April 22-23, 2016
|
Widener - Chester, PA

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
  Lila Morreale JR-3 Caldwell 20:03.25 21:06.57 20:41.24
  Elise Reardon JR-3 Misericordia 18:24.90 20:41.46 14:53.86
  Valerie Pagano SO-2 Misericordia 21:28.91 20:39.33 15:41.89
  Lauren Hause SO-2 Misericordia 17:45.73 20:11.05 24:01.15
  Emma Federinko SO-2 Misericordia 25:55.73 20:24.98 26:32.48
  Kelsey Glennen SO-2 Alvernia 19:17.33 22:10.26 17:57.51
  Jamie Cappiello SR-4 Alvernia 28:06.63 21:57.68 21:04.98
  Rachel Loar SO-2 Alvernia 23:43.49 22:10.36 21:03.85
  Alicia Lesneski JR-3 Alvernia 15:22.25 21:20.90 24:33.04
  Bethany Killmon JR-3 Misericordia 17:09.93 19:04.36 18:07.15
  Winnie Jepkoech FR-1 Nyack 16:10.81 21:17.38 17:01.91
  Emmanuelah Chelimo FR-1 Nyack 20:58.60 20:10.19 18:45.48
  Ariana Nash SO-2 Nyack 17:56.93 19:30.57 21:15.93
  Alyssa Schenzle JR-3 Eastern 26:07.28 21:35.27 19:38.70
  Adrienne Borrelli JR-3 Eastern 21:57.19 19:05.38 24:14.64
  Mary Ellen Grap SO-2 Immaculata 17:04.32 21:53.23 27:47.81
  Alyssa Taylor SO-2 Elizabethtown 22:39.01 20:35.46 26:46.10
  Hannah Kurek FR-1 Lebanon Valley 21:47.85 19:48.95 14:04.16
  Alyssa Schwarz SO-2 Misericordia 16:36.07 20:14.71 26:19.13
  Maggie O'Day SO-2 Misericordia 19:42.87 21:54.29 19:42.87
  Allison Amos SO-2 Misericordia 22:49.74 22:49.74 21:41.26
  Kate Edwards SO-2 Bryn Mawr 15:05.08 19:05.66 18:08.38
  Elaine Estes FR-1 St. Joseph's (Pa.) 17:11.02 19:18.44 20:04.78
  Amelia Cawell FR-1 Franklin & Marshall 27:36.11 21:23.80 25:53.40
  Rachael Weiss SR-4 Franklin & Marshall 16:57.75 19:29.82 22:37.00
  Abigail Grehlinger SO-2 Franklin & Marshall 19:57.40 20:47.29 19:32.46
  Lexie Taylor SO-2 Rider 16:23.77 19:45.26 17:34.89
  Carleigh Gallardo JR-3 Stockton 18:07.85 22:39.81 25:22.99
  Alexandra Lacorazza FR-1 Stockton 25:12.02 20:29.28 18:38.65
  Alindon Smith JR-3 West Chester 19:28.59 19:17.02 20:14.88
  Shae Spicer JR-3 Widener 23:12.47 19:20.39 13:43.88
  Brooke Durnin JR-3 Widener 18:59.69 24:40.11 25:09.72
  Erica Trofa SR-4 Widener 16:19.98 20:09.85 19:45.66
  Alison Love SO-2 Haverford 21:45.63 19:36.24 17:03.33
  Natalia LaSpada FR-1 Johns Hopkins 20:17.65 18:47.45 13:20.49
  Lara Gaffney JR-3 Johns Hopkins 20:41.95 18:38.87 23:29.78
  Maggie Gill SR-4 Johns Hopkins 14:00.30 18:40.39 14:56.32
  Julia Chang FR-1 Johns Hopkins 17:41.42 19:39.35 25:21.37
  Emma Bean FR-1 TCNJ 25:14.68 20:02.12 25:14.68
  Madeleine Tattory FR-1 TCNJ 17:17.96 18:24.21 13:37.12
  Julia Smith FR-1 Haverford 24:36.39 19:50.63 24:24.48
  Sarah Wade SO-2 Haverford 20:53.27 18:38.99 23:52.31
  Ellie Clawson FR-1 Johns Hopkins 16:35.72 18:51.50 16:47.04
  Molly Allen SR-4 Haverford 19:59.09 19:35.57 17:02.75
  Ryleigh Donegan FR-1 Suffolk CC 19:20.38 19:44.06 23:05.35
  Katrina Hrabinski Freshman Maryland Club Running 25:30.85 19:55.97 13:57.18
  Luanne Zimmerman Freshman Maryland Club Running 24:16.96 20:45.26 19:18.10
  Erin Grosskurth Freshman Maryland Club Running 17:53.55 21:33.43 15:57.14
