February 13, 2016
|
Wis.-Platteville-Williams FH - Platteville, WI
|
200m (Flat)

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ian LaMere   UNAT-Wis.-Platteville 18:12.51 15:01.76 14:27.07 15:45.11 12:43.03 18:47.20 15:27.77
2 Tanner Osing JR-3 Augustana (Ill.) 13:10.86 16:24.18 14:38.73 13:37.22 13:37.22 14:56.31 10:23.90
3 Ethan Koch SR-4 Augustana (Ill.) 16:19.75 18:06.63 14:50.68 17:22.10 13:57.24 18:06.63 13:39.43
4 Sam Poser SR-4 Wis.-Platteville 17:56.18 13:54.04 14:56.81 11:39.52 12:33.32 14:47.85 19:25.86
5 Keith Sands SR-4 Augustana (Ill.) 19:09.44 10:55.54 14:58.00 11:31.46 19:09.44 18:15.56 16:54.74
6 Alec Bass SO-2 Dubuque 16:23.54 16:14.52 15:02.33 12:19.91 13:59.17 18:56.94 16:41.59
7 Ethan Shanks SR-4 Wis.-Platteville 14:31.23 16:38.29 15:07.53 14:13.08 18:27.19 15:25.68 17:14.59
8 Alex Barbeln SR-4 Wis.-La Crosse 16:29.64 15:07.92 15:07.92 13:46.21 12:42.66 16:29.64 17:33.19
9 Matt Eidenschink SR-4 Wis.-La Crosse 14:53.70 18:32.56 15:11.93 13:31.62 19:18.16 12:09.55 12:27.79
10 Kallin Khan Freshman UNA-IOWA 18:11.15 14:31.09 15:16.93 10:41.85 14:31.09 17:34.47 18:47.83
11 Austin Zajkowski SO-2 Wis.-La Crosse 18:40.05 17:17.42 15:18.07 14:41.35 19:25.95 19:25.95 19:35.13
12 Zach Shoemaker-Allen FR-1 Wis.-La Crosse 12:15.40 18:32.30 15:19.25 17:37.14 11:47.83 11:38.63 12:42.98
13 Thomas Schultz FR-1 Wis.-La Crosse 13:03.27 16:16.78 15:21.49 12:26.41 11:40.34 11:03.48 11:58.77
14 Matt Wubben SR-4 Wis.-Platteville 18:54.64 18:17.74 15:22.47 13:04.10 13:59.45 15:31.70 18:08.52
15 Jacob Jodat JR-3 Wisconsin Lutheran 16:00.20 16:09.44 15:23.27 18:18.70 18:27.93 19:41.79 12:37.09
16 Chris Czech SR-4 Wis.-Platteville 19:19.15 11:35.49 15:27.32 12:40.41 17:46.42 20:05.52 15:36.60
17 Peter Morris SO-2 Wis.-La Crosse 16:28.70 19:44.57 15:32.73 19:16.59 13:03.50 15:42.06 12:07.53
18 Dan LaCroix SR-4 Wis.-Platteville 12:32.96 17:24.72 15:41.19 13:29.43 16:56.49 17:52.96 16:37.67
19 Justin Adams SO-2 Loras 17:35.45 20:25.07 15:42.36 16:10.63 12:52.74 14:26.98 12:05.62
20 Damian Roers JR-3 Wis.-La Crosse 18:03.86 12:05.71 15:42.48 16:10.76 19:28.68 17:26.16 15:51.91
21 Chase Robles SR-4 Wisconsin Lutheran 18:57.98 15:48.31 15:48.31 16:54.70 20:23.32 19:26.43 15:19.86
22 Michael Glaser FR-1 Wis.-La Crosse 20:28.78 11:06.78 15:52.54 15:04.92 19:12.58 14:55.39 12:22.99
23 Logan Steinhoff FR-1 Wis.-Platteville 12:16.77 19:08.21 15:56.84 11:38.50 13:04.61 18:10.80 16:15.98
24 Cole Shurbert-Hetzel JR-3 Wis.-Platteville 15:20.40 12:56.59 15:58.75 19:58.44 19:10.50 12:56.59 15:10.82
25 Nick Wagner SR-4 Wis.-Platteville 20:28.56 14:33.43 15:59.81 12:19.06 14:23.83 12:38.25 20:28.56
