April 1- 2, 2016
|
Widener - Chester, PA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Andre Thomas   Unattached 1:57.99
2 Javon Pittman Freshman Unattached 1:58.09
3 Martin Maldonado SO-2 RC - Gloucester CC 1:58.44
4 James Felice SO-2 St. John Fisher 1:58.51
5 Honorio Freeland JR-3 Widener 1:59.50
6 Ross Staudt SR-4 Widener 1:59.85
7 Jordan Reyes FR-1 Swarthmore 2:01.08
8 Stuart Arbuckle JR-3 Swarthmore 2:01.09
9 Sam Mondello JR-3 Chestnut Hill 2:01.14
10 Sean Stovall FR-1 Widener 2:01.22
11 Jamier Bailey SO-2 Wesley 2:01.29
12 Raevon Floyd-Bennet FR-1 Chestnut Hill 2:01.34
13 ISAIAH GARNER SO-2 Howard CC 2:01.57
14 Nick Pettit JR-3 Widener 2:01.82
15 Anthony Mercoli FR-1 Stevenson 2:02.93
16 Sam Mercoli FR-1 Stevenson 2:03.00
17 Ryan Rastatter FR-1 Widener 2:03.08
18 Alex Robey SO-2 Swarthmore 2:03.30
19 Ediego Vanterpool SO-2 Chestnut Hill 2:03.59
20 Brett Olin FR-1 Stevenson 2:03.66
21 Jordan Dillard FR-1 Wesley 2:04.15
22 Zachary Hill JR-3 Widener 2:04.19
23 Nate Sites SO-2 Widener 2:04.44
24 Andrew Kastner FR-1 Howard CC 2:04.68
25 Corey Young FR-1 Howard CC 2:04.80
26 Grant Shaffer SR-4 Widener 2:05.30
27 Jake Wong SO-2 Philadelphia U. 2:05.41
28 Dakota Stern JR-3 Stevenson 2:05.70
29 Takeem Ford FR-1 Neumann 2:05.76
30 Clayton Bender SO-2 Eastern 2:05.83
31 Elijah Crouch FR-1 RC - Gloucester CC 2:06.21
32 John Sanders SO-2 Eastern 2:06.31
33 Alex Williams FR-1 Valley Forge Military 2:06.38
34 James Boligitz   Temple University 2:06.46
35 Dylann Ammons JR-3 Ursinus 2:07.23
36 Matt Pastore FR-1 RC - Gloucester CC 2:07.95
37 Alan Dai Senior Penn Running Club Track 2:08.07
38 Clifton Shaw FR-1 Howard CC 2:08.45
39 Edward Bley SR-4 Messiah 2:09.48
40 Grier Melick SR-4 Stevenson 2:10.79
41 Andrew Russell FR-1 Messiah 2:11.15
42 Zachary Breechen FR-1 Stevenson 2:12.28
43 Dominic Mandille SO-2 Howard CC 2:12.35
44 Dan Finney FR-1 Widener 2:13.10
45 Adam Michalak FR-1 Stevenson 2:13.21
46 Jay Hiller Sophomore Drexel University Track Club 2:13.36
47 Larry Hannon   Unattached 2:13.56
48 Brady Dumonchelle SO-2 Howard CC 2:14.48
49 Saadeddine Traboulsi SO-2 Philadelphia U. 2:18.29
50 Matthew Boland SR-4 Widener 2:18.72
51 Robert Johnson FR-1 Chestnut Hill 2:19.21
52 Kasib Darden FR-1 Neumann 2:20.73
53 Adrian Calderon FR-1 Chestnut Hill 2:21.74
54 Henry Zhang JR-3 Swarthmore 2:23.95
55 Nick Miguelino FR-1 Howard CC 2:28.84
56 Jeffrey Camp   Delaware County Community Coll 2:37.94
  Alex Flores SR-4 Widener DNS
  Edwin Noyes SR-4 Widener DNS
  Dave Welsh   Haddonfield Running Co Brooks DNS
  Zach Nerenberg Junior Unattached DNS
  Tyler Schoch Freshman Unattached DNS
  Chris Simpson   Unattached DNS
  Kevin Brandon   Philadelphia Runner TC DNS
  Ryan O'Donnell Freshman Loyola Jogging Club DNS
  Jonathan Johnson   Knights DNS
  Colin Chandler Freshman Unattached DNS
  Tanner Beebe   Unattached DNS
  Kent Pecora   Bryn Mawr Running DNS
  Adam Moore FR-1 Chestnut Hill DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Andre Thomas   Unattached 1:57.99
2 Javon Pittman Freshman Unattached 1:58.09
3 Martin Maldonado SO-2 RC - Gloucester CC 1:58.44
4 James Felice SO-2 St. John Fisher 1:58.51
6 Ross Staudt SR-4 Widener 1:59.85
11 Jamier Bailey SO-2 Wesley 2:01.29
13 ISAIAH GARNER SO-2 Howard CC 2:01.57
  Kent Pecora   Bryn Mawr Running DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Honorio Freeland JR-3 Widener 1:59.50
8 Stuart Arbuckle JR-3 Swarthmore 2:01.09
12 Raevon Floyd-Bennet FR-1 Chestnut Hill 2:01.34
14 Nick Pettit JR-3 Widener 2:01.82
16 Sam Mercoli FR-1 Stevenson 2:03.00
25 Corey Young FR-1 Howard CC 2:04.80
28 Dakota Stern JR-3 Stevenson 2:05.70
