March 18-19, 2016
|
Washington & Lee - Lexington, VA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sam Merriman SO-2 Case Western 11:18.97 11:54.71 16:13.79 11:18.97 18:27.80 14:53.38
2 Mac Strehler JR-3 Washington and Lee 12:46.49 13:40.60 12:37.47 10:40.25 14:25.68 15:01.75
3 Robert Hiegel FR-1 Bridgewater (Va.) 16:16.72 12:48.72 11:27.33 11:18.28 17:01.94 15:04.37
4 Galen Caldwell JR-3 Case Western 10:53.09 18:08.48 16:55.91 17:14.05 19:11.97 15:07.06
5 Ryan Archer JR-3 Carnegie Mellon 16:11.16 13:27.79 16:29.31 13:27.79 10:53.49 15:07.62
6 Brian Olson   Virginia Tech Running Club 18:45.59 16:19.17 16:37.47 14:11.06 19:49.65 15:15.11
7 Jack Fisher JR-3 Bluffton 17:33.63 12:49.61 12:58.77 16:02.01 15:07.04 15:16.20
8 Ian McDonald JR-3 Washington and Lee 17:40.94 10:45.79 17:50.16 14:36.43 16:27.13 15:22.55
9 Levi Warring SR-4 Washington and Lee 12:11.95 12:02.69 13:44.61 18:59.62 15:35.79 15:26.52
10 Joshua Antonson SR-4 Carnegie Mellon 16:22.45 17:36.60 11:53.67 13:54.16 12:02.94 15:26.84
11 Connor Maguder JR-3 Bridgewater (Va.) 19:50.81 16:54.05 13:20.08 14:43.81 13:20.08 15:30.32
12 Trey Gibson JR-3 Bridgewater (Va.) 19:08.74 11:59.13 19:36.76 10:53.76 18:31.38 15:33.93
13 Zach Roshon SO-2 Case Western 16:32.17 12:10.09 15:36.01 14:02.41 10:55.21 15:36.01
14 Phillip Harmon JR-3 Washington and Lee 11:14.82 16:52.23 15:18.51 12:01.69 15:18.51 15:37.25
15 Kevin Waterman SO-2 Roanoke 11:10.11 12:53.93 18:52.58 20:17.52 19:02.01 15:43.81
16 Jacob Halasowski FR-1 Carnegie Mellon 14:00.34 14:38.11 14:28.67 16:03.09 17:09.18 15:44.20
17 Aaditya Mhatre FR-1 Carnegie Mellon 15:57.50 11:41.54 20:32.43 14:32.18 12:19.46 15:48.02
18 Gordon Pace JR-3 Carnegie Mellon 15:39.13 18:10.91 14:51.70 20:23.71 20:04.74 15:48.61
19 Jesse Jones SR-4 Mansfield 16:19.31 11:53.09 12:21.61 18:13.40 20:26.51 15:50.78
20 Mark Gensburg SR-4 Washington and Lee 17:41.11 12:16.09 14:10.80 12:16.09 13:23.00 15:55.95
21 Ryan Auld SO-2 Carnegie Mellon 19:56.53 20:44.39 18:20.81 19:56.53 19:46.96 15:57.22
22 Cameron Henken JR-3 Bridgewater (Va.) 11:22.12 16:58.37 14:05.44 19:32.08 19:03.26 16:00.72
23 Ray Parsons SO-2 Shenandoah 20:33.89 18:47.85 19:55.33 18:57.49 15:44.69 16:03.97
24 Tony Spalding SR-4 Case Western 16:43.96 17:32.22 11:25.40 20:25.99 12:52.28 16:05.34
25 Daniel Anthony Senior Virginia Tech Running Club 15:38.37 14:20.98 19:01.52 15:57.72 19:49.89 16:07.39
26 Robert Cook JR-3 Eastern Mennonite 18:29.49 19:57.08 15:53.77 13:47.25 15:34.30 16:13.23
27 Scott Long JR-3 Bridgewater (Va.) 20:55.45 14:52.55 14:32.93 19:27.18 15:02.36 16:20.82
28 Jacob Miller Senior Virginia Tech Running Club 16:48.09 20:25.52 11:41.71 17:47.39 14:00.08 16:28.32
