April 1- 2, 2016
|
High Point - High Point, NC

Men 800m Run Participatio

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Liam Mumford SO-2 Charleston (W.V.) 1:48.18 1:40.04 2:24.24 1:56.32
2 Jacob Onifer SR-4 Liberty 2:01.10 1:56.44 2:30.21 1:56.44
3 Joshua Parks SO-2 Gardner-Webb 2:28.10 1:26.30 1:55.45 1:56.61
4 Kevin Jones FR-1 Ohio Wesleyan 1:40.41 1:27.57 1:38.07 1:56.75
5 John Archie SO-2 Wake Forest 1:25.27 2:10.82 2:28.34 1:56.80
6 Bryan Brackney JR-3 UNC-Wilmington 1:39.57 1:26.69 1:29.03 1:57.14
7 Christian Pigues Junior Unattached 2:23.35 2:16.30 1:52.80 1:57.50
8 Steve Stowe SO-2 N. Carolina A&T 1:45.78 1:24.63 2:09.29 1:57.53
9 Trent Evans SR-4 Guilford 1:27.04 1:24.68 1:37.62 1:57.61
10 Andrew Garrett FR-1 Liberty 2:10.61 1:45.90 2:10.61 1:57.66
11 Mitchell Keller SR-4 Denison 2:17.72 2:13.02 1:58.89 1:57.71
12 Eric Goings Junior Unattached 1:51.90 1:30.70 1:46.02 1:57.79
13 Josh Traynelis SR-4 Emory 2:23.73 1:49.57 2:29.62 1:57.81
14 Stephen Coldren SR-4 Ohio Wesleyan 1:58.11 1:59.30 1:48.67 1:58.11
15 Jedrek Higgins SO-2 N.C. Central 1:48.78 2:30.17 1:49.97 1:58.24
16 Charles Bascom JR-3 Coastal Carolina 2:03.03 2:11.31 1:42.92 1:58.29
17 Roger Foster SO-2 Concord 1:34.70 1:54.82 1:25.23 1:58.37
18 Will Knowlton FR-1 Berry 1:46.77 1:24.23 2:25.92 1:58.63
19 Joshua Englebert Freshman UNC Club 2:31.93 2:01.07 2:07.00 1:58.69
20 Robert Wilhelm SO-2 Emory 1:32.64 1:39.76 1:44.51 1:58.76
21 Riaz Tyler FR-1 Coastal Carolina 1:51.70 2:28.54 1:23.19 1:58.83
22 Cody McNeely JR-3 Lees-McRae 2:00.32 2:22.95 1:36.49 1:59.12
23 Kellen Corson FR-1 UNC Pembroke 2:02.76 1:29.39 1:43.69 1:59.18
24 Patrick Van Der Cruyssen SO-2 High Point 1:24.71 2:21.97 1:41.41 1:59.30
25 Jon Gogal FR-1 Berry 2:19.87 2:19.87 2:12.69 1:59.54
26 Stephen Brown SO-2 Charleston (W.V.) 1:55.06 1:47.87 2:02.25 1:59.85
27 Juma Mouchette JR-3 Virginia State 1:28.76 2:29.93 1:47.95 1:59.94
28 Zach Munn SO-2 Denison 1:34.92 1:57.75 1:24.11 2:00.15
29 Joel Lagat SO-2 Barton 2:20.65 1:51.80 1:55.41 2:00.21
30 Darrel Gooding SR-4 Fairleigh Dickinson 2:12.49 2:00.44 2:08.87 2:00.44
31 Zachery Cove JR-3 Denison 2:35.66 2:00.66 2:17.56 2:00.66
32 Ryan Keller SR-4 Denison 1:58.32 2:00.73 1:28.14 2:00.73
33 Nick Horton SO-2 Ohio Wesleyan 1:33.03 1:37.86 1:52.36 2:00.81
34 Braxton Cline Senior Unattached 1:47.54 2:22.58 2:18.96 2:00.83
35 Jason Weitzel FR-1 Concord 1:34.29 1:46.38 2:22.64 2:00.88
36 Josh McClean   Track Eastern 2:04.82 1:43.01 1:59.97 2:01.18
37 Andrew Hemingway SR-4 Emory 1:28.47 1:29.68 2:08.47 2:01.19
