February 26-27, 2016
|
MSU-Mankato-Myers FH - Mankato, MN
|
200m (Flat)

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Ariel Thomas JR-3 Minnesota State 7.67 6.22 10
2 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 7.70 8.17 8
3 Gloria Williams JR-3 Concordia-St. Paul 7.72 8.26 6
4 Afure Adah FR-1 Minnesota State 7.78 6.38 5
5 Gabi Gaines FR-1 Minnesota State 7.78 6.07 4
6 Erica Kesseh SO-2 Minnesota-Duluth 7.83 7.52 3
7 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 7.83 9.01 2
8 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 7.89 8.60 1

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Gloria Williams JR-3 Concordia-St. Paul 5.62 7.69
2 Afure Adah FR-1 Minnesota State 7.63 7.70
3 Gabi Gaines FR-1 Minnesota State 8.33 7.71
4 Erica Kesseh SO-2 Minnesota-Duluth 9.32 7.76
5 Ariel Thomas JR-3 Minnesota State 8.17 7.70
6 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 8.38 7.76
7 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 9.34 7.78
8 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 7.25 7.79
9 Nicole Morpurgo FR-1 St. Cloud State 9.51 7.79
10 Tamika Tucker FR-1 Winona State 5.77 7.79
11 Bri Holt SO-2 Minnesota State 7.76 7.83
12 Kim Shabino SO-2 SW Minnesota St. 6.89 7.83
13 Alaina Klapperich FR-1 Augustana (S.D.) 9.68 7.87
14 Toni-Ann Ingram SO-2 Northern State 5.91 7.87
15 Ki'Arah Johnson FR-1 MSU-Moorhead 8.62 7.90
16 Jada Carr SO-2 Sioux Falls 5.74 7.97
17 Chanel Miller SR-4 Minnesota-Duluth 9.50 7.98
18 Hailey Deschaine JR-3 Winona State 8.32 8.00
19 Erika Shady SO-2 Concordia-St. Paul 9.64 8.10
19 Katie Holzheimer JR-3 MSU-Moorhead 7.54 8.10
21 Jada Rice FR-1 St. Cloud State 6.26 8.12
22 Rachel Rauner FR-1 Wayne St. (Neb.) 6.46 8.17
23 Lauren Kotajarvi JR-3 Minnesota-Duluth 8.87 8.29
24 Erin Winterton FR-1 Minot State 10.37 8.29
25 LaKeya Rudolph SO-2 Concordia-St. Paul 7.89 8.30
26 Breann Jackson SR-4 Northern State 10.71 8.30
27 Mady Vaudrin SO-2 MSU-Moorhead 9.93 8.34
28 Erica Kelly FR-1 Upper Iowa 9.29 8.60
29 Taylor Dormann JR-3 Upper Iowa 10.20 9.80
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Gabi Gaines FR-1 Minnesota State 7.71 5.63 8.79 6.71 6.94 5.48
6 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 7.76 5.90 6.37 8.62 7.84 8.15
10 Tamika Tucker FR-1 Winona State 7.79 5.69 7.87 7.56 7.17 9.51
16 Jada Carr SO-2 Sioux Falls 7.97 8.13 9.65 9.33 6.46 8.29
17 Chanel Miller SR-4 Minnesota-Duluth 7.98 8.38 5.91 8.78 7.11 8.70
19 Erika Shady SO-2 Concordia-St. Paul 8.10 10.13 6.65 6.00 9.16 6.16
21 Jada Rice FR-1 St. Cloud State 8.12 9.10 5.77 8.37 5.77 8.45
29 Taylor Dormann JR-3 Upper Iowa 9.80 10.59 9.41 10.29 11.18 12.74
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Gloria Williams JR-3 Concordia-St. Paul 8.16 6.08 7.08 7.69 6.08 5.62
5 Ariel Thomas JR-3 Minnesota State 5.93 5.62 7.01 7.70 6.24 7.70
11 Bri Holt SO-2 Minnesota State 9.56 8.93 7.05 7.83 7.68 8.46
13 Alaina Klapperich FR-1 Augustana (S.D.) 7.72 7.01 9.13 7.87 8.90 10.24
19 Katie Holzheimer JR-3 MSU-Moorhead 6.97 6.65 6.81 8.10 7.78 9.16
27 Mady Vaudrin SO-2 MSU-Moorhead 7.59 7.59 9.43 8.34 9.34 8.18
28 Erica Kelly FR-1 Upper Iowa 9.72 9.81 9.29 8.60 6.28 7.31
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Erica Kesseh SO-2 Minnesota-Duluth 5.98 7.76 6.83 8.54 10.09 7.22
8 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 8.42 7.79 7.02 7.25 6.78 9.27
14 Toni-Ann Ingram SO-2 Northern State 10.16 7.87 8.42 7.09 8.27 10.00
15 Ki'Arah Johnson FR-1 MSU-Moorhead 9.96 7.90 8.62 9.96 9.88 7.90
22 Rachel Rauner FR-1 Wayne St. (Neb.) 7.44 8.17 10.46 6.95 9.64 8.50
25 LaKeya Rudolph SO-2 Concordia-St. Paul 8.30 8.30 8.64 6.73 8.47 8.47
26 Breann Jackson SR-4 Northern State 9.96 8.30 10.13 7.89 10.30 7.47
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Afure Adah FR-1 Minnesota State 8.94 7.70 6.24 5.70 9.48
7 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 6.77 7.78 7.32 8.56 5.92
9 Nicole Morpurgo FR-1 St. Cloud State 9.43 7.79 10.05 6.70 9.74
12 Kim Shabino SO-2 SW Minnesota St. 7.60 7.83 6.89 7.36 9.87
18 Hailey Deschaine JR-3 Winona State 7.44 8.00 7.20 8.32 8.00
23 Lauren Kotajarvi JR-3 Minnesota-Duluth 7.46 8.29 8.71 10.12 10.45
24 Erin Winterton FR-1 Minot State 8.21 8.29 8.87 5.81 7.55

Women's 200 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Afure Adah FR-1 Minnesota State 24.94 20.70 19.21 24.94 30.68 10
2 Altoniece Williams JR-3 Minnesota State 25.00 32.50 28.25 25.50 22.25 8
3 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 25.02 31.78 29.03 22.02 23.02 6
4 Megan Seidl JR-3 Winona State 25.18 31.23 21.91 24.18 26.19 5
5 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 25.20 17.90 21.42 18.90 19.66 4
6 Carina Hofmeister JR-3 Augustana (S.D.) 25.32 18.99 30.13 24.56 28.62 3
7 Mackenzie Beals SR-4 Minnesota State 25.53 31.66 27.07 31.92 29.11 2
8 Kim Shabino SO-2 SW Minnesota St. 25.59 28.41 24.31 19.45 29.69 1
Women's 200 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Afure Adah FR-1 Minnesota State 21.20 17.71 24.94 28.19 18.71 10
2 Altoniece Williams JR-3 Minnesota State 20.75 30.00 25.00 18.75 29.00 8
3 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 30.53 19.27 25.02 24.02 21.27 6
4 Megan Seidl JR-3 Winona State 26.95 17.63 25.18 20.40 20.90 5
Women's 200 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
5 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 25.20 32.76 26.46 4
6 Carina Hofmeister JR-3 Augustana (S.D.) 25.32 23.55 17.98 3
7 Mackenzie Beals SR-4 Minnesota State 25.53 27.32 24.26 2
8 Kim Shabino SO-2 SW Minnesota St. 25.59 31.74 22.52 1

Women's 200 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Afure Adah FR-1 Minnesota State 29.29 23.09 27.55 19.12 24.82
2 Megan Seidl JR-3 Winona State 30.19 23.96 24.46 30.19 24.95
3 Altoniece Williams JR-3 Minnesota State 29.96 30.46 19.89 17.87 25.17
4 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 20.91 20.16 23.43 26.96 25.19
5 Carina Hofmeister JR-3 Augustana (S.D.) 23.77 19.98 25.54 31.60 25.28
6 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 33.01 20.06 28.19 22.86 25.39
7 Mackenzie Beals SR-4 Minnesota State 31.08 22.42 23.44 20.63 25.47
8 Kim Shabino SO-2 SW Minnesota St. 21.68 32.39 30.09 21.68 25.50
9 Gloria Williams JR-3 Concordia-St. Paul 31.52 29.98 27.16 25.62 25.62
10 Brittany Schyvinck SO-2 Winona State 24.99 22.42 32.20 26.79 25.76
11 Tamika Tucker FR-1 Winona State 25.27 33.00 23.98 19.34 25.78
12 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 24.80 18.60 24.54 25.58 25.83
13 Gabi Gaines FR-1 Minnesota State 30.77 30.25 26.11 32.83 25.85
14 Nicole Morpurgo FR-1 St. Cloud State 19.91 32.58 25.85 31.28 25.85
15 Judith Robinson SO-2 MSU-Moorhead 26.18 19.96 32.40 31.89 25.92
16 Hanneke Oosterwegel FR-1 Northern State 27.23 18.16 23.86 26.71 25.93
17 Bri Holt SO-2 Minnesota State 24.18 28.60 23.14 21.58 26.00
18 Ki'Arah Johnson FR-1 MSU-Moorhead 22.27 23.85 26.73 27.25 26.20
19 Jasmine Grant JR-3 St. Cloud State 23.32 24.63 31.18 29.61 26.20
20 Emeline Sevila JR-3 Bemidji State 23.37 29.40 25.73 30.72 26.25
21 Erika Shady SO-2 Concordia-St. Paul 28.88 34.44 33.91 32.06 26.49
22 Katie Holzheimer JR-3 MSU-Moorhead 27.56 30.74 31.01 28.62 26.50
23 Toni-Ann Ingram SO-2 Northern State 33.78 26.81 31.37 31.37 26.81
24 Dijah Nash Silva SR-4 Minot State 24.94 19.58 23.60 34.59 26.81
25 Maggie Rauh SO-2 Sioux Falls 28.48 25.25 31.70 24.18 26.86
26 Jada Rice FR-1 St. Cloud State 21.78 19.87 27.50 26.41 27.22
27 Tayla Peterson FR-1 Northern State 33.35 33.35 33.35 28.97 27.33
28 Lorna Meyer FR-1 Minnesota-Duluth 28.81 28.81 30.45 23.32 27.43
29 Erin Winterton FR-1 Minot State 34.06 27.14 22.43 27.69 27.69
30 Ana Metzmaker FR-1 Concordia-St. Paul 35.85 19.46 23.07 23.35 27.79
31 Emily Rapp FR-1 Bemidji State 28.47 24.01 30.15 25.96 27.91
32 LaKeya Rudolph SO-2 Concordia-St. Paul 22.90 24.57 31.27 36.02 27.92
33 Mackenzie Cruzen FR-1 Northern State 29.03 21.14 24.24 34.95 28.18
34 Molly Wynn JR-3 Northern State 21.81 31.44 26.06 32.86 28.32
35 Avery Potthoff SO-2 Minnesota-Duluth 22.11 28.63 27.49 28.34 28.34
36 Brianna Jackson FR-1 Northern State 31.92 26.79 21.95 31.92 28.50
37 Erica Kelly FR-1 Upper Iowa 30.62 31.48 36.39 34.95 28.88
38 Bridget Dolan JR-3 Upper Iowa 39.63 45.44 43.99 31.27 36.35
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Mackenzie Beals SR-4 Minnesota State 26.49 31.84 32.86 25.47
11 Tamika Tucker FR-1 Winona State 23.21 29.39 22.43 25.78
19 Jasmine Grant JR-3 St. Cloud State 27.25 21.49 23.32 26.20
23 Toni-Ann Ingram SO-2 Northern State 26.01 25.47 34.05 26.81
30 Ana Metzmaker FR-1 Concordia-St. Paul 33.63 35.02 21.68 27.79
36 Brianna Jackson FR-1 Northern State 31.35 36.48 35.63 28.50
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 25.39
10 Brittany Schyvinck SO-2 Winona State 25.76
21 Erika Shady SO-2 Concordia-St. Paul 26.49
22 Katie Holzheimer JR-3 MSU-Moorhead 26.50
31 Emily Rapp FR-1 Bemidji State 27.91
35 Avery Potthoff SO-2 Minnesota-Duluth 28.34
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Carina Hofmeister JR-3 Augustana (S.D.) 25.28
8 Kim Shabino SO-2 SW Minnesota St. 25.50
20 Emeline Sevila JR-3 Bemidji State 26.25
24 Dijah Nash Silva SR-4 Minot State 26.81
33 Mackenzie Cruzen FR-1 Northern State 28.18
38 Bridget Dolan JR-3 Upper Iowa 36.35
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Altoniece Williams JR-3 Minnesota State 28.19 25.17 19.64
17 Bri Holt SO-2 Minnesota State 18.98 26.00 26.78
18 Ki'Arah Johnson FR-1 MSU-Moorhead 32.23 26.20 29.09
25 Maggie Rauh SO-2 Sioux Falls 25.79 26.86 22.30
37 Erica Kelly FR-1 Upper Iowa 27.15 28.88 20.22
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 27.96 25.19 24.19 28.47
13 Gabi Gaines FR-1 Minnesota State 22.75 25.85 24.82 21.98
15 Judith Robinson SO-2 MSU-Moorhead 27.74 25.92 25.66 29.29
26 Jada Rice FR-1 St. Cloud State 27.77 27.22 26.95 30.76
34 Molly Wynn JR-3 Northern State 30.31 28.32 30.87 20.11
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Megan Seidl JR-3 Winona State 24.95 22.46
9 Gloria Williams JR-3 Concordia-St. Paul 25.62 23.83
12 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 25.83 24.28
28 Lorna Meyer FR-1 Minnesota-Duluth 27.43 29.08
32 LaKeya Rudolph SO-2 Concordia-St. Paul 27.92 27.92
Women's 200 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Afure Adah FR-1 Minnesota State 24.82 20.36 22.59
14 Nicole Morpurgo FR-1 St. Cloud State 25.85 27.15 33.61
16 Hanneke Oosterwegel FR-1 Northern State 25.93 28.79 18.16
27 Tayla Peterson FR-1 Northern State 27.33 33.35 30.34
29 Erin Winterton FR-1 Minot State 27.69 29.36 32.96

