March 11-12, 2016
|
Coastal Carolina - Conway, SC

Men 1500m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Edose Ibadin   District Track Club 3:44.38 3:56.19 3:53.83 4:36.35 2:57.15 2:54.78 3:25.49
2 Andrew Smith   District Track Club 4:13.10 3:56.54 3:23.43 4:32.02 3:44.72 4:48.58 2:50.31
3 Alaeldin Tirba   American 2:58.32 3:57.76 4:00.14 4:59.58 4:19.16 3:41.12 4:33.43
4 Dylan Buffington SO-2 PSU-Behrend 4:57.99 3:58.39 4:27.00 3:05.95 3:58.39 5:07.53 2:51.64
5 George Martinez SR-4 Salisbury 3:42.12 3:58.83 2:51.96 4:39.44 2:54.35 3:11.07 3:25.40
6 Chandler Ross   American 3:04.22 3:59.24 3:56.85 4:49.48 5:01.45 3:25.75 2:57.04
7 Dorian Jones FR-1 USC Upstate 3:13.95 3:59.44 4:54.52 4:16.20 2:50.01 4:59.30 4:40.15
8 Ryan Thompson JR-3 Slippery Rock 3:14.20 3:59.75 4:04.55 3:28.59 3:45.37 4:35.72 4:35.72
9 Josh Natalie SR-4 PSU-Behrend 3:53.25 4:00.46 3:24.40 4:14.89 2:55.54 3:58.06 2:50.73
10 Tom McIntyre JR-3 Salisbury 3:27.30 4:01.04 5:06.12 4:39.61 4:39.61 3:12.84 3:32.12
11 Derek Holdsworth   District Track Club 5:04.09 4:01.34 4:01.34 4:42.37 5:08.92 4:13.41 4:37.55
12 Patrick Miller SO-2 Lock Haven 4:44.80 4:01.35 3:34.81 2:56.19 4:13.42 4:20.66 4:35.14
13 Tyler Palenchak JR-3 Slippery Rock 5:09.34 4:01.67 3:35.09 4:37.92 3:32.67 4:01.67 4:52.42
14 Matthew Rainey   American 3:01.42 4:01.89 4:04.31 5:02.37 5:02.37 4:21.25 4:21.25
15 Logan Kitchen FR-1 IPFW 3:04.02 4:02.12 2:54.33 3:06.44 4:38.44 4:33.60 4:33.60
16 Emmanuel Porquin FR-1 Salisbury 4:24.34 4:02.51 3:40.69 2:52.19 3:40.69 3:52.81 3:30.99
17 Benjamin Doiron   American 3:17.50 4:03.82 3:17.50 4:08.70 4:03.82 5:16.97 3:27.25
18 Zach Feldpausch SO-2 Cornerstone 4:21.30 4:04.20 2:53.39 3:44.67 4:40.83 3:03.15 3:25.13
19 Joey DeBoer FR-1 Cornerstone 3:19.18 4:05.90 5:12.30 4:30.49 4:40.33 3:41.31 4:23.12
20 Jason Weitzel FR-1 Concord 3:02.04 4:05.99 3:16.80 3:02.04 4:30.59 3:56.15 4:13.37
21 Stephen Roch   American 2:57.31 4:06.26 4:53.05 4:53.05 4:43.20 3:24.40 3:49.03
22 Thomas Bambach SR-4 Cornerstone 3:43.08 4:07.86 3:13.33 3:48.04 3:38.12 4:22.74 4:35.13
23 Cody Cornell SR-4 PSU-Behrend 2:56.75 4:08.94 4:38.82 4:06.45 4:38.82 4:33.84 3:36.58
24 Kevin Waterman SO-2 Roanoke 4:19.08 4:09.11 5:08.90 5:03.92 5:21.36 3:54.17 5:13.88
25 Scott Davern SO-2 Lock Haven 3:00.25 4:10.34 3:35.30 3:50.32 5:25.45 3:35.30 4:07.84
26 Don Hall   Unattached 3:10.57 4:10.75 4:15.77 4:18.28 5:08.43 4:58.40 4:55.89
27 Ian Flanagan SO-2 Assumption 4:43.24 4:12.89 5:08.53 4:07.84 3:19.79 3:04.61 5:16.12
28 Matthew Cheeseman FR-1 Shawnee State 4:26.58 4:13.88 3:25.65 4:34.19 4:51.97 3:25.65 4:54.50
29 Chad Ellis SO-2 Ohio Dominican 4:14.24 4:14.24 3:10.68 4:42.21 3:48.82 3:38.65 5:25.43
