February 6, 2016
|
Denison-Mitchell Center - Granville, OH
|
200m (Flat)

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Rose Ciriello FR-1 Carnegie Mellon 2:12.46 2:23.97 2:44.13 2:35.49 2:16.78 3:04.29 10
2 Sarah Cook SO-2 Carnegie Mellon 2:31.69 2:24.46 2:18.69 1:45.46 3:06.36 2:17.24 8
3 Maeve Christie SO-2 Baldwin Wallace 2:02.27 2:29.10 1:47.36 3:07.87 1:59.28 2:17.18 6
4 Rachell Resnik SO-2 Ohio Wesleyan 2:10.52 2:30.02 3:09.03 2:48.03 2:51.03 3:00.03 5
5 Phoebe Osterhout SO-2 Denison 1:57.07 2:30.09 2:12.08 2:07.58 2:36.10 3:06.12 4
6 Shaheen Essabhoy JR-3 Carnegie Mellon 2:37.82 2:31.75 2:08.99 2:48.45 3:11.21 3:17.28 3
7 Julia Higgins FR-1 Wooster 3:15.43 2:33.88 2:53.89 1:56.95 3:18.51 2:09.26 2
8 Heidi Snipes FR-1 Muskingum 2:43.30 2:34.05 2:37.14 2:10.95 2:06.33 2:00.16 1
9 Elinore Loch SO-2 Waynesburg 2:00.20 2:34.10 2:44.89 3:08.01 3:20.33 1:54.04 -
10 Angie Marchetti SO-2 Waynesburg 2:23.86 2:34.68 3:19.54 2:02.20 3:21.09 2:23.86 -
11 Bethany Bogantz FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:23.03 2:35.46 2:21.47 3:09.67 1:51.94 3:12.77 -
12 Katherine Latimer JR-3 Waynesburg 3:02.58 2:36.05 2:14.21 3:05.70 2:43.86 3:04.14 -
13 Teghan Simonton FR-1 Waynesburg 1:51.72 2:37.35 2:42.07 2:29.49 2:56.24 2:38.93 -
14 Cece Dye SO-2 Kenyon 2:17.96 2:38.57 2:35.40 2:54.43 2:57.60 2:57.60 -
15 Maggie Briceland FR-1 Washington and Jefferson 2:28.53 2:39.71 2:18.95 2:38.12 2:47.70 2:39.71 -
16 Sarah-Marie Choong JR-3 Kenyon 2:14.43 2:40.03 3:24.84 3:23.24 2:32.03 3:13.64 -
17 Hannah Hitchcock FR-1 Denison 3:21.81 2:40.16 3:20.20 2:44.97 2:35.36 2:43.37 -
18 Madeleine Sorrick FR-1 Ohio Wesleyan 2:32.62 2:40.65 2:53.51 2:24.59 2:53.51 1:52.46 -
19 Shelby Jude JR-3 Denison 2:36.30 2:41.13 2:54.02 2:31.47 3:00.47 2:12.13 -
20 Jacquelyn White JR-3 Wooster 2:06.37 2:42.01 2:09.61 3:12.80 3:20.90 3:30.62 -
21 Sarah Cantley FR-1 Denison 1:56.90 2:42.36 2:21.26 2:06.64 3:16.46 2:14.76 -
22 Angelica Gutter FR-1 Washington and Jefferson 2:18.67 2:45.08 2:17.02 2:31.88 1:55.56 2:08.77 -
23 Megan Gothard FR-1 Kenyon 2:40.08 2:46.75 2:13.40 3:28.44 3:16.77 2:36.75 -
24 Caroline Goldberg FR-1 Denison 2:59.11 2:47.39 2:28.98 2:07.22 2:05.55 3:19.20 -
25 Bailee D'Amore SO-2 Baldwin Wallace 3:01.79 2:49.89 2:02.32 2:19.31 2:56.69 3:23.87 -
26 Olivia Latimer JR-3 Waynesburg 3:07.29 2:51.82 2:32.92 2:03.71 2:19.18 2:10.59 -
27 Madeline de Gouvea Pinto SO-2 Kenyon 2:55.48 2:52.04 3:41.94 3:12.69 3:35.05 2:00.43 -
28 Nikki Scheman SO-2 Kenyon 3:15.01 2:52.57 2:16.33 2:54.30 2:43.95 3:25.36 -
29 Cameron Wade SO-2 Waynesburg 3:44.99 2:53.07 2:56.54 3:05.19 2:08.08 3:06.92 -
30 MaKenzie McKirgan FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:41.33 2:53.47 2:15.31 3:24.70 2:32.66 3:31.64 -