  Brenna McNamee SO-2 Elizabethtown 14:37.42 18:03.23 19:51.56
  Maria Anderson SO-2 Elizabethtown 18:18.37 18:40.78 18:29.58
  Alexis Jones SO-2 RC - Gloucester CC 26:12.66 20:48.14 21:50.55
  Rebecca Sitler JR-3 Lebanon Valley 21:26.99 19:40.72 20:04.34
  Brittany Rees SO-2 Lebanon Valley 14:22.11 20:14.23 21:27.09
  Brittney Kettinger FR-1 Lebanon Valley 20:13.55 21:04.11 17:03.93
  Emily White SR-4 Lebanon Valley 15:25.61 19:46.67 17:24.27
  Mackenzie Lausch FR-1 Lebanon Valley 25:51.24 21:01.17 16:23.72
  Victoria Frisbie JR-3 Philadelphia U. 24:57.49 19:29.91 14:25.74
  Julia Arrudo SR-4 Philadelphia U. 28:43.19 26:35.54 22:36.21
  Emilie Barton SR-4 Philadelphia U. 20:46.92 19:25.34 17:17.16
  Susan Fain SO-2 Swarthmore 22:13.83 19:30.02 14:02.42
  Bret Serbin SO-2 Swarthmore 15:19.16 19:38.40 20:37.32
  Sarah Dobbs SO-2 Swarthmore 20:10.83 19:13.17 16:20.20
  Kelly Murphy SO-2 RC - Gloucester CC 22:00.75 25:00.85 29:16.00
  Kady Markey SO-2 RC - Gloucester CC 25:24.52 23:18.64 24:28.58
  Chiara Guida JR-3 Caldwell DNS DNS DNS
  Cayla Rimkis SR-4 Immaculata DNS DNS DNS
  Hannah Jones SR-4 Lebanon Valley DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
  Sarah Dobbs SO-2 Swarthmore 19:13.17 19:36.24 14:24.88
  Shae Spicer JR-3 Widener 19:20.39 19:55.21 20:41.62
  Alindon Smith JR-3 West Chester 19:17.02 22:45.29 22:22.15
  Alexandra Lacorazza FR-1 Stockton 20:29.28 24:22.85 21:43.04
  Lexie Taylor SO-2 Rider 19:45.26 20:08.97 17:58.59
  Kate Edwards SO-2 Bryn Mawr 19:05.66 14:30.71 21:57.51
  Bethany Killmon JR-3 Misericordia 19:04.36 16:35.60 24:24.78
  Emma Federinko SO-2 Misericordia 20:24.98 17:33.49 15:43.24
  Adrienne Borrelli JR-3 Eastern 19:05.38 22:20.10 15:27.76
  Victoria Frisbie JR-3 Philadelphia U. 19:29.91 13:50.64 19:18.21
  Emilie Barton SR-4 Philadelphia U. 19:25.34 23:06.76 24:39.99
  Maria Anderson SO-2 Elizabethtown 18:40.78 19:48.03 13:15.76
  Ellie Clawson FR-1 Johns Hopkins 18:51.50 19:14.13 18:51.50
  Natalia LaSpada FR-1 Johns Hopkins 18:47.45 19:10.00 17:39.81
  Lara Gaffney JR-3 Johns Hopkins 18:38.87 21:49.08 20:30.76
  Maggie Gill SR-4 Johns Hopkins 18:40.39 22:02.06 19:02.80
  Julia Chang FR-1 Johns Hopkins 19:39.35 18:40.39 16:54.24
  Madeleine Tattory FR-1 TCNJ 18:24.21 16:00.67 19:08.38
  Sarah Wade SO-2 Haverford 18:38.99 21:04.46 14:32.82
  Katrina Hrabinski Freshman Maryland Club Running 19:55.97 18:44.22 18:44.22
  Brenna McNamee SO-2 Elizabethtown 18:03.23 21:18.22 23:28.20
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
  Brittany Rees SO-2 Lebanon Valley 14:22.11 14:58.53 20:14.23 22:15.66 19:49.95 25:17.79
  Erica Trofa SR-4 Widener 17:56.77 20:21.95 20:09.85 23:23.43 14:43.19 15:55.79
  Abigail Grehlinger SO-2 Franklin & Marshall 19:57.40 15:35.47 20:47.29 20:47.29 25:21.70 19:07.51
  Rachael Weiss SR-4 Franklin & Marshall 22:37.00 20:16.62 19:29.82 21:50.20 21:03.41 18:31.33
  Amelia Cawell FR-1 Franklin & Marshall 20:58.13 26:31.92 21:23.80 19:15.42 20:32.45 27:36.11
