April 28-30, 2016
|
Hillsdale - Hillsdale, MI

Men 3000m Steeplechase Championship

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Dylan Lafond Senior Unattached 11:18.15 10:46.85 8:41.65 10
2 Jake Waterman   Unattached 8:32.08 7:33.40 8:53.41 8
3 Anthony Wondaal SO-2 Hillsdale 7:19.09 8:01.93 8:55.47 6
4 Jordan Carpenter SR-4 Wis.-Oshkosh 7:04.68 7:58.44 8:57.57 5
5 Adam Togami SR-4 Wabash 7:26.78 9:41.36 8:58.29 4
6 Zachary Nowicki JR-3 Calvin 7:56.94 7:35.01 9:08.20 3
7 Andrew Fields FR-1 Nebraska-Kearney 11:37.01 11:04.08 9:08.82 2
8 Jason Saliga JR-3 Michigan Tech 6:58.03 11:11.04 9:10.03 1
9 Jacob Domagalski Freshman Unattached 6:48.41 6:48.41 9:11.90 -
10 Stephen Hammond   Unattached 11:21.88 10:54.16 9:14.37 -
11 Brenden Zoltek SR-4 Indiana Tech 11:43.15 6:30.64 9:18.05 -
12 Zachary Geiger SR-4 Ohio Wesleyan 7:04.51 7:32.44 9:18.56 -
13 Luke Anderson Freshman Unattached 11:19.12 10:00.54 9:21.25 -
14 Ethan Davenport FR-1 Grand Valley St. 9:33.50 6:44.82 9:22.25 -
15 Andrew Benkovsky   Unattached 9:36.85 8:51.61 9:25.54 -
16 Monte Scott SR-4 Central Michigan 8:51.68 10:10.86 9:25.61 -
17 Joey DeBoer FR-1 Cornerstone 11:36.95 9:43.62 9:26.62 -
18 Janis Pastars SR-4 St. Xavier 8:07.62 8:01.95 9:27.00 -
19 Sam Phillips SO-2 Hillsdale 11:11.46 7:57.99 9:29.03 -
20 Michael Matusiak SO-2 Grand Valley St. 11:52.92 9:36.04 9:30.33 -
21 Nathan Waite SR-4 Adrian 11:07.89 10:10.80 9:30.84 -
22 Cam Davies SR-4 Lawrence 7:20.36 12:23.46 9:31.89 -
23 Andre Otte JR-3 Calvin 10:35.71 8:46.90 9:32.71 -
24 Ben Zibricky SO-2 Valparaiso 10:31.50 10:20.02 9:34.09 -
25 Alberto Gomez Freshman Unattached 7:33.98 10:20.63 9:34.65 -
26 Trevor Curtis SO-2 Cornerstone 12:33.42 8:53.19 9:39.55 -
27 Bret Habura SR-4 Calvin 11:36.58 11:59.80 9:40.48 -
28 Neil Klinger   Unattached 9:29.72 12:24.12 9:41.34 -
29 Codey Cook Freshman Unattached 12:43.38 7:02.80 9:47.21 -
30 Matt Boelens SO-2 Calvin 8:50.68 7:45.82 9:49.64 -
31 Mark De Jong SO-2 Calvin 8:20.22 10:07.41 9:55.50 -
32 Lukas Brant FR-1 Indiana Tech 10:16.09 8:27.37 10:04.01 -
  Benjamin Pederson SO-2 Hope DNF DNF DNF -
  JJ Frawley JR-3 Wartburg DNF DNF DNF -
  Dan Cotton SO-2 Carthage DNF DNF DNF -
Men 3000m Steeplechase Championship Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
15 Andrew Benkovsky   Unattached 9:25.54 10:05.13 9:08.58 -
16 Monte Scott SR-4 Central Michigan 9:25.61 7:21.18 7:32.49 -
