February 20, 2016
|
Kent State-Kent State FH - Kent, OH
|
292m (Flat)

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Erika Rector JR-3 Malone 2:20.92 2:12.94
2 Sarah Berger SO-2 Walsh 2:21.64 2:13.62
3 Caroline Sauers JR-3 Kent State 2:36.57 2:13.82
4 Summer Hill SO-2 California (Pa.) 2:17.52 2:14.82
5 Kristen Bergmeyer JR-3 Kent State 2:11.32 2:15.38
6 Harrison Davis FR-1 Kent State 2:01.22 2:16.20
7 Sarah Pack FR-1 Kent State 2:17.00 2:18.38
8 Lauren Burnett Junior Unattached 2:20.67 2:19.27
9 Alexis Preston SR-4 Allegheny 2:03.14 2:19.93
10 Caitlyn Janeda SO-2 Slippery Rock 2:03.05 2:21.43
11 Madison Przicina FR-1 Point Park 2:38.16 2:23.78
12 Angelica Bagwell SR-4 Slippery Rock 2:48.74 2:24.22
13 Alyson Pierce FR-1 California (Pa.) 2:53.12 2:24.26
14 Jaclyn Reinbold FR-1 California (Pa.) 1:52.58 2:24.33
15 Alexis Swiergol JR-3 Slippery Rock 2:56.34 2:25.73
16 Cortney Haubert JR-3 Ashland 2:05.39 2:25.80
17 Morgan Gimigliano FR-1 Indiana (Pa.) 2:22.89 2:25.80
18 Kaylee Haberkam JR-3 Slippery Rock 3:03.98 2:26.01
19 Alainna Schmidt FR-1 John Carroll 2:12.11 2:26.78
20 Ali Johnson SR-4 West Virginia Wesleyan 2:53.38 2:26.93
21 Mikaela Bush SR-4 Ashland 1:50.21 2:26.94
22 Danielle Tarr JR-3 Clarion 2:23.21 2:27.63
23 Morgan Manuel FR-1 Kent State 1:48.39 2:28.47
24 Laura Cooper JR-3 Allegheny 2:01.95 2:28.72
25 Emily Luli JR-3 Malone 2:38.92 2:29.92
26 Makenzie O'Connor SR-4 Allegheny 1:52.68 2:30.23
27 Brooke Smith   Shawnee State Club Track 2:38.09 2:30.56
28 Ashley Thompson FR-1 Pitt.-Johnstown 2:27.72 2:30.73
29 Alexis Smith JR-3 Ashland 2:33.10 2:31.58
30 Shannon Bridges JR-3 California (Pa.) 2:24.52 2:32.12
31 Austin Borton JR-3 Ashland 2:37.17 2:32.59
32 Hailey VanHoy SO-2 Lake Erie 2:18.13 2:33.47
33 Emma Harvey SO-2 John Carroll 3:04.88 2:35.36
34 Claire Crum SO-2 Findlay 3:07.17 2:37.28
35 Maggie Briceland FR-1 Washington and Jefferson 2:32.99 2:37.72
36 Lexi Beach FR-1 West Virginia Wesleyan 1:53.74 2:37.97
37 McKenzie Mahlmeister SR-4 Findlay 2:47.97 2:38.46
38 Alyssa Taylor   Shawnee State Club Track 2:13.00 2:40.24
39 Shannon Marsteller JR-3 California (Pa.) 1:54.87 2:41.78
40 Shaniah Bagley   Shawnee State Club Track 2:05.18 2:42.56
41 Dana Dale JR-3 Ashland 2:11.88 2:46.93
42 Hailey Wetzel FR-1 Lake Erie 3:34.99 2:51.99
43 Vanessa Sprando JR-3 Point Park 2:04.67 2:53.15
44 McKenzie Wilson SO-2 Point Park 2:07.16 2:54.19
45 Jinger Moore   Salty Running 2:42.69 2:54.93
46 Hannah Thoss FR-1 Lake Erie 3:11.75 2:57.54
47 Alexis Sherman SO-2 Point Park 3:45.04 3:00.03
48 Brittany Maniet SO-2 Point Park 3:54.47 3:10.62
  Olivia Gaus JR-3 Kent State DNF DNF
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Erika Rector JR-3 Malone 2:11.61 2:12.94 2:11.61 2:02.31 2:43.52
2 Sarah Berger SO-2 Walsh 1:45.56 2:13.62 1:41.56 1:34.87 1:52.24
3 Caroline Sauers JR-3 Kent State 2:04.46 2:13.82 1:57.77 2:07.13 1:52.41
4 Summer Hill SO-2 California (Pa.) 2:18.87 2:14.82 2:33.70 1:49.21 2:16.17
5 Kristen Bergmeyer JR-3 Kent State 2:11.32 2:15.38 2:41.11 2:46.52 1:57.78
6 Harrison Davis FR-1 Kent State 2:12.12 2:16.20 2:03.95 2:35.27 1:42.15
7 Sarah Pack FR-1 Kent State 2:17.00 2:18.38 2:23.92 1:41.02 2:54.36