Women's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Megan Seidl JR-3 Winona State 1:06.48 55.86 48.04 10
2 Chante Spotser FR-1 U-Mary 43.38 57.83 1:03.62 8
3 Hanneke Oosterwegel FR-1 Northern State 41.48 58.41 52.57 6
4 Eisha Oden SO-2 SW Minnesota St. 44.46 58.49 59.66 5
5 Brittany Schyvinck SO-2 Winona State 54.49 58.59 1:13.83 4
6 Valerie Moos SO-2 Augustana (S.D.) 1:15.01 59.06 49.02 3
7 Jasmine Grant JR-3 St. Cloud State 47.72 59.64 47.72 2

Women's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Megan Seidl JR-3 Winona State 1:01.70 51.05 39.83 50.49 56.09
2 Melanie Rodriguez JR-3 U-Mary 56.23 44.64 44.64 53.34 57.97
3 Chante Spotser FR-1 U-Mary 1:00.43 45.32 50.55 1:12.05 58.10
4 Eisha Oden SO-2 SW Minnesota St. 52.50 56.00 1:12.92 55.42 58.33
5 Jasmine Grant JR-3 St. Cloud State 1:07.69 1:15.28 1:03.61 56.60 58.35
6 Hanneke Oosterwegel FR-1 Northern State 55.32 1:09.30 58.23 46.59 58.23
7 Brittany Schyvinck SO-2 Winona State 1:00.77 49.67 1:11.87 1:10.12 58.43
8 Valerie Moos SO-2 Augustana (S.D.) 45.04 1:04.93 49.14 1:06.10 58.49
9 Amelia Kjos SO-2 Minnesota State 49.84 56.29 1:14.46 53.94 58.63
10 Jessika Dieringer FR-1 Minnesota State 49.89 1:04.56 1:06.32 1:13.37 58.69
11 Stacy Smidt SO-2 Minnesota State 58.00 46.76 1:16.35 1:05.69 59.18
12 DelRay Audet SR-4 Minot State 1:11.68 1:06.35 49.77 1:11.09 59.24
13 Michaela Hesse FR-1 Minnesota-Duluth 48.77 48.17 48.17 1:04.83 59.47
14 Sara Melom SR-4 Bemidji State 47.32 43.72 44.32 55.70 59.89
15 Haili Wimer SO-2 Northern State 1:08.44 1:00.63 57.03 1:18.04 1:00.03
16 Judith Robinson SO-2 MSU-Moorhead 43.26 1:14.50 51.67 1:03.69 1:00.08
17 Sarah Mayfield JR-3 SW Minnesota St. 57.15 43.31 1:13.39 1:03.16 1:00.15
18 Erica Young JR-3 Concordia-St. Paul 1:02.15 1:14.22 1:03.36 44.66 1:00.34
19 America Gray FR-1 Concordia-St. Paul 1:04.61 1:04.61 48.00 57.84 1:01.53
20 Katie Olson FR-1 MSU-Moorhead 49.56 43.36 57.61 56.99 1:01.94
21 Maddy Kunshier FR-1 Concordia-St. Paul 49.19 51.06 51.68 52.93 1:02.26
22 Dijah Nash Silva SR-4 Minot State 1:12.43 1:06.19 47.46 1:13.68 1:02.44
23 Leah Amundson SO-2 Concordia-St. Paul 1:11.56 55.24 1:04.03 45.20 1:02.77
24 Mackenzie Cruzen FR-1 Northern State 1:17.95 49.03 1:06.64 1:21.09 1:02.86
25 Tayla Peterson FR-1 Northern State 59.93 1:13.18 49.21 59.30 1:03.08
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Jasmine Grant JR-3 St. Cloud State 58.35 54.85 41.43 1:12.36
11 Stacy Smidt SO-2 Minnesota State 59.18 55.63 55.04 1:05.10
13 Michaela Hesse FR-1 Minnesota-Duluth 59.47 42.82 52.93 52.34
14 Sara Melom SR-4 Bemidji State 59.89 1:09.48 44.32 1:17.26
15 Haili Wimer SO-2 Northern State 1:00.03 46.23 49.23 1:00.03
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Eisha Oden SO-2 SW Minnesota St. 58.33 1:03.58 1:13.50 58.33 1:10.58
8 Valerie Moos SO-2 Augustana (S.D.) 57.91 45.63 1:03.17 58.49 53.23
16 Judith Robinson SO-2 MSU-Moorhead 1:03.09 1:09.70 58.88 1:00.08 1:01.29
17 Sarah Mayfield JR-3 SW Minnesota St. 1:10.38 46.32 1:01.36 1:00.15 1:13.39
24 Mackenzie Cruzen FR-1 Northern State 50.29 44.63 1:02.24 1:02.86 56.58
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Melanie Rodriguez JR-3 U-Mary 1:13.05 55.66 1:10.73 45.80 1:04.35 57.97
6 Hanneke Oosterwegel FR-1 Northern State 1:11.63 44.84 42.51 59.98 57.65 58.23
12 DelRay Audet SR-4 Minot State 45.62 47.40 53.32 56.87 58.65 59.24
21 Maddy Kunshier FR-1 Concordia-St. Paul 46.70 45.45 47.32 46.08 1:07.87 1:02.26
23 Leah Amundson SO-2 Concordia-St. Paul 1:09.05 53.99 1:04.66 53.36 1:13.44 1:02.77
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Chante Spotser FR-1 U-Mary 1:08.56 54.62 59.27 1:05.66 58.10
7 Brittany Schyvinck SO-2 Winona State 1:07.20 54.93 1:08.37 43.24 58.43
18 Erica Young JR-3 Concordia-St. Paul 52.50 58.53 1:00.34 45.26 1:00.34
22 Dijah Nash Silva SR-4 Minot State 55.58 1:12.43 1:03.69 1:01.20 1:02.44
25 Tayla Peterson FR-1 Northern State 1:18.22 48.58 52.99 56.78 1:03.08
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Megan Seidl JR-3 Winona State 56.09
9 Amelia Kjos SO-2 Minnesota State 58.63
10 Jessika Dieringer FR-1 Minnesota State 58.69
19 America Gray FR-1 Concordia-St. Paul 1:01.53
20 Katie Olson FR-1 MSU-Moorhead 1:01.94

Women's 600 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Haley Kruger JR-3 Minnesota State 1:33.93 1:46.14 10
2 Charissa Etrheim SR-4 Augustana (S.D.) 1:35.64 2:03.38 8
3 Katie Bagley SR-4 Winona State 1:35.71 1:17.53 6
4 Josie Guptill SR-4 U-Mary 1:35.78 1:12.80 5
5 Brooke DeVos FR-1 Augustana (S.D.) 1:36.35 1:46.95 4
6 Bobbi Patrick FR-1 Minnesota State 1:38.36 1:49.18 3
7 Ashley Evers SR-4 Sioux Falls 1:39.06 1:13.31 2
8 Taylor Vogel SR-4 Winona State 1:40.09 1:40.09 1

Women's 600 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Haley Kruger JR-3 Minnesota State 1:30.81 1:35.59 1:23.17 1:25.08 2:00.45 1:35.59
2 Josie Guptill SR-4 U-Mary 1:26.26 1:38.02 1:11.56 1:35.08 1:38.02 2:01.55
3 Charissa Etrheim SR-4 Augustana (S.D.) 1:10.19 1:38.85 1:43.80 1:36.88 1:13.15 1:55.66
4 Katie Bagley SR-4 Winona State 1:35.89 1:35.89 1:24.39 1:47.40 1:22.47 1:20.55
5 Brooke DeVos FR-1 Augustana (S.D.) 1:28.68 1:38.53 1:58.24 1:44.45 1:43.46 1:47.40
6 Bobbi Patrick FR-1 Minnesota State 1:58.15 1:39.28 1:19.43 2:09.07 1:30.35 2:05.10
7 Taylor Vogel SR-4 Winona State 1:09.76 1:39.65 1:58.59 1:20.72 1:51.61 2:04.57
8 Ashley Evers SR-4 Sioux Falls 2:02.17 1:40.14 1:24.12 1:53.16 1:18.11 2:05.18
9 Andrea Korvela FR-1 Northern State 1:19.12 1:40.15 1:31.14 1:25.13 1:55.18 1:37.15
10 Kaylee Roelike JR-3 St. Cloud State 1:32.28 1:42.53 2:03.04 1:28.18 1:55.86 1:22.03
11 Karen Josendahl SO-2 Augustana (S.D.) 1:13.27 1:43.19 1:13.27 1:53.51 2:11.06 1:32.88
12 Macy Violett SO-2 SW Minnesota St. 1:28.50 1:44.11 1:45.16 2:04.94 1:22.25 2:12.22
13 Melissa Kroll JR-3 Wayne St. (Neb.) 1:17.53 1:46.20 1:55.76 1:52.58 1:43.02 1:22.84
14 Emma Schmidt SO-2 Augustana (S.D.) 1:30.64 1:46.63 1:21.04 2:02.63 1:49.83 2:18.62
Women's 600 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Charissa Etrheim SR-4 Augustana (S.D.) 1:38.85 1:24.03 1:19.08
6 Bobbi Patrick FR-1 Minnesota State 1:39.28 1:39.28 1:27.37
8 Ashley Evers SR-4 Sioux Falls 1:40.14 1:33.13 1:18.11
9 Andrea Korvela FR-1 Northern State 1:40.15 1:39.15 1:47.16
Women's 600 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Josie Guptill SR-4 U-Mary 1:43.91 1:45.87 1:38.02 2:05.47 1:41.94
5 Brooke DeVos FR-1 Augustana (S.D.) 1:22.77 1:43.46 1:38.53 1:34.59 1:27.70
7 Taylor Vogel SR-4 Winona State 1:24.71 1:35.67 1:39.65 1:12.75 1:19.72
10 Kaylee Roelike JR-3 St. Cloud State 1:40.48 1:39.46 1:42.53 1:52.79 1:19.98
13 Melissa Kroll JR-3 Wayne St. (Neb.) 2:08.51 2:18.06 1:46.20 1:46.20 1:57.89
Women's 600 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Haley Kruger JR-3 Minnesota State 1:35.59 1:43.24 1:11.70 1:08.83 1:13.61
4 Katie Bagley SR-4 Winona State 1:35.89 1:33.98 1:29.18 1:41.65 2:00.83
11 Karen Josendahl SO-2 Augustana (S.D.) 1:43.19 1:51.45 1:48.35 1:43.19 1:27.72
12 Macy Violett SO-2 SW Minnesota St. 1:44.11 1:23.29 1:35.79 1:51.40 1:52.44
14 Emma Schmidt SO-2 Augustana (S.D.) 1:46.63 1:16.78 1:49.83 1:46.63 1:55.16

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Ida Eltervaag FR-1 Augustana (S.D.) 2:14.50 2:50.82 2:14.50 2:17.19 2:25.26 1:48.95 1:50.29 10
2 Megan Allen SO-2 Minnesota State 2:28.42 1:45.24 2:14.92 1:35.80 1:53.34 1:42.54 2:45.96 8
3 Alissa Mears JR-3 MSU-Moorhead 1:49.87 2:29.69 2:17.33 2:46.17 2:48.92 2:40.68 2:26.95 6
4 Avery Selberg SO-2 Augustana (S.D.) 2:39.57 2:09.31 2:17.56 2:58.83 2:05.18 1:37.67 2:51.95 5
5 Maddi Sjelin JR-3 Minnesota State 2:48.45 2:53.97 2:18.07 1:57.36 2:51.21 2:36.02 2:59.49 4
6 Allison Johnson FR-1 Winona State 2:00.08 2:54.53 2:19.62 1:46.12 2:23.81 2:25.21 2:41.96 3
7 Jaiden Schuette FR-1 U-Mary 2:07.09 2:53.17 2:19.65 1:43.35 1:43.35 2:43.39 2:46.19 2
8 Erica Clark SR-4 Minot State 2:35.40 2:31.20 2:20.00 1:45.00 1:56.20 2:42.40 2:06.00 1

