March 11-12, 2016
|
Grinnell-Bear Athletic Center (Eastern Deadline) - Grinnell, IA
|
200m (Flat)

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Mitchell Black SR-4 Tufts 1:52.48 2:11.61 1:42.36 2:07.11 2:11.61 10
2 Deko Ricketts JR-3 Washington U. 1:53.67 1:52.54 1:25.26 1:20.71 1:25.26 8
3 Cyrus Mason SR-4 Wis.-La Crosse 1:53.67 1:24.12 2:14.13 1:46.85 2:24.36 6
4 Donson Cook-Gallardo SO-2 Carleton 1:54.02 1:57.44 2:15.69 1:30.08 1:51.74 5
5 Wal Khat FR-1 Wis.-Oshkosh 1:55.91 1:38.53 1:24.62 1:50.12 1:47.80 4
6 Matt Molinaro SO-2 Ohio Northern 1:56.41 1:43.61 2:20.86 1:21.49 1:44.77 3
7 Lee Cattanach SR-4 Eastern Conn. St. 1:57.45 1:33.96 2:32.69 1:36.31 1:38.66 2
8 Veer Bhalla SR-4 Tufts 2:04.10 1:43.01 1:57.90 2:15.27 2:27.68 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cyrus Mason SR-4 Wis.-La Crosse 2:18.49 2:25.36 1:54.45 1:39.58 2:20.78
2 Deko Ricketts JR-3 Washington U. 2:19.83 1:22.52 1:54.61 1:52.32 2:11.81
3 Matt Molinaro SO-2 Ohio Northern 2:11.77 2:08.33 1:54.58 1:46.56 1:44.27
4 Mitchell Black SR-4 Tufts 2:28.48 1:48.20 1:55.10 2:14.67 1:55.10
5 Veer Bhalla SR-4 Tufts 1:54.84 1:55.99 1:54.84 1:42.21 1:20.39
6 Lee Cattanach SR-4 Eastern Conn. St. 1:21.65 1:59.59 1:54.99 1:36.60 1:38.90
7 Wal Khat FR-1 Wis.-Oshkosh 2:08.03 1:42.66 1:55.34 2:28.79 2:14.95
8 Donson Cook-Gallardo SO-2 Carleton 2:14.10 2:16.41 1:55.60 1:42.89 1:25.55
9 Zach Frey SR-4 Loras 2:25.76 1:53.37 1:55.68 2:21.13 1:46.43
10 Joe Hinz JR-3 Wis.-La Crosse 1:58.03 2:10.76 1:55.71 1:42.99 1:58.03
11 Jacob Ellis SR-4 Bowdoin 2:15.61 2:00.54 1:55.90 1:45.47 1:57.06
12 Ben Sampson JR-3 Buena Vista 2:12.30 2:01.86 1:56.05 1:49.09 1:58.38
13 Ben Griffin JR-3 Oswego State 1:29.73 1:22.74 1:56.53 1:34.39 1:49.54
14 Daniel Webb SR-4 Southern Maine 2:05.61 1:37.44 1:57.39 2:29.09 1:32.74
15 Jarod Wilson FR-1 MIT 2:33.53 2:19.13 1:59.94 2:14.34 2:11.94
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Deko Ricketts JR-3 Washington U. 1:54.61 2:10.66 1:28.25 2:03.78 2:09.51 1:30.55 1:23.67
4 Mitchell Black SR-4 Tufts 1:55.10 1:50.50 1:52.80 2:05.46 1:22.88 1:22.88 1:57.41
8 Donson Cook-Gallardo SO-2 Carleton 1:55.60 1:56.76 1:54.45 2:03.70 2:07.16 2:21.04 2:03.70
9 Zach Frey SR-4 Loras 1:55.68 1:51.06 1:40.65 1:26.76 1:31.39 1:52.21 1:46.43
11 Jacob Ellis SR-4 Bowdoin 1:55.90 1:42.00 2:23.72 2:30.67 2:07.49 1:43.16 1:53.59
13 Ben Griffin JR-3 Oswego State 1:56.53 2:09.35 2:16.34 2:15.18 2:28.00 2:18.67 2:25.67
15 Jarod Wilson FR-1 MIT 1:59.94 2:20.33 2:07.14 2:33.53 2:33.53 2:17.93 2:08.34
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cyrus Mason SR-4 Wis.-La Crosse 1:33.85 1:31.56 1:54.45 2:07.04 1:38.43 1:28.13
3 Matt Molinaro SO-2 Ohio Northern 1:20.21 1:55.73 1:54.58 2:06.04 1:38.54 2:12.92
5 Veer Bhalla SR-4 Tufts 1:59.44 2:07.48 1:54.84 1:38.77 1:42.21 1:23.84
6 Lee Cattanach SR-4 Eastern Conn. St. 1:38.90 2:26.04 1:54.99 2:11.09 2:03.04 1:30.85
7 Wal Khat FR-1 Wis.-Oshkosh 1:55.34 1:31.12 1:55.34 2:16.11 1:33.43 2:04.57
10 Joe Hinz JR-3 Wis.-La Crosse 1:58.03 2:09.60 1:55.71 1:33.73 2:18.86 1:48.77
12 Ben Sampson JR-3 Buena Vista 2:07.66 2:09.98 1:56.05 1:36.33 1:23.56 2:23.91
14 Daniel Webb SR-4 Southern Maine 2:26.74 2:31.44 1:57.39 2:26.74 1:44.48 1:38.61