March 26, 2016
|
Shorter - Rome, GA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Emily Buwalda SR-4 Shorter 4:39.29 5:18.39
2 Leah Sikorski SR-4 Shorter 4:48.97 4:22.97
3 Jamie Lombardo SR-4 Tiffin 4:50.87 3:49.79
4 Emily Poole FR-1 Dalton State 4:53.46 3:37.16
5 Leah Chance JR-3 Tennessee Wesleyan 4:55.77 5:34.22
6 Priscah Jemeli SO-2 Carson-Newman 4:56.94 5:17.73
7 Kelsey Steenstrup SR-4 Wis.-Parkside 4:57.21 3:42.91
8 Ashley Linton SR-4 Tiffin 4:59.03 5:25.95
9 Taylor Galvin SR-4 Clayton State 4:59.83 6:20.79
10 Samantha Montalbano JR-3 Wis.-Parkside 5:02.05 3:37.48
11 Rachel Dorris SR-4 Berry 5:02.45 4:29.18
12 Erica Stephens SR-4 Southern Wesleyan 5:03.10 6:12.82
13 Amy Carpenter FR-1 Lee (Tenn.) 5:07.08 4:21.02
14 Hannah Green SO-2 Carson-Newman 5:09.35 3:42.74
15 Tyra Holloway SO-2 Valdosta State 5:10.66 5:19.98
16 Kaylin Anderson SO-2 Lindsey Wilson 5:12.14 5:30.87
17 Meghan McShea SO-2 Valdosta State 5:13.54 4:10.84
18 Cynthia Smith SR-4 Clark Atlanta 5:14.04 4:26.94
19 Molly Horton FR-1 Berry 5:15.00 4:12.00
20 Ashlyne Page FR-1 Carson-Newman 5:16.29 6:13.23
21 Savanah Rice FR-1 Reinhardt 5:19.60 5:06.82
22 Nia Griffin FR-1 Brenau 5:23.23 5:39.40
23 Bethany Terpin FR-1 Berry 5:24.43 4:51.99
24 Jacinda Miller SO-2 Valdosta State 5:26.19 4:56.84
25 Mackenzie Briggs SO-2 Tiffin 5:27.80 6:36.64
26 Karlie Yinger SO-2 Tennessee Wesleyan 5:27.83 5:01.61
27 Rebekah White FR-1 Carson-Newman 5:30.26 4:37.42
28 Bailey Roberts SO-2 West Georgia 5:30.74 6:50.12
29 Mackenzie Mayer FR-1 Lee (Tenn.) 5:31.20 4:21.65
30 Michelle Velazquez FR-1 Brenau 5:32.04 3:52.43
31 Kelly McHugh FR-1 Valdosta State 5:32.09 6:45.15
32 Alexa Bilsky FR-1 Berry 5:34.40 6:21.22
33 Hailey Budd JR-3 Clayton State 5:35.14 6:55.58
34 Deborah Spannagel SR-4 Bob Jones 5:36.32 4:45.88
35 Chloe Nance SO-2 Tennessee Wesleyan 5:40.54 4:39.25
36 Brandi McNeal SR-4 Clark Atlanta 5:40.80 5:37.40
37 Kelsey Marshall SO-2 Tennessee Wesleyan 5:43.74 4:45.31
38 Sanley Richemond SR-4 Clark Atlanta 5:58.87 6:52.70
39 Molly Campbell SO-2 Bob Jones 6:03.23 5:19.65
  Sierra Knighten SO-2 Tennessee Wesleyan DNF DNF
  Logan Hernandez FR-1 Lee (Tenn.) DNF DNF
  Aurora Mala FR-1 Wis.-Parkside DNF DNF
  Maddie Davy FR-1 Wis.-Parkside DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Emily Buwalda SR-4 Shorter 5:26.77 4:14.16 4:39.29
2 Leah Sikorski SR-4 Shorter 5:20.76 5:17.87 4:48.97
3 Jamie Lombardo SR-4 Tiffin 4:59.60 3:52.70 4:50.87
4 Emily Poole FR-1 Dalton State 4:56.40 6:06.83 4:53.46
5 Leah Chance JR-3 Tennessee Wesleyan 4:52.82 5:10.56 4:55.77
7 Kelsey Steenstrup SR-4 Wis.-Parkside 4:00.74 5:06.13 4:57.21
8 Ashley Linton SR-4 Tiffin 5:25.95 4:08.20 4:59.03
