April 15, 2016
|
Centre College-Lisa H. Owens Fieldhouse - Danville, KY
|
200m (Flat)

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
0 Michael James Senior Unattached 14:19.63 15:59.59 16:39.57 -
0 John Kieffer   Unattached 19:06.51 16:34.24 14:55.71 -
1 Zach Stewart FR-1 Eastern Kentucky 18:06.54 17:48.72 14:50.60 10
2 Nathan Wilkey FR-1 Bellarmine 12:16.27 16:36.66 14:57.89 8
3 Connor Greenhalgh FR-1 Eastern Kentucky 16:49.53 11:52.08 15:01.36 6
4 Isaiah Dodson FR-1 Berea 14:11.72 18:25.42 15:06.08 5
5 Ben Turner SR-4 Eastern Kentucky 13:48.07 15:29.27 15:20.07 4
6 Harry Earl JR-3 Eastern Kentucky 16:32.71 16:14.15 15:27.76 3
7 Jeremy Johnson SR-4 Berea 16:45.36 18:29.69 15:48.45 2
8 Dylan Watkins SO-2 Berea 18:20.32 18:20.32 15:48.55 1
9 Nathan Mark SR-4 Spalding 18:41.56 17:25.52 15:50.47 -
10 Brady Baker FR-1 Eastern Kentucky 12:22.18 14:25.88 15:51.51 -
11 Kyle Robinson FR-1 Brescia 18:38.94 19:58.86 16:39.05 -
12 Caleb Mootispaw JR-3 Asbury 14:51.10 17:51.32 16:41.23 -
13 Glen Bortolus SR-4 Centre 14:42.71 19:33.60 16:43.07 -
14 Parker Bettag SO-2 Spalding 20:21.27 20:01.08 16:49.31 -
15 Nathan Savoree SO-2 Bellarmine 21:35.80 12:29.14 16:52.34 -
16 Wade Harris SR-4 Campbellsville 19:19.90 12:02.39 16:57.45 -
17 Ross Allen SO-2 Campbellsville 14:47.87 21:30.50 17:12.40 -
18 Jerrod Arnold SR-4 Berea 12:27.52 15:03.25 17:18.21 -
19 Trevor Wayne FR-1 Centre 14:58.61 20:36.90 17:37.18 -
20 Joseph Ray FR-1 Bellarmine 21:17.13 17:01.70 17:44.27 -
21 Josh Roux JR-3 Bellarmine 18:09.33 22:25.65 17:47.97 -
22 Tommy Lindemann SO-2 Spalding 16:02.57 16:02.57 18:01.54 -
23 Cruz Ramos FR-1 Union (Ky.) 17:36.08 14:09.22 18:08.74 -
24 Joshua Peterson FR-1 Asbury 20:58.54 14:06.65 19:04.12 -
  Ambrose Maritim JR-3 Eastern Kentucky DNF DNF DNF -
  Luka Ndungu JR-3 Eastern Kentucky DNF DNF DNF -
  Bradley Sowder   Spalding DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 John Kieffer   Unattached 14:55.71 14:37.80 -
0 Michael James Senior Unattached 16:39.57 13:09.66 -
1 Zach Stewart FR-1 Eastern Kentucky 14:50.60 17:48.72 10
2 Nathan Wilkey FR-1 Bellarmine 14:57.89 17:57.47 8
3 Connor Greenhalgh FR-1 Eastern Kentucky 15:01.36 14:16.30 6
4 Isaiah Dodson FR-1 Berea 15:06.08 12:59.23 5
5 Ben Turner SR-4 Eastern Kentucky 15:20.07 19:46.89 4
6 Harry Earl JR-3 Eastern Kentucky 15:27.76 16:32.71 3
7 Jeremy Johnson SR-4 Berea 15:48.45 11:03.92 2
8 Dylan Watkins SO-2 Berea 15:48.55 14:13.70 1
9 Nathan Mark SR-4 Spalding 15:50.47 11:33.85 -
10 Brady Baker FR-1 Eastern Kentucky 15:51.51 19:11.33 -
14 Parker Bettag SO-2 Spalding 16:49.31 15:38.66 -
  Luka Ndungu JR-3 Eastern Kentucky DNF DNF -
  Ambrose Maritim JR-3 Eastern Kentucky DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
11 Kyle Robinson FR-1 Brescia 16:39.05 17:19.02 12:39.28 -
12 Caleb Mootispaw JR-3 Asbury 16:41.23 19:31.44 14:01.04 -
13 Glen Bortolus SR-4 Centre 16:43.07 16:12.98 19:03.50 -
15 Nathan Savoree SO-2 Bellarmine 16:52.34 15:00.99 14:00.25 -
16 Wade Harris SR-4 Campbellsville 16:57.45 13:23.79 11:52.22 -
17 Ross Allen SO-2 Campbellsville 17:12.40 15:39.49 13:14.95 -
18 Jerrod Arnold SR-4 Berea 17:18.21 17:07.83 12:17.13 -
19 Trevor Wayne FR-1 Centre 17:37.18 18:08.90 17:37.18 -
20 Joseph Ray FR-1 Bellarmine 17:44.27 13:07.56 12:56.92 -
21 Josh Roux JR-3 Bellarmine 17:47.97 13:42.34 18:41.37 -
22 Tommy Lindemann SO-2 Spalding 18:01.54 14:57.68 21:59.48 -
23 Cruz Ramos FR-1 Union (Ky.) 18:08.74 21:57.38 21:24.72 -
24 Joshua Peterson FR-1 Asbury 19:04.12 23:04.39 22:07.18 -
  Bradley Sowder   Spalding DNF DNF DNF -