March 11-12, 2016
|
Coastal Carolina - Conway, SC

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kevin Waterman SO-2 Roanoke 2:07.82 2:05.43 1:59.45 2:07.82
2 Victory Harrison FR-1 VCU 1:58.35 1:59.54 1:59.54 2:07.91
3 James Gregory JR-3 Coker 1:25.69 2:09.14 2:00.69 2:16.38
4 Kyle Minger SR-4 Bethany (W.V.) 1:35.36 1:30.53 2:00.70 1:32.94
5 Jake Sherer SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:17.30 2:25.80 2:01.50 1:59.07
6 Mykal Dawkins SO-2 Roanoke 1:25.14 1:56.76 2:01.62 2:07.71
7 Razzel Kiplaget FR-1 Coker 1:32.51 2:32.15 2:01.72 2:19.98
8 Roman Mealing FR-1 USC Upstate 2:31.69 1:32.97 2:02.33 2:19.46
9 Robbie Calloway FR-1 Salisbury 1:56.48 2:21.01 2:02.61 2:06.29
10 Aaron Evancho JR-3 Rio Grande 1:50.60 1:32.16 2:02.88 1:55.51
11 Josh McFall SO-2 Westminster (Pa.) 2:33.63 1:46.93 2:02.90 1:27.26
12 Garrett Tremaine SO-2 Cornerstone 2:32.87 2:11.91 2:03.28 1:53.42
13 Alex Claerbaut   Michigan Tech 2:10.44 2:20.37 2:04.22 2:05.47
14 Jared Holmberg SR-4 Cornerstone 1:54.48 1:48.26 2:04.43 1:44.53
15 Dayne Fields FR-1 Slippery Rock 1:47.91 2:31.82 2:05.47 1:27.83
16 Myles Wilson FR-1 USC Upstate 2:20.93 1:38.15 2:05.83 1:33.12
17 Zach Werne JR-3 Shawnee State 1:54.54 2:24.74 2:05.86 2:31.04
18 Brandon Critchlow FR-1 Slippery Rock 1:30.82 1:45.95 2:06.13 2:26.31
19 Michael Stackhouse JR-3 South Carolina St. 2:37.82 2:02.47 2:06.25 2:12.57
20 Bobby Bogantz FR-1 Ohio Dominican 2:31.62 1:32.24 2:06.35 2:07.62
21 Daniel Learn FR-1 Pitt.-Johnstown 1:34.09 2:42.74 2:07.14 1:51.89
22 Noah Bullock FR-1 Shawnee State 1:34.20 2:14.93 2:07.29 1:48.20
23 Robel Tecle SO-2 UNC-Greensboro 1:53.86 2:18.17 2:07.93 1:38.51
24 Curtis Freeman FR-1 Pfeiffer 1:37.52 2:13.45 2:08.31 2:14.73
25 Levi Ebersole FR-1 Geneva 1:43.99 2:27.64 2:08.38 2:04.53
26 Marshall Murray FR-1 Bethany (W.V.) 2:36.13 2:02.58 2:09.03 2:14.20
27 Simon Taylor SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:06.87 2:48.30 2:09.46 2:14.64
28 Daniel McDermott FR-1 Assumption 1:55.36 2:04.43 2:09.61 2:19.98
29 Steven Biddle FR-1 Geneva 1:43.91 2:35.86 2:09.88 1:41.31
30 James Williams FR-1 South Carolina St. 1:33.72 2:07.56 2:10.16 2:07.56
31 Adam White FR-1 Coker 2:11.34 2:16.70 2:14.02 2:52.89
32 Christopher Morris JR-3 Morehouse 1:53.45 2:55.57 2:15.05 2:47.47
33 Carmen Spica SO-2 Pitt.-Johnstown 2:36.47 2:22.37 2:20.96 2:25.19
34 Robby Doane FR-1 Pfeiffer 2:36.92 2:05.82 2:21.37 2:45.41
35 Mackennon Watson SO-2 Pfeiffer 2:59.23 1:49.29 2:25.71 3:02.14
36 Donkevian Tolbert   Eagles Elite Track Club 2:42.77 2:07.78 2:32.12 1:58.66
37 Matthew McKenzie FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:55.25 2:32.94 2:39.31 1:56.30
