March 18-19, 2016
|
Emory - Atlanta, GA

Men 1500m Run Sub-Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Ciaran Lane   Unattached 4:56.54 4:13.45 4:21.06 3:50.64 4:31.20 5:26.95
1 Brandon Raleigh JR-3 Lee (Tenn.) 4:56.95 4:05.41 4:27.50 3:16.33 3:31.06 4:32.41
2 Jake Schlessinger JR-3 Emory 3:04.42 4:05.89 4:03.44 4:37.86 5:09.83 3:41.31
3 Dylan Ford SR-4 Campbellsville 4:58.22 4:06.46 4:55.76 3:19.64 3:39.35 4:06.46
4 Ryan Polk FR-1 Clayton State 3:03.22 4:07.59 4:29.88 3:42.84 3:00.74 4:57.11
5 Cordaryl Whitehead SR-4 Columbus St. 5:12.61 4:08.10 2:53.67 4:13.07 4:35.40 3:13.52
6 Daniel Broadhead FR-1 Augusta 4:57.76 4:08.13 4:45.35 3:20.99 2:53.69 4:00.69
7 Foster Johnstone JR-3 Birmingham-Southern 3:29.16 4:08.99 3:11.73 4:46.34 3:19.20 3:04.26
8 Michael Johnson SO-2 Montevallo 5:23.93 4:09.17 3:21.83 4:29.11 3:41.77 5:03.99
9 Will Knowlton FR-1 Berry 4:13.59 4:11.08 4:43.72 3:56.02 4:13.59 4:23.64
10 Logan Ayer FR-1 Kentucky Wesleyan 5:01.41 4:11.17 5:21.50 5:06.43 5:26.53 5:21.50
11 Sam Berendsen JR-3 Berry 5:15.03 4:12.02 3:44.30 3:26.66 3:31.70 5:27.63
12 Jamorris Hill SO-2 Albany State 3:52.61 4:12.83 4:38.12 4:58.34 4:45.70 4:25.48
13 Ayden Farmer SO-2 Lincoln Memorial 3:04.77 4:13.10 3:40.20 3:19.95 3:35.14 3:09.83
14 Zachary Helm JR-3 Rowan 4:56.76 4:13.64 3:10.23 4:16.18 5:09.44 3:35.60
15 Wyatt Ingram FR-1 Reinhardt 3:01.81 4:16.07 4:13.51 3:09.50 5:25.21 4:51.92
16 Brent Starks SO-2 SCAD Atlanta 3:27.51 4:16.18 4:16.18 4:46.93 3:17.26 4:26.43
17 Jon Gogal FR-1 Berry 4:44.89 4:16.65 3:17.62 4:50.02 4:08.95 4:01.25
18 Bennett Shaw FR-1 Emory 3:35.93 4:17.06 3:59.07 3:38.51 4:53.05 4:55.62
19 Casey Monti JR-3 Berea 4:07.18 4:17.47 4:20.05 3:23.41 4:32.92 3:25.98
20 Timote Colquhoun FR-1 Lincoln Memorial 3:23.66 4:17.79 4:53.88 4:30.68 4:33.26 5:35.13
21 Khaleed Barrett SO-2 Albany State 4:20.80 4:18.21 3:57.56 3:49.81 4:51.78 5:27.93
22 Tyler Sheffel SO-2 Columbus St. 3:42.17 4:18.33 4:46.75 5:04.83 4:51.92 3:06.00
23 Brian Skoglind FR-1 GC&SU 3:16.93 4:19.11 3:48.02 3:27.29 5:36.85 5:26.48
24 Nathan Trottier FR-1 Reinhardt 3:29.97 4:19.22 3:24.79 4:58.11 3:29.97 5:26.62
25 Jordan Strong SO-2 Montevallo 4:41.92 4:21.03 3:54.93 4:54.97 5:05.41 4:21.03
26 Leith Rawson FR-1 Mobile 5:16.19 4:21.31 3:13.37 4:52.67 4:39.61 3:39.50
27 Trevor Turner SR-4 GC&SU 5:21.88 4:21.69 3:05.80 3:21.51 5:27.12 5:21.88
28 Nick Zvirbulis SO-2 Reinhardt 4:31.21 4:23.31 3:46.45 4:44.38 4:20.68 5:08.08
29 Austin Elluru SR-4 Hope 3:41.20 4:26.50 3:14.55 3:41.20 3:54.52 5:09.14
30 Jordan Poche SR-4 Montevallo 5:01.27 4:26.61 3:54.62 5:41.26 3:19.96 5:06.61
31 Martin Jones FR-1 Albany State 3:26.18 4:27.76 5:21.32 3:44.92 3:44.92 4:35.80
32 Jamal Willis JR-3 Oglethorpe 5:18.75 4:27.85 5:05.35 4:25.18 5:08.03 3:53.03
33 Jarrod Howell FR-1 Piedmont 5:00.51 4:28.31 3:53.43 4:14.90 3:50.75 5:21.98
34 Hussen Sadik SO-2 Columbus St. 3:27.64 4:29.66 4:29.66 3:35.73 4:18.88 5:37.08
35 Frederick Higgins SO-2 Tuskegee 5:44.19 4:33.16 5:30.53 3:22.14 3:22.14 4:41.36
36 Corbin Flege FR-1 Berea 3:15.03 4:34.69 3:37.01 3:42.50 4:51.18 5:37.87
37 Brent Blackwell JR-3 Reinhardt 5:10.66 4:34.92 5:49.15 3:45.44 4:01.93 4:10.18
38 Jerrod Arnold SR-4 Berea 5:58.53 4:35.79 5:00.62 4:19.25 3:51.67 4:33.04
