January 15-16, 2016
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Boys 800m Run High School

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Montgomery Tavares 11 Cobb Track 2:33.07 2:13.05 1:34.20 1:57.74 1:40.08
2 Harper Sigler 10 Unattached 2:25.16 1:55.65 1:39.13 1:58.01 2:11.00
3 Richard Davis 10 Sprint Athletics Track Cl 2:22.59 1:37.44 2:04.77 1:58.82 2:22.59
4 Noah Shore 11 Asheville Running Collect 1:28.18 2:27.76 1:40.10 1:59.16 2:21.80
5 Nathan Mack 11 Unattached 2:29.40 1:53.55 1:24.86 1:59.52 2:25.82
6 Alex Crigger 9 Science Hill TC 1:50.51 2:31.36 1:58.92 2:00.12 2:16.94
7 Olin Ravenell 11 Peak Performance Track Cl 2:24.45 1:34.68 1:31.04 2:01.38 2:07.45
8 Jonathan Oglesby 11 Club Nitro Conyers 1:32.56 2:03.00 2:26.14 2:01.78 2:21.27
9 Jose Villegas 10 Unattached 2:14.67 2:31.80 1:59.98 2:02.42 2:15.89
10 Tyler Boullie 11 Unattached 2:33.97 1:43.47 2:17.95 2:03.17 2:25.34
11 Adam Johnston 11 Rebels TC 1:45.94 1:57.03 2:03.18 2:03.18 1:45.94
12 John Fravel 11 Milton XC & T&F Club 1:43.89 2:02.44 1:46.36 2:03.67 2:07.38
13 Alex Grajeda 11 Science Hill TC 1:51.33 2:24.73 1:38.96 2:03.70 2:09.89
14 Zac Cantrell 10 Unattached 2:03.72 2:39.60 1:48.88 2:03.72 2:37.13
15 Max Benson 10 Kindersport 2:17.64 2:13.92 2:17.64 2:04.00 2:08.96
16 Louis Morris 10 Unattached 2:14.52 1:44.63 2:29.46 2:04.55 1:29.68
17 Thomas Colburn 11 Unattached 2:09.66 2:29.61 1:27.27 2:04.67 2:08.41
18 John Chavez 12 Knoxville Catholic TC 2:01.36 1:56.36 1:30.08 2:05.11 2:06.37
19 Christain Phillips 12 Peak Performance Track Cl 1:41.63 2:26.79 2:00.45 2:05.46 2:38.08
20 Kenton Bachmann 10 Hardin Valley TC 2:12.68 2:01.31 2:16.47 2:06.36 1:37.30
21 Carlton Lee 12 Quick Striders 1:38.88 2:37.19 1:40.14 2:06.76 2:29.58
22 Colin Lamb 11 Unattached 1:34.00 1:34.00 2:12.10 2:07.02 2:03.21
23 Will Doktycz 12 Knoxville Catholic TC 2:42.63 1:28.94 2:28.65 2:07.05 2:21.03
24 Aaron Wier 12 Unattached 2:11.40 2:08.85 2:03.75 2:07.57 1:34.41
25 Quinn Burden 11 Unattached 2:12.82 1:47.28 2:05.16 2:07.71 2:29.42
26 Patrick Curran 11 Baylor Track Club 2:05.39 2:34.81 2:13.06 2:07.94 1:35.96
27 John Carlson 11 Baylor Track Club 1:56.48 1:43.68 2:10.56 2:08.00 2:34.88
28 Mason Roe 11 Abingdon TC 1:33.61 1:37.46 1:32.33 2:08.23 2:13.36
29 Jacques Du Plessis 12 Milton XC & T&F Club 2:02.13 1:50.56 2:13.70 2:08.55 1:31.27
30 Miguel Parrilla 9 Hardin Valley TC 2:24.00 2:34.29 1:32.57 2:08.57 2:20.15
31 James Jackson 11 Peak Performance Track Cl 2:35.68 1:31.35 1:59.66 2:08.66 2:42.12
32 Saul Garcia 11 dobyns-bennett TC 2:10.07 2:11.36 2:42.27 2:08.78 1:31.44
33 Leif Andersen 9 Unattached 2:11.41 2:23.01 2:07.55 2:08.83 1:59.82
34 Hunter Reid 12 R. L. Patton 2:29.57 2:21.84 1:49.60 2:08.94 2:08.94
35 Malick Gemechu 11 Science Hill TC 1:36.78 1:57.43 2:15.50 2:09.04 1:49.69
36 Jacob Etheridge 10 Unattached 2:15.87 1:31.88 2:30.11 2:09.40 1:35.76
37 Nathan Longfellow 11 Unattached 1:42.48 1:59.35 2:33.07 2:09.72 2:30.48
38 Joshua Williams 11 Atlanta Spartans Track Cl 1:50.99 1:41.85 1:57.52 2:10.57 1:47.07
39 Adam Huff 11 Unattached 1:54.69 2:44.78 2:28.96 2:11.82 2:19.73
40 Luke Horne 12 SFCS-WT 2:45.42 1:49.84 2:33.51 2:12.33 2:44.09
41 Taylor Tupps 12 Unattached 2:15.02 1:52.52 2:29.58 2:12.37 2:46.79
42 Aubry Freeman 10 Kindersport 1:46.72 2:18.73 1:50.72 2:13.39 2:37.40
43 Nick Roth 10 Unattached 2:20.27 2:21.61 2:20.27 2:13.59 2:22.95
44 Zac Branham 10 Unattached 2:33.14 2:27.77 1:40.75 2:14.33 1:52.84
45 Caleb Sells 10 Unattached 2:24.05 2:32.12 2:44.24 2:14.62 1:35.58
46 Georde Goodwyn 11 Knoxville Catholic TC 2:18.13 2:15.42 2:53.34 2:15.42 1:52.40
47 Cooper Greer 11 Abingdon TC 2:26.44 2:46.78 2:46.78 2:15.59 2:31.86
48 Connor Loyd 10 Unattached 1:53.91 2:27.81 2:53.57 2:15.60 1:36.28
49 Michael Lewis 12 Sprint Athletics Track Cl 2:21.97 2:38.36 1:43.75 2:16.51 2:45.18
50 Jared Eddy 11 Chattanooga Jets TC 1:56.15 1:50.68 2:43.97 2:16.64 1:42.48
51 Spencer Peck 11 Baylor Track Club 2:19.44 2:07.14 1:38.43 2:16.70 2:54.98
52 Ethan Tornstrom 10 Knoxville Catholic TC 1:45.32 2:23.61 2:31.82 2:16.77 1:49.42
53 Matthew Palermo 12 Baylor Track Club 2:36.58 1:58.13 2:43.45 2:17.35 2:21.47
54 Cameron Smith 10 Peak Performance Track Cl 1:52.65 2:13.25 1:45.78 2:17.37 2:57.21
55 Andrew Madden 9 Unattached 1:50.25 1:51.63 2:02.65 2:17.81 2:05.41
56 Daniel Johnson 11 Unattached 1:58.62 1:48.96 1:48.96 2:17.92 2:39.99
57 James Post 10 Baylor Track Club 2:02.83 2:05.59 2:41.48 2:18.01 1:43.51
58 alex harvey 10 Fast Twitch Track Club 1:53.87 1:42.76 2:57.74 2:18.86 2:09.14
59 Daniel Lewis 10 TCYA 1:40.32 1:50.07 2:05.40 2:19.33 1:50.07
60 Jackson Lillard 9 Baylor Track Club 1:56.05 2:17.02 2:35.19 2:19.81 2:33.80
61 Reid Dukes 9 Unattached 2:35.69 2:28.61 3:02.58 2:21.53 2:39.93
62 Wesley Martin 10 Unattached 2:21.26 1:49.55 1:45.23 2:24.14 2:42.88
63 Mohamed Boutaleb 9 Knoxville Youth Athletics 2:21.68 2:40.48 2:26.02 2:24.57 3:02.16
64 Wesley Harris 11 Unattached 1:58.55 2:10.12 2:43.37 2:24.57 2:49.15
65 Garrett Chandler 9 Unattached 2:02.85 2:42.33 1:54.07 2:26.24 1:48.22
66 Riley Coffman 10 Grainger TC 3:05.73 1:48.22 2:54.03 2:26.24 2:55.49
67 Grant Daugherty 11 Unattached 2:56.36 3:05.17 2:41.66 2:26.96 2:35.78
68 Daniel Beckett 11 Unattached 2:38.90 1:48.88 1:57.71 2:27.13 2:37.43
69 James Daffron 11 Knoxville Catholic TC 2:41.73 2:10.57 2:43.21 2:28.37 3:06.95
70 Jacob Harris 11 Unattached 2:52.77 1:44.26 2:30.43 2:28.94 2:30.43
71 Devin Sullivan 10 Knoxville Catholic TC 2:51.76 1:56.50 1:52.02 2:29.35 3:06.69
72 Will Cronin 11 Unattached 3:04.53 2:24.02 2:52.53 2:30.02 2:40.53
73 Will Brittain 11 Unattached 2:26.74 1:54.30 2:37.55 2:34.46 2:19.02
74 Carson Walls 10 Unattached 2:29.33 2:40.34 2:07.33 2:37.19 2:24.62
75 Jonah Smallwood 11 Raiders 3:07.29 3:20.20 3:15.36 2:41.45 2:51.14
76 Jacob Pettinger 9 Knoxville Catholic TC 2:40.10 3:17.29 3:10.82 2:41.71 2:01.29
77 Zachary Munson 9 Unattached 3:04.67 2:16.08 2:14.46 2:41.99 2:59.81
78 Brandon Savela 9 Palmetto Striders Track C 3:35.29 2:50.15 2:46.68 2:53.62 2:06.75
Boys 800m Run High School Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Montgomery Tavares 11 Cobb Track 1:57.74 1:22.42
2 Harper Sigler 10 Unattached 1:58.01 2:14.54
3 Richard Davis 10 Sprint Athletics Track Cl 1:58.82 2:22.59
4 Noah Shore 11 Asheville Running Collect 1:59.16 2:23.00
5 Nathan Mack 11 Unattached 1:59.52 1:58.33
6 Alex Crigger 9 Science Hill TC 2:00.12 2:26.55
7 Olin Ravenell 11 Peak Performance Track Cl 2:01.38 1:37.11
10 Tyler Boullie 11 Unattached 2:03.17 2:06.87
20 Kenton Bachmann 10 Hardin Valley TC 2:06.36 2:43.01
Boys 800m Run High School Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Jonathan Oglesby 11 Club Nitro Conyers 2:01.78
11 Adam Johnston 11 Rebels TC 2:03.18
13 Alex Grajeda 11 Science Hill TC 2:03.70
14 Zac Cantrell 10 Unattached 2:03.72
15 Max Benson 10 Kindersport 2:04.00
18 John Chavez 12 Knoxville Catholic TC 2:05.11
23 Will Doktycz 12 Knoxville Catholic TC 2:07.05
24 Aaron Wier 12 Unattached 2:07.57
27 John Carlson 11 Baylor Track Club 2:08.00
30 Miguel Parrilla 9 Hardin Valley TC 2:08.57
32 Saul Garcia 11 dobyns-bennett TC 2:08.78
34 Hunter Reid 12 R. L. Patton 2:08.94
35 Malick Gemechu 11 Science Hill TC 2:09.04
Boys 800m Run High School Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Jose Villegas 10 Unattached 2:26.91 1:42.84 1:29.37 2:33.03 2:02.42 1:51.41
12 John Fravel 11 Milton XC & T&F Club 2:37.06 2:13.57 2:34.59 1:38.94 2:03.67 1:57.49
16 Louis Morris 10 Unattached 2:26.97 1:38.40 1:29.68 1:47.12 2:04.55 1:39.64
17 Thomas Colburn 11 Unattached 2:30.85 1:40.99 1:59.69 1:33.51 2:04.67 2:39.58
19 Christain Phillips 12 Peak Performance Track Cl 2:35.57 2:28.05 1:31.59 2:21.77 2:05.46 2:11.74
21 Carlton Lee 12 Quick Striders 2:02.96 2:34.65 2:40.99 1:28.74 2:06.76 2:05.50
22 Colin Lamb 11 Unattached 2:03.21 1:58.13 1:47.97 1:54.32 2:07.02 2:23.54
25 Quinn Burden 11 Unattached 1:44.73 1:39.62 1:52.39 2:21.76 2:07.71 2:14.10
26 Patrick Curran 11 Baylor Track Club 2:39.93 2:45.05 2:37.37 1:38.52 2:07.94 1:52.59
31 James Jackson 11 Peak Performance Track Cl 1:33.93 2:02.23 2:02.23 1:51.94 2:08.66 1:33.93
33 Leif Andersen 9 Unattached 2:12.70 1:59.82 2:37.18 2:42.33 2:08.83 2:13.99
36 Jacob Etheridge 10 Unattached 1:55.17 2:10.70 2:10.70 1:31.88 2:09.40 2:46.93
37 Nathan Longfellow 11 Unattached 2:47.34 2:14.91 1:30.81 1:45.08 2:09.72 1:33.40
40 Luke Horne 12 SFCS-WT 2:40.12 2:24.24 2:03.07 2:52.03 2:12.33 2:49.39
41 Taylor Tupps 12 Unattached 2:18.99 1:43.25 1:45.90 1:56.49 2:12.37 2:03.11
46 Georde Goodwyn 11 Knoxville Catholic TC 2:53.34 2:03.24 1:53.76 2:34.38 2:15.42 2:12.72
55 Andrew Madden 9 Unattached 1:55.76 2:59.16 1:41.98 2:02.65 2:17.81 2:38.49
72 Will Cronin 11 Unattached 3:06.03 3:10.53 1:58.52 3:01.53 2:30.02 3:07.53
Boys 800m Run High School Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