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Megan Allen SO-2 Minnesota State 2:25.40 2:15.88 2:55.29 1:48.71 2:32.19 2:44.42
2 Ida Eltervaag FR-1 Augustana (S.D.) 2:41.25 2:16.65 2:24.85 2:48.08 2:34.42 2:04.36
3 Jaiden Schuette FR-1 U-Mary 2:03.40 2:17.11 2:54.13 2:51.39 2:13.00 1:56.55
4 Allison Johnson FR-1 Winona State 2:46.37 2:17.49 1:55.50 2:35.37 2:09.24 2:17.49
5 Avery Selberg SO-2 Augustana (S.D.) 2:33.26 2:18.07 2:26.36 2:01.51 2:09.79 1:39.41
6 Alissa Mears JR-3 MSU-Moorhead 2:58.19 2:18.13 1:51.89 2:00.18 2:26.42 2:27.80
7 Maddi Sjelin JR-3 Minnesota State 2:05.86 2:18.30 2:52.88 2:05.86 1:42.35 1:43.73
8 Erica Clark SR-4 Minot State 2:20.62 2:19.22 2:20.62 1:43.03 3:00.99 2:08.09
9 Nicole Crummy SR-4 Bemidji State 2:47.71 2:20.93 2:43.48 2:53.35 2:57.58 2:57.58
10 Marissa Carlson FR-1 MSU-Moorhead 1:57.61 2:21.70 2:24.54 1:44.86 2:37.29 2:58.55
11 Keegan Day FR-1 Sioux Falls 2:05.01 2:23.69 2:39.50 1:40.59 2:55.31 1:54.96
12 Kristen Weber FR-1 SW Minnesota St. 2:38.63 2:26.88 2:06.32 2:07.79 1:54.57 3:08.01
13 Courtney Brandt JR-3 Northern State 2:08.15 2:32.55 2:00.52 3:15.27 2:03.57 2:49.33
14 Allison Klein FR-1 Minot State 3:21.73 2:36.38 2:48.89 2:53.59 2:30.13 2:41.08
15 Rachel Thaemert JR-3 Concordia-St. Paul 2:44.78 2:43.14 2:28.46 2:03.99 2:46.41 2:26.83
16 Amanda Anderson SO-2 Bemidji State 3:03.15 2:45.00 2:49.95 2:03.75 2:21.90 2:00.45
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Ida Eltervaag FR-1 Augustana (S.D.) 2:18.02 2:12.55 2:16.65
3 Jaiden Schuette FR-1 U-Mary 2:47.28 2:22.60 2:17.11
5 Avery Selberg SO-2 Augustana (S.D.) 2:08.41 1:53.22 2:18.07
7 Maddi Sjelin JR-3 Minnesota State 2:45.96 2:50.11 2:18.30
9 Nicole Crummy SR-4 Bemidji State 1:38.66 1:55.57 2:20.93
11 Keegan Day FR-1 Sioux Falls 2:12.20 2:12.20 2:23.69
14 Allison Klein FR-1 Minot State 2:53.59 2:33.26 2:36.38
16 Amanda Anderson SO-2 Bemidji State 1:55.50 3:31.20 2:45.00
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Megan Allen SO-2 Minnesota State 2:53.93 2:19.96 1:51.43 2:00.94 2:15.88 1:41.91
4 Allison Johnson FR-1 Winona State 1:45.87 1:51.37 2:02.37 1:52.75 2:17.49 1:47.25
6 Alissa Mears JR-3 MSU-Moorhead 2:12.61 1:47.75 1:51.89 2:45.76 2:18.13 2:22.28
8 Erica Clark SR-4 Minot State 2:22.01 2:35.93 2:56.81 2:17.83 2:19.22 2:03.91
10 Marissa Carlson FR-1 MSU-Moorhead 2:28.79 1:43.44 3:02.80 2:11.79 2:21.70 1:42.03
12 Kristen Weber FR-1 SW Minnesota St. 1:51.63 2:00.45 2:15.13 2:16.60 2:26.88 1:47.23
13 Courtney Brandt JR-3 Northern State 2:29.50 2:32.55 2:18.82 2:40.18 2:32.55 2:55.44
15 Rachel Thaemert JR-3 Concordia-St. Paul 2:57.83 2:33.36 2:03.99 3:22.30 2:43.14 2:46.41

Women's 1000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 3:12.63 2:21.94 3:17.70 2:45.59 2:48.97 3:02.49 10
2 Emma Anderson SR-4 Augustana (S.D.) 2:11.53 2:53.06 3:15.56 2:59.99 2:53.06 2:25.37 8
3 Annika Rotvold FR-1 Augustana (S.D.) 3:29.16 3:23.80 2:40.90 2:05.14 2:58.77 2:30.17 6
4 Carly Bauer JR-3 Augustana (S.D.) 3:28.89 3:12.40 3:10.56 3:30.72 3:03.23 2:08.27 5
5 Courtney Hottovy FR-1 Augustana (S.D.) 3:58.27 3:17.95 3:03.28 3:08.78 3:03.28 3:54.60 4
6 Emily Mammenga SR-4 MSU-Moorhead 3:09.94 3:59.72 2:47.81 3:33.91 3:04.40 3:22.84 3
7 Hope Willenbrink FR-1 Winona State 3:17.09 3:39.40 2:13.87 3:39.40 3:05.93 2:54.78 2
8 Jackie Harmon FR-1 U-Mary 3:34.92 3:42.39 3:44.26 3:01.28 3:06.88 4:02.95 1

Women's 1000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 2:33.00 2:31.20 2:59.99 2:20.40 3:41.39
2 Emma Anderson SR-4 Augustana (S.D.) 3:06.37 3:53.42 3:00.94 2:55.52 2:10.28
3 Hope Willenbrink FR-1 Winona State 2:53.38 3:52.98 3:00.60 2:24.48 2:28.10
4 Emily Mammenga SR-4 MSU-Moorhead 3:01.16 3:10.22 3:01.16 2:30.37 3:55.51
5 Annika Rotvold FR-1 Augustana (S.D.) 3:21.05 2:50.26 3:01.12 3:51.84 2:57.50
6 Carly Bauer JR-3 Augustana (S.D.) 3:20.17 2:34.68 3:01.97 3:29.27 3:54.75
7 Courtney Hottovy FR-1 Augustana (S.D.) 2:26.36 2:11.73 3:02.95 3:41.37 2:19.05
8 Jackie Harmon FR-1 U-Mary 2:31.90 2:22.75 3:03.01 2:17.26 3:17.65
9 Megan Serratore FR-1 Minnesota State 3:19.60 2:42.98 3:03.12 2:46.64 3:21.44
10 Brittany Platt JR-3 Minnesota-Duluth 3:57.16 3:20.39 3:03.84 2:32.59 3:20.39
11 Megan Stuart   Minnesota-Duluth 3:45.20 3:06.44 3:04.59 3:48.90 3:47.05
12 McKenzie Carper SO-2 Winona State 2:54.53 4:03.96 3:07.66 3:37.69 3:52.70
13 Rachel Sakry JR-3 St. Cloud State 3:46.03 3:47.93 3:09.94 3:11.84 3:15.64
14 Amanda Grengs JR-3 SW Minnesota St. 3:01.65 3:25.60 3:19.61 3:09.63 3:03.65
15 Courtney Ramsay FR-1 Concordia-St. Paul 4:08.72 3:16.03 3:30.78 4:04.51 4:12.94
Women's 1000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Emma Anderson SR-4 Augustana (S.D.) 3:00.94 3:17.23
4 Emily Mammenga SR-4 MSU-Moorhead 3:01.16 2:06.82
7 Courtney Hottovy FR-1 Augustana (S.D.) 3:02.95 2:44.66
8 Jackie Harmon FR-1 U-Mary 3:03.01 2:53.86
10 Brittany Platt JR-3 Minnesota-Duluth 3:03.84 3:02.01
12 McKenzie Carper SO-2 Winona State 3:07.66 2:15.12
14 Amanda Grengs JR-3 SW Minnesota St. 3:19.61 2:47.68
15 Courtney Ramsay FR-1 Concordia-St. Paul 3:30.78 4:27.69
Women's 1000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 2:43.79 2:59.99 2:40.20 3:08.99 3:44.99 2:15.00 3:50.39
3 Hope Willenbrink FR-1 Winona State 2:13.65 3:00.60 2:31.71 3:27.69 2:15.45 3:31.31 3:15.05
5 Annika Rotvold FR-1 Augustana (S.D.) 2:46.63 3:01.12 2:41.20 2:15.84 2:14.03 3:11.99 3:04.75
6 Carly Bauer JR-3 Augustana (S.D.) 2:32.86 3:01.97 3:16.53 3:49.29 3:43.83 3:54.75 2:58.33
9 Megan Serratore FR-1 Minnesota State 3:21.44 3:03.12 2:13.68 3:54.40 3:01.29 2:30.16 2:11.85
11 Megan Stuart   Minnesota-Duluth 3:45.20 3:04.59 3:17.52 2:46.14 3:50.74 3:56.28 2:23.98
13 Rachel Sakry JR-3 St. Cloud State 2:49.05 3:09.94 2:30.06 2:56.65 3:49.83 3:06.15 3:44.13

Women's Mile Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 4:44.37 10
2 Hannah Olson SR-4 Minnesota-Duluth 4:53.46 8
3 Breanna Colbenson JR-3 Minnesota-Duluth 4:56.93 6
4 Molly Montonye SR-4 MSU-Moorhead 4:58.08 5
5 Alexis Zeis SO-2 U-Mary 4:58.14 4
6 Hannah Palmeter JR-3 SW Minnesota St. 5:05.58 3
7 Annie Kruse SO-2 Augustana (S.D.) 5:10.86 2
8 Erica Seidenkranz SR-4 Minnesota-Duluth 5:14.20 1
9 Amanda Kaiser JR-3 Winona State 5:14.46 -
10 Marissa Carlson FR-1 MSU-Moorhead 5:18.22 -
11 Kylie Herlihy JR-3 Sioux Falls 5:27.95 -
12 Rachel Huffman JR-3 Sioux Falls 5:31.93 -

Women's Mile Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Hannah Olson SR-4 Minnesota-Duluth 5:11.30
2 Alexis Zeis SO-2 U-Mary 5:15.23
3 Breanna Colbenson JR-3 Minnesota-Duluth 5:15.28
4 Erica Seidenkranz SR-4 Minnesota-Duluth 5:11.68
5 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 5:15.33
6 Amanda Kaiser JR-3 Winona State 5:15.38
7 Molly Montonye SR-4 MSU-Moorhead 5:11.72
8 Hannah Palmeter JR-3 SW Minnesota St. 5:15.40
9 Marissa Carlson FR-1 MSU-Moorhead 5:16.75
10 Annie Kruse SO-2 Augustana (S.D.) 5:14.33
11 Rachel Huffman JR-3 Sioux Falls 5:17.75
12 Kylie Herlihy JR-3 Sioux Falls 5:17.84
13 Rachel Sakry JR-3 St. Cloud State 5:21.08
14 Chelsea Bennis SR-4 U-Mary 5:21.38
15 Paige Larson FR-1 Northern State 5:23.72
16 Meghan Borowski FR-1 Minnesota-Duluth 5:25.12
17 Lindsey Gast SO-2 Northern State 5:28.58
18 Caitlan Richard JR-3 Minnesota-Duluth 5:29.34
19 Samantha Huether JR-3 Minot State 5:32.65
20 Jordan Gray SO-2 Concordia-St. Paul 5:35.45
21 Maggie Marcus SR-4 Concordia-St. Paul 5:36.91
22 Laura Kunz JR-3 Sioux Falls 5:37.72
23 Emily Westlake SO-2 Minot State 5:38.59
24 Erin Spatenka JR-3 Concordia-St. Paul 5:42.25
25 Alyssa Weber FR-1 Upper Iowa 5:49.14
26 Ruth Lindberg FR-1 Concordia-St. Paul 5:50.95
27 Sarone Paulzine FR-1 Bemidji State 5:52.35
28 Stephanie Huether FR-1 Minot State 6:19.32
29 Holly Werning FR-1 Concordia-St. Paul 6:23.94
Women's Mile Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hannah Olson SR-4 Minnesota-Duluth 6:16.68 6:35.36 6:44.69 6:35.36 5:11.30
4 Erica Seidenkranz SR-4 Minnesota-Duluth 6:23.37 5:39.74 5:05.45 6:32.72 5:11.68
7 Molly Montonye SR-4 MSU-Moorhead 3:50.68 4:49.90 4:59.26 3:44.44 5:11.72
10 Annie Kruse SO-2 Augustana (S.D.) 6:14.06 4:02.04 3:46.32 4:55.47 5:14.33
14 Chelsea Bennis SR-4 U-Mary 6:41.73 5:43.88 5:08.53 5:02.10 5:21.38
17 Lindsey Gast SO-2 Northern State 4:32.73 3:50.01 6:40.87 5:41.73 5:28.58
19 Samantha Huether JR-3 Minot State 5:02.72 5:29.33 6:52.49 6:12.57 5:32.65
22 Laura Kunz JR-3 Sioux Falls 7:12.29 4:13.29 6:38.51 6:48.65 5:37.72
26 Ruth Lindberg FR-1 Concordia-St. Paul 7:18.69 7:18.69 4:19.71 5:43.94 5:50.95
28 Stephanie Huether FR-1 Minot State 6:23.12 4:44.49 5:37.60 5:11.05 6:19.32
Women's Mile Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Breanna Colbenson JR-3 Minnesota-Duluth 4:02.77 3:47.01 4:09.08 5:15.28 5:49.96
5 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 4:31.19 4:56.41 6:08.94 5:15.33 5:53.17
9 Marissa Carlson FR-1 MSU-Moorhead 4:41.91 6:10.60 5:51.60 5:16.75 6:48.61
15 Paige Larson FR-1 Northern State 6:12.28 4:41.64 5:07.54 5:23.72 5:07.54
16 Meghan Borowski FR-1 Minnesota-Duluth 4:42.86 5:15.37 4:55.86 5:25.12 6:46.40
20 Jordan Gray SO-2 Concordia-St. Paul 6:05.64 5:05.26 4:38.43 5:35.45 5:35.45
21 Maggie Marcus SR-4 Concordia-St. Paul 5:43.65 5:33.54 6:24.08 5:36.91 4:49.75
24 Erin Spatenka JR-3 Concordia-St. Paul 7:14.66 6:16.48 6:30.17 5:42.25 5:11.45
25 Alyssa Weber FR-1 Upper Iowa 6:17.08 5:52.64 4:18.37 5:49.14 6:51.99
29 Holly Werning FR-1 Concordia-St. Paul 8:11.45 7:29.21 5:45.55 6:23.94 6:46.98
Women's Mile Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Alexis Zeis SO-2 U-Mary 5:15.23 4:24.80 5:12.08 3:56.43 4:02.73 4:15.34
6 Amanda Kaiser JR-3 Winona State 5:15.38 5:12.23 4:15.46 4:24.92 5:37.46 5:02.77
8 Hannah Palmeter JR-3 SW Minnesota St. 5:15.40 4:56.48 6:43.72 4:53.33 3:56.55 6:40.56
11 Rachel Huffman JR-3 Sioux Falls 5:17.75 6:30.84 6:53.08 4:36.45 6:53.08 4:20.56
12 Kylie Herlihy JR-3 Sioux Falls 5:17.84 5:55.98 6:50.02 4:42.88 6:08.70 4:52.42
13 Rachel Sakry JR-3 St. Cloud State 5:21.08 6:28.51 5:14.66 6:57.41 6:25.30 6:18.88
18 Caitlan Richard JR-3 Minnesota-Duluth 5:29.34 4:03.72 5:09.58 5:35.93 4:16.89 5:55.69
23 Emily Westlake SO-2 Minot State 5:38.59 5:45.37 6:46.31 6:39.54 7:16.79 6:53.08
27 Sarone Paulzine FR-1 Bemidji State 5:52.35 7:27.49 5:59.40 4:17.22 6:31.11 5:41.78

