March 11-12, 2016
|
Grinnell-Bear Athletic Center (Eastern Deadline) - Grinnell, IA
|
200m (Flat)

Women's Mile Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Emily Gapinski SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:52.28 3:30.45 10
2 Hannah Chappell-Dick SR-4 Eastern Mennonite 4:54.32 3:43.69 8
3 Maryann Gong JR-3 MIT 4:54.67 3:35.11 6
4 Tricia Serres SR-4 Luther 4:55.22 6:23.79 5
5 Alanna McDonough SR-4 Colby 4:56.26 4:05.90 4
6 Sarah Kelley SO-2 Bowdoin 4:56.40 4:29.73 3
7 Marissa Coombs SO-2 Virginia Wesleyan 4:56.45 3:39.38 2
8 Sydney Smith SR-4 Tufts 4:56.59 4:44.73 1
9 Sharon Ng SR-4 Wellesley 4:56.67 5:05.57 -
10 Abbey Warth SR-4 Ohio Wesleyan 4:56.99 4:03.54 -

Women's Mile Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Tricia Serres SR-4 Luther 4:59.34 4:20.43 4:23.42
2 Maryann Gong JR-3 MIT 5:00.13 6:03.16 3:33.10
3 Emily Gapinski SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:59.67 4:26.71 5:32.64
4 Hannah Chappell-Dick SR-4 Eastern Mennonite 5:00.23 6:06.28 5:03.24
5 Sarah Kelley SO-2 Bowdoin 5:00.14 5:18.15 5:06.15
6 Marissa Coombs SO-2 Virginia Wesleyan 5:00.45 3:39.33 4:30.41
7 Abbey Warth SR-4 Ohio Wesleyan 5:00.89 5:15.94 6:31.16
8 Sharon Ng SR-4 Wellesley 5:01.16 5:55.37 4:37.07
9 Alanna McDonough SR-4 Colby 5:03.37 3:44.50 5:45.85
10 Sydney Smith SR-4 Tufts 5:03.67 4:12.05 4:27.23
11 Ashley West SR-4 Susquehanna 5:03.67 5:18.86 5:12.78
12 Emily Bryson FR-1 Brandeis 5:04.62 3:48.47 4:00.65
13 Brittany Kozlowski JR-3 St. Norbert 5:06.46 3:40.66 4:08.24
14 Cassandra Hrusko JR-3 Stockton 5:09.93 6:15.02 6:05.72
15 Sarah Nielsen SR-4 Swarthmore 5:14.51 3:49.60 5:33.38
16 Claire Lamb FR-1 Otterbein 5:18.05 5:05.33 6:24.84
  Victoria Kingham SO-2 Williams DNF DNF DNF
Women's Mile Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tricia Serres SR-4 Luther 4:41.38 5:38.26 5:02.34 4:59.34 3:35.53
3 Emily Gapinski SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:08.66 4:44.69 5:41.63 4:59.67 6:23.58
5 Sarah Kelley SO-2 Bowdoin 4:57.14 3:57.11 6:09.18 5:00.14 4:03.12
8 Sharon Ng SR-4 Wellesley 4:52.13 4:34.06 4:00.93 5:01.16 4:25.02
11 Ashley West SR-4 Susquehanna 5:46.19 6:31.74 3:59.90 5:03.67 5:00.64
13 Brittany Kozlowski JR-3 St. Norbert 4:29.69 6:10.82 4:29.69 5:06.46 4:29.69
14 Cassandra Hrusko JR-3 Stockton 5:03.74 4:23.44 6:36.71 5:09.93 6:02.62
16 Claire Lamb FR-1 Otterbein 6:18.48 6:47.11 5:08.51 5:18.05 4:01.72
Women's Mile Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Maryann Gong JR-3 MIT 4:30.12 6:18.17 3:54.11 5:24.14 5:00.13
4 Hannah Chappell-Dick SR-4 Eastern Mennonite 3:57.19 3:33.17 4:03.19 5:42.27 5:00.23
6 Marissa Coombs SO-2 Virginia Wesleyan 4:18.39 6:00.54 4:36.42 6:21.58 5:00.45
7 Abbey Warth SR-4 Ohio Wesleyan 4:42.84 4:54.88 4:39.83 4:06.73 5:00.89
9 Alanna McDonough SR-4 Colby 3:56.63 5:54.95 6:04.05 5:51.91 5:03.37
10 Sydney Smith SR-4 Tufts 4:39.38 4:12.05 5:31.00 4:12.05 5:03.67
12 Emily Bryson FR-1 Brandeis 5:56.41 4:43.30 4:58.53 4:03.70 5:04.62
15 Sarah Nielsen SR-4 Swarthmore 5:14.51 5:52.26 6:39.43 6:20.56 5:14.51
  Victoria Kingham SO-2 Williams DNF DNF DNF DNF DNF