February 12-13, 2016
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ahmed Bile SR-4 Georgetown 9:40.28 7:23.47 7:51.77 5:53.83 10:08.59
2 John Travers   Sligo 5:42.04 8:47.31 7:55.05 6:53.30 6:01.04
3 Amos Bartelsmeyer JR-3 Georgetown 6:31.37 6:36.15 7:57.28 6:12.28 7:23.87
4 Jordan Mann SR-4 Providence 6:55.26 9:08.90 7:57.30 10:10.95 9:04.13
5 Michael Lederhouse JR-3 Georgetown 7:20.19 6:27.56 7:58.46 9:15.02 8:27.17
6 Alfredo Santana   adidas Garden State Track Club 7:50.13 9:02.09 7:59.72 8:42.90 6:52.56
7 Brandon Price JR-3 Harvard 5:50.46 10:14.49 8:00.07 6:19.26 6:57.66
8 Kevyn Hoyos JR-3 Syracuse 7:59.17 5:38.81 8:04.01 8:33.05 6:51.41
9 Arse'ne Guillorel SO-2 Samford 6:54.09 10:23.57 8:07.16 7:52.55 10:08.95
10 John Davies   Unattached 9:35.27 8:31.89 8:07.51 10:14.27 7:04.14
11 Will Sheeran SR-4 Brown 7:14.86 9:31.67 8:08.60 7:14.86 8:23.26
12 Eli Moskowitz FR-1 Brown 10:07.08 8:29.17 8:09.58 8:14.48 7:15.73
13 Brian Doyle   Unattached 7:45.25 6:41.58 8:09.73 7:50.14 9:57.47
14 Kevin Greene   Flynn Running 8:15.59 9:04.66 8:10.68 9:48.82 10:03.54
15 Shane Quinn SR-4 Providence 8:55.68 6:47.91 8:11.45 9:39.92 9:15.34
16 Mickey Burke FR-1 Syracuse 6:43.16 10:29.32 8:11.65 6:43.16 8:11.65
17 Connor Darlington Junior McMaster 8:41.50 8:56.26 8:11.98 6:53.27 8:31.66
18 Robert Allen Senior UNAT-UMass Lowell 8:41.82 6:23.98 8:12.28 7:13.21 8:17.21
19 David Proctor Senior Unattached 8:57.97 7:58.75 8:13.55 6:49.65 7:48.88
20 Brian Masterson SR-4 Dartmouth 7:34.14 6:59.59 8:13.63 9:07.93 9:47.42
21 Alec Olson SR-4 Boston U. 9:18.47 8:09.28 8:14.22 7:39.63 10:27.66
22 Harry Mulenga JR-3 Florida State 7:35.39 8:10.04 8:14.99 7:25.50 10:33.59
23 John Prizzi   The Boys 7:46.52 8:51.03 8:16.29 8:41.11 10:00.51
24 Hugh Armstrong JR-3 Providence 6:02.34 7:46.57 8:16.35 9:15.92 9:01.03
25 Alexis Lavoie-Gilbert Senior Universite Laval 8:21.36 8:56.11 8:16.39 7:06.90 8:46.18
26 Taylor Forbes Senior McMaster 9:31.21 7:02.20 8:16.70 10:45.71 7:02.20
27 Peter Geithner JR-3 Dartmouth 9:26.32 8:21.74 8:16.77 6:32.45 6:42.39
28 Reilly Shaw FR-1 Auburn 6:23.19 7:03.00 8:17.64 7:17.93 10:02.15
29 Blair Morgan Senior McMaster 10:37.18 8:37.71 8:17.79 5:53.43 9:02.60
30 Kevin Tree Senior Lakehead University 9:37.44 8:02.86 8:17.79 10:07.31 10:12.29
31 Tom Purnell SR-4 Harvard 8:43.94 7:04.15 8:18.99 8:58.91 5:54.29
32 Kevin James FR-1 Syracuse 6:54.50 6:29.53 8:19.39 8:49.36 9:39.30
33 Liam Hillery SR-4 Providence 5:59.94 9:59.90 8:19.91 10:24.89 6:29.93
34 Ben Robinson SR-4 Lock Haven 6:10.68 8:25.92 8:20.91 8:55.98 7:40.84
35 Dan Lennon SR-4 Syracuse 7:36.23 6:05.99 8:21.35 7:11.17 8:46.42
36 Brendan McCarthy SR-4 New Hampshire 8:37.84 7:22.42 8:22.75 8:47.89 8:17.73
37 Juris Silenieks SR-4 Syracuse 7:22.83 8:13.15 8:23.21 6:57.67 10:44.11
38 Nathaniel Adams JR-3 Dartmouth 8:38.40 8:23.30 8:23.30 6:27.55 7:22.91
39 Duncan Tomlin SR-4 Yale 8:23.71 8:43.86 8:23.71 10:54.83 6:27.86
40 Jamie Norton   Unattached 10:15.38 10:30.52 8:24.41 5:53.09 8:14.33