29 Skyler Zunk FR-1 Washington and Lee 15:31.67 15:31.67 15:01.93 14:02.46 20:19.09 16:31.13
30 Andrew Voyack FR-1 Ursinus 11:53.88 16:21.58 15:51.83 17:40.90 16:51.32 16:31.49
31 Robert Theimer FR-1 Bridgewater (Va.) 19:32.29 15:53.73 15:53.73 14:24.31 19:52.16 16:33.46
32 Matthew Horton SO-2 Shenandoah 18:03.88 18:03.88 20:23.09 14:54.95 16:44.33 16:34.38
33 Joshua Wilt FR-1 Bridgewater (Va.) 20:33.70 20:23.76 12:16.24 12:36.14 17:24.67 16:34.92
34 Calvin Riss FR-1 Washington and Lee 15:56.98 20:56.04 20:16.16 17:46.63 14:57.17 16:36.85
35 Ben Murphy SO-2 Washington and Lee 13:18.73 17:58.29 14:48.59 11:58.86 16:28.43 16:38.41
36 Chris Tatom SO-2 Bluffton 13:43.64 14:53.96 12:43.38 14:33.87 13:43.64 16:44.44
37 Timothy Martin JR-3 Eastern Mennonite 15:27.42 12:15.89 19:49.51 12:05.81 13:56.69 16:48.06
38 Jared Nisly JR-3 Eastern Mennonite 20:03.08 17:41.54 14:19.35 20:43.52 19:52.97 16:50.99
39 Michael Lehman FR-1 Bluffton 17:50.99 14:16.80 12:45.00 17:20.39 16:59.99 16:59.99
40 Logan Good SO-2 Bridgewater (Va.) 13:34.22 13:34.22 19:04.03 21:38.62 13:13.60 17:10.65
41 Shakim Blackwell JR-3 Mansfield 17:09.12 13:51.61 18:53.07 20:16.23 19:45.05 17:19.51
42 Thomas Lukens SO-2 Ursinus 13:46.00 19:40.00 22:42.36 13:35.27 16:37.63 17:52.72
43 Paul Lankford FR-1 Eastern Mennonite 24:03.73 22:22.22 22:56.05 17:28.96 13:20.82 18:47.91
44 Kyle Forst   Virginia Tech Running Club 22:01.49 23:24.09 20:03.50 21:49.69 21:37.89 19:39.90
  Bailey Lutz FR-1 Mansfield DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Brian Flynn   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Wondemneh Pawlose FR-1 Goucher DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Collin Clarkin-Wright SO-2 Goucher DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Scott Nesland SO-2 Alderson Broaddus DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alexander Fitch FR-1 Misericordia DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nevin Heckman SR-4 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Anthony Ruiz SR-4 East Stroudsburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Timothy Shay FR-1 Roanoke DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kyle Long   Virginia Tech Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alex Dolwick FR-1 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Sam Merriman SO-2 Case Western 14:53.38 11:27.91
2 Mac Strehler JR-3 Washington and Lee 15:01.75 15:37.82
3 Robert Hiegel FR-1 Bridgewater (Va.) 15:04.37 10:51.15
4 Galen Caldwell JR-3 Case Western 15:07.06 17:14.05
5 Ryan Archer JR-3 Carnegie Mellon 15:07.62 18:09.15
6 Brian Olson   Virginia Tech Running Club 15:15.11 11:08.03
7 Jack Fisher JR-3 Bluffton 15:16.20 16:38.66