Men 800m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kevin Waterman SO-2 Roanoke 1:36.76 2:04.23 1:59.45
2 Victory Harrison FR-1 VCU 1:35.64 2:05.52 1:59.54
5 Jake Sherer SO-2 Mount Vernon Nazarene 1:32.34 2:35.52 2:01.50
8 Roman Mealing FR-1 USC Upstate 2:19.46 1:47.65 2:02.33
9 Robbie Calloway FR-1 Salisbury 2:30.81 2:08.74 2:02.61
11 Josh McFall SO-2 Westminster (Pa.) 1:29.72 2:39.77 2:02.90
14 Jared Holmberg SR-4 Cornerstone 2:23.10 1:34.57 2:04.43
20 Bobby Bogantz FR-1 Ohio Dominican 1:53.72 1:49.93 2:06.35
26 Marshall Murray FR-1 Bethany (W.V.) 2:37.42 2:33.55 2:09.03
28 Daniel McDermott FR-1 Assumption 1:37.21 2:47.20 2:09.61
Men 800m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 James Gregory JR-3 Coker 2:04.31 2:00.69 1:38.97 1:47.42 1:40.18 2:23.63 1:25.69
4 Kyle Minger SR-4 Bethany (W.V.) 1:29.32 2:00.70 2:12.77 1:51.05 2:16.40 2:15.19 2:16.40
6 Mykal Dawkins SO-2 Roanoke 1:26.35 2:01.62 1:25.14 2:07.71 1:31.22 1:53.11 2:04.06
7 Razzel Kiplaget FR-1 Coker 2:17.55 2:01.72 1:25.21 2:19.98 1:37.38 1:25.21 2:12.68
15 Dayne Fields FR-1 Slippery Rock 1:49.16 2:05.47 2:29.31 2:13.00 2:25.55 1:50.42 1:35.36
17 Zach Werne JR-3 Shawnee State 1:53.28 2:05.86 2:43.62 2:27.26 1:43.21 1:36.92 1:57.05
18 Brandon Critchlow FR-1 Slippery Rock 1:37.12 2:06.13 2:37.67 1:45.95 2:40.19 1:37.12 1:47.21
22 Noah Bullock FR-1 Shawnee State 2:22.57 2:07.29 1:29.11 2:27.66 2:02.20 1:55.84 2:23.84
23 Robel Tecle SO-2 UNC-Greensboro 2:09.21 2:07.93 1:53.86 1:30.83 2:14.33 2:39.92 2:19.45
24 Curtis Freeman FR-1 Pfeiffer 2:30.13 2:08.31 1:59.33 2:13.45 2:45.52 2:00.62 2:05.75
25 Levi Ebersole FR-1 Geneva 1:47.84 2:08.38 2:41.76 2:23.79 2:35.34 2:34.06 2:37.91
Men 800m Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Aaron Evancho JR-3 Rio Grande 2:02.88
12 Garrett Tremaine SO-2 Cornerstone 2:03.28
13 Alex Claerbaut   Michigan Tech 2:04.22
16 Myles Wilson FR-1 USC Upstate 2:05.83
19 Michael Stackhouse JR-3 South Carolina St. 2:06.25
21 Daniel Learn FR-1 Pitt.-Johnstown 2:07.14
29 Steven Biddle FR-1 Geneva 2:09.88
30 James Williams FR-1 South Carolina St. 2:10.16
Men 800m Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
27 Simon Taylor SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:08.17 1:38.39 2:09.46
31 Adam White FR-1 Coker 2:30.11 2:08.66 2:14.02
32 Christopher Morris JR-3 Morehouse 1:48.04 2:13.70 2:15.05
33 Carmen Spica SO-2 Pitt.-Johnstown 2:15.33 1:38.68 2:20.96
34 Robby Doane FR-1 Pfeiffer 2:18.55 2:41.17 2:21.37
35 Mackennon Watson SO-2 Pfeiffer 1:44.92 2:28.63 2:25.71
36 Donkevian Tolbert   Eagles Elite Track Club 2:53.42 2:39.73 2:32.12
37 Matthew McKenzie FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:23.38 1:56.30 2:39.31