26 Kyle Herbrand FR-1 Wis.-Platteville 13:29.81 19:45.80 16:04.06 19:55.44 18:38.31 11:34.13 20:24.36
27 Nathan Smith Freshman Unattached 14:02.67 13:33.61 16:08.58 15:29.84 19:51.36 19:02.93 16:47.33
28 Colin Ensminger JR-3 Loras 13:05.03 15:59.48 16:09.17 13:53.49 16:47.94 16:28.56 20:30.85
29 Isaac Schuetz SO-2 Wis.-Platteville 17:47.99 15:41.78 16:10.90 12:37.31 16:59.45 11:29.34 17:57.70
30 Mitchell Muffler SO-2 Wis.-Platteville 13:37.76 20:46.11 16:13.52 15:05.38 18:39.55 15:05.38 15:05.38
31 Zach Klokow FR-1 Wis.-Platteville 20:56.30 16:13.87 16:13.87 12:59.10 15:05.70 12:49.36 13:18.58
32 John Stoppelman SO-2 Loras 18:25.45 14:50.23 16:18.27 13:22.19 20:52.19 19:43.71 14:40.45
33 Brian Rivers   UNAT-Wis.-Platteville 18:54.91 19:34.05 16:18.37 20:32.75 14:50.32 17:36.64 20:32.75
34 Ben Miller SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 17:11.78 15:04.03 16:22.64 16:32.47 15:33.51 16:22.64 19:39.17
35 Brandon Puser FR-1 Wis.-La Crosse 17:13.10 17:22.94 16:23.90 20:49.56 16:43.58 18:21.97 19:30.85
36 Andrew Johnson Sophomore Unattached 19:01.90 20:20.65 16:24.39 16:24.39 13:07.52 18:52.05 14:36.11
37 Drew Lannoye Senior Unattached 18:54.05 20:22.81 16:26.13 19:13.78 18:14.61 11:40.16 19:33.50
38 Weston Paige FR-1 Ripon 12:51.17 14:01.28 16:41.52 15:01.37 17:21.58 15:01.37 17:41.62
39 Mitchell Frager   UNAT-Wis.-Platteville 15:52.98 18:33.48 16:43.13 16:53.17 16:13.04 17:43.32 21:03.95
40 Matthew Smith   UNAT-Wis.-Platteville 18:59.46 14:24.77 16:57.37 16:47.20 22:02.59 15:25.81 14:45.12
41 Dan Arkes FR-1 Beloit 19:00.28 17:49.01 16:58.10 12:13.04 19:51.18 22:03.53 15:26.48
42 Forrest Lloyd JR-3 Beloit 19:52.28 12:57.57 17:16.76 16:35.29 16:04.19 13:59.78 14:41.25
43 Andrew Pierson SR-4 Ripon 19:35.00 20:53.33 18:39.04 14:32.86 14:44.05 22:45.23 16:02.38
  Aaron Broege SO-2 Loras DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Walker Rynes SO-2 Wis.-Platteville DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ian LaMere   UNAT-Wis.-Platteville 17:55.17 12:34.35 13:00.37 14:09.73 16:11.12 14:27.07
2 Tanner Osing JR-3 Augustana (Ill.) 14:21.16 14:03.58 17:43.27 17:52.05 17:16.91 14:38.73
3 Ethan Koch SR-4 Augustana (Ill.) 16:19.75 13:21.62 14:59.59 16:28.66 17:31.01 14:50.68
4 Sam Poser SR-4 Wis.-Platteville 10:54.68 16:35.46 19:07.92 13:36.10 15:14.75 14:56.81
5 Keith Sands SR-4 Augustana (Ill.) 11:49.42 13:37.18 17:21.68 10:46.56 10:55.54 14:58.00
6 Alec Bass SO-2 Dubuque 18:02.80 19:14.99 17:08.66 12:37.96 13:41.12 15:02.33
7 Ethan Shanks SR-4 Wis.-Platteville 15:25.68 16:47.36 19:30.72 11:02.50 11:29.73 15:07.53
8 Alex Barbeln SR-4 Wis.-La Crosse 14:04.37 16:56.87 11:02.79 15:35.16 16:56.87 15:07.92
