April 1- 2, 2016
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Ricy Brown   Unattached 1:54.85 1:23.84 2:28.16 10
2 Jonathan Moore SO-2 Bethune-Cookman 1:55.44 2:25.46 1:55.44 8
3 Jamin Mays SR-4 Embry-Riddle 1:57.41 1:53.89 1:51.54 6
4 Taylor Sumapang SR-4 North Florida 1:57.55 2:01.08 2:02.26 5
5 Rayford James SO-2 North Florida 1:57.59 2:19.94 1:47.01 4
6 John Webb FR-1 Troy 1:57.61 2:17.61 2:08.20 3
7 Cristian Acuna JR-3 North Florida 1:58.22 1:36.94 1:47.58 2
8 Chris Robin FR-1 North Florida 1:58.28 1:36.99 2:12.48 1
9 Joseph Giese SO-2 Troy 1:59.51 1:55.93 2:12.66 -
10 Constantine Stathis SO-2 North Florida 1:59.89 2:01.09 1:47.91 -
11 Jessie Boria JR-3 Tampa 2:00.20 1:24.14 1:42.17 -
12 Maurice Sapp SR-4 North Florida 2:00.25 2:26.71 1:44.62 -
13 Andrew Carpenter SO-2 Embry-Riddle 2:00.38 1:27.88 1:39.92 -
14 Andre Ernest JR-3 Keiser University 2:00.82 1:26.99 2:34.65 -
15 Mooyong Lee   Goyangcity 2:01.09 1:34.45 1:28.40 -
16 Calahan Warren FR-1 Embry-Riddle 2:01.31 1:37.05 2:24.36 -
17 Lukas Hassler FR-1 Florida Tech 2:01.45 1:55.38 1:59.03 -
18 Jordan Clarke JR-3 Webber 2:01.61 1:36.08 2:08.91 -
19 William Rice FR-1 Embry-Riddle 2:02.36 1:53.80 2:28.06 -
20 Jean Charles SR-4 Florida Memorial 2:02.72 1:32.04 2:39.54 -
20 Nicholas Lenssen JR-3 Florida Tech 2:02.72 1:40.63 2:27.27 -
22 Ryan Larson SR-4 Embry-Riddle 2:03.29 2:16.86 2:18.09 -
23 Kevin Anderson JR-3 Grinnell 2:03.54 2:04.78 2:38.14 -
24 Andre Hare JR-3 Florida Memorial 2:04.71 2:14.69 2:40.88 -
25 John Lennon SO-2 Grinnell 2:05.91 1:50.80 1:31.92 -
26 Avonte Boykins SO-2 Keiser University 2:06.11 1:53.50 2:23.77 -
27 Kyler Jourdan SO-2 SCAD Savannah 2:06.53 1:47.55 2:35.64 -
28 James Fell JR-3 Embry-Riddle 2:06.79 1:40.17 2:19.47 -
29 Joel Baumann JR-3 Grinnell 2:07.27 2:03.46 2:32.73 -
30 Linden Weitz FR-1 SCAD Savannah 2:08.03 1:57.79 1:42.43 -
31 Nickolus Knowles JR-3 Florida Tech 2:08.33 2:09.62 1:37.53 -
32 Barry Jinks Sophomore Unattached 2:08.43 2:03.30 2:02.01 -
33 James Hampton   Unattached 2:09.01 2:41.27 2:34.82 -
34 Connor Gregorich-Trevor JR-3 Grinnell 2:09.10 1:38.12 1:44.58 -
35 Josh Medina FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 2:09.31 2:36.47 2:26.12 -
36 Joseph Bernard   UNAT-Embry-Riddle 2:10.78 2:34.32 2:13.40 -
37 Sean O'Reilly SO-2 Grinnell 2:11.93 1:33.67 2:48.87 -
38 Antoine Johnson FR-1 Bethune-Cookman 2:12.69 2:18.00 2:48.52 -
39 Evanson Previlien   ASA CC 2:13.02 2:36.97 2:39.63 -
40 Matthew Murphy JR-3 Grinnell 2:13.93 1:53.84 1:43.13 -
41 Derek Fortmayer 8 Unattached 2:19.61 2:48.93 2:29.39 -
  Hyojun Park   Goyangcity DNF DNF DNF -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
18 Jordan Clarke JR-3 Webber 1:32.43 1:59.18 2:07.69 2:01.61 2:14.99 2:29.58 -
20 Jean Charles SR-4 Florida Memorial 1:28.36 1:39.41 2:28.50 2:02.72 2:15.00 1:27.14 -
24 Andre Hare JR-3 Florida Memorial 1:42.27 2:14.69 1:54.74 2:04.71 2:29.66 1:55.98 -
25 John Lennon SO-2 Grinnell 1:43.25 1:58.36 1:55.84 2:05.91 2:36.13 1:57.10 -
29 Joel Baumann JR-3 Grinnell 2:36.55 1:52.00 2:37.82 2:07.27 2:11.09 2:11.09 -