17 Joey DeBoer FR-1 Cornerstone 9:26.62 9:15.29 12:10.94 -
18 Janis Pastars SR-4 St. Xavier 9:27.00 10:06.69 10:29.37 -
19 Sam Phillips SO-2 Hillsdale 9:29.03 10:03.18 7:35.23 -
20 Michael Matusiak SO-2 Grand Valley St. 9:30.33 9:30.33 9:18.93 -
21 Nathan Waite SR-4 Adrian 9:30.84 11:02.18 10:05.09 -
22 Cam Davies SR-4 Lawrence 9:31.89 11:09.12 8:57.58 -
23 Andre Otte JR-3 Calvin 9:32.71 11:04.35 10:58.62 -
24 Ben Zibricky SO-2 Valparaiso 9:34.09 9:05.39 11:00.21 -
25 Alberto Gomez Freshman Unattached 9:34.65 10:43.61 11:12.34 -
26 Trevor Curtis SO-2 Cornerstone 9:39.55 11:41.26 11:41.26 -
29 Codey Cook Freshman Unattached 9:47.21 10:22.45 8:48.49 -
30 Matt Boelens SO-2 Calvin 9:49.64 7:45.82 7:51.72 -
31 Mark De Jong SO-2 Calvin 9:55.50 11:18.87 9:37.64 -
32 Lukas Brant FR-1 Indiana Tech 10:04.01 12:35.02 11:58.78 -
  Dan Cotton SO-2 Carthage DNF DNF DNF -
  Benjamin Pederson SO-2 Hope DNF DNF DNF -
  JJ Frawley JR-3 Wartburg DNF DNF DNF -
Men 3000m Steeplechase Championship Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Dylan Lafond Senior Unattached 7:44.27 8:41.65 9:23.39 9:07.74 10:46.85 8:31.22 10
2 Jake Waterman   Unattached 6:24.06 8:53.41 8:00.07 7:33.40 7:17.40 8:05.41 8
3 Anthony Wondaal SO-2 Hillsdale 11:03.99 8:55.47 6:57.67 6:14.83 11:03.99 7:29.80 6
4 Jordan Carpenter SR-4 Wis.-Oshkosh 6:48.56 8:57.57 9:40.58 6:48.56 9:02.95 6:37.81 5
5 Adam Togami SR-4 Wabash 11:02.10 8:58.29 7:42.93 6:59.87 8:09.85 10:45.95 4
6 Zachary Nowicki JR-3 Calvin 8:40.79 9:08.20 10:08.51 9:19.17 8:57.24 9:57.54 3
7 Andrew Fields FR-1 Nebraska-Kearney 11:26.03 9:08.82 11:31.52 6:57.11 8:46.87 7:46.50 2
8 Jason Saliga JR-3 Michigan Tech 11:44.04 9:10.03 8:31.53 10:05.04 11:44.04 7:42.03 1
9 Jacob Domagalski Freshman Unattached 11:57.47 9:11.90 8:55.35 11:02.28 11:29.88 9:50.54 -
10 Stephen Hammond   Unattached 6:28.06 9:14.37 8:07.85 9:58.72 9:03.29 11:32.97 -
11 Brenden Zoltek SR-4 Indiana Tech 7:43.19 9:18.05 9:45.96 7:32.02 10:58.50 7:59.93 -
12 Zachary Geiger SR-4 Ohio Wesleyan 9:07.39 9:18.56 8:17.12 8:33.88 10:59.10 8:45.05 -
13 Luke Anderson Freshman Unattached 8:08.29 9:21.25 7:23.39 7:06.55 10:00.54 11:24.73 -
14 Ethan Davenport FR-1 Grand Valley St. 7:24.18 9:22.25 12:10.93 10:52.21 10:40.97 11:48.44 -
27 Bret Habura SR-4 Calvin 11:42.38 9:40.48 7:26.97 9:57.90 11:01.75 6:57.95 -
28 Neil Klinger   Unattached 7:33.45 9:41.34 10:33.66 11:14.36 10:16.22 12:24.12 -