41 Christian Costello SR-4 Providence 7:19.01 6:53.78 8:24.60 8:59.93 7:49.28
42 Nick Kondrat Junior McMaster 9:15.36 6:18.66 8:24.87 9:25.46 9:50.70
43 Derek Van Schepen Junior McMaster 7:24.31 8:40.04 8:24.89 6:33.82 9:50.73
44 Charles Khazoom Junior Sherbrooke 6:49.09 6:08.68 8:25.04 9:30.70 7:24.44
45 Paul Gennaro SR-4 Boston U. 9:50.91 6:18.79 8:25.05 6:08.69 9:00.41
46 Stephen Bourguet JR-3 Brown 7:19.55 7:19.55 8:25.23 6:39.14 7:59.97
47 George Galasso   BAA 9:00.85 8:30.52 8:25.46 8:10.30 8:00.19
48 Will Shafer SO-2 Dartmouth 5:54.41 10:37.93 8:26.29 9:52.36 8:06.04
49 Stephan Listabarth JR-3 Temple 6:56.38 7:52.23 8:27.77 5:55.44 10:44.87
50 Simon Smith FR-1 Syracuse 9:13.91 10:19.97 8:28.17 7:37.36 7:06.87
51 Mitchell Byrne SO-2 American Int'l 7:06.87 8:43.42 8:28.17 9:29.15 10:09.81
52 Alex Berhe Junior Ottawa 8:28.32 10:20.15 8:28.32 9:14.07 9:14.07
53 Griff Molino FR-1 Syracuse 10:21.08 7:02.54 8:29.08 10:05.81 10:36.35
54 Christian Stafford SO-2 Northeastern 6:37.13 7:28.04 8:29.13 6:32.03 8:44.41
55 Griffin Colaizzi SO-2 Williams 8:08.86 7:43.39 8:29.22 9:25.24 9:20.15
56 Julian Heninger JR-3 Dartmouth 7:18.21 9:15.40 8:29.54 6:32.35 9:35.78
57 Mark Schmidt Sophomore Queen's University 6:53.01 10:06.76 8:29.88 7:49.09 9:05.58
58 Ryan Stender SO-2 Brandeis 8:10.60 6:33.50 8:31.04 8:20.82 8:31.04
59 Mitch Ryan JR-3 Cortland St. 8:42.26 8:06.42 8:32.02 7:30.58 6:29.14
60 Steven Mangan   NE Distance 10:04.40 8:01.47 8:32.20 7:15.37 7:51.23
61 Mitchell Russo JR-3 Boston U. 8:11.96 6:08.97 8:32.45 10:50.82 10:30.32
62 Kevin Sullivan JR-3 Boston College 10:55.97 5:58.73 8:32.47 6:44.86 9:23.72
63 Brandon Fielder SO-2 Johns Hopkins 8:06.86 8:58.11 8:32.48 10:20.10 6:44.86
64 Jake Feinstein JR-3 Providence 6:09.03 8:27.42 8:32.54 7:31.04 7:20.79
65 Ryan Anderson SO-2 Brown 7:26.07 7:31.20 8:32.72 11:01.41 7:46.58
66 Dietrich Mosel SO-2 Marist 6:19.54 7:15.96 8:32.89 7:15.96 8:32.89
67 Zach Capello FR-1 Yale 9:50.01 6:50.44 8:33.05 9:44.88 7:10.97
68 Ryan Cadorette SO-2 Bentley 9:39.81 9:03.89 8:33.10 7:11.01 8:43.37
69 Austin Scola FR-1 Providence 8:59.06 9:04.20 8:33.39 7:36.92 8:12.86
70 Brian McDavitt JR-3 Boston College 6:00.27 7:58.65 8:34.67 9:10.70 6:26.01
71 Chris Mullin JR-3 Shippensburg 6:31.18 9:51.91 8:34.70 9:57.06 10:22.79
72 Ben Torda SO-2 Bowdoin 9:21.06 10:33.12 8:34.73 6:20.90 7:17.52
73 Mitchell Hutton SO-2 Brandeis 7:53.63 6:41.56 8:34.81 7:43.33 7:58.78
74 Brendan Copley SR-4 Quinnipiac 11:00.04 10:03.31 8:35.65 7:07.99 10:03.31
75 Gabriel Ghiglione Junior McMaster 9:11.97 6:37.22 8:35.86 10:13.88 8:15.23
76 Matt Walker SR-4 Central Connecticut 11:11.56 10:40.56 8:36.58 9:59.24 8:36.58
77 Alexander Balla SO-2 Shippensburg 9:23.40 7:14.18 8:36.88 8:05.87 11:11.95
78 Jonathan Favero Freshman McMaster 8:11.35 11:07.20 8:37.21 11:07.20 11:12.38
78 Nicholas Denari SR-4 Boston College 6:38.26 9:54.80 8:37.21 11:07.20 8:52.73
80 Stephen Robertson JR-3 Providence 9:24.25 6:33.43 8:37.66 6:48.96 7:45.90