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Alexis Zeis SO-2 U-Mary 11:10.35 9:42.91 10
2 Hannah Olson SR-4 Minnesota-Duluth 11:58.85 9:44.43 8
3 Sasha Hovind JR-3 Northern State 9:30.69 9:48.34 6
4 Leah Seivert SO-2 Augustana (S.D.) 10:01.17 9:49.38 5
5 Sam Sunstrom JR-3 St. Cloud State 8:21.38 10:11.44 4
6 Raissa Hansen SO-2 Winona State 13:13.02 10:14.74 3
7 Makenzie Smith JR-3 MSU-Moorhead 12:19.42 10:16.18 2
8 Katelynn Engh JR-3 U-Mary 8:25.81 10:16.84 1
9 Mackenzie Kelly FR-1 Augustana (S.D.) 9:49.32 10:20.33 -
10 Dakotah Bullen JR-3 Northern State 10:51.43 10:20.41 -
11 Jane Austin JR-3 Bemidji State 9:30.51 10:33.90 -
12 Erica Seidenkranz SR-4 Minnesota-Duluth 9:29.38 10:39.75 -
13 Samantha Soupir SR-4 Minnesota State 9:40.88 10:45.42 -
14 Jordin Kopplow SR-4 Sioux Falls 7:33.72 10:48.16 -
15 Amber Seidenkranz SO-2 Minnesota-Duluth 10:31.21 10:50.73 -
16 Becca Goertzen FR-1 Sioux Falls 8:02.53 11:10.18 -
17 Kiana Hein SO-2 Sioux Falls 9:04.00 11:11.60 -
18 Andrea DeSimone JR-3 Wayne St. (Neb.) 9:14.83 11:16.62 -
19 Shelby Connett SO-2 Wayne St. (Neb.) 11:06.37 11:19.97 -
20 Bethani Jacobsen JR-3 Upper Iowa 7:58.08 11:22.96 -
21 Jolynne Denman SR-4 Bemidji State 14:58.13 11:41.66 -
22 Patience Alberston SO-2 Minot State 11:01.12 11:58.60 -
23 Autumn Huju FR-1 Bemidji State 13:48.78 12:54.56 -
24 Courtney Anderson FR-1 Bemidji State 16:02.10 12:55.88 -
25 Taylor Novak FR-1 Minot State 11:54.43 13:50.73 -

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Sasha Hovind JR-3 Northern State 12:24.99 14:15.73 16:46.74 13:45.53 10
2 Breanna Colbenson JR-3 Minnesota-Duluth 16:25.56 21:10.05 16:56.04 12:31.87 8
3 Leah Seivert SO-2 Augustana (S.D.) 17:25.44 15:01.95 17:04.94 15:42.95 6
4 Dakotah Bullen JR-3 Northern State 20:40.12 18:01.13 17:39.93 13:14.95 5
5 Sam Sunstrom JR-3 St. Cloud State 22:29.72 16:07.12 17:42.77 15:24.61 4
6 Mackenzie Kelly FR-1 Augustana (S.D.) 14:02.97 19:44.42 17:47.04 14:13.64 3
7 Makenzie Smith JR-3 MSU-Moorhead 13:13.22 23:13.49 17:51.91 14:49.69 2
8 Annie Kruse SO-2 Augustana (S.D.) 15:34.42 15:55.90 17:54.04 15:34.42 1
9 Jordan Paschke SR-4 Winona State 13:05.82 17:05.93 18:11.41 16:33.19 -
10 Hannah Palmeter JR-3 SW Minnesota St. 13:32.84 16:30.99 18:33.47 20:02.55 -
11 Samantha Soupir SR-4 Minnesota State 22:02.39 13:15.68 18:40.67 19:59.12 -
12 Jordin Kopplow SR-4 Sioux Falls 14:10.62 17:00.74 18:54.15 15:52.69 -
13 Mindy Kraft SO-2 MSU-Moorhead 20:27.88 13:42.45 19:18.37 24:42.72 -
14 Kiana Hein SO-2 Sioux Falls 17:28.17 20:22.87 19:24.63 14:21.83 -
15 Becca Goertzen FR-1 Sioux Falls 24:05.82 14:22.83 19:25.98 17:17.73 -
16 Molly Kingsley JR-3 Wayne St. (Neb.) 16:45.61 18:07.46 19:29.31 15:23.76 -
17 Phillie Bacon FR-1 Bemidji State 23:35.16 21:03.12 19:29.55 16:22.43 -
18 Andrea DeSimone JR-3 Wayne St. (Neb.) 22:05.36 24:02.65 19:32.88 20:31.53 -
19 Laura Kunz JR-3 Sioux Falls 25:22.06 23:46.94 19:49.11 18:49.66 -
20 Shelby Connett SO-2 Wayne St. (Neb.) 16:01.72 23:50.55 20:02.14 20:26.19 -
21 Zia Matti SO-2 St. Cloud State 15:21.39 23:14.21 20:12.35 15:45.64 -
22 Kylie Herlihy JR-3 Sioux Falls 18:38.03 19:02.34 20:15.25 23:29.69 -
23 Chandra Smith JR-3 Upper Iowa 16:13.12 17:39.34 20:31.79 25:52.06 -
24 Amanda Grengs JR-3 SW Minnesota St. 16:51.60 20:45.99 20:33.65 20:08.98 -
25 Savannah Ramirez SO-2 SW Minnesota St. 19:27.87 26:30.29 20:42.41 21:32.11 -
26 Patience Alberston SO-2 Minot State 17:24.41 18:28.09 21:13.66 22:55.56 -
27 Taylor Novak FR-1 Minot State 21:59.85 19:07.70 23:54.62 30:50.66 -

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Altoniece Williams JR-3 Minnesota State 8.36 6.11 7.61 9.45 7.28 7.95 9.03 10
2 Brooke Foreman SR-4 Minnesota State 8.61 10.77 10.85 10.34 7.58 9.13 6.55 8
3 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 8.68 7.38 10.77 9.64 10.25 8.34 7.21 6
4 Danielle Kohlwey FR-1 Minnesota-Duluth 8.68 11.29 6.43 9.99 10.07 6.69 10.42 5
5 Irene Almarcha SO-2 Augustana (S.D.) 8.68 11.11 8.77 9.55 6.51 7.99 9.55 4
6 Chanel Miller SR-4 Minnesota-Duluth 8.73 7.25 11.18 10.31 7.08 6.55 8.12 3
7 Maria Bolibruch FR-1 U-Mary 8.80 11.44 7.66 9.42 6.69 9.42 11.00 2
8 Olivia Montez Brown FR-1 Augustana (S.D.) 8.93 10.81 7.51 7.59 8.04 9.11 10.90 1

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Altoniece Williams JR-3 Minnesota State 10.86 8.48 7.81
2 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 6.42 8.55 10.18
3 Brooke Foreman SR-4 Minnesota State 9.54 8.67 10.58
3 Danielle Kohlwey FR-1 Minnesota-Duluth 9.97 8.67 7.55
5 Maria Bolibruch FR-1 U-Mary 9.28 8.75 10.59
6 Irene Almarcha SO-2 Augustana (S.D.) 7.13 8.80 10.74
7 Chanel Miller SR-4 Minnesota-Duluth 10.05 8.81 6.52
8 Olivia Montez Brown FR-1 Augustana (S.D.) 6.79 8.93 8.84
9 Calliann Brunswig SR-4 Augustana (S.D.) 6.74 8.98 9.34
10 Molly McDonald SR-4 U-Mary 9.26 8.99 6.30
11 Caroline Jansen SO-2 MSU-Moorhead 9.00 9.00 11.52
12 DelRay Audet SR-4 Minot State 8.43 9.16 8.98
13 Emeline Sevila JR-3 Bemidji State 10.45 9.24 8.69
14 Wakpor Ighovojah SO-2 Concordia-St. Paul 11.01 9.25 11.20
15 Olivia Fixsen FR-1 Winona State 9.39 9.29 7.25
16 Nikki Anderson SR-4 Bemidji State 6.64 9.35 10.01
17 Kelsey Dietrich SO-2 Wayne St. (Neb.) 9.94 9.37 12.09
18 Chloe Miller JR-3 Bemidji State 9.23 9.41 6.69
19 Faith Murphy SO-2 Minnesota-Duluth 11.63 9.53 10.49
20 Justine Zylstra FR-1 Sioux Falls 11.07 9.54 8.11
21 Josie Ostermann SO-2 Northern State 9.94 9.55 8.89
22 Christa Benson FR-1 Bemidji State 11.28 9.64 9.16
23 Erin Winterton FR-1 Minot State 11.83 9.69 9.60
24 Lindsey Klug SO-2 St. Cloud State 12.04 9.71 11.27
25 Siera Zach SO-2 Wayne St. (Neb.) 10.64 9.76 8.10
26 Shay Lierman FR-1 Upper Iowa 11.84 9.86 8.68
27 Jessica Stendahl FR-1 Concordia-St. Paul 7.11 9.87 12.14
28 Avery Potthoff SO-2 Minnesota-Duluth 10.88 9.89 10.78
29 Lorna Meyer FR-1 Minnesota-Duluth 12.62 10.01 7.01
30 Emily Rapp FR-1 Bemidji State 10.64 10.13 8.92
31 Bronwyn Miller FR-1 Upper Iowa 12.60 11.25 10.92
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Danielle Kohlwey FR-1 Minnesota-Duluth 6.33 6.07 8.67 10.23 8.59 8.59
6 Irene Almarcha SO-2 Augustana (S.D.) 10.56 8.72 8.80 7.57 10.74 6.25
13 Emeline Sevila JR-3 Bemidji State 8.41 8.60 9.24 7.67 7.40 10.63
14 Wakpor Ighovojah SO-2 Concordia-St. Paul 8.33 8.42 9.25 7.59 7.50 9.07
18 Chloe Miller JR-3 Bemidji State 11.48 6.87 9.41 10.92 9.51 8.47
21 Josie Ostermann SO-2 Northern State 7.17 10.51 9.55 11.66 8.12 9.65
26 Shay Lierman FR-1 Upper Iowa 7.79 9.17 9.86 10.06 10.65 7.50
30 Emily Rapp FR-1 Bemidji State 8.01 8.82 10.13 10.74 10.54 11.05
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Brooke Foreman SR-4 Minnesota State 8.67
5 Maria Bolibruch FR-1 U-Mary 8.75
10 Molly McDonald SR-4 U-Mary 8.99
15 Olivia Fixsen FR-1 Winona State 9.29
16 Nikki Anderson SR-4 Bemidji State 9.35
19 Faith Murphy SO-2 Minnesota-Duluth 9.53
24 Lindsey Klug SO-2 St. Cloud State 9.71
27 Jessica Stendahl FR-1 Concordia-St. Paul 9.87
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Tonie Pandohie SO-2 U-Mary 8.55 7.44 10.26
8 Olivia Montez Brown FR-1 Augustana (S.D.) 8.93 10.01 6.88
11 Caroline Jansen SO-2 MSU-Moorhead 9.00 7.11 6.57
20 Justine Zylstra FR-1 Sioux Falls 9.54 8.40 6.87
22 Christa Benson FR-1 Bemidji State 9.64 9.07 11.48
28 Avery Potthoff SO-2 Minnesota-Duluth 9.89 9.20 10.98
29 Lorna Meyer FR-1 Minnesota-Duluth 10.01 11.72 11.82
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Altoniece Williams JR-3 Minnesota State 8.48 10.77 7.98
7 Chanel Miller SR-4 Minnesota-Duluth 8.81 6.44 6.44
9 Calliann Brunswig SR-4 Augustana (S.D.) 8.98 9.52 6.47
12 DelRay Audet SR-4 Minot State 9.16 8.16 11.73
17 Kelsey Dietrich SO-2 Wayne St. (Neb.) 9.37 7.31 10.87
23 Erin Winterton FR-1 Minot State 9.69 11.63 8.43
25 Siera Zach SO-2 Wayne St. (Neb.) 9.76 9.67 12.20
31 Bronwyn Miller FR-1 Upper Iowa 11.25 12.94 8.89