38 Adrien King SR-4 UNC Pembroke 1:54.02 2:06.15 1:30.97 2:01.29
39 Tyler Kosut JR-3 Concord 2:26.81 1:47.99 1:54.05 2:01.33
40 Brandon Cromer JR-3 Emory 1:57.72 2:25.64 1:46.80 2:01.36
41 Troy Fisher FR-1 Charleston (W.V.) 2:14.74 2:13.52 1:33.47 2:01.38
42 Raekwon Fiddermon FR-1 Barton 1:51.74 1:37.16 1:29.88 2:01.45
43 Patrick Lester SO-2 Belmont Abbey 2:29.62 1:47.05 1:28.80 2:01.64
44 Austin Greeson JR-3 Wingate 2:03.25 1:32.75 1:59.59 2:02.03
45 Matthew Luiggi FR-1 Radford 1:42.72 1:42.72 2:29.19 2:02.28
46 Niall Clancey FR-1 Denison 2:04.95 1:46.58 1:30.65 2:02.50
47 Keaton Poole FR-1 Gardner-Webb 2:18.70 1:36.97 1:32.06 2:02.74
48 Joe Thierfelder SR-4 Belmont Abbey 2:26.24 2:25.01 2:15.18 2:02.89
49 Fred Campbell SO-2 East Carolina 1:37.47 2:32.98 2:10.78 2:03.37
50 Jordan Whitehair SO-2 Charleston (W.V.) 2:12.06 2:37.98 1:26.40 2:03.42
51 Joel Caruthers   NC State University Club Track 2:11.15 1:37.74 2:08.67 2:03.72
52 Patrick Campbell SR-4 Johnson C. Smith 2:19.97 1:58.91 1:29.18 2:03.86
53 Sam Berendsen JR-3 Berry 1:46.81 2:14.13 1:36.87 2:04.19
54 Jacob Townsend   NC State University Club Track 2:08.36 2:15.84 1:29.73 2:04.62
55 Justin Snyder SO-2 Concord 1:50.94 1:48.45 2:17.12 2:04.65
56 Charles King SO-2 Emory 1:47.25 2:27.15 2:03.46 2:04.70
56 Zachary Melvin SR-4 Belmont Abbey 1:55.98 1:46.00 1:54.73 2:04.70
58 Nick Williams JR-3 High Point 1:58.59 1:39.87 2:02.34 2:04.83
59 Michael McLamb FR-1 Campbell 2:23.57 1:38.63 2:02.35 2:04.84
60 Kyle Harris SR-4 Berry 2:07.38 2:29.86 2:33.61 2:04.88
61 Nick Thompson Freshman Unattached 1:41.21 2:27.45 2:28.69 2:04.95
62 Ryan Burkholder SR-4 Ohio Wesleyan 2:23.07 1:44.17 2:25.58 2:05.50
63 Patrick Dunn JR-3 Denison 2:29.50 2:09.40 2:42.07 2:05.63
64 Spencer Ader FR-1 High Point 2:23.56 1:47.04 1:47.04 2:05.93
65 Lee Joyner FR-1 Guilford 1:53.36 2:03.44 1:54.62 2:05.95
66 Jordan Wilson SR-4 UNC Pembroke 2:20.13 2:10.03 2:15.08 2:06.24
67 Matthew Plumley SO-2 Concord 1:35.95 2:26.45 2:30.24 2:06.25
68 Blake Lassiter Junior NC State University Club Track 2:32.95 2:05.14 2:05.14 2:06.40
69 Eduardo Cerdeiras SR-4 Belmont Abbey 1:56.42 1:48.83 1:42.50 2:06.54
70 Greg Litle SO-2 Emory 2:40.74 1:46.31 2:26.81 2:06.56
71 Thomas Eichorn FR-1 Belmont Abbey 2:18.00 2:15.47 2:04.07 2:06.60
72 Tyler Lever JR-3 UNC Pembroke 1:41.89 1:46.99 2:02.27 2:07.36
73 Mackenzie Makela FR-1 Belmont Abbey 2:38.18 2:38.18 1:59.91 2:07.56
74 Christopher Henry   Unattached 2:29.51 2:16.73 2:23.12 2:07.78
75 Matthew Garr FR-1 UNC-Greensboro 2:25.31 2:31.74 2:33.03 2:08.59