81 Ben Tonelli SO-2 Bates 8:22.87 7:10.29 8:38.42 9:40.63 7:41.40
82 Benjamin Raymond Senior Universite Laval 7:10.38 10:58.52 8:38.52 8:28.15 10:11.86
83 Carlos Arias Senior Unattached 6:29.04 7:57.22 8:38.71 9:35.77 6:34.22
84 Max Mudd SO-2 NYU 9:40.96 8:49.09 8:38.71 7:26.09 7:31.28
85 Alex Doherty JR-3 Quinnipiac 9:25.98 9:15.59 8:39.24 7:00.59 10:43.86
86 Eric Wynands Sophomore Queen's University 9:58.14 6:04.09 8:40.12 8:55.73 7:37.71
87 Cole Townsend   Battle Road TC 7:53.37 7:42.96 8:40.18 8:45.39 7:37.76
88 Charles Davis JR-3 Hartford 7:22.21 7:43.02 8:40.24 10:13.89 8:50.65
89 Philippe Larochelle   Lavironde 11:16.52 9:27.24 8:40.40 8:09.18 7:43.16
90 Joseph Santo JR-3 Stonehill 6:14.89 8:51.09 8:40.67 6:35.71 7:22.57
91 Ryan Schwartz SR-4 Johns Hopkins 10:45.73 6:09.74 8:40.75 10:35.32 8:51.17
92 Karn Setya SO-2 NYU 10:14.58 7:27.92 8:40.83 7:27.92 9:27.71
93 Joe Doyle JR-3 Bates 10:56.50 6:20.36 8:41.03 9:17.51 8:56.66
94 Nick Karam JR-3 NYU 10:36.26 10:15.40 8:41.52 6:57.22 10:41.47
95 Matthew Mensher SR-4 Quinnipiac 7:07.74 6:57.31 8:41.63 8:52.07 10:05.09
96 Dan Serianni 4 Genesee Valley Harriers 10:05.11 9:28.59 8:41.64 8:52.08 6:10.37
97 Michael Creedon   GBTC 11:12.95 8:57.31 8:41.66 9:49.48 8:41.66
98 Cole Nissley FR-1 Shippensburg 7:34.12 6:41.92 8:41.97 7:02.80 10:15.93
99 Larry Carney FR-1 Stonehill 10:52.57 6:15.88 8:42.05 10:26.46 7:02.86
100 Syian Srikumar SR-4 Boston U. 7:39.46 11:13.53 8:42.11 6:10.70 8:26.45
101 Naeb Mengisteab SR-4 Kutztown 6:16.16 10:26.93 8:42.44 11:13.95 8:47.67
102 Wyatt Million JR-3 Connecticut 8:01.14 7:45.45 8:42.97 10:38.03 8:22.06
103 Tate Knight SO-2 Wesleyan 10:01.90 9:51.43 8:43.39 10:17.60 6:58.72
104 sean wade   Kenyan Way 7:25.09 8:27.93 8:43.63 7:40.80 7:14.62
105 Anthony Lupia JR-3 Oneonta 7:25.44 6:54.00 8:44.04 8:54.52 10:02.65
106 Andy Paladino JR-3 Syracuse 9:10.47 7:20.37 8:44.25 9:31.44 7:25.62
107 Patrick Hopkins Sophomore Wentworth Institute of Tech 9:00.03 8:02.36 8:44.30 6:22.74 11:00.62
108 Jekabs Hayes FR-1 TCNJ 10:56.13 6:07.43 8:44.90 9:16.40 6:38.93
109 Pat Cunningham JR-3 Northeastern 7:47.31 10:14.32 8:45.06 6:07.55 7:00.05
110 Perry Makinnon   Sherbrooke 6:28.81 7:58.14 8:45.42 8:08.64 8:19.15
111 Ronan O'Shea FR-1 Brown 9:53.83 10:09.60 8:45.51 9:38.07 11:07.40
112 Neil Saddler SO-2 NYU 7:26.79 8:40.38 8:45.63 7:32.05 9:53.97
113 Morgan Marlow Junior Unattached 7:11.89 11:19.43 8:46.69 11:03.63 8:30.89
114 Scott Savage SR-4 TCNJ 8:36.42 10:21.81 8:46.95 8:10.07 10:53.42
115 John McMullin SO-2 Johns Hopkins 8:47.32 7:33.50 8:47.32 9:50.60 10:01.15
116 Roberto Piotto Freshman Unattached 9:19.59 6:41.22 8:47.91 8:05.68 8:53.19
117 David Walter SO-2 MIT 7:23.74 8:11.29 8:48.26 8:00.72 8:06.00
118 Connor Pulvidente SO-2 SUNY Geneseo 7:29.16 8:53.71 8:48.42 9:20.13 7:02.74
119 Brendan Sullivan JR-3 Providence 10:23.92 7:40.01 8:48.74 7:34.72 8:32.88
120 Liam Wall FR-1 Johns Hopkins 7:08.32 6:26.02 8:48.79 9:09.95 9:52.25
