February 5- 6, 2016
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Kelvin Kirui FR-1 Emmanuel (Ga.) 8:33.06
2 Stanley Limoh FR-1 North Greenville 8:33.54
3 Mason Hazel SO-2 Anderson (S.C.) 8:35.45
4 Griffin Eubanks JR-3 USC Upstate 8:49.26
5 Tyler Boone JR-3 Bryan 8:51.25
6 Theodore Kountourogiannis JR-3 USC Upstate 8:53.09
7 Ross Jordan JR-3 Citadel 8:54.23
8 Nick Horne FR-1 East Tenn. St. 9:01.79
9 Ryan Mecca JR-3 Lincoln Memorial 9:02.31
10 Benjamin Call SO-2 Cumberlands 9:05.39
11 Dalton Cox FR-1 Wingate 9:07.23
12 Mike Lantz SO-2 Citadel 9:08.24
13 Kyle Harris SR-4 Berry 9:15.02
14 Jorge Hernandez FR-1 Lincoln Memorial 9:15.64
15 Nick Resor FR-1 Mars Hill 9:16.86
16 James Page   Unattached 9:17.13
17 Michael Burch JR-3 Anderson (S.C.) 9:19.36
18 Austin Thompson FR-1 Lees-McRae 9:19.64
19 Cade Zimmerman   Unattached 9:21.18
20 Jacob Nathanson SR-4 Cumberlands 9:21.92
21 Ediberto Crisanto JR-3 Benedict 9:21.94
22 Harrison Conner FR-1 Western Carolina 9:22.88
23 Drew Roeber FR-1 High Point 9:26.27
24 Chase Steagall SR-4 Limestone 9:26.52
25 Daniel Wade SO-2 North Greenville 9:28.31
26 Brandon Boyd SO-2 Pfeiffer 9:28.85
27 Jacob Bartlett JR-3 Milligan 9:31.68
28 Nils Reckemeier FR-1 Limestone 9:32.12
29 Daniel Mushrush JR-3 Berry 9:34.03
30 Bryan Gonzales FR-1 High Point 9:35.34
31 Ben Boatwright FR-1 Wofford 9:35.46
32 Cory Tretsky SR-4 Limestone 9:37.77
33 Luis Vargas JR-3 Tennessee Wesleyan 9:37.95
34 Ebenezer Agaro JR-3 Berry 9:38.63
35 Dustin Hickernell JR-3 Wingate 9:40.03
36 Sam Bratton SO-2 Milligan 9:40.93
37 Lane Graves FR-1 Lees-McRae 9:43.23
38 Juwan Lamar FR-1 Emmanuel (Ga.) 9:43.37
39 D'Andre Smalley SR-4 Emmanuel (Ga.) 9:44.47
40 Alex Spencer FR-1 Western Carolina 9:45.17
41 Nick Guerra JR-3 Carson-Newman 9:47.09
42 Jurdan Mossburg JR-3 Wofford 9:48.08
43 Zach Baird FR-1 Bryan 9:48.75
44 Abraham Hernandez FR-1 USC Upstate 9:49.07
45 Tim Murphy SO-2 Tennessee Wesleyan 9:51.89
46 Warren Alder   Unattached 9:55.02
47 Rodrigo Meade FR-1 Oglethorpe 9:57.91
48 Tyler Pauley SO-2 Lees-McRae 10:08.83
49 Austin Nobles SO-2 North Greenville 10:11.37
50 Benjamin Wilson SO-2 Lees-McRae 10:13.16
51 Kellan Sabol FR-1 Carson-Newman 10:14.30
52 Jacob Grigg SO-2 North Greenville 10:24.12
53 Phil Roberts   Unattached 10:27.66
54 James Haynes JR-3 Gardner-Webb 10:32.51
55 Russell Webb JR-3 North Greenville 10:46.44
56 Joseph White SO-2 Limestone 11:04.05
57 Kenneth Atwood SO-2 Wofford 11:17.03
58 Sean Condon JR-3 Lees-McRae 11:17.89
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kelvin Kirui FR-1 Emmanuel (Ga.) 8:33.06 8:17.67 7:36.63 9:03.85
2 Stanley Limoh FR-1 North Greenville 8:33.54 7:37.05 7:57.60 10:16.25
3 Mason Hazel SO-2 Anderson (S.C.) 8:35.45 6:16.28 9:21.84 9:57.93
4 Griffin Eubanks JR-3 USC Upstate 8:49.26 6:26.36 9:42.19 11:12.16
5 Tyler Boone JR-3 Bryan 8:51.25 7:15.63 8:14.07 7:42.19
6 Theodore Kountourogiannis JR-3 USC Upstate 8:53.09 10:45.04 10:34.38 7:22.47
7 Ross Jordan JR-3 Citadel 8:54.23 7:44.78 10:30.40 8:59.58
8 Nick Horne FR-1 East Tenn. St. 9:01.79 7:02.60 7:35.11 10:39.32
9 Ryan Mecca JR-3 Lincoln Memorial 9:02.31 10:18.24 9:56.54 7:13.85
10 Benjamin Call SO-2 Cumberlands 9:05.39 8:43.58 8:59.94 8:43.58
12 Mike Lantz SO-2 Citadel 9:08.24 11:14.34 7:51.49 10:08.55
19 Cade Zimmerman   Unattached 9:21.18 6:44.05 10:50.97 7:06.50
39 D'Andre Smalley SR-4 Emmanuel (Ga.) 9:44.47 7:30.05 10:48.77 12:22.28