8 Lauren Burnett Junior Unattached 2:31.81 2:19.27 2:48.52 2:20.67 1:47.24
9 Alexis Preston SR-4 Allegheny 3:00.51 2:19.93 2:03.14 2:15.74 1:46.35
10 Caitlyn Janeda SO-2 Slippery Rock 2:11.53 2:21.43 2:21.43 2:25.68 2:35.58
20 Ali Johnson SR-4 West Virginia Wesleyan 1:45.79 2:26.93 2:06.36 2:29.87 2:15.18
  Olivia Gaus JR-3 Kent State DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Madison Przicina FR-1 Point Park 2:23.78 2:07.97 2:43.91 2:28.10 2:46.79 2:56.85
12 Angelica Bagwell SR-4 Slippery Rock 2:24.22 2:01.15 2:57.39 1:53.94 2:08.36 2:34.32
14 Jaclyn Reinbold FR-1 California (Pa.) 2:24.33 2:21.45 2:56.09 2:56.09 2:21.45 3:04.75
16 Cortney Haubert JR-3 Ashland 2:25.80 1:49.35 1:44.98 2:12.68 2:36.01 2:43.30
17 Morgan Gimigliano FR-1 Indiana (Pa.) 2:25.80 2:44.76 2:31.64 2:57.88 2:08.31 2:28.72
18 Kaylee Haberkam JR-3 Slippery Rock 2:26.01 2:30.39 2:27.47 2:21.63 1:52.43 2:20.17
21 Mikaela Bush SR-4 Ashland 2:26.94 2:29.88 2:34.29 2:54.86 1:57.56 3:00.74
27 Brooke Smith   Shawnee State Club Track 2:30.56 3:11.22 1:49.91 2:09.49 1:55.94 2:14.00
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Alyson Pierce FR-1 California (Pa.) 2:24.26
15 Alexis Swiergol JR-3 Slippery Rock 2:25.73
19 Alainna Schmidt FR-1 John Carroll 2:26.78
22 Danielle Tarr JR-3 Clarion 2:27.63
23 Morgan Manuel FR-1 Kent State 2:28.47
24 Laura Cooper JR-3 Allegheny 2:28.72
26 Makenzie O'Connor SR-4 Allegheny 2:30.23
28 Ashley Thompson FR-1 Pitt.-Johnstown 2:30.73
29 Alexis Smith JR-3 Ashland 2:31.58
32 Hailey VanHoy SO-2 Lake Erie 2:33.47
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
30 Shannon Bridges JR-3 California (Pa.) 2:03.22 2:41.25 1:51.05 2:39.73 2:27.56 2:32.12 2:04.74
31 Austin Borton JR-3 Ashland 2:32.59 3:12.27 2:50.90 3:01.59 2:23.44 2:32.59 1:57.50
34 Claire Crum SO-2 Findlay 1:51.67 2:53.01 3:00.88 3:24.47 2:04.26 2:37.28 2:16.84
35 Maggie Briceland FR-1 Washington and Jefferson 2:34.57 1:50.41 2:55.07 3:07.69 3:17.15 2:37.72 2:03.03
36 Lexi Beach FR-1 West Virginia Wesleyan 2:17.44 2:15.86 2:36.39 3:19.05 3:15.89 2:37.97 3:17.47
37 McKenzie Mahlmeister SR-4 Findlay 3:03.82 2:41.63 2:24.20 2:11.53 2:47.97 2:38.46 3:16.49
39 Shannon Marsteller JR-3 California (Pa.) 2:41.78 2:35.31 3:04.43 2:20.75 2:35.31 2:41.78 3:18.99
40 Shaniah Bagley   Shawnee State Club Track 3:31.33 2:24.68 3:08.57 3:18.33 2:36.06 2:42.56 1:57.05
41 Dana Dale JR-3 Ashland 3:33.67 2:43.60 2:08.54 2:50.27 2:48.60 2:46.93 2:28.57
46 Hannah Thoss FR-1 Lake Erie 2:41.57 3:34.83 3:13.52 3:06.42 3:17.07 2:57.54 2:25.59
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
25 Emily Luli JR-3 Malone 1:44.95 2:16.43 2:29.92
33 Emma Harvey SO-2 John Carroll 1:48.76 2:47.79 2:35.36
38 Alyssa Taylor   Shawnee State Club Track 2:45.05 2:48.26 2:40.24
42 Hailey Wetzel FR-1 Lake Erie 3:12.63 2:03.84 2:51.99
43 Vanessa Sprando JR-3 Point Park 2:04.67 3:22.59 2:53.15
44 McKenzie Wilson SO-2 Point Park 3:09.87 3:36.00 2:54.19
45 Jinger Moore   Salty Running 2:40.94 3:38.67 2:54.93
47 Alexis Sherman SO-2 Point Park 3:03.63 3:37.84 3:00.03
48 Brittany Maniet SO-2 Point Park 2:26.78 2:32.50 3:10.62