121 Colin Kern JR-3 SUNY Geneseo 8:59.86 8:01.64 8:49.27 7:24.59 7:14.01
122 Scott Meehan SO-2 Yale 6:26.48 11:17.66 8:49.42 6:21.19 8:28.25
123 TJ Unger   HFC Striders 11:23.07 11:12.48 8:49.51 8:54.81 7:24.79
124 Gary Messina SR-4 Brockport St. 10:56.78 9:37.33 8:49.66 11:17.97 10:56.78
125 Hale Ross SO-2 Yale 6:16.35 9:21.87 8:50.06 7:51.76 7:25.25
126 Luke Muzikowski JR-3 Brown 7:41.62 11:13.85 8:50.59 8:24.06 8:34.68
127 Saad Baig JR-3 Marist 8:19.32 9:39.00 8:51.19 6:59.64 8:35.26
128 Austin Gilbert FR-1 Harvard 9:50.02 9:23.45 8:51.55 9:39.39 7:42.45
129 Michael Flanagan Junior Unattached 9:18.77 6:12.52 8:52.16 7:48.30 7:32.34
130 Sawyer Maher FR-1 Boston College 11:00.04 9:40.20 8:52.29 9:34.88 9:18.91
131 Matthew Solomon   Unattached 10:54.84 7:59.16 8:52.39 8:57.72 7:48.51
132 Sean Welch FR-1 SUNY Geneseo 7:32.77 7:00.81 8:52.67 10:12.57 10:39.21
133 Kyle Hamel SR-4 Hartford 6:18.25 10:12.66 8:52.74 11:32.57 11:16.58
134 Kevin Bates Sophomore Ottawa 8:28.14 9:21.63 8:54.88 6:19.77 10:57.91
135 Reid Hawkins JR-3 Wesleyan 9:16.42 9:37.83 8:55.02 7:40.12 8:55.02
136 Craig Hammond JR-3 Northeastern 7:02.91 10:20.98 8:55.32 9:06.03 7:51.09
137 Stefan Arnold JR-3 Johns Hopkins 6:46.92 11:03.91 8:55.41 6:52.27 7:19.04
138 Brandon Shirazi FR-1 NYU 7:45.87 9:32.97 8:55.48 11:14.71 11:04.00
139 Adam Richardson   Waterloo University 8:29.40 9:39.11 8:56.21 8:18.68 7:57.23
140 Jack Morris FR-1 Boston College 8:13.87 9:23.65 8:56.81 7:25.56 6:26.51
141 Ryan Brennan FR-1 Oneonta 8:48.66 11:14.30 8:59.44 8:32.47 10:52.73
142 Evan Vadenais SR-4 Merrimack 7:45.35 6:56.65 9:01.10 10:22.27 10:49.32
143 Johnathan Condly FR-1 Temple 11:23.16 7:35.44 9:02.19 9:29.30 7:30.02
144 Nathaniel Webber   Sisu Project 6:25.52 9:30.13 9:02.98 7:41.54 8:14.12
145 Daniel Raboin Senior Sisu Project 6:32.04 6:37.48 9:04.49 6:37.48 9:42.61
146 Shaun Kurcoba JR-3 Brockport St. 7:10.49 10:40.22 9:11.91 8:16.72 10:56.78
147 Ryan MacDonell Sophomore Ottawa 8:07.51 7:34.27 9:13.98 8:24.13 10:26.00
148 Graeme McConnell Junior Ottawa 11:42.53 9:38.88 9:22.02 11:03.19 7:29.62
149 Shane Ramdeo FR-1 Temple 10:32.92 11:23.78 9:25.10 10:27.27 9:25.10
150 Tom Glassco Senior Ottawa 8:40.48 7:55.22 9:25.73 9:08.76 9:20.08
151 Kyle Bean SO-2 American Int'l 12:14.05 8:22.86 9:37.99 12:19.83 6:50.38
152 Dylan Sperry Sophomore Unattached 12:00.16 8:54.31 9:40.77 12:23.39 12:00.16
  Emmanuel Boisvert Senior Universite Laval DNF DNF DNF DNF DNF
  Tyji Mays FR-1 Temple DNF DNF DNF DNF DNF
  Matti Groll JR-3 Boston U. DNF DNF DNF DNF DNF
  John Murray SR-4 Georgetown DNF DNF DNF DNF DNF
  Spencer Brown FR-1 Georgetown DNF DNF DNF DNF DNF
  Christian Alvarado SO-2 Georgetown DNF DNF DNF DNF DNF
  Kieran Tuntivate FR-1 Harvard DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Connor Darlington Junior McMaster 6:58.19 9:06.10 10:14.98 5:54.23 8:11.98 9:06.10 6:04.07
18 Robert Allen Senior UNAT-UMass Lowell 9:55.66 8:07.36 8:12.28 8:07.36 8:12.28 9:21.20 9:16.28