39 Sam Maxfield FR-1 Methodist 4:22.02 4:35.81 4:10.99 4:41.33 3:46.17 3:24.10
40 Ethan Raines JR-3 Wittenberg 4:56.34 4:39.56 3:52.04 4:47.95 6:03.43 5:21.50
41 D'Shaun James FR-1 Albany State 4:11.56 4:42.65 3:37.64 4:17.22 4:42.65 3:51.78
42 Cameron Sullivan SO-2 Birmingham-Southern 4:31.15 4:45.42 4:22.59 3:51.19 4:39.72 4:34.01
Men 1500m Run Sub-Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Ciaran Lane   Unattached 3:15.16 4:13.45 3:10.09 3:30.37
1 Brandon Raleigh JR-3 Lee (Tenn.) 4:56.95 4:05.41 3:13.88 4:52.04
2 Jake Schlessinger JR-3 Emory 4:40.32 4:05.89 4:50.15 4:20.65
3 Dylan Ford SR-4 Campbellsville 4:21.25 4:06.46 5:15.47 3:19.64
4 Ryan Polk FR-1 Clayton State 4:32.35 4:07.59 3:03.22 5:21.87
7 Foster Johnstone JR-3 Birmingham-Southern 5:23.69 4:08.99 4:13.97 3:31.65
8 Michael Johnson SO-2 Montevallo 4:54.02 4:09.17 5:06.48 3:56.72
10 Logan Ayer FR-1 Kentucky Wesleyan 4:33.78 4:11.17 5:11.45 5:24.01
11 Sam Berendsen JR-3 Berry 5:25.11 4:12.02 3:59.42 3:24.14
14 Zachary Helm JR-3 Rowan 3:55.89 4:13.64 5:06.91 4:31.40
20 Timote Colquhoun FR-1 Lincoln Memorial 3:10.77 4:17.79 4:15.22 4:15.22
27 Trevor Turner SR-4 GC&SU 5:37.58 4:21.69 5:37.58 5:37.58
35 Frederick Higgins SO-2 Tuskegee 5:00.48 4:33.16 5:55.11 4:27.70
Men 1500m Run Sub-Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Cordaryl Whitehead SR-4 Columbus St. 4:08.10 4:08.10 3:58.18 4:47.80 4:37.88
6 Daniel Broadhead FR-1 Augusta 5:20.09 4:08.13 3:23.47 4:03.17 5:05.20
9 Will Knowlton FR-1 Berry 3:23.38 4:11.08 3:30.91 4:28.66 4:21.13
12 Jamorris Hill SO-2 Albany State 3:12.15 4:12.83 4:50.76 4:17.89 4:48.23
13 Ayden Farmer SO-2 Lincoln Memorial 3:09.83 4:13.10 3:37.67 4:10.57 5:03.72
16 Brent Starks SO-2 SCAD Atlanta 2:59.33 4:16.18 3:48.00 3:37.76 5:17.67
19 Casey Monti JR-3 Berea 4:25.20 4:17.47 4:45.80 3:07.96 5:32.14
21 Khaleed Barrett SO-2 Albany State 5:33.09 4:18.21 5:02.11 4:31.12 5:02.11
22 Tyler Sheffel SO-2 Columbus St. 3:37.00 4:18.33 3:29.25 5:22.92 3:34.42
25 Jordan Strong SO-2 Montevallo 5:08.02 4:21.03 3:54.93 3:49.71 4:07.98
33 Jarrod Howell FR-1 Piedmont 5:11.24 4:28.31 3:15.87 5:05.88 3:21.24
34 Hussen Sadik SO-2 Columbus St. 4:05.39 4:29.66 4:35.06 4:48.54 5:18.20
36 Corbin Flege FR-1 Berea 3:34.26 4:34.69 5:10.40 5:24.14 4:18.21
Men 1500m Run Sub-Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Wyatt Ingram FR-1 Reinhardt 4:54.48 4:46.80 4:16.07
17 Jon Gogal FR-1 Berry 3:50.99 5:31.08 4:16.65
18 Bennett Shaw FR-1 Emory 3:43.65 4:01.64 4:17.06
23 Brian Skoglind FR-1 GC&SU 5:13.53 3:03.97 4:19.11
24 Nathan Trottier FR-1 Reinhardt 4:42.55 4:52.92 4:19.22
26 Leith Rawson FR-1 Mobile 4:34.38 4:26.54 4:21.31
28 Nick Zvirbulis SO-2 Reinhardt 3:22.75 4:36.48 4:23.31
29 Austin Elluru SR-4 Hope 5:19.80 3:38.53 4:26.50
30 Jordan Poche SR-4 Montevallo 3:51.95 5:30.60 4:26.61
31 Martin Jones FR-1 Albany State 5:45.41 3:58.31 4:27.76
32 Jamal Willis JR-3 Oglethorpe 5:24.10 4:57.32 4:27.85
37 Brent Blackwell JR-3 Reinhardt 5:02.42 4:07.43 4:34.92
38 Jerrod Arnold SR-4 Berea 5:19.92 3:26.85 4:35.79
39 Sam Maxfield FR-1 Methodist 4:16.51 4:02.72 4:35.81
40 Ethan Raines JR-3 Wittenberg 4:31.18 4:28.38 4:39.56
41 D'Shaun James FR-1 Albany State 3:46.12 6:01.80 4:42.65
42 Cameron Sullivan SO-2 Birmingham-Southern 3:34.07 5:02.55 4:45.42