  Kevin Brandon   Philadelphia Runner TC DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Jordan Reyes FR-1 Swarthmore 1:36.87 2:01.08 1:40.50 2:03.51
9 Sam Mondello JR-3 Chestnut Hill 1:59.93 2:01.14 2:30.22 1:29.65
15 Anthony Mercoli FR-1 Stevenson 2:38.58 2:02.93 2:15.23 2:16.46
20 Brett Olin FR-1 Stevenson 1:51.30 2:03.66 1:29.04 2:27.16
24 Andrew Kastner FR-1 Howard CC 2:17.15 2:04.68 2:09.67 2:39.59
29 Takeem Ford FR-1 Neumann 2:23.37 2:05.76 2:30.92 1:40.61
52 Kasib Darden FR-1 Neumann 2:17.92 2:20.73 1:41.33 2:40.44
  Ryan O'Donnell Freshman Loyola Jogging Club DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Sean Stovall FR-1 Widener 1:52.74 1:28.49 1:46.68 1:52.74 2:01.22
17 Ryan Rastatter FR-1 Widener 1:38.47 1:37.24 1:54.47 2:32.62 2:03.08
18 Alex Robey SO-2 Swarthmore 1:48.51 1:54.67 1:30.01 2:27.96 2:03.30
19 Ediego Vanterpool SO-2 Chestnut Hill 2:24.60 2:14.72 2:01.12 2:25.84 2:03.59
26 Grant Shaffer SR-4 Widener 2:02.80 1:37.74 2:05.30 1:46.51 2:05.30
  Dave Welsh   Haddonfield Running Co Brooks DNS DNS DNS DNS DNS
  Alex Flores SR-4 Widener DNS DNS DNS DNS DNS
  Tyler Schoch Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
21 Jordan Dillard FR-1 Wesley 2:04.15
22 Zachary Hill JR-3 Widener 2:04.19
27 Jake Wong SO-2 Philadelphia U. 2:05.41
30 Clayton Bender SO-2 Eastern 2:05.83
31 Elijah Crouch FR-1 RC - Gloucester CC 2:06.21
32 John Sanders SO-2 Eastern 2:06.31
38 Clifton Shaw FR-1 Howard CC 2:08.45
  Colin Chandler Freshman Unattached DNS
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
23 Nate Sites SO-2 Widener 2:04.44 1:37.07 2:35.55 1:43.29
34 James Boligitz   Temple University 2:06.46 2:24.17 2:22.90 2:36.81
35 Dylann Ammons JR-3 Ursinus 2:07.23 2:36.50 2:08.51 1:36.70
39 Edward Bley SR-4 Messiah 2:09.48 2:35.38 1:31.93 1:43.59
46 Jay Hiller Sophomore Drexel University Track Club 2:13.36 1:57.36 1:57.36 2:02.70
  Jonathan Johnson   Knights DNS DNS DNS DNS
  Edwin Noyes SR-4 Widener DNS DNS DNS DNS
  Zach Nerenberg Junior Unattached DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
40 Grier Melick SR-4 Stevenson 2:31.72 2:10.79
41 Andrew Russell FR-1 Messiah 2:30.83 2:11.15
42 Zachary Breechen FR-1 Stevenson 2:10.96 2:12.28
43 Dominic Mandille SO-2 Howard CC 2:28.24 2:12.35
45 Adam Michalak FR-1 Stevenson 2:31.86 2:13.21
48 Brady Dumonchelle SO-2 Howard CC 1:52.97 2:14.48
  Chris Simpson   Unattached DNS DNS
  Tanner Beebe   Unattached DNS DNS
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
33 Alex Williams FR-1 Valley Forge Military 2:19.02 2:25.34 2:03.86 1:38.58 2:06.38 1:42.37 1:48.69
36 Matt Pastore FR-1 RC - Gloucester CC 1:46.20 2:22.03 1:50.04 1:57.72 2:07.95 2:04.12 2:23.31
37 Alan Dai Senior Penn Running Club Track 2:33.69 2:01.67 1:29.65 2:10.64 2:08.07 2:31.13 1:46.30
44 Dan Finney FR-1 Widener 1:58.46 1:58.46 2:31.74 2:15.77 2:13.10 2:03.79 2:49.04
47 Larry Hannon   Unattached 2:26.92 2:26.92 2:00.21 2:21.58 2:13.56 2:18.91 2:00.21
49 Saadeddine Traboulsi SO-2 Philadelphia U. 2:29.36 2:34.89 1:45.10 1:40.96 2:18.29 2:29.36 2:11.38
50 Matthew Boland SR-4 Widener 2:49.24 1:38.50 2:15.95 2:04.85 2:18.72 2:46.47 2:24.27
51 Robert Johnson FR-1 Chestnut Hill 1:56.94 2:10.86 2:20.61 1:59.72 2:19.21 2:09.47 2:09.47
53 Adrian Calderon FR-1 Chestnut Hill 2:21.74 1:51.98 2:52.93 2:47.26 2:21.74 2:35.92 2:50.09
54 Henry Zhang JR-3 Swarthmore 2:21.08 2:55.62 2:23.95 3:04.26 2:23.95 2:29.71 1:50.85
55 Nick Miguelino FR-1 Howard CC 2:08.01 2:37.77 2:06.52 2:19.91 2:28.84 1:57.59 1:48.66
56 Jeffrey Camp   Delaware County Community Coll 2:07.94 2:18.99 2:25.31 2:28.47 2:37.94 2:07.94 2:47.42
  Adam Moore FR-1 Chestnut Hill DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS