January 15-16, 2016
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Men 3000m Run Unseeded University

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Max Brown SO-2 Emory 7:20.63 6:27.54 8:50.87 9:28.03
2 Michael Schroeder SO-2 Davidson 9:09.77 11:20.40 9:04.32 8:04.45
3 Javan Lapp   Asheville Running Collect 7:17.08 10:33.76 9:06.34 8:22.64
4 Michael McBane JR-3 Emory 9:25.94 7:58.03 9:09.45 10:04.40
5 Nick Horne FR-1 East Tenn. St. 10:10.38 9:26.39 9:09.89 8:20.40
6 Alex Herron JR-3 Davidson 8:51.06 10:19.57 9:13.18 10:58.29
7 Benjamin Call SO-2 Cumberlands 9:30.92 10:09.72 9:14.29 8:46.58
8 Will Jones FR-1 Davidson 10:21.78 6:28.62 9:15.16 10:27.33
9 Joshua Mower   Unattached 10:22.41 8:31.27 9:15.72 10:44.64
10 James Garst FR-1 East Tenn. St. 8:59.43 10:50.65 9:16.11 8:42.75
11 Dorian Jones FR-1 USC Upstate 11:26.05 10:52.58 9:17.76 6:30.44
12 Cisco Ferre FR-1 Wofford 12:07.42 10:26.70 9:19.55 7:50.03
13 Jorge Hernandez FR-1 Lincoln Memorial 6:36.18 8:35.04 9:25.97 11:58.79
14 Jose Diaz FR-1 Emmanuel (Ga.) 8:22.47 9:36.69 9:30.98 7:19.66
15 Josh Moon JR-3 Cumberlands 8:41.24 10:12.89 9:32.79 9:15.61
16 Dane Szalwinski FR-1 Wofford 11:34.21 11:51.42 9:33.72 6:47.35
17 ryan courtoy   Unattached 11:27.42 8:51.45 9:37.66 12:07.86
18 Cristian Widenhouse SO-2 Wofford 11:46.26 12:21.00 9:38.90 10:13.64
19 Jonathan Rice JR-3 Wofford 6:46.26 11:42.24 9:40.36 11:36.44
20 Rylan Hincher FR-1 Montreat 8:25.38 8:19.57 9:40.89 9:52.51
21 Steven Anhold SO-2 Montreat 9:12.50 11:26.26 9:41.57 9:53.21
22 Luis Vargas JR-3 Tennessee Wesleyan 10:40.53 12:02.06 9:42.30 12:19.53
23 Ediberto Crisanto JR-3 Benedict 11:04.10 11:09.92 9:42.54 8:26.81
24 Jurdan Mossburg JR-3 Wofford 11:00.94 8:17.17 9:44.90 7:47.92
25 Ben Boatwright FR-1 Wofford 10:56.70 11:20.37 9:51.62 8:34.71
26 Ereck Lewis FR-1 USC Upstate 10:22.09 7:40.59 9:58.16 8:46.38
27 Holden Dixon FR-1 Montreat 12:16.09 7:34.82 9:58.44 10:46.32
28 Jacob King SO-2 Lincoln Memorial 10:10.54 10:58.42 9:58.56 9:46.59
29 Michael Stackhouse JR-3 South Carolina St. 7:57.70 12:51.67 10:12.43 10:18.56
30 James Williams FR-1 South Carolina St. 13:10.31 10:58.60 10:27.23 13:29.13
31 Tim Murphy JR-3 Tennessee Wesleyan 13:10.32 7:51.64 10:37.35 8:10.76
32 Phil Roberts   Unattached 10:19.58 13:05.65 10:38.74 8:18.22
33 Brent Logan SO-2 Cumberlands 10:42.22 11:42.43 11:08.98 14:16.30
Men 3000m Run Unseeded University Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Max Brown SO-2 Emory 10:42.36 8:50.87
2 Michael Schroeder SO-2 Davidson 8:58.88 9:04.32
3 Javan Lapp   Asheville Running Collect 10:17.37 9:06.34
4 Michael McBane JR-3 Emory 8:36.49 9:09.45
5 Nick Horne FR-1 East Tenn. St. 8:36.90 9:09.89
6 Alex Herron JR-3 Davidson 7:11.48 9:13.18
7 Benjamin Call SO-2 Cumberlands 11:43.95 9:14.29
8 Will Jones FR-1 Davidson 11:39.51 9:15.16
10 James Garst FR-1 East Tenn. St. 10:22.85 9:16.11
11 Dorian Jones FR-1 USC Upstate 9:40.07 9:17.76
12 Cisco Ferre FR-1 Wofford 11:22.66 9:19.55
20 Rylan Hincher FR-1 Montreat 11:13.84 9:40.89
21 Steven Anhold SO-2 Montreat 7:22.00 9:41.57
22 Luis Vargas JR-3 Tennessee Wesleyan 6:53.44 9:42.30
26 Ereck Lewis FR-1 USC Upstate 7:34.61 9:58.16
31 Tim Murphy JR-3 Tennessee Wesleyan 11:02.85 10:37.35
32 Phil Roberts   Unattached 12:01.78 10:38.74
Men 3000m Run Unseeded University Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Joshua Mower   Unattached 9:15.72
13 Jorge Hernandez FR-1 Lincoln Memorial 9:25.97
14 Jose Diaz FR-1 Emmanuel (Ga.) 9:30.98
15 Josh Moon JR-3 Cumberlands 9:32.79
16 Dane Szalwinski FR-1 Wofford 9:33.72
17 ryan courtoy   Unattached 9:37.66
18 Cristian Widenhouse SO-2 Wofford 9:38.90
19 Jonathan Rice JR-3 Wofford 9:40.36
23 Ediberto Crisanto JR-3 Benedict 9:42.54
24 Jurdan Mossburg JR-3 Wofford 9:44.90
25 Ben Boatwright FR-1 Wofford 9:51.62
27 Holden Dixon FR-1 Montreat 9:58.44
28 Jacob King SO-2 Lincoln Memorial 9:58.56
29 Michael Stackhouse JR-3 South Carolina St. 10:12.43
30 James Williams FR-1 South Carolina St. 10:27.23
33 Brent Logan SO-2 Cumberlands 11:08.98