April 1- 2, 2016
|
Marian (IN) - Indianapolis, IN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 John Darmody Senior Indiana University Run Club 3:56.56 4:10.76 3:54.20 4:20.22 2:52.69 3:25.81 3:06.89
2 Joshua Neideck SO-2 Indiana Wesleyan 3:59.83 3:55.04 4:04.63 3:57.44 4:11.83 4:35.81 3:31.05
3 Ethan Hoeft Freshman Unattached 4:00.30 4:55.57 4:53.17 3:21.86 5:05.19 4:07.51 3:53.10
4 Joel Hartman JR-3 Bethel (Ind.) 4:01.43 3:59.02 3:32.46 3:25.22 3:13.15 4:56.96 3:30.05
5 Ben Byrd FR-1 Taylor 4:04.00 4:47.92 4:08.88 3:24.96 4:25.96 4:55.24 3:05.44
6 Grant Keaffaber SR-4 Indiana Wesleyan 4:04.94 4:44.13 4:00.05 2:53.91 4:44.13 5:06.18 4:04.94
7 Joshua Backes SO-2 Vincennes 4:07.58 4:52.15 3:42.83 2:53.31 4:17.49 4:59.58 4:22.44
8 Justin Hays JR-3 St. Joseph's (Ind.) 4:10.99 3:58.44 4:10.99 4:08.48 3:48.40 3:50.91 4:41.11
9 Aaron Zollman   Indiana University Run Club 4:11.45 4:24.03 4:46.66 4:41.63 4:36.60 5:11.80 3:43.79
10 Tristan Rudolph SO-2 Aquinas 4:14.56 4:24.75 5:25.84 4:50.20 5:18.20 2:58.20 4:37.47
11 Mitchell Switzer SO-2 Aquinas 4:16.37 3:50.74 3:58.43 3:12.28 3:04.59 3:53.30 3:27.66
12 Tyler Koteskey SO-2 Taylor 4:16.99 3:41.02 3:30.74 3:46.16 3:12.75 3:20.46 3:23.03
13 Jackson Naylor-Cook JR-3 Marian (Ind.) 4:17.97 5:09.57 4:41.19 3:41.86 3:54.76 3:21.22 3:57.34
14 Christian Cuevas JR-3 Indiana Wesleyan 4:18.54 4:23.71 3:37.18 3:55.28 5:02.50 4:03.03 4:10.79
15 Zack Johnson SR-4 Indiana Tech 4:19.16 3:42.88 3:42.88 4:42.49 4:42.49 5:18.77 4:08.80
16 Scott Prewitt SO-2 Marian (Ind.) 4:19.50 3:27.60 4:19.50 4:50.64 3:27.60 4:22.10 3:48.36
17 Matt Rouwhorst   IT unattached 4:20.33 3:20.46 3:28.27 3:41.28 5:07.19 3:28.27 3:20.46
18 Nate Miller SO-2 Bethel (Ind.) 4:22.62 3:45.86 5:02.02 5:33.53 5:41.41 4:43.63 5:15.15
19 Seth Harden FR-1 Taylor 4:22.84 5:07.53 3:06.62 3:14.51 3:43.42 5:02.27 3:46.05
20 Taylor Kleyn FR-1 Indianapolis 4:23.53 3:59.82 4:28.80 4:07.72 3:38.73 4:10.36 3:15.02
21 Angel Soto-Lozada FR-1 Marian (Ind.) 4:23.63 3:38.82 3:54.63 4:23.63 3:28.27 4:07.82 3:07.18
22 Trevor Thiebaut SO-2 Aquinas 4:25.23 3:05.67 5:02.37 3:08.32 3:48.10 3:45.45 4:30.54
23 Austin Elliott SO-2 Siena Heights 4:25.58 3:43.09 5:02.77 5:42.60 4:12.30 5:34.63 5:37.29
24 Alex Rodriguez   IT unattached 4:25.61 5:39.98 5:29.36 4:14.99 4:49.52 4:38.89 3:56.40
25 Brandon Smith JR-3 Indianapolis 4:26.52 5:43.81 4:18.53 4:53.18 5:14.50 4:55.84 3:33.22
26 Andrew McCray FR-1 Siena Heights 4:27.02 5:04.41 4:37.70 4:45.72 3:49.64 3:09.59 4:40.38
27 CJ Thornton FR-1 Bethel (Ind.) 4:27.26 5:28.73 4:59.34 5:34.08 5:34.08 5:15.37 3:44.50
28 Robbie Wunderlich SO-2 Wabash 4:28.31 5:30.03 5:00.51 3:29.29 5:03.19 3:13.19 4:25.63
29 Jacob Bradshaw JR-3 Indianapolis 4:28.77 3:59.21 5:44.03 3:10.83 5:09.09 4:58.34 4:18.02
30 Noah Ross FR-1 Bethel (Ind.) 4:29.02 3:40.60 3:56.74 5:25.52 4:23.64 4:50.55 4:45.17
31 Dylan Cope JR-3 Indiana Wesleyan 4:32.89 4:41.08 3:46.50 5:22.01 5:32.93 4:32.89 5:11.10
32 Daniel Davila SO-2 Indianapolis 4:41.32 3:25.37 5:12.27 5:17.90 5:37.59 5:57.28 5:34.77
33 Jeremy Mann SO-2 Bethel (Ind.) 4:46.36 3:31.91 6:09.41 3:46.23 5:20.73 5:37.91 3:40.50
34 Evan Herr Knispel FR-1 Bethel (Ind.) 4:50.73 4:44.92 5:40.16 4:04.22 4:39.10 4:15.85 3:52.59
35 Luis Munoz SO-2 Calumet-St. Joseph 5:03.91 3:54.01 3:38.82 4:24.41 5:46.46 6:10.77 4:48.72
