February 26-27, 2016
|
Buena Vista U-Lamberti Rec Center - Storm Lake, IA
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Cole Decker SR-4 Central College 8:52.96 8:37.43 8:32.26 8:21.91 10
2 Alec Bass SO-2 Dubuque 7:04.31 8:37.45 10:26.12 7:56.06 8
3 Bennet Moser SR-4 Wartburg 10:36.08 8:41.37 10:51.72 9:07.44 6
4 Isaac Steffensmeier JR-3 Central College 10:19.87 8:45.31 6:07.72 9:58.86 5
5 Ryan Hermsen SR-4 Wartburg 9:17.72 8:46.15 8:04.06 8:19.85 4
6 John Sevcik JR-3 Loras 6:46.08 8:47.37 8:26.28 10:59.22 3
7 Mason Tope SO-2 Loras 11:18.17 8:49.82 7:30.35 7:19.75 2
8 JJ Frawley JR-3 Wartburg 7:14.46 8:56.37 9:28.56 6:36.92 1
9 Nick Yaeger SR-4 Simpson (Iowa) 11:06.64 9:06.42 6:22.50 9:44.67 -
10 Alex Streitz FR-1 Luther 6:40.71 9:08.91 7:46.58 6:35.22 -
11 Erik Duethman SO-2 Luther 8:31.36 9:09.84 8:42.35 11:54.80 -
12 Ben Hedges JR-3 Loras 6:38.17 9:13.01 6:27.11 8:45.36 -
13 Nathan Haerr SO-2 Coe 8:27.03 9:17.17 8:54.89 8:38.17 -
14 Mark Fairley SO-2 Central College 10:56.03 9:25.54 11:46.93 7:04.16 -
15 Will Simonson FR-1 Luther 7:55.90 9:26.54 7:10.57 9:37.87 -
16 Andrew Laird SR-4 Buena Vista 9:35.69 9:29.99 8:15.90 7:30.30 -
17 Derek Dinderman FR-1 Coe 8:27.22 9:36.38 10:45.55 6:43.47 -
18 Blake Willadsen JR-3 Simpson (Iowa) 12:02.14 9:37.71 10:23.93 11:27.48 -
19 Steven Smith JR-3 Buena Vista 9:31.07 9:42.72 10:29.34 7:05.39 -
20 Sezar Carillo FR-1 Coe 12:32.85 10:17.09 10:29.44 10:04.75 -
21 Jared Wells FR-1 Coe 14:30.07 11:09.28 9:48.97 8:08.58 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Alex Streitz FR-1 Luther 9:08.91 8:08.53 7:13.64 9:14.40 6:24.24 10:25.76 10:58.70 -
11 Erik Duethman SO-2 Luther 9:09.84 6:52.38 9:20.84 9:59.33 6:46.89 9:31.84 7:25.37 -
12 Ben Hedges JR-3 Loras 9:13.01 6:27.11 8:34.30 8:39.83 11:31.27 11:42.33 11:20.21 -
13 Nathan Haerr SO-2 Coe 9:17.17 11:47.61 9:22.75 8:21.46 6:41.17 9:50.60 6:41.17 -
15 Will Simonson FR-1 Luther 9:26.54 9:20.88 10:51.53 9:20.88 6:42.25 12:05.18 8:29.89 -
16 Andrew Laird SR-4 Buena Vista 9:29.99 7:18.90 7:18.90 8:50.09 9:07.19 12:20.99 12:20.99 -
17 Derek Dinderman FR-1 Coe 9:36.38 12:29.30 12:12.01 10:45.55 7:00.76 8:56.04 11:14.37 -
19 Steven Smith JR-3 Buena Vista 9:42.72 6:53.74 10:17.69 12:08.40 11:39.27 10:11.86 9:42.72 -
20 Sezar Carillo FR-1 Coe 10:17.09 11:18.80 8:07.51 12:57.54 13:22.22 9:03.04 8:19.85 -
21 Jared Wells FR-1 Coe 11:09.28 12:02.83 11:15.98 9:35.58 9:02.12 9:35.58 8:01.89 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Cole Decker SR-4 Central College 7:35.34 7:04.30 7:09.47 8:37.43 10
2 Alec Bass SO-2 Dubuque 10:31.29 10:51.99 8:01.23 8:37.45 8
3 Bennet Moser SR-4 Wartburg 7:33.60 10:25.65 6:51.89 8:41.37 6
4 Isaac Steffensmeier JR-3 Central College 8:50.57 9:06.33 10:40.88 8:45.31 5
5 Ryan Hermsen SR-4 Wartburg 11:18.74 7:27.23 7:11.45 8:46.15 4
6 John Sevcik JR-3 Loras 11:15.04 7:07.17 9:34.84 8:47.37 3
7 Mason Tope SO-2 Loras 8:07.44 7:30.35 7:40.95 8:49.82 2
8 JJ Frawley JR-3 Wartburg 10:38.28 10:16.83 7:19.83 8:56.37 1
9 Nick Yaeger SR-4 Simpson (Iowa) 6:22.50 11:44.89 8:00.85 9:06.42 -
14 Mark Fairley SO-2 Central College 8:28.99 11:52.58 8:12.02 9:25.54 -
18 Blake Willadsen JR-3 Simpson (Iowa) 6:44.40 11:44.81 7:30.62 9:37.71 -