53.87 4:57.37
58 Kerri Culhane SR-4 Cortland St. 6:17.77 4:57.45
59 Delaney Worth SO-2 Bucknell 3:58.01 4:57.51
60 Sydney Sericolo SO-2 Siena 5:36.98 4:58.21
61 Natalie Ross SO-2 Messiah 3:58.65 4:58.31
62 Christy Peterson   Unattached 5:16.81 4:58.87
63 Martine Bosch SO-2 RIT 3:53.26 4:59.04
64 Taylor Treadway FR-1 Alderson Broaddus 4:29.33 4:59.25
65 Kerry Gaye FR-1 Marist 5:53.60 4:59.66
66 Amber Csrenko JR-3 Bloomsburg 4:45.04 5:00.04
67 Alexis Swiergol JR-3 Slippery Rock 5:27.28 5:00.25
68 Alexis Groce SO-2 Elizabethtown 6:27.01 5:02.35
69 Jessica Bennett JR-3 Slippery Rock 5:28.76 5:04.40
70 Stephanie McDermott SO-2 Army West Point 4:31.29 5:04.82
71 Lauren Hause SO-2 Misericordia 5:50.73 5:04.98
72 Kristen Guarino FR-1 Fredonia 5:32.52 5:05.06
73 Jada Atchison JR-3 Oneonta 5:33.74 5:06.18
74 Brianna Thomas FR-1 East Stroudsburg 5:37.02 5:06.38
75 Bryn Gorberg JR-3 Marist 4:39.85 5:07.52
76 Sam Christman FR-1 Indiana (Pa.) 5:11.39 5:21.02
  Melissa Emilio SO-2 Cortland St. DNF DNF
  Melissa Whyman FR-1 SUNY Geneseo DNF DNF
  Meghann Tanner FR-1 Oneonta DNF DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
51 Dana Cebulski FR-1 SUNY Geneseo 3:33.00 4:55.83 3:33.00 3:47.79 4:44.00 4:35.13
53 Lindsey Gerlach FR-1 Shippensburg 6:22.79 4:56.73 4:00.36 5:50.15 4:18.16 4:30.03
57 Abbie Todd FR-1 Shippensburg 6:05.77 4:57.37 3:40.06 4:12.77 3:34.11 6:02.80
61 Natalie Ross SO-2 Messiah 4:43.40 4:58.31 5:13.23 4:10.58 5:10.25 3:55.67
62 Christy Peterson   Unattached 4:23.01 4:58.87 5:49.68 4:17.03 4:20.02 5:49.68
63 Martine Bosch SO-2 RIT 4:23.16 4:59.04 5:55.86 6:04.83 6:22.78 5:28.95
65 Kerry Gaye FR-1 Marist 4:29.70 4:59.66 5:23.64 5:50.61 4:35.69 4:23.70
66 Amber Csrenko JR-3 Bloomsburg 6:24.06 5:00.04 6:18.05 3:33.03 5:36.05 5:12.05
69 Jessica Bennett JR-3 Slippery Rock 5:07.45 5:04.40 4:55.27 4:40.05 5:25.71 3:39.17
70 Stephanie McDermott SO-2 Army West Point 5:35.31 5:04.82 4:40.44 3:33.38 3:33.38 3:54.72
71 Lauren Hause SO-2 Misericordia 5:29.38 5:04.98 5:26.33 5:53.78 4:25.34 3:45.69
72 Kristen Guarino FR-1 Fredonia 6:03.03 5:05.06 4:13.20 4:46.76 5:20.32 4:37.61
74 Brianna Thomas FR-1 East Stroudsburg 5:03.32 5:06.38 3:37.53 6:22.98 4:35.75 5:03.32
76 Sam Christman FR-1 Indiana (Pa.) 6:31.65 5:21.02 4:10.40 3:44.72 5:01.76 5:56.34
