January 15-16, 2016
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Boys 400m Dash High School

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Quincey Wilson 11 Sprint Athletics Track Cl 49.45 37.09
2 Brian Faust 10 RSS Athletics 50.99 36.21
3 Montgomery Tavares 11 Cobb Track 51.15 55.76
4 Stanley Dunwell 11 RSS Athletics 51.98 45.23
5 Chase Major 12 Unattached 52.07 48.43
6 Hunter Reid 12 R. L. Patton 52.14 58.92
7 Steven Pribanich 12 Unattached 52.31 50.74
8 Kuune Mini 11 Marietta Track 52.60 43.14
9 Bobby Williams 11 Peak Performance Track Cl 52.76 55.93
10 Jermaine Hosley 10 Sprint Athletics Track Cl 53.01 53.01
11 Will Eskew 12 Kindersport 53.35 46.42
12 Skyler Lester 11 Marietta Track 53.67 54.21
13 Alex Laggis 11 Hardin Valley TC 54.02 50.24
14 Carlton Lee 12 Quick Striders 54.02 50.78
14 Kyle Nabe 11 Unattached 54.02 58.89
16 Caleb Gaston 12 The Force 54.26 51.01
17 Dion Tartt 12 Palmetto Striders Track C 54.27 59.16
18 Robert Taylor 11 Hardin Valley TC 54.27 47.22
19 Santez Booze 9 Asheville Running Collect 54.58 57.86
20 James Jackson 11 Peak Performance Track Cl 54.72 41.04
21 Langston Arnold 10 Cobb Track 54.73 50.90
22 Terry Young 11 Asheville Running Collect 54.77 56.42
23 Adam Johnston 11 Rebels TC 54.78 58.62
24 Alex Grajeda 11 Science Hill TC 55.35 43.18
25 Sierra Hendrix-William 12 Unattached 55.54 56.65
26 Mathew Saunders 10 Unattached 55.59 58.37
27 Cameron Smith 10 Peak Performance Track Cl 55.72 42.35
28 Justin Jewel 9 DC Knight Runners 55.85 1:02.00
29 Andrew Robinson 9 RSS Athletics 55.96 56.52
30 Nile Simpson 10 Unattached 56.15 51.10
31 Michael Lewis 12 Sprint Athletics Track Cl 56.50 39.55
32 Kyle Costner 10 Kindersport 57.21 59.50
33 Braxton Young 12 Quick Striders 57.40 49.37
34 Seandre Scott 10 South Knoxville TC 57.59 1:10.84
35 TieQuan Green 12 Peak Performance Track Cl 57.64 1:03.41
36 Aubry Freeman 10 Kindersport 58.15 1:08.04
37 Daniel Lewis 10 TCYA 58.31 51.90
38 Jonathan Hall 11 R. L. Patton 58.34 1:11.18
39 Jared Moulse 10 Virginia HS 59.19 1:00.97
40 Hank Yelton 9 Freedom High School 59.26 1:04.60
41 Dontea Simpson 10 Asheville Running Collect 59.74 59.74
42 Wesley Harris 11 Unattached 1:00.63 57.60
43 Austin Howard 11 Sprint Athletics Track Cl 1:00.93 59.72
44 Jatwan Forbes 9 Austin-East Girls 1:03.16 55.58
45 Ray Van Tolbert 9 Austin-East Girls 1:03.27 1:15.30
46 Jacob Harris 11 Unattached 1:03.96 58.85
47 Collin Curry 10 Knoxville Youth Athletics 1:08.81 1:12.25
48 Brandon Savela 9 Palmetto Striders Track C 1:09.30 1:07.92
Boys 400m Dash High School Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Quincey Wilson 11 Sprint Athletics Track Cl 55.39 38.08 48.47 51.93 49.45
3 Montgomery Tavares 11 Cobb Track 55.76 41.95 50.13 51.67 51.15
4 Stanley Dunwell 11 RSS Athletics 46.79 55.62 57.18 53.54 51.98
5 Chase Major 12 Unattached 1:04.05 57.80 47.91 1:03.53 52.07
8 Kuune Mini 11 Marietta Track 1:02.07 37.88 51.55 46.82 52.60
Boys 400m Dash High School Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Brian Faust 10 RSS Athletics 47.42 43.86 1:01.70 50.99