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Augustana (S.D.) Valerie Moos, Irene Almarcha, Carina Hofmeister, Charissa Etrheim 3:50.88 4:27.82 4:20.90 2:41.62 4:02.43 10
2 U-Mary Josie Guptill, Maria Bolibruch, Julia Hammerschmidt, Chante Spotser 3:54.41 3:05.19 3:12.22 4:38.95 5:00.05 8
3 Minnesota State Amelia Kjos, Haley Kruger, Jessika Dieringer, Stacy Smidt 3:55.45 3:17.78 3:13.07 4:26.06 4:28.42 6
4 Winona State Brittany Schyvinck, Katie Bagley, Taylor Vogel, Ali Skluzacek 3:59.10 4:03.89 5:03.66 3:08.89 3:01.72 5
5 Minnesota-Duluth Taylor Amundson, Michaela Hesse, Chanel Miller, Danielle Kohlwey 3:59.72 3:57.33 3:14.18 2:59.79 5:09.24 4
6 St. Cloud State Jasmine Grant, Emily Yeager, Natalie Gottschalk, Kristen Wendt 4:01.43 3:05.91 4:20.75 3:22.81 5:01.79 3
7 Minot State Dijah Nash Silva, Erica Clark, Erin Winterton, DelRay Audet 4:01.91 4:11.59 4:47.88 4:57.55 4:38.20 2
8 Wayne St. (Neb.) Kelsey Dietrich, Melissa Kroll, Rachel Rauner, Ellen Wulf 4:02.16 2:54.36 3:21.00 4:09.43 4:57.86 1
9 Northern State Elizabeth Raecke, Haili Wimer, Andrea Korvela, Hanneke Oosterwegel 4:03.68 3:14.95 3:10.07 3:44.19 4:54.86 -
10 SW Minnesota St. Kim Shabino, Eisha Oden, Sarah Mayfield, Macy Violett 4:03.86 4:20.93 4:28.25 3:49.23 3:00.46 -
11 Bemidji State Sara Melom, Emeline Sevila, Nikki Anderson, Nicole Crummy 4:03.98 3:20.07 4:28.38 3:07.87 4:28.38 -
12 MSU-Moorhead Judith Robinson, Ki'Arah Johnson, Katie Olson, Alissa Mears 4:07.07 3:17.66 5:03.90 4:12.02 3:12.72 -
13 Concordia-St. Paul Erica Young, Gloria Williams, America Gray, Wakpor Ighovojah 4:13.34 3:45.48 3:55.61 4:03.21 4:48.81 -
14 Sioux Falls Jessica Justin, Ashley Evers, Rachel Huffman, Keegan Day 4:16.86 4:01.45 2:59.81 4:55.39 5:03.10 -
Women's 4 x 400 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME SC
9 Northern State Raecke, Wimer, Korvela, Oosterwegel 4:06.12 5:14.35 4:03.68 -
11 Bemidji State Melom, Sevila, Anderson, Crummy 3:34.71 4:43.02 4:03.98 -
12 MSU-Moorhead Robinson, Johnson, Olson, Mears 3:42.37 3:12.72 4:07.07 -
14 Sioux Falls Justin, Evers, Huffman, Day 3:53.75 3:10.08 4:16.86 -
Women's 4 x 400 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME SC
5 Minnesota-Duluth Amundson, Hesse, Miller, Kohlwey 4:50.07 3:59.72 2:57.40 3:30.96 4
6 St. Cloud State Grant, Yeager, Gottschalk, Wendt 2:49.01 4:01.43 5:09.03 4:25.58 3
7 Minot State Nash Silva, Clark, Winterton, Audet 3:11.11 4:01.91 4:40.62 3:54.66 2
8 Wayne St. (Neb.) Dietrich, Kroll, Rauner, Wulf 3:06.47 4:02.16 3:40.37 4:55.44 1
13 Concordia-St. Paul Young, Williams, Gray, Ighovojah 3:53.08 4:13.34 3:30.28 4:36.14 -
Women's 4 x 400 Relay Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME SC
1 Augustana (S.D.) Moos, Almarcha, Hofmeister, Etrheim 3:50.88 3:30.10 4:02.43 10
2 U-Mary Guptill, Bolibruch, Hammerschmidt, Spotser 3:54.41 3:28.63 3:42.69 8
3 Minnesota State Kjos, Kruger, Dieringer, Smidt 3:55.45 4:23.71 4:23.71 6
4 Winona State Schyvinck, Bagley, Vogel, Skluzacek 3:59.10 3:54.32 3:18.46 5
10 SW Minnesota St. Shabino, Oden, Mayfield, Violett 4:03.86 3:19.97 5:07.27 -

Women's Distance Medley Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Minnesota-Duluth Brittany Platt, Taylor Amundson, Emilee Trost, Breanna Colbenson 11:07.15 8:49.37 12:05.16 11:57.91 13:17.68 10
2 Augustana (S.D.) Emma Anderson, Brooke DeVos, Avery Selberg, Annie Kruse 12:42.25 15:25.05 12:20.04 10:21.64 14:25.85 8
3 Minnesota State Megan Allen, Kimmy Wreh, Haley Kruger, Megan Serratore 12:54.62 12:24.82 12:24.82 9:48.41 8:48.83 6
4 U-Mary Jaiden Schuette, Julia Hammerschmidt, Sommer Haugrud, Kaycie Stewart 15:12.00 12:35.02 12:27.54 12:57.45 12:42.49 5
5 Winona State McKenzie Carper, Ali Skluzacek, Katie Bagley, Amanda Kaiser 13:41.96 12:56.30 12:41.07 10:39.30 10:24.08 4
6 Sioux Falls Kylie Herlihy, Jessica Justin, Laura Kunz, Rachel Huffman 11:19.23 13:59.49 12:43.17 9:17.12 14:07.12 3
7 MSU-Moorhead Mackenzie Foltz, Bailey Reiner, Alicia Swenson, Mindy Kraft 16:16.04 12:39.14 12:54.63 11:52.66 12:46.89 2
8 Northern State Lindsey Gast, Elizabeth Raecke, Andrea Korvela, Paige Larson 11:16.08 12:33.79 12:57.10 13:59.27 16:19.15 1
9 SW Minnesota St. Kristen Weber, Eisha Oden, Sarah Mayfield, Hannah Palmeter 10:49.60 10:25.83 13:12.19 9:38.30 17:01.93 -
10 Minot State Samantha Huether, DelRay Audet, Allison Klein, Emily Westlake 15:22.59 11:47.85 13:15.33 12:03.75 17:05.98 -
11 Bemidji State Sarone Paulzine, Christa Benson, Nicole Crummy, Phillie Bacon 10:35.06 10:18.77 13:34.17 13:58.60 16:25.15 -