  Meghann Tanner FR-1 Oneonta DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Melissa Whyman FR-1 SUNY Geneseo DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
21 Hannah Gore SO-2 Dickinson 4:47.37
22 Haylie Virginia SO-2 Canisius 4:47.59
26 Taylor Pletz FR-1 Duquesne 4:50.17
38 Megan Wagner SO-2 Cortland St. 4:53.07
42 Samira Sujak FR-1 Lafayette 4:53.98
47 Emma Doughman SR-4 Marywood 4:55.15
48 Kailyn Reilly SO-2 Susquehanna 4:55.40
50 Abigail Farrell JR-3 Shippensburg 4:55.63
55 Isabelle Marsh FR-1 Duquesne 4:56.90
56 Jordan Casey FR-1 Marist 4:57.27
59 Delaney Worth SO-2 Bucknell 4:57.51
64 Taylor Treadway FR-1 Alderson Broaddus 4:59.25
67 Alexis Swiergol JR-3 Slippery Rock 5:00.25
68 Alexis Groce SO-2 Elizabethtown 5:02.35
75 Bryn Gorberg JR-3 Marist 5:07.52
  Melissa Emilio SO-2 Cortland St. DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Jennifer Fleming FR-1 Virginia Tech 4:47.97 4:42.32 5:47.26 5:55.73 5:30.32 6:01.37
14 Emily Beatty FR-1 Virginia Tech 4:04.81 4:44.66 5:52.98 4:07.66 4:50.36 6:07.22
23 Samantha White SR-4 Kenyon 4:22.27 4:48.20 6:06.02 4:07.86 3:47.68 3:41.92
27 Lizzy Duguid SO-2 Lock Haven 3:55.38 4:50.59 6:09.05 4:27.35 4:01.19 3:29.23
30 Caitlin Farrell SO-2 Dickinson 5:03.26 4:51.59 4:16.60 4:13.69 6:01.58 5:58.66
32 Beth Dauer JR-3 DeSales 4:31.55 4:51.98 3:50.67 6:16.66 5:50.38 4:31.55
34 Jordyn Hackett JR-3 Slippery Rock 6:14.49 4:52.57 4:55.50 4:17.47 5:07.20 5:39.39
35 Jade Auchmoody SO-2 Canisius 3:59.99 4:52.67 3:51.21 5:07.31 4:17.55 5:33.65
39 Olivia Popovitch JR-3 Oneonta 3:48.84 4:53.38 3:54.71 6:03.80 5:28.59 5:37.39
40 Abby Lang FR-1 Edinboro 5:05.34 4:53.59 3:43.13 5:40.57 4:59.47 4:59.47
43 Brigid McGill JR-3 Lafayette 4:59.96 4:54.07 4:51.13 5:35.24 4:48.19 3:28.79
45 Katie Downing JR-3 DeSales 4:07.76 4:54.95 4:40.21 4:46.11 5:21.50 4:28.41
49 Marissa Bellusci SO-2 SUNY Geneseo 4:55.50 4:55.50 4:49.59 5:39.83 6:18.24 5:30.96
52 Kylie McFall FR-1 Oneonta 4:23.86 4:56.47 4:23.86 4:59.44 4:50.54 5:52.80
54 Anna Breton FR-1 St. Lawrence 5:20.63 4:56.88 3:30.79 4:42.04 5:53.29 6:11.10
60 Sydney Sericolo SO-2 Siena 4:01.55 4:58.21 4:10.50 4:40.32 5:51.89 5:04.18
73 Jada Atchison JR-3 Oneonta 5:00.06 5:06.18 6:10.48 5:58.23 3:34.33 6:04.36
Women 1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Rebecca Schwan FR-1 RIT 4:42.94 4:40.11 4:20.31 3:57.67 4:00.50 3:35.04 4:20.31
13 Stephanie Bresadola FR-1 Kutztown 4:44.60 6:09.98 3:59.07 4:47.45 5:38.68 3:27.76 3:27.76
