January 15-16, 2016
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Boys 60m Hurdles High School Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Matthew Moore 11 Sprint Athletics Track Cl 9.35 8.06 7.34 5.81
2 Sierra Hendrix-William 12 Unattached 8.52 8.35 8.19 10.11
3 Nakil Tolliver 11 Peak Performance Track Cl 10.86 8.48 7.47 10.94
4 Logan Lamb 12 Unattached 6.83 8.53 10.67 7.77
5 Joshua Browning 10 Sprint Athletics Track Cl 9.74 8.54 7.78 7.35
6 Derek Flatford 12 ACTC 8.36 8.61 9.91 8.87

Boys 60m Hurdles High School Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Matthew Moore 11 Sprint Athletics Track Cl 6.25 8.22 9.87 8.39 9.70 7.65 6.66
2 Sierra Hendrix-William 12 Unattached 10.67 8.53 10.92 8.96 10.92 11.09 7.43
3 Derek Flatford 12 ACTC 6.82 8.63 6.48 6.30 9.41 10.19 8.29
4 Nakil Tolliver 11 Peak Performance Track Cl 8.89 8.63 9.67 8.29 9.32 11.05 6.05
5 Logan Lamb 12 Unattached 7.62 8.65 6.06 10.73 11.25 9.17 8.83
6 Joshua Browning 10 Sprint Athletics Track Cl 10.73 8.79 7.39 9.85 6.95 7.12 9.06
7 chase Sholl 12 Unattached 9.27 8.82 6.71 7.59 6.44 7.68 9.00
8 Tysamin Glaze 9 Club Nitro Conyers 7.11 8.88 6.66 9.15 9.86 11.28 7.20
9 Alex Davenport 11 Patrick Henry 11.68 8.98 10.96 11.50 11.41 9.34 10.60
10 Braxton Young 12 Quick Striders 6.56 9.11 11.03 8.02 9.57 10.48 7.57
11 Riley Honken 11 Hardin Valley TC 7.81 9.18 11.85 7.35 10.19 10.38 9.18
12 Will Eskew 12 Kindersport 11.62 9.37 7.03 12.19 9.37 6.84 6.56
13 Kyle Costner 10 Kindersport 8.35 9.38 9.57 7.98 11.07 10.04 7.51
14 Cameron Hudson 9 Club Nitro Conyers 7.85 9.57 6.80 11.39 11.58 11.68 8.43
15 Cody LaVigne 12 DC Knight Runners 10.00 9.70 10.38 12.52 8.25 9.51 8.15
16 Andrew Sharpe 12 Chattanooga Jets TC 10.65 9.77 10.85 9.29 11.14 7.14 10.65
17 Adan Vasquez 10 Hardin Valley TC 9.29 9.77 10.85 11.53 11.92 8.11 7.62
18 Garrett Lee 10 Kindersport 7.50 9.86 7.89 11.84 10.65 8.98 10.26
19 Dontea Simpson 10 Asheville Running Collect 13.52 11.45 13.52 13.29 9.85 11.80 14.09
Boys 60m Hurdles High School Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Matthew Moore 11 Sprint Athletics Track Cl 7.98 8.22
7 chase Sholl 12 Unattached 9.09 8.82
10 Braxton Young 12 Quick Striders 11.39 9.11
11 Riley Honken 11 Hardin Valley TC 8.27 9.18
Boys 60m Hurdles High School Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Joshua Browning 10 Sprint Athletics Track Cl 8.62 7.39 6.16 8.79 7.39 7.48 7.65
8 Tysamin Glaze 9 Club Nitro Conyers 6.66 7.73 10.13 8.88 8.44 7.46 10.57
16 Andrew Sharpe 12 Chattanooga Jets TC 8.11 12.22 9.68 9.77 10.95 11.53 10.26
18 Garrett Lee 10 Kindersport 9.67 11.54 10.16 9.86 7.40 8.19 7.99
19 Dontea Simpson 10 Asheville Running Collect 11.57 12.71 13.97 11.45 14.20 11.91 14.55
Boys 60m Hurdles High School Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Derek Flatford 12 ACTC 9.67 8.63
5 Logan Lamb 12 Unattached 9.26 8.65
9 Alex Davenport 11 Patrick Henry 10.96 8.98
14 Cameron Hudson 9 Club Nitro Conyers 10.15 9.57
15 Cody LaVigne 12 DC Knight Runners 7.47 9.70
Boys 60m Hurdles High School Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Sierra Hendrix-William 12 Unattached 8.53 8.79 6.91 8.96 8.02 10.33
4 Nakil Tolliver 11 Peak Performance Track Cl 8.63 11.05 8.20 7.77 6.99 9.07
12 Will Eskew 12 Kindersport 9.37 7.97 11.81 9.56 7.50 8.62
13 Kyle Costner 10 Kindersport 9.38 7.98 8.54 8.73 7.13 10.13
17 Adan Vasquez 10 Hardin Valley TC 9.77 7.53 10.65 8.89 10.85 11.53