76 Adam White FR-1 UNC Pembroke 2:30.21 1:35.83 1:53.96 2:09.49
77 Lashley Winter SR-4 Barton 1:46.51 1:42.62 1:46.51 2:09.89
78 Cody Tropeck SO-2 Charleston (W.V.) 2:11.57 2:01.15 1:35.09 2:10.26
79 Sebaston Barrett SO-2 Barton 1:53.43 2:32.55 1:56.04 2:10.38
80 Trenton Barnhart FR-1 Charleston (W.V.) 2:22.58 2:05.57 2:48.74 2:10.80
81 Marvin Woodward SO-2 Johnson C. Smith 2:22.73 2:47.61 1:36.90 2:10.94
82 Matthew Cook SR-4 Gardner-Webb 2:01.07 1:50.43 2:39.65 2:13.04
83 Tyler Pauley SO-2 Lees-McRae 2:45.77 1:54.97 2:35.07 2:13.68
84 Quint Simones JR-3 Guilford 2:15.50 2:34.28 2:40.98 2:14.15
85 Yuri Moore FR-1 UNC Pembroke 1:42.01 1:46.04 2:41.07 2:14.22
86 Aaron Martin SR-4 Concord 2:05.66 1:45.39 2:42.14 2:15.11
87 Timothy Meli FR-1 Charleston (W.V.) 2:19.41 2:51.90 2:50.55 2:15.35
88 David O'Leary FR-1 Charleston (W.V.) 1:45.61 2:50.60 1:34.78 2:15.39
89 Caleb Amstutz FR-1 Guilford 2:44.03 1:37.05 1:37.05 2:16.69
90 Brandon Lee JR-3 Concord 2:00.00 2:33.11 2:24.83 2:17.93
91 Caleb Anderson SO-2 Guilford 2:48.69 2:14.95 2:43.07 2:20.57
  Kyle Robinson JR-3 Johnson C. Smith DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Participatio Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Jacob Onifer SR-4 Liberty 2:15.07 2:17.40 1:56.44
4 Kevin Jones FR-1 Ohio Wesleyan 2:08.43 2:21.27 1:56.75
6 Bryan Brackney JR-3 UNC-Wilmington 1:22.00 2:21.74 1:57.14
7 Christian Pigues Junior Unattached 2:18.65 1:29.30 1:57.50
10 Andrew Garrett FR-1 Liberty 1:28.25 2:31.79 1:57.66
16 Charles Bascom JR-3 Coastal Carolina 2:21.95 1:37.00 1:58.29
Men 800m Run Participatio Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Liam Mumford SO-2 Charleston (W.V.) 1:56.32 1:57.49 1:47.02
3 Joshua Parks SO-2 Gardner-Webb 1:56.61 1:53.12 1:41.45
5 John Archie SO-2 Wake Forest 1:56.80 1:48.63 2:30.68
8 Steve Stowe SO-2 N. Carolina A&T 1:57.53 1:57.53 1:54.01
9 Trent Evans SR-4 Guilford 1:57.61 2:27.02 1:55.26
13 Josh Traynelis SR-4 Emory 1:57.81 1:49.57 2:27.27
14 Stephen Coldren SR-4 Ohio Wesleyan 1:58.11 2:17.01 2:33.55
22 Cody McNeely JR-3 Lees-McRae 1:59.12 1:38.87 2:20.57
24 Patrick Van Der Cruyssen SO-2 High Point 1:59.30 2:21.97 1:33.06
26 Stephen Brown SO-2 Charleston (W.V.) 1:59.85 2:32.21 1:45.47
Men 800m Run Participatio Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Mitchell Keller SR-4 Denison 2:02.42 1:57.71
12 Eric Goings Junior Unattached 2:23.71 1:57.79
15 Jedrek Higgins SO-2 N.C. Central 2:30.17 1:58.24
21 Riaz Tyler FR-1 Coastal Carolina 1:31.50 1:58.83
29 Joel Lagat SO-2 Barton 2:05.02 2:00.21
30 Darrel Gooding SR-4 Fairleigh Dickinson 2:05.26 2:00.44
31 Zachery Cove JR-3 Denison 1:31.71 2:00.66
33 Nick Horton SO-2 Ohio Wesleyan 1:52.36 2:00.81
34 Braxton Cline Senior Unattached 2:20.17 2:00.83
41 Troy Fisher FR-1 Charleston (W.V.) 1:52.89 2:01.38
66 Jordan Wilson SR-4 UNC Pembroke 1:49.83 2:06.24
Men 800m Run Participatio Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Roger Foster SO-2 Concord 2:04.29 1:58.37 2:26.78 1:31.15 2:17.31
18 Will Knowlton FR-1 Berry 2:01.01 1:58.63 1:27.79 1:32.54 2:03.38
19 Joshua Englebert Freshman UNC Club 2:14.12 1:58.69 2:28.37 2:14.12 1:53.95
20 Robert Wilhelm SO-2 Emory 1:59.95 1:58.76 2:09.45 2:09.45 1:23.14
25 Jon Gogal FR-1 Berry 2:28.23 1:59.54 1:30.85 2:01.93 2:30.62
28 Zach Munn SO-2 Denison 2:10.97 2:00.15 1:56.55 2:32.59 1:56.55
35 Jason Weitzel FR-1 Concord 2:20.22 2:00.88 1:58.47 2:21.43 2:11.76
36 Josh McClean   Track Eastern 2:02.40 2:01.18 2:31.48 1:41.80 1:34.52
37 Andrew Hemingway SR-4 Emory 1:36.96 2:01.19 1:29.68 2:37.55 2:02.41
39 Tyler Kosut JR-3 Concord 1:45.56 2:01.33 1:33.43 1:40.71 1:51.63
40 Brandon Cromer JR-3 Emory 1:27.38 2:01.36 2:05.00 1:56.51 1:29.81
43 Patrick Lester SO-2 Belmont Abbey 2:25.97 2:01.64 2:13.81 2:22.32 2:15.02
44 Austin Greeson JR-3 Wingate 2:22.78 2:02.03 2:22.78 2:20.34 2:19.12
45 Matthew Luiggi FR-1 Radford 2:16.96 2:02.28 2:38.97 1:42.72 2:08.40
Men 800m Run Participatio Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Kellen Corson FR-1 UNC Pembroke 1:59.18
27 Juma Mouchette JR-3 Virginia State 1:59.94
32 Ryan Keller SR-4 Denison 2:00.73
38 Adrien King SR-4 UNC Pembroke 2:01.29
42 Raekwon Fiddermon FR-1 Barton 2:01.45
46 Niall Clancey FR-1 Denison 2:02.50
49 Fred Campbell SO-2 East Carolina 2:03.37
52 Patrick Campbell SR-4 Johnson C. Smith 2:03.86
53 Sam Berendsen JR-3 Berry 2:04.19
55 Justin Snyder SO-2 Concord 2:04.65
56 Charles King SO-2 Emory 2:04.70
58 Nick Williams JR-3 High Point 2:04.83
61 Nick Thompson Freshman Unattached 2:04.95
69 Eduardo Cerdeiras SR-4 Belmont Abbey 2:06.54
Men 800m Run Participatio Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
47 Keaton Poole FR-1 Gardner-Webb 2:02.74 2:00.29
48 Joe Thierfelder SR-4 Belmont Abbey 2:02.89 2:02.89
50 Jordan Whitehair SO-2 Charleston (W.V.) 2:03.42 1:32.57
51 Joel Caruthers   NC State University Club Track 2:03.72 1:37.74
54 Jacob Townsend   NC State University Club Track 2:04.62 2:05.87
60 Kyle Harris SR-4 Berry 2:04.88 2:24.86
62 Ryan Burkholder SR-4 Ohio Wesleyan 2:05.50 2:28.09