19 David Proctor Senior Unattached 9:27.59 5:50.42 7:19.26 6:20.04 8:13.55 7:39.01 9:22.65
20 Brian Masterson SR-4 Dartmouth 6:25.04 8:28.44 6:25.04 6:25.04 8:13.63 7:04.53 7:24.27
23 John Prizzi   The Boys 10:05.48 9:20.81 6:51.92 10:15.40 8:16.29 7:56.44 6:51.92
25 Alexis Lavoie-Gilbert Senior Universite Laval 7:31.72 8:16.39 9:40.78 6:02.37 8:16.39 5:47.48 9:40.78
27 Peter Geithner JR-3 Dartmouth 5:52.71 7:42.00 7:02.26 7:56.90 8:16.77 8:56.52 9:46.19
33 Liam Hillery SR-4 Providence 9:29.90 6:49.93 8:59.91 10:34.89 8:19.91 10:29.89 9:39.90
34 Ben Robinson SR-4 Lock Haven 7:55.87 8:05.89 9:41.06 7:50.86 8:20.91 5:50.64 7:40.84
37 Juris Silenieks SR-4 Syracuse 6:52.64 10:08.89 6:17.41 7:17.80 8:23.21 7:12.76 7:37.93
38 Nathaniel Adams JR-3 Dartmouth 7:53.11 10:39.20 9:48.87 7:38.01 8:23.30 9:08.60 6:42.64
39 Duncan Tomlin SR-4 Yale 8:33.79 9:09.05 7:08.16 9:39.27 8:23.71 9:49.34 8:38.83
49 Stephan Listabarth JR-3 Temple 8:17.62 7:47.15 9:38.86 8:17.62 8:27.77 10:19.48 8:32.85
54 Christian Stafford SO-2 Northeastern 8:29.13 9:35.32 6:11.67 10:26.23 8:29.13 8:44.41 6:52.40
  Emmanuel Boisvert Senior Universite Laval DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
24 Hugh Armstrong JR-3 Providence 8:16.35 8:56.06 9:05.99
26 Taylor Forbes Senior McMaster 8:16.70 9:11.34 6:02.60
29 Blair Morgan Senior McMaster 8:17.79 5:53.43 6:28.28
30 Kevin Tree Senior Lakehead University 8:17.79 8:07.84 10:07.31
32 Kevin James FR-1 Syracuse 8:19.39 9:44.29 6:39.52
44 Charles Khazoom Junior Sherbrooke 8:25.04 9:35.75 9:25.65
45 Paul Gennaro SR-4 Boston U. 8:25.05 8:14.95 7:59.80
51 Mitchell Byrne SO-2 American Int'l 8:28.17 6:41.46 8:07.85
52 Alex Berhe Junior Ottawa 8:28.32 10:04.90 6:21.24
53 Griff Molino FR-1 Syracuse 8:29.08 11:01.81 7:27.99
82 Benjamin Raymond Senior Universite Laval 8:38.52 6:44.45 11:08.89
94 Nick Karam JR-3 NYU 8:41.52 8:25.88 6:46.79
102 Wyatt Million JR-3 Connecticut 8:42.97 9:19.58 8:32.51
105 Anthony Lupia JR-3 Oneonta 8:44.04 9:20.73 10:55.05
128 Austin Gilbert FR-1 Harvard 8:51.55 7:31.82 6:12.09
139 Adam Richardson   Waterloo University 8:56.21 7:25.06 7:03.61
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
36 Brendan McCarthy SR-4 New Hampshire 8:22.75
40 Jamie Norton   Unattached 8:24.41
41 Christian Costello SR-4 Providence 8:24.60
42 Nick Kondrat Junior McMaster 8:24.87
43 Derek Van Schepen Junior McMaster 8:24.89
46 Stephen Bourguet JR-3 Brown 8:25.23
47 George Galasso   BAA 8:25.46
48 Will Shafer SO-2 Dartmouth 8:26.29
57 Mark Schmidt Sophomore Queen's University 8:29.88
62 Kevin Sullivan JR-3 Boston College 8:32.47
70 Brian McDavitt JR-3 Boston College 8:34.67
76 Matt Walker SR-4 Central Connecticut 8:36.58
78 Nicholas Denari SR-4 Boston College 8:37.21
80 Stephen Robertson JR-3 Providence 8:37.66
86 Eric Wynands Sophomore Queen's University 8:40.12
125 Hale Ross SO-2 Yale 8:50.06
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
50 Simon Smith FR-1 Syracuse 8:28.17 9:34.24 8:58.66 7:47.52 10:45.38 7:37.36
