March 11-12, 2016
|
Coastal Carolina - Conway, SC

Men 800m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Elijah Case SO-2 South Carolina St. 1:54.43 2:21.90
2 Ryan Thompson JR-3 Slippery Rock 1:56.10 1:56.10
3 Charles Bascom JR-3 Coastal Carolina 1:56.69 1:53.19
4 Scott Kvidera SO-2 North Dakota 1:56.81 2:02.65
5 Justin Carroll SO-2 Ohio Dominican 1:57.18 2:12.42
6 Austin Kilgore SR-4 Ohio Dominican 1:57.32 2:11.40
7 Mica-Jonathan Petit-Homme SR-4 LIU Brooklyn 1:57.71 2:17.72
8 Emmanuel Porquin FR-1 Salisbury 1:57.73 1:54.20
9 Jeremy Alley-Tarter SO-2 Assumption 1:57.75 1:41.27
10 Tom McIntyre JR-3 Salisbury 1:57.78 2:17.81
11 Riaz Tyler FR-1 Coastal Carolina 1:57.90 1:35.50
12 Aubrey Hite SO-2 Lenoir-Rhyne 1:58.17 2:07.63
13 Michael Tuski   Michigan Tech 1:58.84 2:09.54
14 George Martinez SR-4 Salisbury 1:58.85 1:55.29
15 Eric Goings   UNAT-Coastal Carolina 1:59.02 1:26.89
16 DeShawn Bunion FR-1 LIU Brooklyn 1:59.67 2:16.43
17 Alex Coburn JR-3 Lock Haven 1:59.77 1:46.60
18 Josh Rzeppa   Michigan Tech 2:00.05 1:50.45
19 Airrin Davis SO-2 LIU Brooklyn 2:00.25 2:19.49
20 Patrick Miller SO-2 Lock Haven 2:01.94 1:39.99
21 Logan Kitchen FR-1 IPFW 2:02.18 2:29.06
22 Calin Schumacher SR-4 USC Upstate 2:02.78 1:44.37
23 Zachary Westphal Junior Unattached 2:02.95 1:55.58
24 Phil Colbert FR-1 Rio Grande 2:02.96 2:05.42
25 Jacob Meadows JR-3 Concord 2:03.70 2:13.60
26 Scott Davern SO-2 Lock Haven 2:06.19 1:40.96
27 Benjamin Rigling   Michigan Tech 2:11.13 2:30.80
Men 800m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Elijah Case SO-2 South Carolina St. 1:37.27 2:11.60 1:54.43
2 Ryan Thompson JR-3 Slippery Rock 2:15.84 2:15.84 1:56.10
4 Scott Kvidera SO-2 North Dakota 2:30.69 1:47.47 1:56.81
5 Justin Carroll SO-2 Ohio Dominican 1:45.47 1:51.33 1:57.18
9 Jeremy Alley-Tarter SO-2 Assumption 2:31.90 1:50.69 1:57.75
12 Aubrey Hite SO-2 Lenoir-Rhyne 1:32.18 1:53.45 1:58.17
16 DeShawn Bunion FR-1 LIU Brooklyn 1:35.74 2:28.39 1:59.67
17 Alex Coburn JR-3 Lock Haven 2:12.95 2:05.76 1:59.77
Men 800m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Charles Bascom JR-3 Coastal Carolina 1:56.69
6 Austin Kilgore SR-4 Ohio Dominican 1:57.32
10 Tom McIntyre JR-3 Salisbury 1:57.78
14 George Martinez SR-4 Salisbury 1:58.85
20 Patrick Miller SO-2 Lock Haven 2:01.94
21 Logan Kitchen FR-1 IPFW 2:02.18
Men 800m Run Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Emmanuel Porquin FR-1 Salisbury 1:56.56 1:57.73 2:22.46 1:57.73
11 Riaz Tyler FR-1 Coastal Carolina 1:27.25 1:57.90 1:33.15 1:34.32
13 Michael Tuski   Michigan Tech 1:32.70 1:58.84 1:55.28 2:17.86
24 Phil Colbert FR-1 Rio Grande 1:44.52 2:02.96 1:48.21 2:12.80
25 Jacob Meadows JR-3 Concord 2:12.36 2:03.70 2:38.34 2:25.97
Men 800m Run Seeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Mica-Jonathan Petit-Homme SR-4 LIU Brooklyn 1:42.41 1:41.23 2:15.37 1:53.01 1:57.71 1:44.77
15 Eric Goings   UNAT-Coastal Carolina 2:22.83 1:43.55 2:18.07 1:57.83 1:59.02 2:21.64
18 Josh Rzeppa   Michigan Tech 2:03.66 1:42.05 1:49.25 1:56.45 2:00.05 2:21.66
19 Airrin Davis SO-2 LIU Brooklyn 2:17.09 2:27.91 1:47.03 1:42.22 2:00.25 1:49.43
22 Calin Schumacher SR-4 USC Upstate 2:11.38 2:02.78 1:54.19 2:01.56 2:02.78 1:56.64
23 Zachary Westphal Junior Unattached 1:27.30 2:34.92 2:34.92 2:36.15 2:02.95 2:07.87
26 Scott Davern SO-2 Lock Haven 1:52.31 1:58.62 2:08.72 2:37.74 2:06.19 2:30.17
27 Benjamin Rigling   Michigan Tech 1:51.46 1:55.40 2:04.58 2:50.47 2:11.13 2:30.80