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Dalton Cox FR-1 Wingate 11:34.99 9:01.76 9:07.23 10:29.32 9:45.54 10:23.85 11:02.15
13 Kyle Harris SR-4 Berry 7:57.32 9:53.88 9:15.02 7:51.77 9:59.43 9:26.12 9:42.78
15 Nick Resor FR-1 Mars Hill 10:06.98 10:51.53 9:16.86 8:54.59 6:29.81 6:29.81 6:46.51
16 James Page   Unattached 11:14.13 8:32.56 9:17.13 7:08.99 8:04.71 10:29.56 7:14.57
17 Michael Burch JR-3 Anderson (S.C.) 7:44.27 7:49.87 9:19.36 11:00.05 8:34.62 7:49.87 6:53.93
20 Jacob Nathanson SR-4 Cumberlands 7:07.06 10:01.26 9:21.92 10:40.59 7:29.54 11:19.93 11:19.93
22 Harrison Conner FR-1 Western Carolina 10:19.17 7:52.82 9:22.88 9:11.63 6:39.65 9:39.77 11:32.35
23 Drew Roeber FR-1 High Point 11:02.54 6:42.06 9:26.27 8:40.97 10:45.55 12:10.49 9:26.27
26 Brandon Boyd SO-2 Pfeiffer 11:05.56 11:16.94 9:28.85 9:00.41 10:48.49 11:56.76 8:31.97
28 Nils Reckemeier FR-1 Limestone 8:29.19 10:52.22 9:32.12 11:03.66 7:14.82 8:06.31 8:17.75
30 Bryan Gonzales FR-1 High Point 7:17.26 9:06.58 9:35.34 10:38.63 9:29.59 12:10.69 11:24.66
33 Luis Vargas JR-3 Tennessee Wesleyan 9:55.29 8:17.04 9:37.95 6:50.35 8:17.04 7:19.25 7:19.25
34 Ebenezer Agaro JR-3 Berry 7:54.48 9:21.28 9:38.63 11:11.21 8:06.05 9:44.42 8:58.13
36 Sam Bratton SO-2 Milligan 9:06.08 7:38.94 9:40.93 11:25.50 6:58.27 10:15.79 11:37.12
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Jorge Hernandez FR-1 Lincoln Memorial 9:15.64
18 Austin Thompson FR-1 Lees-McRae 9:19.64
21 Ediberto Crisanto JR-3 Benedict 9:21.94
24 Chase Steagall SR-4 Limestone 9:26.52
25 Daniel Wade SO-2 North Greenville 9:28.31
27 Jacob Bartlett JR-3 Milligan 9:31.68
32 Cory Tretsky SR-4 Limestone 9:37.77
35 Dustin Hickernell JR-3 Wingate 9:40.03
38 Juwan Lamar FR-1 Emmanuel (Ga.) 9:43.37
40 Alex Spencer FR-1 Western Carolina 9:45.17
41 Nick Guerra JR-3 Carson-Newman 9:47.09
44 Abraham Hernandez FR-1 USC Upstate 9:49.07
47 Rodrigo Meade FR-1 Oglethorpe 9:57.91
51 Kellan Sabol FR-1 Carson-Newman 10:14.30
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Daniel Mushrush JR-3 Berry 7:39.23 10:48.66 10:08.48 10:54.40 9:34.03 8:25.15
31 Ben Boatwright FR-1 Wofford 10:44.52 11:30.56 10:33.01 11:30.56 9:35.46 9:58.48
37 Lane Graves FR-1 Lees-McRae 7:17.43 12:09.04 12:32.37 10:00.73 9:43.23 6:54.10
42 Jurdan Mossburg JR-3 Wofford 9:24.56 10:29.25 10:41.01 9:12.80 9:48.08 10:23.37
43 Zach Baird FR-1 Bryan 12:21.83 9:48.75 10:41.74 7:21.57 9:48.75 10:53.52
45 Tim Murphy SO-2 Tennessee Wesleyan 11:08.84 11:44.35 12:43.54 9:04.54 9:51.89 6:54.33
46 Warren Alder   Unattached 8:55.52 8:49.57 11:48.08 9:43.12 9:55.02 12:41.63
48 Tyler Pauley SO-2 Lees-McRae 9:38.39 8:55.77 10:08.83 11:46.25 10:08.83 8:19.24
49 Austin Nobles SO-2 North Greenville 11:12.51 11:06.40 10:54.17 11:00.28 10:11.37 10:29.72
50 Benjamin Wilson SO-2 Lees-McRae 11:51.27 12:28.06 13:10.98 8:28.93 10:13.16 7:58.27
52 Jacob Grigg SO-2 North Greenville 11:01.57 9:15.47 8:44.26 11:07.81 10:24.12 11:14.05
53 Phil Roberts   Unattached 12:58.30 8:40.96 9:06.07 11:36.71 10:27.66 9:18.62
54 James Haynes JR-3 Gardner-Webb 12:39.02 13:29.62 8:07.04 12:01.07 10:32.51 7:35.41
55 Russell Webb JR-3 North Greenville 10:27.05 8:17.76 11:31.69 8:04.83 10:46.44 14:00.38
56 Joseph White SO-2 Limestone 8:04.76 10:17.57 7:51.48 11:30.62 11:04.05 10:17.57
57 Kenneth Atwood SO-2 Wofford 8:54.86 8:21.01 8:48.09 8:54.86 11:17.03 12:04.43
58 Sean Condon JR-3 Lees-McRae 11:24.67 9:49.77 12:39.24 13:47.03 11:17.89 14:41.26