58 Ryan Stender SO-2 Brandeis 8:31.04 10:08.14 9:42.59 6:43.73 7:39.94 6:13.06
65 Ryan Anderson SO-2 Brown 8:32.72 9:49.63 8:58.36 10:30.65 8:37.85 7:31.20
66 Dietrich Mosel SO-2 Marist 8:32.89 6:09.28 9:08.80 7:51.86 9:39.57 10:15.47
67 Zach Capello FR-1 Yale 8:33.05 6:24.79 6:50.44 8:27.92 10:10.53 11:06.97
71 Chris Mullin JR-3 Shippensburg 8:34.70 9:21.03 10:53.67 9:57.06 7:27.79 10:07.35
73 Mitchell Hutton SO-2 Brandeis 8:34.81 10:22.92 8:29.67 6:57.00 6:46.70 8:34.81
74 Brendan Copley SR-4 Quinnipiac 8:35.65 8:25.34 11:05.19 6:21.58 9:01.44 7:23.46
77 Alexander Balla SO-2 Shippensburg 8:36.88 8:52.39 6:01.82 11:01.61 8:21.38 7:55.53
84 Max Mudd SO-2 NYU 8:38.71 6:34.22 6:08.29 9:35.77 8:23.15 7:31.28
90 Joseph Santo JR-3 Stonehill 8:40.67 6:51.33 9:17.12 11:01.25 8:45.88 10:19.60
109 Pat Cunningham JR-3 Northeastern 8:45.06 8:50.31 6:39.05 9:32.32 10:35.33 7:52.56
114 Scott Savage SR-4 TCNJ 8:46.95 7:54.26 7:38.45 7:38.45 7:48.99 6:51.03
117 David Walter SO-2 MIT 8:48.26 8:48.26 10:12.79 7:34.31 10:07.50 6:15.07
118 Connor Pulvidente SO-2 SUNY Geneseo 8:48.42 8:27.29 7:13.31 7:34.45 6:25.75 8:32.57
124 Gary Messina SR-4 Brockport St. 8:49.66 7:51.40 8:33.77 10:25.00 9:47.93 8:39.07
Men's 3000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
55 Griffin Colaizzi SO-2 Williams 7:38.30 8:29.22 11:01.99 6:16.83 10:36.53 9:30.33
61 Mitchell Russo JR-3 Boston U. 8:01.71 8:32.45 10:35.44 6:39.72 9:59.57 7:25.84
63 Brandon Fielder SO-2 Johns Hopkins 10:30.35 8:32.48 6:34.61 6:44.86 11:01.10 10:40.60
64 Jake Feinstein JR-3 Providence 5:58.78 8:32.54 9:13.55 9:54.55 6:39.79 5:58.78
68 Ryan Cadorette SO-2 Bentley 9:34.68 8:33.10 10:10.59 6:35.09 7:21.27 10:00.33
69 Austin Scola FR-1 Providence 7:57.46 8:33.39 7:26.65 6:19.91 6:14.78 7:42.06
75 Gabriel Ghiglione Junior McMaster 10:34.51 8:35.86 6:06.26 6:52.69 6:01.11 10:29.35
83 Carlos Arias Senior Unattached 8:17.97 8:38.71 6:29.04 10:01.71 6:44.60 10:06.89
88 Charles Davis JR-3 Hartford 10:50.30 8:40.24 11:11.11 8:29.84 7:27.41 9:01.05
91 Ryan Schwartz SR-4 Johns Hopkins 7:07.02 8:40.75 6:04.53 9:53.66 10:35.32 8:25.13
98 Cole Nissley FR-1 Shippensburg 11:08.13 8:41.97 6:15.82 6:15.82 7:02.80 10:05.49
104 sean wade   Kenyan Way 7:19.85 8:43.63 10:59.78 9:46.47 6:06.55 7:25.09
106 Andy Paladino JR-3 Syracuse 7:36.10 8:44.25 6:27.95 7:25.62 6:59.40 7:25.62
108 Jekabs Hayes FR-1 TCNJ 8:08.16 8:44.90 6:33.68 9:21.65 7:31.42 10:35.13
121 Colin Kern JR-3 SUNY Geneseo 9:05.15 8:49.27 6:26.37 9:05.15 9:10.44 10:19.25
134 Kevin Bates Sophomore Ottawa 7:29.30 8:54.88 11:30.00 9:32.33 8:54.88 8:01.40
143 Johnathan Condly FR-1 Temple 6:46.65 9:02.19 10:45.21 6:30.38 11:44.85 10:07.26
Men's 3000 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
85 Alex Doherty JR-3 Quinnipiac 9:15.59 10:49.05 10:07.51 8:49.63 8:39.24
87 Cole Townsend   Battle Road TC 7:06.55 10:34.62 10:08.61 6:24.94 8:40.18
93 Joe Doyle JR-3 Bates 10:40.87 7:43.72 9:27.93 8:35.82 8:41.03
95 Matthew Mensher SR-4 Quinnipiac 8:52.07 11:07.69 7:18.17 9:59.88 8:41.63