28 Mason Roe 11 Abingdon TC 1:38.74 2:08.23
29 Jacques Du Plessis 12 Milton XC & T&F Club 1:56.98 2:08.55
38 Joshua Williams 11 Atlanta Spartans Track Cl 1:41.85 2:10.57
39 Adam Huff 11 Unattached 2:09.19 2:11.82
42 Aubry Freeman 10 Kindersport 2:18.73 2:13.39
43 Nick Roth 10 Unattached 2:01.57 2:13.59
44 Zac Branham 10 Unattached 1:38.06 2:14.33
47 Cooper Greer 11 Abingdon TC 2:52.20 2:15.59
48 Connor Loyd 10 Unattached 1:40.35 2:15.60
50 Jared Eddy 11 Chattanooga Jets TC 2:04.35 2:16.64
53 Matthew Palermo 12 Baylor Track Club 2:51.69 2:17.35
54 Cameron Smith 10 Peak Performance Track Cl 1:55.39 2:17.37
57 James Post 10 Baylor Track Club 2:01.45 2:18.01
58 alex harvey 10 Fast Twitch Track Club 2:39.69 2:18.86
60 Jackson Lillard 9 Baylor Track Club 1:54.65 2:19.81
61 Reid Dukes 9 Unattached 2:54.09 2:21.53
62 Wesley Martin 10 Unattached 2:58.74 2:24.14
68 Daniel Beckett 11 Unattached 2:03.59 2:27.13
Boys 800m Run High School Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
45 Caleb Sells 10 Unattached 2:13.28 2:20.01 2:14.62 2:24.05 1:55.78 2:14.62 2:41.55
51 Spencer Peck 11 Baylor Track Club 2:31.74 2:31.74 2:16.70 1:43.90 2:57.71 2:18.07 1:50.73
52 Ethan Tornstrom 10 Knoxville Catholic TC 2:42.76 1:57.63 2:16.77 1:39.85 1:42.58 2:56.44 2:57.81
56 Daniel Johnson 11 Unattached 2:33.10 2:06.89 2:17.92 1:55.86 2:04.13 2:33.10 2:16.54
59 Daniel Lewis 10 TCYA 2:04.01 2:40.23 2:19.33 2:19.33 2:20.73 2:41.63 2:34.66
64 Wesley Harris 11 Unattached 2:13.01 2:26.02 2:24.57 2:28.91 1:55.66 3:07.95 2:46.26
65 Garrett Chandler 9 Unattached 1:49.68 2:54.03 2:26.24 3:10.12 2:52.57 3:05.73 2:27.71
67 Grant Daugherty 11 Unattached 2:49.01 2:53.42 2:26.96 1:45.82 1:53.16 2:07.86 1:54.63
69 James Daffron 11 Knoxville Catholic TC 2:09.09 2:46.18 2:28.37 2:38.76 2:55.08 1:51.28 2:20.96
70 Jacob Harris 11 Unattached 2:25.97 2:28.94 2:28.94 1:56.18 2:49.80 2:22.99 1:59.16
73 Will Brittain 11 Unattached 2:49.91 2:43.73 2:34.46 2:00.48 2:39.10 2:09.75 1:51.22
Boys 800m Run High School Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
49 Michael Lewis 12 Sprint Athletics Track Cl 2:26.07 2:09.69 2:53.37 2:54.74 2:36.99 2:16.51 2:09.69
63 Mohamed Boutaleb 9 Knoxville Youth Athletics 2:41.92 2:50.60 2:53.49 1:57.11 2:34.69 2:24.57 1:54.21
66 Riley Coffman 10 Grainger TC 1:54.07 2:40.87 3:07.19 1:49.68 2:17.47 2:26.24 2:04.31
71 Devin Sullivan 10 Knoxville Catholic TC 1:47.54 3:00.72 2:50.26 2:18.90 2:45.78 2:29.35 2:24.87
74 Carson Walls 10 Unattached 2:51.34 1:59.47 1:51.61 1:54.75 2:43.48 2:37.19 2:01.04
75 Jonah Smallwood 11 Raiders 2:41.45 2:46.30 2:22.08 2:36.61 2:01.09 2:41.45 2:10.78
76 Jacob Pettinger 9 Knoxville Catholic TC 2:14.22 2:41.71 3:10.82 3:18.91 3:14.06 2:41.71 2:28.78
77 Zachary Munson 9 Unattached 2:54.95 2:19.32 3:27.35 3:11.15 2:17.70 2:41.99 2:40.37
78 Brandon Savela 9 Palmetto Striders Track C 3:14.46 3:40.50 2:41.47 2:22.37 3:38.77 2:53.62 2:18.90