9 Matt Eidenschink SR-4 Wis.-La Crosse 17:56.08 18:50.80 14:53.70 19:27.27 19:36.39 15:11.93
10 Kallin Khan Freshman UNA-IOWA 17:52.81 11:18.53 11:09.36 18:29.49 18:20.32 15:16.93
11 Austin Zajkowski SO-2 Wis.-La Crosse 17:35.78 15:27.25 15:08.89 13:55.45 18:21.69 15:18.07
14 Matt Wubben SR-4 Wis.-Platteville 11:22.63 16:08.60 19:40.77 11:13.41 11:59.53 15:22.47
15 Jacob Jodat JR-3 Wisconsin Lutheran 19:23.32 14:27.88 14:37.11 14:55.58 16:55.60 15:23.27
17 Peter Morris SO-2 Wis.-La Crosse 14:08.79 15:23.41 14:27.44 18:39.28 16:19.37 15:32.73
18 Dan LaCroix SR-4 Wis.-Platteville 12:14.13 11:27.07 18:11.78 16:37.67 14:35.31 15:41.19
21 Chase Robles SR-4 Wisconsin Lutheran 19:45.39 15:29.35 13:07.10 17:32.63 11:41.75 15:48.31
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Zach Shoemaker-Allen FR-1 Wis.-La Crosse 15:19.25 16:51.18 11:11.06
13 Thomas Schultz FR-1 Wis.-La Crosse 15:21.49 17:12.07 16:26.00
16 Chris Czech SR-4 Wis.-Platteville 15:27.32 17:00.06 19:37.70
19 Justin Adams SO-2 Loras 15:42.36 18:22.57 18:03.72
20 Damian Roers JR-3 Wis.-La Crosse 15:42.48 17:07.31 19:47.53
22 Michael Glaser FR-1 Wis.-La Crosse 15:52.54 18:15.42 16:11.59
23 Logan Steinhoff FR-1 Wis.-Platteville 15:56.84 14:59.43 12:26.34
24 Cole Shurbert-Hetzel JR-3 Wis.-Platteville 15:58.75 16:17.93 13:15.77
25 Nick Wagner SR-4 Wis.-Platteville 15:59.81 12:38.25 18:04.59
27 Nathan Smith Freshman Unattached 16:08.58 13:43.30 15:58.90
33 Brian Rivers   UNAT-Wis.-Platteville 16:18.37 12:13.78 15:19.67
35 Brandon Puser FR-1 Wis.-La Crosse 16:23.90 20:59.40 12:47.45
37 Drew Lannoye Senior Unattached 16:26.13 13:18.77 20:52.39
  Walker Rynes SO-2 Wis.-Platteville DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
26 Kyle Herbrand FR-1 Wis.-Platteville 19:07.24 15:15.86 16:04.06
28 Colin Ensminger JR-3 Loras 14:32.26 13:05.03 16:09.17
29 Isaac Schuetz SO-2 Wis.-Platteville 18:36.54 20:52.47 16:10.90
30 Mitchell Muffler SO-2 Wis.-Platteville 15:15.11 15:34.58 16:13.52
31 Zach Klokow FR-1 Wis.-Platteville 14:07.27 17:51.26 16:13.87
32 John Stoppelman SO-2 Loras 11:24.79 13:02.62 16:18.27
34 Ben Miller SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 16:22.64 19:58.82 16:22.64
36 Andrew Johnson Sophomore Unattached 17:03.77 11:38.92 16:24.39
38 Weston Paige FR-1 Ripon 11:51.08 12:51.17 16:41.52
39 Mitchell Frager   UNAT-Wis.-Platteville 16:43.13 17:43.32 16:43.13
40 Matthew Smith   UNAT-Wis.-Platteville 13:33.90 20:00.50 16:57.37
41 Dan Arkes FR-1 Beloit 16:17.38 19:30.82 16:58.10
42 Forrest Lloyd JR-3 Beloit 15:53.82 16:45.66 17:16.76
43 Andrew Pierson SR-4 Ripon 22:11.66 24:03.57 18:39.04
  Aaron Broege SO-2 Loras DNF DNF DNF