9 Taylor Galvin SR-4 Clayton State 4:02.87 6:26.78 4:59.83
10 Samantha Montalbano JR-3 Wis.-Parkside 5:32.26 4:37.89 5:02.05
12 Erica Stephens SR-4 Southern Wesleyan 5:54.63 4:11.58 5:03.10
26 Karlie Yinger SO-2 Tennessee Wesleyan 4:41.94 5:37.67 5:27.83
  Sierra Knighten SO-2 Tennessee Wesleyan DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Priscah Jemeli SO-2 Carson-Newman 5:32.58 4:56.94
11 Rachel Dorris SR-4 Berry 4:01.96 5:02.45
13 Amy Carpenter FR-1 Lee (Tenn.) 5:43.93 5:07.08
14 Hannah Green SO-2 Carson-Newman 6:20.50 5:09.35
15 Tyra Holloway SO-2 Valdosta State 5:54.16 5:10.66
16 Kaylin Anderson SO-2 Lindsey Wilson 4:00.35 5:12.14
22 Nia Griffin FR-1 Brenau 5:13.54 5:23.23
28 Bailey Roberts SO-2 West Georgia 5:07.59 5:30.74
31 Kelly McHugh FR-1 Valdosta State 5:45.38 5:32.09
37 Kelsey Marshall SO-2 Tennessee Wesleyan 5:54.06 5:43.74
  Aurora Mala FR-1 Wis.-Parkside DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Meghan McShea SO-2 Valdosta State 3:48.89 4:17.11 5:13.54 3:58.29 6:13.12 4:10.84 6:09.98
18 Cynthia Smith SR-4 Clark Atlanta 5:23.47 6:38.83 5:14.04 5:23.47 4:48.92 5:42.31 5:14.04
19 Molly Horton FR-1 Berry 4:52.95 3:59.40 5:15.00 5:46.50 4:43.50 4:30.90 4:02.55
20 Ashlyne Page FR-1 Carson-Newman 4:32.01 3:54.06 5:16.29 5:00.48 5:41.60 4:06.71 6:25.88
21 Savanah Rice FR-1 Reinhardt 6:20.33 5:19.60 5:19.60 4:02.90 5:06.82 6:33.11 5:06.82
23 Bethany Terpin FR-1 Berry 4:42.26 5:53.63 5:24.43 6:32.56 6:48.79 4:16.30 4:22.79
24 Jacinda Miller SO-2 Valdosta State 6:34.69 6:51.00 5:26.19 6:41.22 5:39.24 4:56.84 4:50.31
34 Deborah Spannagel SR-4 Bob Jones 4:52.60 6:16.68 5:36.32 4:39.15 6:40.22 4:45.88 4:59.33
36 Brandi McNeal SR-4 Clark Atlanta 4:12.20 6:38.74 5:40.80 6:18.29 4:22.42 4:56.50 6:21.70
  Maddie Davy FR-1 Wis.-Parkside DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Mackenzie Briggs SO-2 Tiffin 5:27.80 6:43.20 5:27.80 3:52.74 6:03.86 5:37.64 6:23.53
27 Rebekah White FR-1 Carson-Newman 5:30.26 4:27.51 6:06.59 5:43.47 5:59.99 5:23.66 4:04.40
29 Mackenzie Mayer FR-1 Lee (Tenn.) 5:31.20 7:03.94 6:37.44 6:27.51 5:34.52 4:21.65 6:17.57
30 Michelle Velazquez FR-1 Brenau 5:32.04 6:15.21 5:22.08 3:59.07 6:18.53 6:48.41 4:28.96
32 Alexa Bilsky FR-1 Berry 5:34.40 6:34.60 4:50.93 4:40.90 6:54.66 6:31.25 6:51.32
33 Hailey Budd JR-3 Clayton State 5:35.14 4:31.47 6:38.82 4:28.12 7:05.63 4:21.41 4:21.41
35 Chloe Nance SO-2 Tennessee Wesleyan 5:40.54 7:09.08 4:12.00 4:59.68 5:06.49 5:20.11 4:39.25
38 Sanley Richemond SR-4 Clark Atlanta 5:58.87 5:55.29 5:08.63 7:03.47 4:47.10 7:10.65 4:36.33
39 Molly Campbell SO-2 Bob Jones 6:03.23 6:25.03 4:57.85 7:19.51 4:46.96 7:08.62 5:48.70
  Logan Hernandez FR-1 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF