February 20, 2016
|
Minnesota-Minnesota FH - Minneapolis, MN
|
200m (Flat)

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 2:38.27 2:08.67 2:04.81 1:39.08 2:16.39 2:04.81
2 Haley Kruger JR-3 Minnesota State 2:02.36 2:11.57 1:40.00 2:06.31 1:58.42 2:05.00
3 Megan Allen SO-2 Minnesota State 2:02.89 2:15.04 1:53.44 2:16.39 2:23.15 2:13.69
4 Aimee Junget SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:45.19 2:16.61 2:17.98 2:04.32 2:27.54 1:35.63
5 Erin Alpers SO-2 Bethel (Minn.) 2:49.95 2:17.05 2:52.69 2:23.91 2:12.94 1:44.16
6 Kayla Janto JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:39.52 2:18.71 1:42.65 2:43.68 2:45.07 2:31.20
7 Maddi Sjelin JR-3 Minnesota State 2:41.18 2:20.15 2:34.17 2:41.18 2:43.98 2:31.37
8 Rebecca Wesley SR-4 Minnesota 1:53.73 2:20.40 2:14.79 2:35.85 3:01.12 2:51.29
9 Jacqueline Kaplan FR-1 St. Scholastica 2:41.79 2:25.75 2:24.30 2:56.36 2:27.21 2:49.07
10 Rachel Stairs JR-3 Wis.-River Falls 2:40.80 2:30.28 3:07.85 1:55.72 1:48.21 2:22.77
11 Jeannie Bestor FR-1 Wis.-River Falls 2:39.48 2:33.34 3:17.81 2:39.48 3:17.81 2:53.28
12 Anna Solfest   Minnesota Running Club 2:54.86 2:33.38 2:59.46 2:56.39 3:13.26 2:41.05
13 Catherine Hegedus FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:35.43 2:33.89 2:33.89 2:49.28 2:56.98 2:06.19
14 Lydia Downs FR-1 St. Olaf 1:49.52 2:34.25 3:08.19 2:29.63 2:01.86 2:37.34
15 Carmen Garson-Shumway SO-2 Macalester 2:43.53 2:34.27 2:32.73 3:12.84 2:15.76 3:03.59
16 Eleanor Stepaniak JR-3 Minnesota-Duluth 2:42.31 2:34.58 1:59.03 2:33.04 2:16.03 2:25.31
17 Emily Namyst FR-1 St. Scholastica 1:56.77 2:35.69 3:13.06 3:03.72 2:21.68 2:43.48
18 Stacey Wherley FR-1 St. Catherine 2:48.26 2:35.79 3:13.18 3:13.18 2:15.54 3:16.30
19 Kathrene Garcia SO-2 Macalester 3:19.89 2:37.39 3:12.02 2:13.79 1:58.05 2:27.95
20 Sarah Ward   Minnesota Running Club 2:39.13 2:37.55 2:21.80 3:21.67 2:47.01 2:21.80
21 Ellie Cardinal SO-2 St. Catherine 2:14.98 2:40.68 2:53.54 2:21.40 2:53.54 2:40.68
22 Alanna Grant FR-1 Wis.-River Falls 2:56.09 2:41.55 2:27.01 2:01.17 2:12.48 2:06.01
23 Caitlin Olson FR-1 Augsburg 3:20.56 2:41.74 2:06.16 2:30.42 3:18.94 2:20.72
24 Brooke Hunter JR-3 Macalester 3:28.66 2:41.75 2:23.96 2:41.75 2:38.52 2:51.46
25 Jackie Brine-Doyle FR-1 St. Catherine 3:30.83 2:44.71 2:00.24 2:52.95 3:25.89 2:43.07
26 Anna Holten JR-3 St. Olaf 3:24.12 2:48.69 2:06.52 2:11.58 2:03.15 2:30.14
27 Martha Balge Sophomore Unattached 3:18.44 2:49.60 2:12.29 2:34.34 2:36.04 3:15.04
28 Elizabeth Schwartz Sophomore Unattached 2:31.65 2:50.39 2:31.65 3:04.03 2:53.80 2:14.61
29 Elizabeth Kern SO-2 Crown 2:08.16 2:53.18 3:20.89 2:18.55 2:37.60 3:12.23