31 Nickolus Knowles JR-3 Florida Tech 2:23.73 2:19.88 2:30.15 2:08.33 2:07.05 2:31.43 -
32 Barry Jinks Sophomore Unattached 1:33.76 2:09.72 1:38.90 2:08.43 2:02.01 1:55.59 -
34 Connor Gregorich-Trevor JR-3 Grinnell 2:10.40 1:45.87 2:09.10 2:09.10 2:41.38 2:01.36 -
35 Josh Medina FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 2:48.11 1:55.09 2:06.73 2:09.31 2:36.47 2:19.66 -
37 Sean O'Reilly SO-2 Grinnell 2:23.81 1:37.63 2:40.96 2:11.93 1:52.14 1:49.51 -
38 Antoine Johnson FR-1 Bethune-Cookman 1:56.77 1:58.10 2:19.33 2:12.69 1:54.12 1:47.48 -
39 Evanson Previlien   ASA CC 2:07.70 1:45.09 1:50.41 2:13.02 2:39.63 1:49.08 -
40 Matthew Murphy JR-3 Grinnell 2:50.10 1:45.81 1:37.77 2:13.93 2:17.95 1:45.81 -
41 Derek Fortmayer 8 Unattached 2:02.86 2:04.26 2:41.95 2:19.61 2:26.59 2:36.37 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
8 Chris Robin FR-1 North Florida 1:42.91 1:26.35 2:20.76 2:20.76 1:58.28 1:33.45 2:24.31 1
10 Constantine Stathis SO-2 North Florida 2:19.08 1:49.10 1:58.70 2:22.67 1:59.89 2:29.87 1:57.50 -
14 Andre Ernest JR-3 Keiser University 2:26.20 2:15.32 1:54.78 2:26.20 2:00.82 2:03.24 2:21.36 -
17 Lukas Hassler FR-1 Florida Tech 2:05.10 1:45.67 1:49.31 2:03.88 2:01.45 1:45.67 2:30.60 -
19 William Rice FR-1 Embry-Riddle 1:42.79 1:53.80 2:08.48 1:31.77 2:02.36 1:36.67 2:36.62 -
20 Nicholas Lenssen JR-3 Florida Tech 2:02.72 1:48.00 1:30.82 2:07.63 2:02.72 1:44.32 1:34.50 -
22 Ryan Larson SR-4 Embry-Riddle 1:44.80 2:20.55 1:32.47 1:53.43 2:03.29 1:48.50 2:19.32 -
23 Kevin Anderson JR-3 Grinnell 1:27.72 1:45.01 1:40.07 2:39.37 2:03.54 1:49.95 1:51.19 -
26 Avonte Boykins SO-2 Keiser University 1:30.80 1:50.98 2:17.46 1:54.76 2:06.11 1:59.81 2:37.64 -
27 Kyler Jourdan SO-2 SCAD Savannah 2:34.37 2:30.57 1:28.58 1:39.96 2:06.53 1:50.09 2:29.31 -
30 Linden Weitz FR-1 SCAD Savannah 2:02.91 1:46.27 2:29.80 1:38.59 2:08.03 1:37.31 2:19.56 -
33 James Hampton   Unattached 2:12.88 2:14.17 2:09.01 2:37.40 2:09.01 1:32.89 2:30.95 -
36 Joseph Bernard   UNAT-Embry-Riddle 1:52.47 1:36.78 1:59.01 1:51.17 2:10.78 1:34.17 2:44.79 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Ricy Brown   Unattached 1:54.85 1:51.41 1:28.44 1:26.14 10
2 Jonathan Moore SO-2 Bethune-Cookman 1:55.44 2:18.53 2:06.99 2:19.69 8
3 Jamin Mays SR-4 Embry-Riddle 1:57.41 2:31.46 2:07.98 1:49.20 6
4 Taylor Sumapang SR-4 North Florida 1:57.55 1:46.97 2:05.78 1:37.57 5
5 Rayford James SO-2 North Florida 1:57.59 2:31.70 1:31.72 1:25.84 4
6 John Webb FR-1 Troy 1:57.61 1:23.51 2:32.90 2:27.02 3
7 Cristian Acuna JR-3 North Florida 1:58.22 1:26.30 2:00.59 2:15.96 2
9 Joseph Giese SO-2 Troy 1:59.51 2:15.05 1:53.54 2:34.17 -
11 Jessie Boria JR-3 Tampa 2:00.20 1:59.00 2:24.24 2:27.85 -
12 Maurice Sapp SR-4 North Florida 2:00.25 2:00.25 2:12.28 1:57.85 -
13 Andrew Carpenter SO-2 Embry-Riddle 2:00.38 1:35.10 1:54.36 2:14.83 -
15 Mooyong Lee   Goyangcity 2:01.09 1:57.46 2:14.41 1:34.45 -
16 Calahan Warren FR-1 Embry-Riddle 2:01.31 2:23.15 1:28.56 2:01.31 -
28 James Fell JR-3 Embry-Riddle 2:06.79 1:31.29 2:18.21 1:56.65 -
  Hyojun Park   Goyangcity DNF DNF DNF DNF -