April 1- 2, 2016
|
Widener - Chester, PA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Katie McMenamin SR-4 Swarthmore 5:39.94 4:39.14 5:06.77 5:45.47 4:36.37 5:48.23 4:11.50
2 Amelia Keyser-Gibson SO-2 Haverford 4:47.07 5:15.49 4:52.75 3:24.64 4:44.22 5:12.65 5:38.23
3 Kierra Zack FR-1 Eastern 4:34.67 4:20.21 4:57.80 6:12.97 4:49.12 4:54.91 6:10.08
4 Indy Reid-Shaw JR-3 Swarthmore 3:54.21 3:45.43 5:30.82 5:42.53 4:52.76 3:27.86 6:00.10
5 Taylor Englert SR-4 Widener 6:04.18 4:56.08 4:35.36 5:46.42 4:56.08 3:39.10 5:37.54
6 Kelly Winklbauer FR-1 Stevenson 6:21.35 5:42.31 5:15.29 4:03.22 5:00.27 5:36.31 5:12.28
7 Natalie McLaughlin JR-3 Swarthmore 5:00.03 6:15.80 4:08.51 4:41.85 5:03.06 4:14.57 4:44.88
8 Natalie Ross SO-2 Messiah 4:14.63 4:57.07 5:51.63 3:35.23 5:03.13 6:24.98 5:54.67
9 Lili Tobias FR-1 Swarthmore 6:04.76 6:16.91 4:27.49 4:57.88 5:03.96 5:19.16 4:09.25
10 Victoria Frisbie JR-3 Philadelphia U. 5:54.30 6:22.02 5:01.92 4:12.63 5:08.08 4:18.79 5:05.00
11 Stephanie Watson JR-3 Philadelphia U. 5:30.22 4:22.32 5:54.91 6:07.25 5:08.61 6:41.20 4:03.81
12 Irina Bukharin SO-2 Swarthmore 5:30.40 4:28.64 3:48.50 6:29.07 5:08.78 6:07.45 4:00.85
13 Kasia Thomas SR-4 Eastern 5:20.95 4:09.28 5:52.11 5:14.72 5:11.60 3:41.24 4:59.14
14 Riley Engel FR-1 Ursinus 4:19.41 4:16.29 4:06.91 6:30.68 5:12.54 4:35.04 4:44.42
15 Adrienne Borrelli JR-3 Eastern 4:04.05 5:16.94 6:20.33 5:54.98 5:16.94 5:29.62 3:51.37
16 Danielle Cardone FR-1 Messiah 4:49.09 6:14.87 4:52.27 3:42.38 5:17.68 6:40.28 6:52.99
17 Brianna Ligotski   U. of Sciences 4:30.56 5:37.40 6:50.61 5:08.76 5:18.30 4:14.64 4:05.10
18 Maddie Conway SO-2 Philadelphia U. 4:27.91 4:24.72 4:27.91 4:21.53 5:18.94 6:09.97 5:47.65
19 Sarah Cardone FR-1 Widener 4:37.76 4:18.60 4:02.64 4:02.64 5:19.26 3:43.49 6:19.92
20 Erin Raup SO-2 Philadelphia U. 4:13.34 5:27.10 5:01.44 5:07.86 5:20.68 4:22.96 5:01.44
21 Erica Trofa SR-4 Widener 5:41.72 6:23.62 4:40.47 5:25.60 5:22.37 4:34.02 4:56.58
22 Caroline Henry FR-1 Haverford 4:15.08 5:16.43 6:27.46 4:50.60 5:22.88 4:47.37 4:15.08
23 Regan Asay   U. of Sciences 6:53.30 6:37.03 5:05.91 5:44.96 5:25.43 6:24.01 6:14.25
24 Erica Waleksi FR-1 Chestnut Hill 6:25.59 4:11.62 6:15.79 6:48.47 5:26.77 5:59.45 4:21.42
25 Kim Rosa-Perez SO-2 Swarthmore 6:59.29 6:29.81 4:35.16 5:04.64 5:27.57 4:51.54 5:17.75
26 Susan Fain SO-2 Swarthmore 5:47.92 5:01.97 6:04.33 5:05.25 5:28.22 4:52.12 4:09.45
27 Blair Gelb SO-2 Widener 5:47.20 6:36.80 5:50.50 4:14.61 5:30.66 7:03.25 3:58.08
28 Diandra Rhoden FR-1 Wesley 7:08.62 5:44.91 5:58.30 4:27.89 5:34.86 3:57.75 6:35.14
29 Eden Harris   Penn Running Club Track 5:02.59 5:05.96 5:22.77 5:19.40 5:36.21 4:18.89 7:06.99
30 Serena Sung-Clarke FR-1 Swarthmore 5:07.32 5:54.60 4:23.42 6:38.50 5:37.71 6:21.62 4:13.29
31 Kimberly Hall SO-2 Widener 4:21.00 7:13.87 7:00.31 4:51.51 5:38.96 4:34.56 4:54.90
32 Grace John   U. of Sciences 6:04.10 4:25.42 7:15.56 6:14.31 5:40.28 6:24.52 5:40.28
33 Emily Swope FR-1 Widener 4:15.57 6:21.66 4:29.20 4:05.35 5:40.76 5:33.95 6:38.69
34 Gypsy Blue Cooper FR-1 Philadelphia U. 5:58.80 4:43.62 6:26.14 6:15.89 5:41.71 5:00.71 5:07.54
35 Rachel Shucavage SO-2 Arcadia 5:25.11 6:13.02 7:14.62 5:35.38 5:42.22 4:13.25 7:11.20