15 Samantha Young SO-2 East Stroudsburg 4:45.15 5:16.52 4:45.15 4:36.60 5:02.26 3:45.27 3:36.72
16 Adriana Frayne-Reixa JR-3 Dickinson 4:45.64 4:11.37 4:42.79 4:34.22 3:25.66 4:11.37 5:28.49
17 Alexa Kwapinski SO-2 Lafayette 4:45.99 6:03.21 5:37.47 6:03.21 4:00.24 4:31.69 4:23.11
18 Margaret Thomson FR-1 Bucknell 4:46.72 3:43.65 3:35.04 4:52.46 5:55.54 3:43.65 3:23.58
20 Marissa Porter JR-3 Marist 4:47.15 5:47.46 4:09.82 4:52.90 4:47.15 4:35.67 5:38.84
24 Serena Rizzo FR-1 Siena 4:48.52 4:57.18 4:39.87 4:45.64 4:45.64 4:11.02 4:54.29
28 Bethany Killmon JR-3 Misericordia 4:50.62 4:47.72 4:39.00 5:34.22 3:40.88 5:16.78 5:57.47
29 Allison McCurry JR-3 Mansfield 4:51.02 5:17.22 5:43.41 4:53.93 4:01.55 5:28.86 5:17.22
31 Abigale Peters FR-1 Edinboro 4:51.90 5:21.09 4:46.07 6:19.47 4:05.20 3:44.77 5:44.45
36 Bonnie Binggeli JR-3 Fredonia 4:52.76 5:07.40 5:27.90 5:10.33 4:05.92 5:24.97 4:08.85
37 Tabitha Wismer FR-1 Bucknell 4:52.78 5:39.63 5:42.56 5:19.13 4:55.71 4:17.65 5:42.56
41 Sarah Grow SO-2 Lebanon Valley 4:53.92 4:21.59 4:09.84 5:29.19 5:32.13 5:20.38 5:08.62
46 Jacqueline Kinkead FR-1 Shippensburg 4:55.03 5:39.29 5:24.54 4:46.18 3:56.03 5:59.94 4:28.48
58 Kerri Culhane SR-4 Cortland St. 4:57.45 6:23.71 3:43.09 5:15.30 4:45.56 4:30.68 3:43.09
Women 1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Maura Henderson FR-1 Lehigh 5:25.20 3:57.01 4:43.86 5:00.40 4:35.59
2 Mackenzie Shelgren SR-4 Dickinson 5:35.44 5:07.72 4:48.31 3:55.64 4:37.22
3 Emma Jones JR-3 RIT 3:31.52 4:18.83 5:00.58 3:56.57 4:38.31
4 Janelle Solviletti JR-3 Marist 3:18.50 5:49.47 5:18.71 4:25.60 4:39.57
5 Lauren Hazzard FR-1 Bucknell 4:35.13 6:04.97 4:21.09 5:56.54 4:40.74
6 Stephanie Hayes FR-1 Lehigh 3:36.34 4:43.77 5:03.44 4:29.73 4:40.96
8 Kayla Blomback SR-4 Cortland St. 5:55.93 4:31.18 5:27.68 3:45.99 4:42.48
10 Caroline Harmon FR-1 Lafayette 3:40.85 3:23.86 4:09.17 4:00.67 4:43.14
11 Melissa Rains SO-2 Slippery Rock 4:43.16 5:42.63 3:57.86 4:00.69 4:43.16
12 Sarah Swertfeger SR-4 Brockport St. 4:49.75 3:55.77 4:27.02 3:44.41 4:44.06
19 Sydnie Fetherolf SO-2 Detroit 5:32.72 4:09.54 4:52.56 4:21.01 4:46.82
25 Shannon Murphy SR-4 SUNY Geneseo 4:49.18 4:11.59 5:55.70 5:55.70 4:49.18
33 Kathleen McCormick SR-4 Cornell 5:03.93 5:30.24 5:24.39 5:53.61 4:52.24
44 Allie Fernandez FR-1 SUNY Geneseo 6:07.94 4:30.81 4:54.35 4:57.30 4:54.35