97 Michael Creedon   GBTC 10:31.21 10:20.78 7:23.41 8:46.88 8:41.66
100 Syian Srikumar SR-4 Boston U. 7:18.58 9:29.10 6:21.14 7:34.24 8:42.11
103 Tate Knight SO-2 Wesleyan 6:22.08 10:33.31 7:03.95 8:17.22 8:43.39
110 Perry Makinnon   Sherbrooke 9:01.19 11:02.03 7:16.10 7:26.61 8:45.42
111 Ronan O'Shea FR-1 Brown 6:55.16 9:48.58 8:56.02 8:35.00 8:45.51
115 John McMullin SO-2 Johns Hopkins 9:08.42 8:47.32 7:17.68 9:24.24 8:47.32
119 Brendan Sullivan JR-3 Providence 9:31.04 11:22.08 10:55.64 8:48.74 8:48.74
126 Luke Muzikowski JR-3 Brown 10:26.10 6:53.86 10:52.63 8:50.59 8:50.59
130 Sawyer Maher FR-1 Boston College 8:41.65 11:21.34 7:21.80 6:55.19 8:52.29
136 Craig Hammond JR-3 Northeastern 9:06.03 6:41.49 7:45.73 9:22.09 8:55.32
137 Stefan Arnold JR-3 Johns Hopkins 10:42.50 6:20.15 7:45.81 7:51.16 8:55.41
140 Jack Morris FR-1 Boston College 8:46.08 9:45.13 6:58.72 8:08.50 8:56.81
  Tyji Mays FR-1 Temple DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
59 Mitch Ryan JR-3 Cortland St. 11:05.63 7:04.98 8:32.02 9:12.99 8:57.63 10:19.55
72 Ben Torda SO-2 Bowdoin 9:46.80 6:00.32 8:34.73 10:48.56 7:48.41 9:05.62
78 Jonathan Favero Freshman McMaster 9:39.28 7:09.29 8:37.21 8:26.87 11:12.38 8:01.01
81 Ben Tonelli SO-2 Bates 9:25.08 11:08.77 8:38.42 10:06.56 9:09.53 7:31.03
89 Philippe Larochelle   Lavironde 10:55.71 7:06.73 8:40.40 9:22.04 7:01.53 6:09.49
92 Karn Setya SO-2 NYU 8:51.25 6:35.83 8:40.83 6:04.59 7:22.71 10:19.79
96 Dan Serianni 4 Genesee Valley Harriers 11:02.49 9:23.38 8:41.64 11:02.49 10:31.19 8:05.13
99 Larry Carney FR-1 Stonehill 6:15.88 11:13.45 8:42.05 9:13.38 7:28.97 11:08.23
101 Naeb Mengisteab SR-4 Kutztown 6:52.73 9:29.46 8:42.44 9:08.57 9:39.91 6:47.51
107 Patrick Hopkins Sophomore Wentworth Institute of Tech 8:23.33 6:54.20 8:44.30 6:17.50 7:09.93 8:49.55
112 Neil Saddler SO-2 NYU 8:45.63 6:28.97 8:45.63 7:32.05 9:01.40 8:35.12
113 Morgan Marlow Junior Unattached 6:40.29 7:38.22 8:46.69 7:59.29 7:32.96 7:11.89
120 Liam Wall FR-1 Johns Hopkins 8:32.93 9:31.10 8:48.79 8:06.49 8:32.93 7:29.48
127 Saad Baig JR-3 Marist 9:12.44 11:14.62 8:51.19 6:17.15 11:03.99 7:36.83
129 Michael Flanagan Junior Unattached 7:32.34 9:08.13 8:52.16 9:50.70 8:20.23 11:05.20
132 Sean Welch FR-1 SUNY Geneseo 7:54.08 10:17.90 8:52.67 8:10.06 7:54.08 6:12.87
135 Reid Hawkins JR-3 Wesleyan 9:11.07 6:35.92 8:55.02 6:46.62 6:35.92 9:37.83
Men's 3000 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
116 Roberto Piotto Freshman Unattached 10:33.50 6:09.54 8:47.91 6:09.54 10:49.33 8:05.68
122 Scott Meehan SO-2 Yale 10:40.60 10:14.13 8:49.42 10:14.13 8:12.36 9:37.07
123 TJ Unger   HFC Striders 7:19.50 6:37.14 8:49.51 9:26.58 10:30.12 9:31.87
131 Matthew Solomon   Unattached 8:20.45 8:41.75 8:52.39 10:44.20 7:59.16 10:33.55
133 Kyle Hamel SR-4 Hartford 10:02.00 10:12.66 8:52.74 10:55.27 6:23.58 8:47.42
138 Brandon Shirazi FR-1 NYU 10:15.81 9:16.90 8:55.48 9:00.84 7:35.16 9:43.68