  Elaine Estes FR-1 St. Joseph's (Pa.) 22:00.63 20:16.37 19:18.44 22:58.55 16:36.26 20:27.95
  Alyssa Schwarz SO-2 Misericordia 25:18.39 22:04.04 20:14.71 17:24.65 19:01.83 17:00.36
  Elise Reardon JR-3 Misericordia 26:29.07 19:39.39 20:41.46 16:20.76 24:00.10 18:00.07
  Valerie Pagano SO-2 Misericordia 16:56.25 26:13.95 20:39.33 22:18.48 22:30.87 23:57.63
  Lauren Hause SO-2 Misericordia 25:38.04 22:00.05 20:11.05 26:14.37 17:09.40 25:50.15
  Hannah Kurek FR-1 Lebanon Valley 14:16.05 22:11.63 19:48.95 15:51.16 24:46.19 15:51.16
  Rebecca Sitler JR-3 Lebanon Valley 16:08.19 14:10.12 19:40.72 15:32.77 14:33.74 23:25.06
  Alyssa Taylor SO-2 Elizabethtown 17:17.79 19:21.34 20:35.46 15:01.89 16:28.37 22:51.36
  Brittney Kettinger FR-1 Lebanon Valley 27:23.35 21:29.40 21:04.11 20:26.19 15:48.09 21:42.04
  Emily White SR-4 Lebanon Valley 21:09.74 16:36.81 19:46.67 18:11.74 23:20.27 18:11.74
  Mackenzie Lausch FR-1 Lebanon Valley 19:32.89 21:39.01 21:01.17 25:38.63 18:42.45 17:14.16
  Susan Fain SO-2 Swarthmore 21:15.33 23:35.73 19:30.02 15:24.32 17:09.62 21:15.33
  Bret Serbin SO-2 Swarthmore 23:22.30 19:26.62 19:38.40 22:46.95 21:36.24 16:41.64
  Emma Bean FR-1 TCNJ 22:38.40 17:25.85 20:02.12 15:37.66 17:37.87 19:26.06
  Julia Smith FR-1 Haverford 21:37.79 25:24.01 19:50.63 22:37.32 25:24.01 17:51.57
  Alison Love SO-2 Haverford 25:29.12 17:15.10 19:36.24 17:50.38 16:04.52 22:56.20
  Molly Allen SR-4 Haverford 18:01.53 19:35.57 19:35.57 16:03.97 21:56.64 19:12.06
  Ryleigh Donegan FR-1 Suffolk CC 25:15.60 19:08.54 19:44.06 18:21.18 19:32.22 24:40.08
  Luanne Zimmerman Freshman Maryland Club Running 17:38.48 18:28.29 20:45.26 22:49.79 26:58.84 21:59.98
  Hannah Jones SR-4 Lebanon Valley DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
  Winnie Jepkoech FR-1 Nyack 19:22.42 21:17.38 18:18.55
  Brooke Durnin JR-3 Widener 32:04.15 24:40.11 28:07.33
  Carleigh Gallardo JR-3 Stockton 22:39.81 22:39.81 28:33.36
  Allison Amos SO-2 Misericordia 27:23.69 22:49.74 18:02.10
  Maggie O'Day SO-2 Misericordia 26:30.29 21:54.29 19:29.72
  Kelsey Glennen SO-2 Alvernia 19:17.33 22:10.26 28:22.74
  Jamie Cappiello SR-4 Alvernia 26:47.57 21:57.68 20:12.27
  Rachel Loar SO-2 Alvernia 24:23.40 22:10.36 21:57.06
  Alicia Lesneski JR-3 Alvernia 21:08.10 21:20.90 24:58.66
  Lila Morreale JR-3 Caldwell 22:09.90 21:06.57 23:13.23
  Erin Grosskurth Freshman Maryland Club Running 17:53.55 21:33.43 18:45.29
  Emmanuelah Chelimo FR-1 Nyack 16:56.56 20:10.19 24:00.13
  Ariana Nash SO-2 Nyack 19:53.99 19:30.57 14:26.23
  Alyssa Schenzle JR-3 Eastern 25:15.47 21:35.27 20:56.42
  Mary Ellen Grap SO-2 Immaculata 27:34.67 21:53.23 21:53.23
  Julia Arrudo SR-4 Philadelphia U. 24:27.90 26:35.54 29:31.05
  Kelly Murphy SO-2 RC - Gloucester CC 18:00.62 25:00.85 27:45.95
  Kady Markey SO-2 RC - Gloucester CC 20:02.83 23:18.64 17:28.98
  Alexis Jones SO-2 RC - Gloucester CC 18:30.85 20:48.14 20:48.14
  Chiara Guida JR-3 Caldwell DNS DNS DNS
  Cayla Rimkis SR-4 Immaculata DNS DNS DNS