36 Jessica Schappelle SO-2 Widener 6:17.07 5:42.79 5:59.93 7:11.92 5:42.79 6:34.21 5:42.79
37 Alicia Baker JR-3 Ursinus 6:51.02 4:53.59 4:25.95 4:46.68 5:45.39 5:24.67 4:53.59
38 Sarah Christie JR-3 Arcadia 4:34.16 5:57.44 6:18.27 6:11.33 5:47.03 5:33.15 4:30.69
39 Jessica Chen JR-3 Swarthmore 4:35.44 5:03.33 5:59.11 7:22.79 5:48.65 7:29.76 6:06.09
40 Abbie Brewster SR-4 Arcadia 4:11.12 4:21.58 5:27.85 5:27.85 5:48.77 7:05.50 4:07.63
41 Andrea Nam   Penn Running Club Track 7:05.31 4:13.08 5:51.49 4:20.11 5:51.49 6:47.73 5:33.92
42 Cortney Evola FR-1 Arcadia 5:57.72 5:18.76 7:29.80 5:08.13 5:54.17 6:57.92 5:47.09
43 Kady Markey SO-2 RC - Gloucester CC 6:09.70 5:27.05 7:10.13 6:48.81 5:55.48 6:34.59 5:02.16
44 Kirsten Quinn FR-1 Arcadia 4:44.48 4:33.81 5:20.04 6:56.04 5:55.59 4:37.36 4:37.36
45 Kelly Bradley FR-1 Chestnut Hill 6:44.76 4:46.56 5:40.28 6:12.52 5:58.19 5:22.38 6:12.52
46 Danielle Martin FR-1 Widener 5:11.09 4:34.06 5:25.90 5:25.90 6:10.34 5:03.68 5:59.23
47 Karina Ayala SO-2 Messiah 5:45.31 7:58.98 4:34.77 5:15.61 6:11.30 6:52.15 5:26.75
48 Brenna McCloskey SR-4 Neumann 5:41.92 7:52.00 4:20.16 6:07.94 6:11.65 5:12.19 5:12.19
49 Anne Marie Sullivan SO-2 Arcadia 7:58.75 7:47.35 4:29.78 7:13.16 6:19.96 6:19.96 4:41.17
50 Heather Campbell FR-1 Neumann 8:03.35 5:12.75 5:37.13 6:54.30 6:46.17 8:39.90 5:16.82
51 Libby Miller SO-2 Arcadia 5:17.32 5:25.45 6:46.81 8:48.86 6:46.81 8:00.04 7:31.56
52 Carolyn Campbell   Delaware County Community Coll 6:42.56 6:51.50 5:17.57 5:35.46 7:27.28 7:09.39 8:34.38
  Erin Dolan   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Erica Dukleth FR-1 Chestnut Hill DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Margret Niland FR-1 Howard CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Julia Bermudez FR-1 RC - Gloucester CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alexis Jones SO-2 RC - Gloucester CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Rebecca Love FR-1 Widener DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Sarah Dobbs SO-2 Swarthmore DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kenzie Himelein-Wachowiak FR-1 Swarthmore DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kelly Poretti SO-2 Widener DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Maria Santangelo FR-1 Philadelphia U. DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Amy Lombard FR-1 Chestnut Hill DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Emily Bensen-Abotangelo SO-2 Chestnut Hill DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Raquel Lopez FR-1 Chestnut Hill DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Allison Heuwetter FR-1 Chestnut Hill DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Katie McMenamin SR-4 Swarthmore 4:36.37
2 Amelia Keyser-Gibson SO-2 Haverford 4:44.22
3 Kierra Zack FR-1 Eastern 4:49.12
4 Indy Reid-Shaw JR-3 Swarthmore 4:52.76
5 Taylor Englert SR-4 Widener 4:56.08
6 Kelly Winklbauer FR-1 Stevenson 5:00.27
12 Irina Bukharin SO-2 Swarthmore 5:08.78
14 Riley Engel FR-1 Ursinus 5:12.54
19 Sarah Cardone FR-1 Widener 5:19.26
21 Erica Trofa SR-4 Widener 5:22.37
23 Regan Asay   U. of Sciences 5:25.43