30 Kyle Benecke FR-1 Ohio Christian 3:15.89 4:17.74 4:56.41 3:05.58 4:28.05 4:12.59 3:57.12
31 Brandon Boyd SO-2 Pfeiffer 5:37.39 4:19.53 5:11.44 4:48.08 5:32.20 3:09.46 4:09.15
32 Stephen Shephard JR-3 Slippery Rock 4:13.38 4:21.21 5:03.01 3:49.87 5:16.07 5:21.29 3:44.64
33 Noah Bullock FR-1 Shawnee State 3:42.61 4:21.89 4:53.32 4:08.80 3:19.04 5:32.60 3:05.95
34 Brendan Walburn SR-4 Ohio Dominican 4:59.09 4:22.36 3:37.76 3:37.76 3:16.77 3:19.40 4:48.60
35 Nicholas Ruiz SR-4 LIU Brooklyn 3:27.84 4:23.08 3:54.15 3:14.68 3:48.88 3:19.94 4:25.71
36 Levi Ebersole FR-1 Geneva 5:58.61 4:40.16 5:27.79 3:58.14 3:27.32 5:36.20 3:21.72
Men 1500m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Edose Ibadin   District Track Club 3:56.19
2 Andrew Smith   District Track Club 3:56.54
3 Alaeldin Tirba   American 3:57.76
4 Dylan Buffington SO-2 PSU-Behrend 3:58.39
5 George Martinez SR-4 Salisbury 3:58.83
7 Dorian Jones FR-1 USC Upstate 3:59.44
8 Ryan Thompson JR-3 Slippery Rock 3:59.75
11 Derek Holdsworth   District Track Club 4:01.34
13 Tyler Palenchak JR-3 Slippery Rock 4:01.67
14 Matthew Rainey   American 4:01.89
17 Benjamin Doiron   American 4:03.82
19 Joey DeBoer FR-1 Cornerstone 4:05.90
22 Thomas Bambach SR-4 Cornerstone 4:07.86
Men 1500m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Chandler Ross   American 5:06.23 3:20.97 2:54.65 3:59.24
9 Josh Natalie SR-4 PSU-Behrend 3:29.20 4:43.75 4:12.49 4:00.46
10 Tom McIntyre JR-3 Salisbury 4:20.33 4:29.97 4:10.69 4:01.04
12 Patrick Miller SO-2 Lock Haven 3:22.74 5:06.52 3:39.63 4:01.35
15 Logan Kitchen FR-1 IPFW 3:18.54 4:04.55 4:43.28 4:02.12
16 Emmanuel Porquin FR-1 Salisbury 3:01.89 3:01.89 4:17.06 4:02.51
18 Zach Feldpausch SO-2 Cornerstone 4:23.74 4:13.97 3:54.44 4:04.20
20 Jason Weitzel FR-1 Concord 3:51.23 4:28.13 5:12.41 4:05.99
21 Stephen Roch   American 3:56.41 4:23.50 4:18.58 4:06.26
23 Cody Cornell SR-4 PSU-Behrend 3:19.16 3:56.50 5:13.67 4:08.94
25 Scott Davern SO-2 Lock Haven 3:27.79 2:55.24 2:55.24 4:10.34
32 Stephen Shephard JR-3 Slippery Rock 4:02.93 3:21.14 4:13.38 4:21.21
Men 1500m Run Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Kevin Waterman SO-2 Roanoke 4:09.11 4:36.52
26 Don Hall   Unattached 4:10.75 4:58.40
27 Ian Flanagan SO-2 Assumption 4:12.89 4:07.84
28 Matthew Cheeseman FR-1 Shawnee State 4:13.88 3:51.03
29 Chad Ellis SO-2 Ohio Dominican 4:14.24 4:19.33
30 Kyle Benecke FR-1 Ohio Christian 4:17.74 4:12.59
31 Brandon Boyd SO-2 Pfeiffer 4:19.53 3:09.46
33 Noah Bullock FR-1 Shawnee State 4:21.89 5:27.37
34 Brendan Walburn SR-4 Ohio Dominican 4:22.36 5:41.07
35 Nicholas Ruiz SR-4 LIU Brooklyn 4:23.08 3:33.10
36 Levi Ebersole FR-1 Geneva 4:40.16 4:56.97