141 Ryan Brennan FR-1 Oneonta 11:19.70 8:10.89 8:59.44 7:49.32 8:43.26 9:37.20
142 Evan Vadenais SR-4 Merrimack 10:00.63 7:34.53 9:01.10 9:38.98 10:43.91 11:21.79
144 Nathaniel Webber   Sisu Project 7:30.68 10:35.29 9:02.98 10:40.72 8:46.69 9:08.41
145 Daniel Raboin Senior Sisu Project 7:37.38 11:36.95 9:04.49 10:42.50 6:32.04 8:04.60
146 Shaun Kurcoba JR-3 Brockport St. 7:27.05 11:07.82 9:11.91 10:07.11 8:38.80 8:49.84
147 Ryan MacDonell Sophomore Ottawa 6:44.41 9:47.22 9:13.98 7:39.81 7:12.11 11:38.02
148 Graeme McConnell Junior Ottawa 8:42.68 6:44.66 9:22.02 9:55.75 6:33.42 10:51.95
149 Shane Ramdeo FR-1 Temple 11:46.38 9:08.15 9:25.10 9:25.10 8:00.34 10:32.92
150 Tom Glassco Senior Ottawa 8:29.16 9:03.10 9:25.73 11:58.48 8:57.45 11:35.85
151 Kyle Bean SO-2 American Int'l 12:31.39 11:22.03 9:37.99 10:58.91 10:35.79 9:49.55
152 Dylan Sperry Sophomore Unattached 11:13.70 6:46.54 9:40.77 11:36.93 12:17.58 8:02.04
Men's 3000 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ahmed Bile SR-4 Georgetown 6:59.88 8:01.21 7:28.19 7:51.77 8:53.10 7:09.31
2 John Travers   Sligo 8:04.56 5:42.04 8:37.81 7:55.05 6:58.05 9:30.06
3 Amos Bartelsmeyer JR-3 Georgetown 9:18.42 8:54.56 7:00.01 7:57.28 8:40.24 9:51.83
4 Jordan Mann SR-4 Providence 5:48.43 10:06.18 6:02.75 7:57.30 9:47.08 7:33.44
5 Michael Lederhouse JR-3 Georgetown 8:31.96 7:20.19 5:58.85 7:58.46 9:38.94 10:22.00
6 Alfredo Santana   adidas Garden State Track Club 6:18.98 7:50.13 9:40.47 7:59.72 8:23.71 9:26.07
7 Brandon Price JR-3 Harvard 8:00.07 7:16.87 8:09.68 8:00.07 8:43.28 8:57.68
8 Kevyn Hoyos JR-3 Syracuse 7:01.09 9:55.34 6:36.89 8:04.01 10:14.70 10:05.02
10 John Davies   Unattached 10:24.02 7:23.64 6:44.64 8:07.51 8:56.27 9:49.89
13 Brian Doyle   Unattached 9:08.50 5:57.51 9:08.50 8:09.73 8:04.84 8:58.71
15 Shane Quinn SR-4 Providence 6:33.16 9:05.51 6:33.16 8:11.45 8:50.77 9:05.51
22 Harry Mulenga JR-3 Florida State 7:25.50 10:43.49 10:08.84 8:14.99 10:23.69 9:53.99
60 Steven Mangan   NE Distance 9:23.42 6:39.52 9:18.30 8:32.20 9:33.67 6:29.28
  John Murray SR-4 Georgetown DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Spencer Brown FR-1 Georgetown DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Christian Alvarado SO-2 Georgetown DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Arse'ne Guillorel SO-2 Samford 6:00.50 9:34.85 8:07.16 7:33.06
11 Will Sheeran SR-4 Brown 10:00.98 8:33.03 8:08.60 7:49.06
12 Eli Moskowitz FR-1 Brown 10:07.08 7:20.63 8:09.58 7:45.10
14 Kevin Greene   Flynn Running 7:06.90 6:27.64 8:10.68 7:26.52
16 Mickey Burke FR-1 Syracuse 9:30.32 9:49.98 8:11.65 6:38.24
21 Alec Olson SR-4 Boston U. 8:43.88 7:00.09 8:14.22 9:48.13
28 Reilly Shaw FR-1 Auburn 9:02.43 9:17.36 8:17.64 9:17.36
31 Tom Purnell SR-4 Harvard 10:08.77 6:29.22 8:18.99 8:14.00
35 Dan Lennon SR-4 Syracuse 10:21.68 9:31.54 8:21.35 8:21.35
56 Julian Heninger JR-3 Dartmouth 8:29.54 9:10.31 8:29.54 8:55.02
  Matti Groll JR-3 Boston U. DNF DNF DNF DNF
  Kieran Tuntivate FR-1 Harvard DNF DNF DNF DNF