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Kayla Lindell SR-4 Minnesota State 1.28m 1.75m 1.68m 5' 6" 10
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    O
  • 1.63
    O
  • 1.68
    O
  • 1.71
    XXX
2 Brianna Ziolkowski JR-3 Minnesota State 1.28m 1.85m 1.68m 5' 6" 8
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    O
  • 1.63
    O
  • 1.68
    O
  • 1.71
    XXX
3 Molly McDonald SR-4 U-Mary 1.29m 1.51m 1.68m 5' 6" 6
  • 1.48
    P
  • 1.53
    P
  • 1.58
    O
  • 1.63
    XO
  • 1.68
    XO
  • 1.71
    XXX
4 Kelsey Kaufmann SR-4 Augustana (S.D.) 1.39m 1.61m 1.63m 5' 4.25" 4.5
  • 1.48
    P
  • 1.53
    P
  • 1.58
    O
  • 1.63
    O
  • 1.68
    XXX
4 Michaela Hesse FR-1 Minnesota-Duluth 1.48m 1.22m 1.63m 5' 4.25" 4.5
  • 1.48
    P
  • 1.53
    P
  • 1.58
    O
  • 1.63
    O
  • 1.68
    XXX
6 Olivia Fixsen FR-1 Winona State 1.61m 2.09m 1.63m 5' 4.25" 3
  • 1.48
    O
  • 1.53
    XO
  • 1.58
    O
  • 1.63
    O
  • 1.68
    XXX
7 Maria Wrage FR-1 Winona State 1.84m 1.27m 1.63m 5' 4.25" 2
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    XO
  • 1.63
    O
  • 1.68
    XXX
8 Rylee Armstrong JR-3 SW Minnesota St. 1.35m 1.19m 1.63m 5' 4.25" 1
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    O
  • 1.63
    XO
  • 1.68
    XXX
9 Natalie Gottschalk SO-2 St. Cloud State 1.45m 1.22m 1.63m 5' 4.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    XXO
  • 1.63
    XXO
  • 1.68
    XXX
10 Kalle Burney SO-2 Concordia-St. Paul 1.93m 1.49m 1.58m 5' 2.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    O
  • 1.63
    XXX
10 Eden Rogers SO-2 Minnesota State 1.99m 1.93m 1.58m 5' 2.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    O
  • 1.63
    XXX
10 Christine Campbell JR-3 Augustana (S.D.) 1.61m 1.93m 1.58m 5' 2.25" -
  • 1.48
    P
  • 1.53
    O
  • 1.58
    O
  • 1.63
    XXX
10 Gena Burley SR-4 Northern State 1.47m 1.31m 1.58m 5' 2.25" -
  • 1.48
    P
  • 1.53
    O
  • 1.58
    O
  • 1.63
    XXX
10 Haley Reinke JR-3 Winona State 1.39m 1.72m 1.58m 5' 2.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    O
  • 1.63
    XXX
15 Shelby Roth FR-1 Wayne St. (Neb.) 1.22m 1.50m 1.58m 5' 2.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    XO
  • 1.63
    XXX
15 Amanda Schaefer SO-2 Winona State 1.49m 1.74m 1.58m 5' 2.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    XO
  • 1.63
    XXX
17 Alex Collins FR-1 Minnesota-Duluth 1.36m 1.98m 1.58m 5' 2.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    XXO
  • 1.63
    XXX
18 Logan Strasburg SO-2 Sioux Falls 1.24m 1.90m 1.53m 5' 0.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    O
  • 1.58
    XXX
19 Gretchen Feilen SO-2 Concordia-St. Paul 1.67m 1.35m 1.53m 5' 0.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    XO
  • 1.58
    XXX
19 Marianna Kramer SO-2 Concordia-St. Paul 1.51m 1.36m 1.53m 5' 0.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    XO
  • 1.58
    XXX
21 Stephanie Koetter FR-1 MSU-Moorhead 1.42m 1.38m 1.53m 5' 0.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    XXO
  • 1.58
    XXX
22 Melissa Barella JR-3 Augustana (S.D.) 1.52m 1.82m 1.48m 4' 10.25" -
  • 1.48
    O
  • 1.53
    XXX
  Tori Lauderbaugh SO-2 Bemidji State NH NH NH NH -
  • 1.48
    XXX
  Morgan Shearer FR-1 Upper Iowa NH NH NH NH -
  • 1.48
    XXX
  Faith Voehl SO-2 Sioux Falls NH NH NH NH -
  • 1.48
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Faryn Wirkus SR-4 Minnesota State 4.11m 4.23m 13' 5.75" 10
  • 3.81
    O
  • 3.91
    O
  • 4.01
    XXO
  • 4.11
    XXO
2 Kimberly Peterson SO-2 Sioux Falls 4.01m 5.01m 13' 1.75" 8
  • 3.81
    O
  • 3.91
    O
  • 4.01
    O
  • 4.11
    XXX
3 Davina Carr JR-3 U-Mary 3.91m 4.22m 12' 10" 6
  • 3.91
    XO
  • 4.01
    XXX
4 Sophie Harano SR-4 Sioux Falls 3.66m 2.75m 12' 0" 5
  • 3.51
    O
  • 3.66
    XXO
  • 3.81
    XXX
5 Megan Muller JR-3 Sioux Falls 3.66m 4.54m 12' 0" 4
  • 3.51
    XO
  • 3.66
    XXO
  • 3.81
    XXX
6 Rachelle LeBlanc SO-2 Minnesota-Duluth 3.51m 3.97m 11' 6.25" 2.5
  • 3.06
    O
  • 3.21
    O
  • 3.36
    O
  • 3.51
    O
  • 3.66
    XXX
6 Grady Keding JR-3 Minnesota State 3.51m 4.18m 11' 6.25" 2.5
  • 3.36
    O
  • 3.51
    O
  • 3.66
    XXX
8 Marianna Kramer SO-2 Concordia-St. Paul 3.36m 3.66m 11' 0.25" 1
  • 3.06
    O
  • 3.21
    XO
  • 3.36
    O
  • 3.51
    XXX
9 Kaycee Luke JR-3 U-Mary 3.36m 4.37m 11' 0.25" -
  • 3.21
    O
  • 3.36
    XXO
  • 3.51
    XXX
9 Gretchen Feilen SO-2 Concordia-St. Paul 3.36m 4.13m 11' 0.25" -
  • 3.06
    O
  • 3.21
    O
  • 3.36
    XXO
  • 3.51
    XXX
9 Lily Noble FR-1 Augustana (S.D.) 3.36m 4.23m 11' 0.25" -
  • 3.06
    O
  • 3.21
    O
  • 3.36
    XXO
  • 3.51
    XXX
12 Erika Shady SO-2 Concordia-St. Paul 3.21m 2.47m 10' 6.25" -
  • 3.06
    O
  • 3.21
    XO
  • 3.36
    XXX
13 Brenna Schmidt FR-1 Sioux Falls 3.21m 3.98m 10' 6.25" -
  • 3.06
    XXO
  • 3.21
    XO
  • 3.36
    XXX
14 Courtney Spang SO-2 Minnesota-Duluth 3.21m 3.24m 10' 6.25" -
  • 3.06
    O
  • 3.21
    XXO
  • 3.36
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Olivia Montez Brown FR-1 Augustana (S.D.) 5.74m 5.85m 18' 10" 10
  • 5.73  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.74  
  • FOUL  
2 Patience Yalartai JR-3 St. Cloud State 5.73m 4.30m 18' 9.75" 8
  • 5.54  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.45  
  • 5.73  
  • 4.53  
3 Jada Carr SO-2 Sioux Falls 5.68m 5.06m 18' 7.75" 6
  • 5.59  
  • FOUL  
  • 5.68  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Calliann Brunswig SR-4 Augustana (S.D.) 5.64m 4.74m 18' 6" 5
  • 5.28  
  • 5.09  
  • 5.45  
  • 5.54  
  • 5.50  
  • 5.64  
5 Rylee Armstrong JR-3 SW Minnesota St. 5.55m 4.38m 18' 2.5" 4
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.55  
  • 5.44  
  • FOUL  
  • 5.43  
6 Hailey Deschaine JR-3 Winona State 5.52m 5.30m 18' 1.5" 3
  • 5.47  
  • 5.51  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.52  
  • FOUL  
7 Bailey Reiner SO-2 MSU-Moorhead 5.49m 5.16m 18' 0.25" 2
  • 5.49  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
8 Jasmyn Garcia SO-2 U-Mary 5.45m 4.31m 17' 10.75" 1
  • 5.45  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.05  
  • 5.31  
  • FOUL  
9 Ellen Wulf SR-4 Wayne St. (Neb.) 5.41m 4.33m 17' 9" -
  • 5.41  
  • FOUL  
  • 5.28  
  • FOUL  
  • 5.36  
  • 5.14  
10 Natalie Gottschalk SO-2 St. Cloud State 5.39m 4.85m 17' 8.25" -
  • FOUL  
  • 5.03  
  • 5.39  
11 Elizabeth Brunner FR-1 Minnesota-Duluth 5.39m 5.66m 17' 8.25" -
  • 5.39  
  • FOUL  
  • FOUL  
12 Caroline Jansen SO-2 MSU-Moorhead 5.36m 5.74m 17' 7" -
  • FOUL  
  • 5.36  
  • 5.29  
13 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 5.36m 5.63m 17' 7" -
  • 5.36  
  • 4.90  
  • 4.97  
14 Alexandria Schmidt SO-2 Winona State 5.31m 5.47m 17' 5.25" -
  • 4.93  
  • 5.11  
  • 5.31  
15 Andrea Bartz JR-3 Winona State 5.30m 4.13m 17' 4.75" -
  • 5.30  
  • 5.19  
  • 5.18  
16 Wakpor Ighovojah SO-2 Concordia-St. Paul 5.29m 4.23m 17' 4.25" -
  • 5.16  
  • 5.26  
  • 5.29  
17 Ariel Thomas JR-3 Minnesota State 5.27m 6.64m 17' 3.5" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.27  
18 Erica Young JR-3 Concordia-St. Paul 5.26m 5.15m 17' 3.25" -
  • 5.26  
  • 5.08  
  • 5.26  
19 Emeline Sevila JR-3 Bemidji State 5.23m 3.87m 17' 2" -
  • 4.95  
  • 5.05  
  • 5.23  
20 Lauren Kotajarvi JR-3 Minnesota-Duluth 5.19m 5.29m 17' 0.5" -
  • 5.03  
  • 5.00  
  • 5.19  
21 Katie Hawkinson SO-2 Minnesota-Duluth 5.18m 4.45m 17' 0" -
  • 5.18  
  • 5.07  
  • PASS  
22 Shay Lierman FR-1 Upper Iowa 5.11m 5.52m 16' 9.25" -
  • 4.96  
  • 5.11  
  • 5.06  
23 Kara Koth SO-2 Sioux Falls 5.08m 5.89m 16' 8" -
  • 4.98  
  • 5.08  
  • 4.95  
24 Molly McDonald SR-4 U-Mary 5.01m 5.71m 16' 5.25" -
  • 4.86  
  • 5.01  
  • FOUL  
25 Kylie Pastian FR-1 U-Mary 5.01m 4.46m 16' 5.25" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.01  
26 Chanel Miller SR-4 Minnesota-Duluth 4.98m 4.93m 16' 4.25" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.98  
27 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 4.87m 5.31m 15' 11.75" -
  • FOUL  
  • 4.87  
  • FOUL  
28 Samantha Kennedy FR-1 Wayne St. (Neb.) 4.77m 4.44m 15' 7.75" -
  • 4.77  
  • 4.64  
  • 4.75  
29 Randii Widmer SO-2 Minot State 4.67m 5.51m 15' 4" -
  • 4.44  
  • 4.63  
  • 4.67  
Women's Long Jump Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH SC
1 Olivia Montez Brown FR-1 Augustana (S.D.) 4.48m 5.74m 18' 10" 10
4 Calliann Brunswig SR-4 Augustana (S.D.) 6.77m 5.64m 18' 6" 5
7 Bailey Reiner SO-2 MSU-Moorhead 7.03m 5.49m 18' 0.25" 2
12 Caroline Jansen SO-2 MSU-Moorhead 4.45m 5.36m 17' 7" -
16 Wakpor Ighovojah SO-2 Concordia-St. Paul 6.82m 5.29m 17' 4.25" -
19 Emeline Sevila JR-3 Bemidji State 5.75m 5.23m 17' 2" -
22 Shay Lierman FR-1 Upper Iowa 4.55m 5.11m 16' 9.25" -
24 Molly McDonald SR-4 U-Mary 5.36m 5.01m 16' 5.25" -
25 Kylie Pastian FR-1 U-Mary 6.51m 5.01m 16' 5.25" -
26 Chanel Miller SR-4 Minnesota-Duluth 5.13m 4.98m 16' 4.25" -
28 Samantha Kennedy FR-1 Wayne St. (Neb.) 4.96m 4.77m 15' 7.75" -
Women's Long Jump Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH SC
5 Rylee Armstrong JR-3 SW Minnesota St. 5.61m 5.55m 4.88m 18' 2.5" 4
8 Jasmyn Garcia SO-2 U-Mary 4.47m 5.45m 6.10m 17' 10.75" 1
11 Elizabeth Brunner FR-1 Minnesota-Duluth 4.64m 5.39m 6.85m 17' 8.25" -
14 Alexandria Schmidt SO-2 Winona State 4.57m 5.31m 6.69m 17' 5.25" -
15 Andrea Bartz JR-3 Winona State 4.93m 5.30m 5.62m 17' 4.75" -
18 Erica Young JR-3 Concordia-St. Paul 6.52m 5.26m 4.68m 17' 3.25" -
20 Lauren Kotajarvi JR-3 Minnesota-Duluth 5.71m 5.19m 6.44m 17' 0.5" -
21 Katie Hawkinson SO-2 Minnesota-Duluth 5.44m 5.18m 5.44m 17' 0" -
27 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 6.23m 4.87m 3.85m 15' 11.75" -
29 Randii Widmer SO-2 Minot State 4.39m 4.67m 5.60m 15' 4" -
Women's Long Jump Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH SC
2 Patience Yalartai JR-3 St. Cloud State 5.73m 18' 9.75" 8
3 Jada Carr SO-2 Sioux Falls 5.68m 18' 7.75" 6
6 Hailey Deschaine JR-3 Winona State 5.52m 18' 1.5" 3
9 Ellen Wulf SR-4 Wayne St. (Neb.) 5.41m 17' 9" -
10 Natalie Gottschalk SO-2 St. Cloud State 5.39m 17' 8.25" -
13 Karlona Gregory SO-2 Minnesota State 5.36m 17' 7" -
17 Ariel Thomas JR-3 Minnesota State 5.27m 17' 3.5" -
23 Kara Koth SO-2 Sioux Falls 5.08m 16' 8" -

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Ariel Thomas JR-3 Minnesota State 12.23m 15.78m 40' 1.5" 10
  • 10.95  
  • 12.23  
  • 11.86  
  • 11.56  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Patience Yalartai JR-3 St. Cloud State 12.02m 11.54m 39' 5.25" 8
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.02  
  • 11.28  
  • FOUL  
  • 11.47  
3 Elizabeth Brunner FR-1 Minnesota-Duluth 11.88m 9.27m 38' 11.75" 6
  • 11.23  
  • 11.88  
  • 11.88  
  • 11.25  
  • FOUL  
  • 11.74  
4 Kaylynn Erlandson SR-4 Augustana (S.D.) 11.75m 12.81m 38' 6.75" 5
  • 11.72  
  • FOUL  
  • 11.75  
  • FOUL  
  • 11.66  
  • 11.72  
5 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 11.64m 12.69m 38' 2.25" 4
  • 11.64  
  • 11.54  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.55  
6 Andrea Bartz JR-3 Winona State 11.56m 11.79m 37' 11.25" 3
  • 11.38  
  • 11.55  
  • 11.45  
  • 11.56  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Amber Cook FR-1 Sioux Falls 11.47m 11.81m 37' 7.75" 2
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.47  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.34  
8 Coley Stoller SO-2 Augustana (S.D.) 11.44m 10.87m 37' 6.5" 1
  • 11.06  
  • 11.05  
  • 11.44  
  • 10.49  
  • 10.94  
  • 11.01  
9 Justine Zylstra FR-1 Sioux Falls 11.25m 10.69m 36' 11" -
  • 11.25  
  • 10.52  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.00  
  • FOUL  
10 Amanda Schaefer SO-2 Winona State 11.09m 13.42m 36' 4.75" -
  • 10.82  
  • 11.04  
  • 11.09  
11 Caroline Jansen SO-2 MSU-Moorhead 11.09m 8.65m 36' 4.75" -
  • 11.09  
  • 10.84  
  • 11.01  
12 Haley Reinke JR-3 Winona State 11.09m 7.87m 36' 4.75" -
  • FOUL  
  • 11.09  
  • FOUL  
13 Kylie Pastian FR-1 U-Mary 11.07m 8.08m 36' 4" -
  • 11.07  
  • FOUL  
  • FOUL  
14 Jada Carr SO-2 Sioux Falls 11.00m 10.89m 36' 1.25" -
  • FOUL  
  • 11.00  
  • FOUL  
15 Samantha Popham FR-1 Sioux Falls 10.97m 11.08m 36' 0" -
  • 10.61  
  • 10.97  
  • FOUL  
16 Rylee Armstrong JR-3 SW Minnesota St. 10.93m 11.80m 35' 10.5" -
  • 10.93  
  • 10.82  
  • FOUL  
17 Kara Koth SO-2 Sioux Falls 10.82m 13.63m 35' 6" -
  • FOUL  
  • 10.82  
  • FOUL  
18 Katie Hawkinson SO-2 Minnesota-Duluth 10.72m 11.36m 35' 2" -
  • 10.51  
  • FOUL  
  • 10.72  
19 Natalie Gottschalk SO-2 St. Cloud State 10.54m 8.54m 34' 7" -
  • 10.54  
  • 10.49  
  • 10.37  
20 Jasmyn Garcia SO-2 U-Mary 10.40m 11.75m 34' 1.5" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.40  
21 Nikki Anderson SR-4 Bemidji State 10.31m 11.13m 33' 10" -
  • FOUL  
  • 10.18  
  • 10.31  
22 Carly Schwint SR-4 Bemidji State 9.30m 8.93m 30' 6.25" -
  • 9.01  
  • FOUL  
  • 9.30  
Women's Triple Jump Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
12 Haley Reinke JR-3 Winona State 9.98m 13.20m 14.31m 11.09m 11.09m 13.53m 7.98m 36' 4.75" -
17 Kara Koth SO-2 Sioux Falls 8.44m 13.09m 10.17m 10.06m 10.82m 9.41m 13.20m 35' 6" -
19 Natalie Gottschalk SO-2 St. Cloud State 8.64m 11.17m 10.01m 9.17m 10.54m 12.54m 10.96m 34' 7" -
20 Jasmyn Garcia SO-2 U-Mary 10.30m 9.26m 12.90m 11.13m 10.40m 7.59m 8.53m 34' 1.5" -
21 Nikki Anderson SR-4 Bemidji State 9.07m 12.48m 11.86m 12.06m 10.31m 10.00m 10.10m 33' 10" -
22 Carly Schwint SR-4 Bemidji State 8.46m 7.44m 7.35m 6.51m 9.30m 9.58m 11.90m 30' 6.25" -
Women's Triple Jump Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
7 Amber Cook FR-1 Sioux Falls 11.47m 9.41m 13.19m 9.75m 8.03m 37' 7.75" 2
9 Justine Zylstra FR-1 Sioux Falls 11.25m 12.49m 13.61m 11.93m 13.27m 36' 11" -
10 Amanda Schaefer SO-2 Winona State 11.09m 9.65m 13.75m 10.31m 11.20m 36' 4.75" -
11 Caroline Jansen SO-2 MSU-Moorhead 11.09m 14.42m 12.09m 12.86m 13.86m 36' 4.75" -
13 Kylie Pastian FR-1 U-Mary 11.07m 7.97m 9.30m 8.08m 9.41m 36' 4" -
14 Jada Carr SO-2 Sioux Falls 11.00m 10.45m 12.32m 12.87m 10.78m 36' 1.25" -
15 Samantha Popham FR-1 Sioux Falls 10.97m 10.20m 12.18m 8.56m 12.18m 36' 0" -
18 Katie Hawkinson SO-2 Minnesota-Duluth 10.72m 13.72m 8.68m 9.33m 10.18m 35' 2" -
Women's Triple Jump Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
1 Ariel Thomas JR-3 Minnesota State 11.86m 11.01m 12.96m 11.13m 13.21m 12.23m 40' 1.5" 10
2 Patience Yalartai JR-3 St. Cloud State 13.82m 15.27m 14.18m 13.94m 8.77m 12.02m 39' 5.25" 8
3 Elizabeth Brunner FR-1 Minnesota-Duluth 11.76m 13.31m 9.39m 11.05m 14.14m 11.88m 38' 11.75" 6
4 Kaylynn Erlandson SR-4 Augustana (S.D.) 12.10m 11.63m 8.58m 10.11m 11.99m 11.75m 38' 6.75" 5
5 Faith Kjelstrup SR-4 U-Mary 14.43m 10.24m 15.13m 11.87m 11.17m 11.64m 38' 2.25" 4
6 Andrea Bartz JR-3 Winona State 12.72m 14.10m 12.14m 13.41m 11.91m 11.56m 37' 11.25" 3
8 Coley Stoller SO-2 Augustana (S.D.) 11.78m 11.78m 13.38m 10.75m 9.50m 11.44m 37' 6.5" 1
16 Rylee Armstrong JR-3 SW Minnesota St. 10.16m 8.20m 9.73m 14.21m 9.07m 10.93m 35' 10.5" -