6 Hunter Reid 12 R. L. Patton 46.41 55.27 44.84 52.14
7 Steven Pribanich 12 Unattached 39.76 58.59 39.24 52.31
9 Bobby Williams 11 Peak Performance Track Cl 39.57 37.46 1:03.32 52.76
18 Robert Taylor 11 Hardin Valley TC 1:01.33 56.99 1:08.93 54.27
Boys 400m Dash High School Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Jermaine Hosley 10 Sprint Athletics Track Cl 51.95 53.01 37.11
11 Will Eskew 12 Kindersport 50.15 53.35 51.75
25 Sierra Hendrix-William 12 Unattached 1:04.43 55.54 1:08.87
31 Michael Lewis 12 Sprint Athletics Track Cl 1:12.89 56.50 50.29
Boys 400m Dash High School Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Terry Young 11 Asheville Running Collect 54.77 47.11 53.13 59.70 1:01.35
23 Adam Johnston 11 Rebels TC 54.78 1:05.19 1:10.12 56.98 57.52
26 Mathew Saunders 10 Unattached 55.59 1:08.38 1:01.71 44.48 42.81
36 Aubry Freeman 10 Kindersport 58.15 1:09.20 45.36 41.29 41.87
Boys 400m Dash High School Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
12 Skyler Lester 11 Marietta Track 52.60 53.67
13 Alex Laggis 11 Hardin Valley TC 47.00 54.02
16 Caleb Gaston 12 The Force 43.41 54.26
30 Nile Simpson 10 Unattached 1:00.08 56.15
32 Kyle Costner 10 Kindersport 1:07.51 57.21
Boys 400m Dash High School Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Carlton Lee 12 Quick Striders 54.02
17 Dion Tartt 12 Palmetto Striders Track C 54.27
19 Santez Booze 9 Asheville Running Collect 54.58
20 James Jackson 11 Peak Performance Track Cl 54.72
27 Cameron Smith 10 Peak Performance Track Cl 55.72
Boys 400m Dash High School Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Kyle Nabe 11 Unattached 54.02
33 Braxton Young 12 Quick Striders 57.40
35 TieQuan Green 12 Peak Performance Track Cl 57.64
39 Jared Moulse 10 Virginia HS 59.19
43 Austin Howard 11 Sprint Athletics Track Cl 1:00.93
44 Jatwan Forbes 9 Austin-East Girls 1:03.16
Boys 400m Dash High School Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
24 Alex Grajeda 11 Science Hill TC 40.96 1:00.89 38.75 55.35
28 Justin Jewel 9 DC Knight Runners 58.65 56.41 1:03.11 55.85
29 Andrew Robinson 9 RSS Athletics 43.65 1:00.44 53.73 55.96
42 Wesley Harris 11 Unattached 1:09.73 46.69 49.72 1:00.63
45 Ray Van Tolbert 9 Austin-East Girls 1:05.17 1:08.34 1:15.30 1:03.27
Boys 400m Dash High School Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Seandre Scott 10 South Knoxville TC 1:11.99 57.59 1:00.47 42.04 50.68 1:11.42
37 Daniel Lewis 10 TCYA 1:04.73 58.31 59.48 1:04.15 1:07.06 1:08.23
38 Jonathan Hall 11 R. L. Patton 54.26 58.34 1:14.10 47.84 41.43 57.18
40 Hank Yelton 9 Freedom High School 46.23 59.26 1:08.15 42.67 1:17.04 1:14.08
41 Dontea Simpson 10 Asheville Running Collect 1:10.50 59.74 53.17 48.99 1:10.50 1:07.51
Boys 400m Dash High School Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
21 Langston Arnold 10 Cobb Track 41.60 1:07.87 43.24 44.88 54.73
46 Jacob Harris 11 Unattached 1:03.96 1:19.95 48.61 53.73 1:03.96
47 Collin Curry 10 Knoxville Youth Athletics 52.99 55.05 1:26.70 1:12.94 1:08.81
48 Brandon Savela 9 Palmetto Striders Track C 55.44 1:28.71 1:14.85 56.14 1:09.30