65 Lee Joyner FR-1 Guilford 2:05.95 1:35.73
67 Matthew Plumley SO-2 Concord 2:06.25 1:28.38
71 Thomas Eichorn FR-1 Belmont Abbey 2:06.60 1:33.69
72 Tyler Lever JR-3 UNC Pembroke 2:07.36 1:58.45
77 Lashley Winter SR-4 Barton 2:09.89 2:02.10
  Kyle Robinson JR-3 Johnson C. Smith DNF DNF
Men 800m Run Participatio Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
56 Zachary Melvin SR-4 Belmont Abbey 1:33.53 1:58.47 1:27.29 2:23.41 2:04.70 2:10.94 1:57.22
59 Michael McLamb FR-1 Campbell 2:19.82 2:22.32 2:37.30 1:49.86 2:04.84 1:44.87 1:39.88
63 Patrick Dunn JR-3 Denison 2:14.43 2:33.27 1:58.10 2:06.89 2:05.63 2:24.48 2:05.63
68 Blake Lassiter Junior NC State University Club Track 1:36.07 1:48.71 1:42.39 1:34.80 2:06.40 2:43.06 1:53.76
70 Greg Litle SO-2 Emory 2:10.36 2:19.22 2:38.20 1:31.13 2:06.56 2:21.75 1:56.44
73 Mackenzie Makela FR-1 Belmont Abbey 1:44.60 1:36.95 2:13.94 1:52.26 2:07.56 1:45.88 1:38.23
74 Christopher Henry   Unattached 2:10.34 1:53.73 2:37.17 2:32.06 2:07.78 2:33.34 2:21.84
78 Cody Tropeck SO-2 Charleston (W.V.) 1:54.63 1:42.91 1:37.70 2:44.13 2:10.26 2:48.04 2:46.74
79 Sebaston Barrett SO-2 Barton 2:23.42 2:24.73 2:09.08 2:37.76 2:10.38 1:46.92 2:26.03
80 Trenton Barnhart FR-1 Charleston (W.V.) 2:18.65 1:38.10 2:16.04 2:30.42 2:10.80 1:51.18 2:30.42
81 Marvin Woodward SO-2 Johnson C. Smith 2:39.75 1:34.28 2:24.04 1:35.59 2:10.94 2:16.18 1:56.54
82 Matthew Cook SR-4 Gardner-Webb 2:21.03 1:55.75 2:02.40 1:39.78 2:13.04 1:51.76 1:39.78
90 Brandon Lee JR-3 Concord 2:53.80 1:50.35 2:59.31 2:15.18 2:17.93 2:09.66 2:02.76
Men 800m Run Participatio Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
64 Spencer Ader FR-1 High Point 2:05.93 1:35.71 2:29.86 1:45.79 2:16.01 1:30.67
75 Matthew Garr FR-1 UNC-Greensboro 2:08.59 1:49.31 1:59.59 2:43.31 2:07.31 1:51.88
76 Adam White FR-1 UNC Pembroke 2:09.49 2:10.79 1:52.66 1:37.12 2:44.46 2:37.98
83 Tyler Pauley SO-2 Lees-McRae 2:13.68 2:53.79 2:07.00 2:01.65 1:44.27 2:25.72
84 Quint Simones JR-3 Guilford 2:14.15 1:39.28 1:36.59 2:34.28 2:10.13 2:23.54
85 Yuri Moore FR-1 UNC Pembroke 2:14.22 2:08.86 2:49.12 1:37.98 2:04.83 2:02.14
86 Aaron Martin SR-4 Concord 2:15.11 1:48.09 2:47.54 2:47.54 2:07.01 2:20.52
87 Timothy Meli FR-1 Charleston (W.V.) 2:15.35 2:54.61 2:18.06 1:44.22 1:41.52 2:20.77
88 David O'Leary FR-1 Charleston (W.V.) 2:15.39 2:08.62 2:38.41 2:16.75 2:51.95 2:34.35
89 Caleb Amstutz FR-1 Guilford 2:16.69 2:49.50 2:46.77 2:19.43 2:45.40 2:07.13
91 Caleb Anderson SO-2 Guilford 2:20.57 2:03.71 3:01.34 2:44.47 2:05.11 2:12.14