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Kaitlyn Long SO-2 Winona State 14.33m 15.76m 17.91m 47' 0.25" 10
  • 13.79  
  • 14.33  
  • 13.18  
  • 13.67  
  • 13.53  
  • 13.53  
2 Ashley Thooft JR-3 Winona State 14.19m 10.50m 11.35m 46' 6.75" 8
  • 13.16  
  • 14.19  
  • 13.15  
  • 13.15  
  • FOUL  
  • 13.84  
3 Cassie Cardinal JR-3 St. Cloud State 13.94m 14.92m 11.01m 45' 9" 6
  • 12.79  
  • 13.94  
  • 13.80  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Breann Jackson SR-4 Northern State 13.36m 13.49m 12.02m 43' 10" 5
  • 12.91  
  • 13.36  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.72  
  • FOUL  
5 Hannah Steele SR-4 Sioux Falls 13.13m 13.79m 14.71m 43' 1" 4
  • 11.98  
  • 12.38  
  • 12.01  
  • FOUL  
  • 12.73  
  • 13.13  
6 Heather Buckler FR-1 Winona State 13.13m 14.57m 14.71m 43' 1" 3
  • 13.13  
  • 12.69  
  • 12.45  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Kira Gilbreath SO-2 Minot State 12.81m 12.81m 13.83m 42' 0.5" 2
  • 12.53  
  • 12.02  
  • 12.41  
  • 12.21  
  • 12.81  
  • 11.53  
8 Haley Hinseth SR-4 Sioux Falls 12.66m 14.18m 14.69m 41' 6.5" 1
  • 11.81  
  • 11.95  
  • 12.66  
  • FOUL  
  • 12.25  
  • FOUL  
9 Amanda Poppen JR-3 Sioux Falls 12.50m 13.88m 9.38m 41' 0.25" -
  • 12.15  
  • FOUL  
  • 12.09  
  • 12.50  
  • 12.41  
  • FOUL  
10 Ciara Brewster SR-4 Bemidji State 11.75m 10.34m 13.98m 38' 6.75" -
  • 11.69  
  • 11.75  
  • 11.40  
11 Ashley Ostrem JR-3 Sioux Falls 11.69m 12.16m 14.73m 38' 4.25" -
  • 11.69  
  • FOUL  
  • 11.54  
12 Autumn Schulz JR-3 Northern State 11.43m 8.80m 8.80m 37' 6" -
  • FOUL  
  • 10.83  
  • 11.43  
13 Shayla Munson SO-2 MSU-Moorhead 11.41m 13.01m 10.84m 37' 5.25" -
  • FOUL  
  • 11.41  
  • FOUL  
14 Heather Clankie SR-4 St. Cloud State 11.29m 9.71m 10.27m 37' 0.5" -
  • 11.29  
  • 11.12  
  • FOUL  
15 Tessa Adelmann SO-2 Northern State 11.06m 10.84m 14.05m 36' 3.5" -
  • 10.83  
  • 11.06  
  • 10.98  
16 Shayla Christensen SO-2 Minot State 10.89m 11.98m 8.71m 35' 8.75" -
  • 10.67  
  • 10.62  
  • 10.89  
17 Emily Waletzko FR-1 MSU-Moorhead 10.82m 8.76m 10.60m 35' 6" -
  • 10.82  
  • 10.67  
  • 10.72  
18 Jess Vernon JR-3 Northern State 10.57m 13.42m 7.93m 34' 8.25" -
  • 10.57  
  • FOUL  
  • 10.54  
19 Anna Ripke FR-1 Concordia-St. Paul 10.55m 9.39m 9.92m 34' 7.5" -
  • 9.43  
  • FOUL  
  • 10.55  
20 Lydia Kingsley SR-4 Minnesota-Duluth 10.54m 13.28m 13.28m 34' 7" -
  • 10.32  
  • 10.29  
  • 10.54  
21 Tori Clausen FR-1 Wayne St. (Neb.) 10.52m 10.10m 9.36m 34' 6.25" -
  • FOUL  
  • 10.36  
  • 10.52  
22 Courtney Ryan JR-3 Minnesota-Duluth 9.59m 6.71m 10.55m 31' 5.75" -
  • 9.20  
  • 9.47  
  • 9.59  
23 Bridgett Madden FR-1 Upper Iowa 9.54m 7.44m 9.73m 31' 3.75" -
  • 9.38  
  • 9.54  
  • 8.87  
24 Kaitlyn Christianson FR-1 Bemidji State 9.52m 7.90m 7.81m 31' 3" -
  • 9.29  
  • 9.52  
  • 8.78  
25 Gabbie Mohs FR-1 Upper Iowa 8.60m 11.01m 6.28m 28' 2.75" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 8.60  
26 JaNessa Nielsen FR-1 Upper Iowa 6.97m 5.99m 5.79m 22' 10.5" -
  • 6.97  
  • 6.48  
  • 5.83  
  Miranda Dupree SO-2 U-Mary FOUL FOUL FOUL NM -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
Women's Shot Put Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
19 Anna Ripke FR-1 Concordia-St. Paul 13.61m 10.55m 9.60m 8.97m 8.02m 11.39m 34' 7.5" -
20 Lydia Kingsley SR-4 Minnesota-Duluth 13.49m 10.54m 11.17m 12.86m 11.91m 8.01m 34' 7" -
21 Tori Clausen FR-1 Wayne St. (Neb.) 9.99m 10.52m 9.78m 10.63m 13.47m 7.47m 34' 6.25" -
22 Courtney Ryan JR-3 Minnesota-Duluth 11.51m 9.59m 10.64m 11.89m 9.78m 7.00m 31' 5.75" -
23 Bridgett Madden FR-1 Upper Iowa 9.44m 9.54m 10.30m 8.30m 9.64m 12.40m 31' 3.75" -
24 Kaitlyn Christianson FR-1 Bemidji State 7.81m 9.52m 11.23m 7.24m 8.19m 12.28m 31' 3" -
25 Gabbie Mohs FR-1 Upper Iowa 6.88m 8.60m 10.15m 8.60m 6.97m 6.88m 28' 2.75" -
26 JaNessa Nielsen FR-1 Upper Iowa 8.57m 6.97m 8.29m 5.92m 8.78m 8.99m 22' 10.5" -
  Miranda Dupree SO-2 U-Mary FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM -
Women's Shot Put Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
7 Kira Gilbreath SO-2 Minot State 15.88m 14.60m 10.89m 12.81m 42' 0.5" 2
10 Ciara Brewster SR-4 Bemidji State 14.81m 13.40m 8.34m 11.75m 38' 6.75" -
12 Autumn Schulz JR-3 Northern State 13.49m 8.23m 11.32m 11.43m 37' 6" -
13 Shayla Munson SO-2 MSU-Moorhead 13.81m 7.99m 8.22m 11.41m 37' 5.25" -
14 Heather Clankie SR-4 St. Cloud State 11.63m 8.69m 10.73m 11.29m 37' 0.5" -
15 Tessa Adelmann SO-2 Northern State 12.17m 13.94m 8.07m 11.06m 36' 3.5" -
16 Shayla Christensen SO-2 Minot State 9.47m 10.89m 9.04m 10.89m 35' 8.75" -
17 Emily Waletzko FR-1 MSU-Moorhead 12.66m 11.90m 8.44m 10.82m 35' 6" -
18 Jess Vernon JR-3 Northern State 13.64m 10.99m 11.31m 10.57m 34' 8.25" -
Women's Shot Put Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
1 Kaitlyn Long SO-2 Winona State 14.33m 10.46m 10.75m 17.48m 47' 0.25" 10
2 Ashley Thooft JR-3 Winona State 14.19m 12.63m 13.48m 18.16m 46' 6.75" 8
3 Cassie Cardinal JR-3 St. Cloud State 13.94m 16.45m 14.36m 17.84m 45' 9" 6
4 Breann Jackson SR-4 Northern State 13.36m 10.42m 10.96m 9.62m 43' 10" 5
5 Hannah Steele SR-4 Sioux Falls 13.13m 14.71m 12.60m 13.26m 43' 1" 4
6 Heather Buckler FR-1 Winona State 13.13m 15.10m 14.18m 12.74m 43' 1" 3
8 Haley Hinseth SR-4 Sioux Falls 12.66m 13.04m 10.76m 11.14m 41' 6.5" 1
9 Amanda Poppen JR-3 Sioux Falls 12.50m 15.38m 11.25m 8.88m 41' 0.25" -
11 Ashley Ostrem JR-3 Sioux Falls 11.69m 8.53m 10.64m 9.24m 38' 4.25" -