  Jalen Royal Sophomore Royal Runners DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jacob Zenor-Branam Junior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  James Mills JR-3 Calumet-St. Joseph DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kevin Salter   IT unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  William Jackson FR-1 Siena Heights DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Dominic Muessig JR-3 Siena Heights DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nathan Wachtmann JR-3 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Joel Keller SR-4 Indianapolis DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Anthony Vermilye JR-3 Siena Heights DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tanner Dye JR-3 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Jackson Naylor-Cook JR-3 Marian (Ind.) 4:17.97
14 Christian Cuevas JR-3 Indiana Wesleyan 4:18.54
16 Scott Prewitt SO-2 Marian (Ind.) 4:19.50
18 Nate Miller SO-2 Bethel (Ind.) 4:22.62
21 Angel Soto-Lozada FR-1 Marian (Ind.) 4:23.63
27 CJ Thornton FR-1 Bethel (Ind.) 4:27.26
28 Robbie Wunderlich SO-2 Wabash 4:28.31
30 Noah Ross FR-1 Bethel (Ind.) 4:29.02
31 Dylan Cope JR-3 Indiana Wesleyan 4:32.89
33 Jeremy Mann SO-2 Bethel (Ind.) 4:46.36
34 Evan Herr Knispel FR-1 Bethel (Ind.) 4:50.73
35 Luis Munoz SO-2 Calumet-St. Joseph 5:03.91
  Jalen Royal Sophomore Royal Runners DNS
  James Mills JR-3 Calumet-St. Joseph DNS
  Nathan Wachtmann JR-3 Taylor DNS
  Jacob Zenor-Branam Junior Unattached DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Justin Hays JR-3 St. Joseph's (Ind.) 3:25.82 3:03.23 4:10.99
10 Tristan Rudolph SO-2 Aquinas 5:13.11 4:47.66 4:14.56
11 Mitchell Switzer SO-2 Aquinas 4:24.07 5:30.72 4:16.37
12 Tyler Koteskey SO-2 Taylor 5:08.39 4:06.71 4:16.99
17 Matt Rouwhorst   IT unattached 5:20.21 3:02.23 4:20.33
19 Seth Harden FR-1 Taylor 3:19.76 5:41.70 4:22.84
20 Taylor Kleyn FR-1 Indianapolis 4:20.90 3:09.75 4:23.53
22 Trevor Thiebaut SO-2 Aquinas 5:20.93 4:51.76 4:25.23
23 Austin Elliott SO-2 Siena Heights 4:22.93 4:20.27 4:25.58
24 Alex Rodriguez   IT unattached 5:29.36 4:38.89 4:25.61
26 Andrew McCray FR-1 Siena Heights 5:39.12 4:19.01 4:27.02
29 Jacob Bradshaw JR-3 Indianapolis 5:41.34 4:58.34 4:28.77
32 Daniel Davila SO-2 Indianapolis 3:56.31 4:10.38 4:41.32
  William Jackson FR-1 Siena Heights DNS DNS DNS
  Kevin Salter   IT unattached DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 John Darmody Senior Indiana University Run Club 5:02.80 2:57.42 4:15.49 4:29.68 4:58.07 3:56.56
2 Joshua Neideck SO-2 Indiana Wesleyan 4:57.39 3:59.83 3:52.64 4:50.20 4:40.61 3:59.83
3 Ethan Hoeft Freshman Unattached 4:50.77 3:57.90 4:41.16 3:48.29 3:21.86 4:00.30
4 Joel Hartman JR-3 Bethel (Ind.) 4:11.09 4:52.13 3:15.56 4:59.38 4:13.51 4:01.43
5 Ben Byrd FR-1 Taylor 4:11.32 3:51.80 4:30.84 5:05.00 3:42.04 4:04.00
6 Grant Keaffaber SR-4 Indiana Wesleyan 4:44.13 3:38.00 4:04.94 4:26.99 3:50.25 4:04.94
7 Joshua Backes SO-2 Vincennes 3:10.64 3:15.59 5:02.05 3:00.74 4:17.49 4:07.58
9 Aaron Zollman   Indiana University Run Club 5:14.32 5:04.26 4:24.03 4:01.40 3:31.22 4:11.45
15 Zack Johnson SR-4 Indiana Tech 3:50.66 5:08.40 3:14.37 3:48.06 5:26.55 4:19.16
25 Brandon Smith JR-3 Indianapolis 5:01.17 3:38.55 3:59.87 4:45.18 4:31.85 4:26.52
  Joel Keller SR-4 Indianapolis DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tanner Dye JR-3 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Anthony Vermilye JR-3 Siena Heights DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Dominic Muessig JR-3 Siena Heights DNS DNS DNS DNS DNS DNS