  Kenzie Himelein-Wachowiak FR-1 Swarthmore DNS
  Erin Dolan   Unattached DNS
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Natalie McLaughlin JR-3 Swarthmore 4:35.79 6:12.77 6:06.71 5:03.06 3:44.27 5:42.46 5:45.49
8 Natalie Ross SO-2 Messiah 4:57.07 5:18.29 4:47.98 5:03.13 5:00.10 5:42.54 6:24.98
9 Lili Tobias FR-1 Swarthmore 6:19.95 5:28.28 4:57.88 5:03.96 4:54.85 4:57.88 4:48.77
10 Victoria Frisbie JR-3 Philadelphia U. 3:35.66 4:52.68 4:21.87 5:08.08 5:01.92 4:52.68 6:31.27
11 Stephanie Watson JR-3 Philadelphia U. 4:13.06 6:10.34 5:08.61 5:08.61 6:22.68 4:09.98 6:19.59
13 Kasia Thomas SR-4 Eastern 4:21.75 6:32.62 6:23.27 5:11.60 6:32.62 4:34.21 5:05.37
15 Adrienne Borrelli JR-3 Eastern 6:17.16 5:04.27 5:01.10 5:16.94 4:35.74 5:23.28 4:07.22
16 Danielle Cardone FR-1 Messiah 5:36.74 4:01.44 4:39.56 5:17.68 5:20.86 5:04.98 6:08.51
17 Brianna Ligotski   U. of Sciences 6:06.05 5:24.67 5:08.76 5:18.30 5:34.22 3:52.36 4:14.64
18 Maddie Conway SO-2 Philadelphia U. 6:03.60 5:28.51 4:50.24 5:18.94 3:59.21 3:49.64 4:50.24
20 Erin Raup SO-2 Philadelphia U. 6:28.03 6:53.68 5:23.89 5:20.68 6:21.61 5:07.86 4:29.38
  Margret Niland FR-1 Howard CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Amy Lombard FR-1 Chestnut Hill DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Raquel Lopez FR-1 Chestnut Hill DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Erica Waleksi FR-1 Chestnut Hill 5:26.77
26 Susan Fain SO-2 Swarthmore 5:28.22
27 Blair Gelb SO-2 Widener 5:30.66
28 Diandra Rhoden FR-1 Wesley 5:34.86
32 Grace John   U. of Sciences 5:40.28
34 Gypsy Blue Cooper FR-1 Philadelphia U. 5:41.71
37 Alicia Baker JR-3 Ursinus 5:45.39
  Alexis Jones SO-2 RC - Gloucester CC DNS
  Maria Santangelo FR-1 Philadelphia U. DNS
  Emily Bensen-Abotangelo SO-2 Chestnut Hill DNS
  Allison Heuwetter FR-1 Chestnut Hill DNS
  Erica Dukleth FR-1 Chestnut Hill DNS
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
22 Caroline Henry FR-1 Haverford 5:22.88 5:22.88
25 Kim Rosa-Perez SO-2 Swarthmore 6:06.88 5:27.57
29 Eden Harris   Penn Running Club Track 6:09.84 5:36.21
30 Serena Sung-Clarke FR-1 Swarthmore 5:54.60 5:37.71
31 Kimberly Hall SO-2 Widener 4:34.56 5:38.96
33 Emily Swope FR-1 Widener 6:42.10 5:40.76
35 Rachel Shucavage SO-2 Arcadia 6:23.29 5:42.22
36 Jessica Schappelle SO-2 Widener 5:46.22 5:42.79
38 Sarah Christie JR-3 Arcadia 6:28.68 5:47.03
39 Jessica Chen JR-3 Swarthmore 6:51.41 5:48.65
42 Cortney Evola FR-1 Arcadia 5:43.55 5:54.17
43 Kady Markey SO-2 RC - Gloucester CC 4:47.94 5:55.48
  Rebecca Love FR-1 Widener DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
40 Abbie Brewster SR-4 Arcadia 5:48.77
41 Andrea Nam   Penn Running Club Track 5:51.49
44 Kirsten Quinn FR-1 Arcadia 5:55.59
45 Kelly Bradley FR-1 Chestnut Hill 5:58.19
46 Danielle Martin FR-1 Widener 6:10.34
47 Karina Ayala SO-2 Messiah 6:11.30
48 Brenna McCloskey SR-4 Neumann 6:11.65
49 Anne Marie Sullivan SO-2 Arcadia 6:19.96
50 Heather Campbell FR-1 Neumann 6:46.17
51 Libby Miller SO-2 Arcadia 6:46.81
52 Carolyn Campbell   Delaware County Community Coll 7:27.28
  Julia Bermudez FR-1 RC - Gloucester CC DNS
  Sarah Dobbs SO-2 Swarthmore DNS
  Kelly Poretti SO-2 Widener DNS