31 Keely Ames FR-1 Muskingum 2:37.90 2:57.41 2:16.61 3:34.67 3:11.61 2:50.32 -
32 Hannah Perry-Zeik SO-2 Kenyon 3:12.08 2:57.85 2:27.62 2:48.96 2:22.28 2:11.61 -
33 Moriah Sivavec SO-2 Waynesburg 2:30.60 2:59.28 2:57.49 3:22.59 3:08.25 2:16.26 -
  Mariah Hicks JR-3 Ohio Wesleyan DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Rose Ciriello FR-1 Carnegie Mellon 2:23.97 10
2 Sarah Cook SO-2 Carnegie Mellon 2:24.46 8
3 Maeve Christie SO-2 Baldwin Wallace 2:29.10 6
4 Rachell Resnik SO-2 Ohio Wesleyan 2:30.02 5
5 Phoebe Osterhout SO-2 Denison 2:30.09 4
6 Shaheen Essabhoy JR-3 Carnegie Mellon 2:31.75 3
9 Elinore Loch SO-2 Waynesburg 2:34.10 -
10 Angie Marchetti SO-2 Waynesburg 2:34.68 -
12 Katherine Latimer JR-3 Waynesburg 2:36.05 -
16 Sarah-Marie Choong JR-3 Kenyon 2:40.03 -
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Julia Higgins FR-1 Wooster 3:13.89 2:29.27 2:33.88 2:26.19 2:41.58 2:27.73 2:30.81 2
8 Heidi Snipes FR-1 Muskingum 3:14.11 1:55.54 2:34.05 3:01.78 2:21.73 2:52.54 2:58.70 1
14 Cece Dye SO-2 Kenyon 3:02.36 2:19.55 2:38.57 2:16.37 2:38.57 3:08.70 2:56.02 -
15 Maggie Briceland FR-1 Washington and Jefferson 2:15.76 3:10.06 2:39.71 2:04.58 2:07.77 2:42.91 1:56.59 -
17 Hannah Hitchcock FR-1 Denison 1:58.52 3:12.20 2:40.16 2:09.73 2:24.15 2:46.57 1:58.52 -
18 Madeleine Sorrick FR-1 Ohio Wesleyan 3:11.18 2:50.29 2:40.65 3:27.24 2:39.05 2:39.05 2:32.62 -
19 Shelby Jude JR-3 Denison 3:16.58 3:21.42 2:41.13 3:19.81 2:10.52 1:57.63 2:31.47 -
20 Jacquelyn White JR-3 Wooster 2:14.47 3:01.46 2:42.01 2:24.19 2:38.77 2:09.61 2:27.43 -
22 Angelica Gutter FR-1 Washington and Jefferson 2:02.16 2:28.58 2:45.08 3:14.80 1:55.56 3:06.54 2:26.93 -
25 Bailee D'Amore SO-2 Baldwin Wallace 3:40.86 2:00.63 2:49.89 2:51.59 3:40.86 3:17.08 2:19.31 -
26 Olivia Latimer JR-3 Waynesburg 2:12.31 2:55.26 2:51.82 2:55.26 2:12.31 3:00.42 3:33.06 -
29 Cameron Wade SO-2 Waynesburg 3:10.38 2:39.23 2:53.07 2:13.27 3:15.57 2:23.65 3:32.88 -
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
11 Bethany Bogantz FR-1 Mount Vernon Nazarene 3:15.88 2:35.46 -
13 Teghan Simonton FR-1 Waynesburg 2:57.81 2:37.35 -
21 Sarah Cantley FR-1 Denison 3:00.22 2:42.36 -
23 Megan Gothard FR-1 Kenyon 1:58.40 2:46.75 -
24 Caroline Goldberg FR-1 Denison 2:49.07 2:47.39 -
27 Madeline de Gouvea Pinto SO-2 Kenyon 2:38.28 2:52.04 -
28 Nikki Scheman SO-2 Kenyon 2:05.98 2:52.57 -
30 MaKenzie McKirgan FR-1 Mount Vernon Nazarene 3:45.52 2:53.47 -
31 Keely Ames FR-1 Muskingum 2:52.09 2:57.41 -
32 Hannah Perry-Zeik SO-2 Kenyon 3:01.41 2:57.85 -
33 Moriah Sivavec SO-2 Waynesburg 2:19.84 2:59.28 -
  Mariah Hicks JR-3 Ohio Wesleyan DNF DNF -