30 Mattie Daub FR-1 Macalester 3:39.16 2:53.93 3:44.37 2:38.28 2:48.72 2:12.19
31 Silvia Cha FR-1 Augsburg 2:10.30 2:58.49 2:17.44 3:10.99 3:41.33 3:18.13
32 Libby Liu SR-4 Macalester 2:11.76 3:02.99 3:52.40 2:33.72 3:41.42 2:08.10
  Phoebe Aguiar FR-1 Macalester DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 1:50.66 2:30.55 1:37.79 2:40.84 2:00.95 2:08.67
2 Haley Kruger JR-3 Minnesota State 2:44.47 2:47.10 2:37.89 1:45.26 2:10.26 2:11.57
3 Megan Allen SO-2 Minnesota State 2:12.34 1:38.58 2:27.20 2:06.94 2:51.50 2:15.04
4 Aimee Junget SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:17.98 1:45.19 2:45.30 2:57.60 2:23.44 2:16.61
5 Erin Alpers SO-2 Bethel (Minn.) 2:08.83 2:36.24 2:29.39 1:45.53 1:53.76 2:17.05
7 Maddi Sjelin JR-3 Minnesota State 3:00.80 2:21.56 2:48.18 3:02.20 2:25.76 2:20.15
8 Rebecca Wesley SR-4 Minnesota 1:39.69 1:38.28 2:45.68 2:58.31 2:59.72 2:20.40
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Kayla Janto JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:47.84 2:40.91 2:29.81 1:48.20 2:18.71
9 Jacqueline Kaplan FR-1 St. Scholastica 2:33.04 2:08.26 2:53.45 2:34.50 2:25.75
10 Rachel Stairs JR-3 Wis.-River Falls 1:49.71 1:45.20 2:03.23 2:45.31 2:30.28
12 Anna Solfest   Minnesota Running Club 2:04.24 3:13.26 2:18.05 3:10.20 2:33.38
15 Carmen Garson-Shumway SO-2 Macalester 2:45.07 1:55.71 3:14.38 2:51.24 2:34.27
  Phoebe Aguiar FR-1 Macalester DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Jeannie Bestor FR-1 Wis.-River Falls 2:33.34
13 Catherine Hegedus FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:33.89
14 Lydia Downs FR-1 St. Olaf 2:34.25
16 Eleanor Stepaniak JR-3 Minnesota-Duluth 2:34.58
17 Emily Namyst FR-1 St. Scholastica 2:35.69
18 Stacey Wherley FR-1 St. Catherine 2:35.79
19 Kathrene Garcia SO-2 Macalester 2:37.39
20 Sarah Ward   Minnesota Running Club 2:37.55
26 Anna Holten JR-3 St. Olaf 2:48.69
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
21 Ellie Cardinal SO-2 St. Catherine 3:20.85 2:40.68 2:13.37 2:31.04
22 Alanna Grant FR-1 Wis.-River Falls 2:18.94 2:41.55 3:02.56 2:38.32
23 Caitlin Olson FR-1 Augsburg 2:44.98 2:41.74 3:12.47 2:04.54
24 Brooke Hunter JR-3 Macalester 2:14.26 2:41.75 2:15.87 2:36.90
25 Jackie Brine-Doyle FR-1 St. Catherine 2:48.01 2:44.71 2:29.89 2:44.71
27 Martha Balge Sophomore Unattached 2:54.69 2:49.60 2:46.21 3:09.96
28 Elizabeth Schwartz Sophomore Unattached 3:41.51 2:50.39 3:38.10 2:23.13
29 Elizabeth Kern SO-2 Crown 2:51.45 2:53.18 2:54.92 2:06.43
30 Mattie Daub FR-1 Macalester 2:59.15 2:53.93 2:15.67 2:31.32
31 Silvia Cha FR-1 Augsburg 2:42.43 2:58.49 3:44.90 3:28.84
32 Libby Liu SR-4 Macalester 3:30.44 3:02.99 3:24.95 2:22.74