Women's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Kaitlyn Long SO-2 Winona State 22.01m 22.45m 17.83m 19.37m 18.27m 72' 2.5" 10
  • 21.05  
  • 20.64  
  • 21.21  
  • 20.93  
  • 20.98  
  • 22.01  
2 Breann Jackson SR-4 Northern State 19.12m 19.88m 24.47m 22.37m 14.34m 62' 8.75" 8
  • 18.19  
  • 18.35  
  • 18.40  
  • 19.12  
  • 18.64  
  • 18.78  
3 Abbey Ristow SR-4 Winona State 17.22m 22.21m 20.66m 20.49m 12.05m 56' 6" 6
  • FOUL  
  • 17.20  
  • 17.02  
  • FOUL  
  • 16.59  
  • 17.22  
4 Ashley Thooft JR-3 Winona State 16.76m 18.94m 12.40m 16.09m 15.25m 55' 0" 5
  • 16.10  
  • 16.76  
  • 15.11  
  • 16.67  
  • 16.35  
  • PASS  
5 Kyndra Sturm SR-4 Wayne St. (Neb.) 16.69m 17.69m 21.36m 12.68m 15.02m 54' 9.25" 4
  • 16.59  
  • 16.69  
  • 16.61  
  • 16.04  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Lydia Kingsley SR-4 Minnesota-Duluth 16.53m 20.83m 19.84m 11.90m 18.51m 54' 2.75" 3
  • 15.55  
  • 15.89  
  • 16.01  
  • 15.52  
  • 16.40  
  • 16.53  
7 Katrina Mellegard JR-3 MSU-Moorhead 16.53m 14.22m 12.56m 16.03m 18.35m 54' 2.75" 2
  • 14.64  
  • 14.91  
  • 15.91  
  • 15.89  
  • 16.53  
  • FOUL  
8 Nicole Nelson JR-3 Winona State 16.13m 16.29m 11.45m 17.10m 14.03m 52' 11" 1
  • 15.13  
  • 15.11  
  • 15.68  
  • 14.81  
  • 16.13  
  • 15.83  
9 Morgan Stampley SR-4 Minnesota State 16.08m 16.72m 20.10m 12.70m 14.95m 52' 9.25" -
  • 15.39  
  • 16.08  
  • 15.96  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 14.16  
10 Erin Perkins FR-1 Winona State 15.30m 18.82m 11.63m 18.67m 17.60m 50' 2.5" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 15.30  
11 Autumn Schulz JR-3 Northern State 15.13m 12.41m 11.80m 19.22m 11.35m 49' 7.75" -
  • 15.13  
  • 13.95  
  • 14.83  
12 Hannah Steele SR-4 Sioux Falls 15.08m 17.04m 14.02m 15.68m 12.06m 49' 5.75" -
  • 13.38  
  • 15.08  
  • 14.59  
13 Emily Waletzko FR-1 MSU-Moorhead 14.82m 15.56m 12.15m 15.56m 19.12m 48' 7.5" -
  • 13.18  
  • 14.28  
  • 14.82  
14 Haley Hinseth SR-4 Sioux Falls 14.68m 13.21m 16.59m 15.41m 17.03m 48' 2" -
  • 14.01  
  • 14.68  
  • FOUL  
15 Angela Prokosch SO-2 SW Minnesota St. 14.40m 13.97m 15.26m 15.41m 15.98m 47' 3" -
  • 14.40  
  • FOUL  
  • FOUL  
16 Shayla Christensen SO-2 Minot State 14.09m 16.77m 10.43m 13.10m 11.69m 46' 2.75" -
  • 13.74  
  • 14.09  
  • 13.75  
17 Rhiannon Sears JR-3 SW Minnesota St. 14.03m 12.07m 13.89m 10.38m 15.01m 46' 0.5" -
  • 13.07  
  • 13.74  
  • 14.03  
18 Amanda Poppen JR-3 Sioux Falls 14.03m 16.27m 11.22m 10.10m 17.96m 46' 0.5" -
  • 13.59  
  • FOUL  
  • 14.03  
19 Anna Ripke FR-1 Concordia-St. Paul 14.01m 16.25m 14.15m 17.79m 16.67m 45' 11.75" -
  • 13.64  
  • 12.81  
  • 14.01  
20 Samara Tobeck FR-1 Bemidji State 13.90m 12.37m 16.96m 11.95m 14.87m 45' 7.25" -
  • 11.28  
  • 13.71  
  • 13.90  
21 Samantha Velde JR-3 Bemidji State 13.75m 10.73m 12.51m 11.00m 15.40m 45' 1.5" -
  • 13.75  
  • FOUL  
  • 13.12  
22 Tessa Ives SO-2 Wayne St. (Neb.) 13.46m 16.96m 16.96m 15.48m 16.29m 44' 2" -
  • 13.29  
  • FOUL  
  • 13.46  
23 Courtney Ryan JR-3 Minnesota-Duluth 13.21m 10.17m 16.51m 16.64m 10.96m 43' 4.25" -
  • FOUL  
  • 12.48  
  • 13.21  
24 Tori Clausen FR-1 Wayne St. (Neb.) 12.86m 9.13m 14.02m 14.27m 11.57m 42' 2.25" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.86  
25 Holly DuHoux FR-1 SW Minnesota St. 12.66m 12.66m 14.94m 14.05m 11.14m 41' 6.5" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.66  
26 Heather Clankie SR-4 St. Cloud State 12.58m 15.10m 14.97m 9.56m 12.20m 41' 3.25" -
  • FOUL  
  • 11.88  
  • 12.58  
27 Tessa Adelmann SO-2 Northern State 12.45m 13.32m 13.32m 10.33m 14.57m 40' 10.25" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.45  
28 Brilee McWilliams SR-4 Minot State 12.44m 8.83m 9.95m 9.58m 11.32m 40' 9.75" -
  • 11.25  
  • 11.82  
  • 12.44  
29 Kira Gilbreath SO-2 Minot State 12.44m 10.95m 12.69m 15.18m 15.80m 40' 9.75" -
  • 12.44  
  • 11.30  
  • FOUL  
30 Kes Burke FR-1 Wayne St. (Neb.) 12.44m 9.21m 11.32m 10.70m 10.45m 40' 9.75" -
  • FOUL  
  • 12.44  
  • FOUL  
31 Amber Hunsaker FR-1 Minot State 12.34m 15.05m 11.35m 13.20m 11.35m 40' 6" -
  • 12.23  
  • FOUL  
  • 12.34  
32 Jess Vernon JR-3 Northern State 12.31m 13.05m 12.31m 9.48m 14.90m 40' 4.75" -
  • 11.82  
  • 11.16  
  • 12.31  
33 Ciara Brewster SR-4 Bemidji State 12.19m 14.99m 14.14m 11.58m 11.09m 40' 0" -
  • 11.79  
  • FOUL  
  • 12.19  
34 Regan Grube FR-1 Bemidji State 12.02m 13.70m 10.46m 14.78m 15.39m 39' 5.25" -
  • 11.06  
  • 12.02  
  • FOUL  
35 Kaitlyn Christianson FR-1 Bemidji State 11.71m 15.22m 9.72m 10.77m 10.42m 38' 5" -
  • 10.99  
  • 10.82  
  • 11.71  
36 Sydney Hall FR-1 Minot State 11.52m 12.90m 10.60m 12.79m 14.63m 37' 9.5" -
  • 11.36  
  • FOUL  
  • 11.52  
37 Miranda Dupree SO-2 U-Mary 11.28m 14.10m 10.15m 10.15m 12.41m 37' 0.25" -
  • 11.28  
  • 11.16  
  • 11.15  
38 Molly O'Neil FR-1 Bemidji State 8.25m 8.42m 8.58m 8.99m 7.59m 27' 1" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 8.25  
  Jessie Janisch FR-1 SW Minnesota St. FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
Women's Weight Throw Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH SC
27 Tessa Adelmann SO-2 Northern State 12.45m 15.44m 40' 10.25" -
28 Brilee McWilliams SR-4 Minot State 12.44m 11.07m 40' 9.75" -
31 Amber Hunsaker FR-1 Minot State 12.34m 11.35m 40' 6" -
32 Jess Vernon JR-3 Northern State 12.31m 15.88m 40' 4.75" -
34 Regan Grube FR-1 Bemidji State 12.02m 15.02m 39' 5.25" -
35 Kaitlyn Christianson FR-1 Bemidji State 11.71m 11.36m 38' 5" -
36 Sydney Hall FR-1 Minot State 11.52m 8.41m 37' 9.5" -
37 Miranda Dupree SO-2 U-Mary 11.28m 14.66m 37' 0.25" -
38 Molly O'Neil FR-1 Bemidji State 8.25m 7.51m 27' 1" -
Women's Weight Throw Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
15 Angela Prokosch SO-2 SW Minnesota St. 14.54m 15.41m 14.40m 12.53m 12.82m 47' 3" -
16 Shayla Christensen SO-2 Minot State 12.54m 17.47m 14.09m 15.78m 11.41m 46' 2.75" -
19 Anna Ripke FR-1 Concordia-St. Paul 16.25m 10.93m 14.01m 14.85m 12.33m 45' 11.75" -
20 Samara Tobeck FR-1 Bemidji State 10.98m 17.51m 13.90m 13.90m 10.98m 45' 7.25" -
23 Courtney Ryan JR-3 Minnesota-Duluth 12.15m 12.29m 13.21m 13.08m 11.10m 43' 4.25" -
24 Tori Clausen FR-1 Wayne St. (Neb.) 11.70m 10.55m 12.86m 12.35m 13.63m 42' 2.25" -
26 Heather Clankie SR-4 St. Cloud State 13.59m 11.83m 12.58m 9.06m 11.83m 41' 3.25" -
29 Kira Gilbreath SO-2 Minot State 15.80m 9.08m 12.44m 15.80m 14.43m 40' 9.75" -
33 Ciara Brewster SR-4 Bemidji State 9.26m 9.51m 12.19m 13.04m 13.17m 40' 0" -
  Jessie Janisch FR-1 SW Minnesota St. FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM -
Women's Weight Throw Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH SC
11 Autumn Schulz JR-3 Northern State 16.04m 12.56m 13.92m 15.13m 14.22m 17.10m 14.22m 49' 7.75" -
12 Hannah Steele SR-4 Sioux Falls 11.46m 19.60m 13.12m 15.08m 18.55m 10.56m 17.95m 49' 5.75" -
13 Emily Waletzko FR-1 MSU-Moorhead 16.89m 11.41m 19.12m 14.82m 11.86m 13.49m 14.23m 48' 7.5" -
14 Haley Hinseth SR-4 Sioux Falls 13.36m 13.65m 12.62m 14.68m 13.95m 10.86m 13.36m 48' 2" -
17 Rhiannon Sears JR-3 SW Minnesota St. 14.59m 10.38m 16.70m 14.03m 13.89m 12.91m 10.80m 46' 0.5" -
18 Amanda Poppen JR-3 Sioux Falls 14.31m 12.63m 14.59m 14.03m 16.84m 15.71m 12.91m 46' 0.5" -
21 Samantha Velde JR-3 Bemidji State 11.41m 16.50m 15.54m 13.75m 10.73m 10.86m 12.10m 45' 1.5" -
22 Tessa Ives SO-2 Wayne St. (Neb.) 12.92m 9.96m 13.06m 13.46m 14.67m 9.42m 17.09m 44' 2" -
25 Holly DuHoux FR-1 SW Minnesota St. 12.03m 15.83m 10.89m 12.66m 15.32m 11.01m 8.86m 41' 6.5" -
30 Kes Burke FR-1 Wayne St. (Neb.) 12.07m 9.21m 12.94m 12.44m 9.33m 16.05m 10.33m 40' 9.75" -
Women's Weight Throw Flight 4
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH SC
1 Kaitlyn Long SO-2 Winona State 22.01m 24.43m 72' 2.5" 10
2 Breann Jackson SR-4 Northern State 19.12m 21.22m 62' 8.75" 8
3 Abbey Ristow SR-4 Winona State 17.22m 15.50m 56' 6" 6
4 Ashley Thooft JR-3 Winona State 16.76m 21.79m 55' 0" 5
5 Kyndra Sturm SR-4 Wayne St. (Neb.) 16.69m 11.85m 54' 9.25" 4
6 Lydia Kingsley SR-4 Minnesota-Duluth 16.53m 13.06m 54' 2.75" 3
7 Katrina Mellegard JR-3 MSU-Moorhead 16.53m 21.16m 54' 2.75" 2
8 Nicole Nelson JR-3 Winona State 16.13m 14.03m 52' 11" 1
9 Morgan Stampley SR-4 Minnesota State 16.08m 17.21m 52' 9.25" -
10 Erin Perkins FR-1 Winona State 15.30m 17.75m 50' 2.5" -

Women's Pentathlon

Top↑
PL NAME YEAR TEAM POINTS POINTS POINTS POINTS POINTS POINTS SC
1 Olivia Montez Brown FR-1 Augustana (S.D.) 2657 4077 4150 4551 3641 2839 10
2 Molly McDonald SR-4 U-Mary 4152 2484 2874 2874 3549 2874 8
3 Chanel Miller SR-4 Minnesota-Duluth 4234 3140 3599 2999 3529 3846 6
4 Wakpor Ighovojah SO-2 Concordia-St. Paul 3916 2822 4268 2681 3528 4551 5
5 Emeline Sevila JR-3 Bemidji State 4325 3305 2461 3094 3517 2919 4
6 Caroline Jansen SO-2 MSU-Moorhead 4181 3075 4354 3317 3456 3939 3
7 Natalie Gottschalk SO-2 St. Cloud State 4237 3593 2949 2406 3390 2983 2
8 Erica Young JR-3 Concordia-St. Paul 3575 2567 2470 2567 3250 2470 1
9 Olivia Fixsen FR-1 Winona State 3443 2441 3223 3223 3130 3787 -
10 Justine Zylstra FR-1 Sioux Falls 2346 3088 3180 3674 3088 3674 -
11 Jessika Dieringer FR-1 Minnesota State 3645 2217 2156 2764 3038 2460 -
12 Melissa Barella JR-3 Augustana (S.D.) 2275 2669 2245 2366 3034 2730 -
13 Shay Lierman FR-1 Upper Iowa 3778 2469 2469 3034 2975 3302 -
14 Josie Ostermann SO-2 Northern State 2557 3085 2307 2557 2780 2529 -
15 Alex Collins FR-1 Minnesota-Duluth 2819 2052 3475 3120 2737 3503 -
16 Christa Benson FR-1 Bemidji State 2548 3068 3354 3120 2600 2028 -
17 Avery Potthoff SO-2 Minnesota-Duluth 3021 1957 2271 1691 2417 1909 -
18 Samantha Kennedy FR-1 Wayne St. (Neb.) 2672 2767 2433 3054 2386 1694 -