8 Ian McDonald JR-3 Washington and Lee 15:22.55 12:36.49
9 Levi Warring SR-4 Washington and Lee 15:26.52 11:53.42
10 Joshua Antonson SR-4 Carnegie Mellon 15:26.84 14:12.70
11 Connor Maguder JR-3 Bridgewater (Va.) 15:30.32 15:11.72
12 Trey Gibson JR-3 Bridgewater (Va.) 15:33.93 11:12.43
13 Zach Roshon SO-2 Case Western 15:36.01 19:01.94
14 Phillip Harmon JR-3 Washington and Lee 15:37.25 14:03.53
18 Gordon Pace JR-3 Carnegie Mellon 15:48.61 13:26.32
19 Jesse Jones SR-4 Mansfield 15:50.78 15:41.28
21 Ryan Auld SO-2 Carnegie Mellon 15:57.22 18:49.52
22 Cameron Henken JR-3 Bridgewater (Va.) 16:00.72 17:27.19
27 Scott Long JR-3 Bridgewater (Va.) 16:20.82 16:20.82
  Brian Flynn   Unattached DNF DNF
  Alexander Fitch FR-1 Misericordia DNS DNS
  Anthony Ruiz SR-4 East Stroudsburg DNS DNS
  Nevin Heckman SR-4 Bridgewater (Va.) DNS DNS
  Alex Dolwick FR-1 Washington and Lee DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Kevin Waterman SO-2 Roanoke 11:57.30 11:10.11 15:43.81 18:43.14 14:18.87
16 Jacob Halasowski FR-1 Carnegie Mellon 19:59.14 14:38.11 15:44.20 14:00.34 16:40.86
17 Aaditya Mhatre FR-1 Carnegie Mellon 18:00.75 20:13.47 15:48.02 13:06.86 12:09.98
20 Mark Gensburg SR-4 Washington and Lee 14:10.80 11:56.97 15:55.95 13:42.12 16:15.07
23 Ray Parsons SO-2 Shenandoah 11:53.34 18:28.57 16:03.97 15:25.42 20:24.25
24 Tony Spalding SR-4 Case Western 14:57.77 11:25.40 16:05.34 14:28.81 19:57.03
25 Daniel Anthony Senior Virginia Tech Running Club 19:30.55 20:09.24 16:07.39 19:01.52 20:38.26
26 Robert Cook JR-3 Eastern Mennonite 18:19.75 16:03.50 16:13.23 17:40.82 16:13.23
28 Jacob Miller Senior Virginia Tech Running Club 21:05.05 18:56.57 16:28.32 18:07.16 13:50.19
29 Skyler Zunk FR-1 Washington and Lee 17:00.87 19:49.36 16:31.13 12:33.26 14:12.38
30 Andrew Voyack FR-1 Ursinus 16:51.32 17:30.98 16:31.49 13:23.11 12:13.71
31 Robert Theimer FR-1 Bridgewater (Va.) 16:23.53 15:23.92 16:33.46 20:12.03 12:44.97
32 Matthew Horton SO-2 Shenandoah 15:54.61 14:15.17 16:34.38 16:54.27 13:25.45
33 Joshua Wilt FR-1 Bridgewater (Va.) 12:56.04 18:14.42 16:34.92 11:46.40 14:15.64
34 Calvin Riss FR-1 Washington and Lee 15:17.11 19:06.38 16:36.85 21:25.94 19:06.38
35 Ben Murphy SO-2 Washington and Lee 14:48.59 13:38.70 16:38.41 13:08.75 21:07.98
36 Chris Tatom SO-2 Bluffton 15:14.04 15:04.00 16:44.44 17:24.62 15:34.13
37 Timothy Martin JR-3 Eastern Mennonite 19:19.27 16:17.82 16:48.06 13:56.69 14:37.02
38 Jared Nisly JR-3 Eastern Mennonite 15:50.33 13:18.69 16:50.99 15:30.11 18:21.98
39 Michael Lehman FR-1 Bluffton 16:08.99 14:06.60 16:59.99 16:59.99 13:56.40
40 Logan Good SO-2 Bridgewater (Va.) 13:23.91 16:08.82 17:10.65 19:14.33 20:36.78
41 Shakim Blackwell JR-3 Mansfield 22:31.37 16:48.33 17:19.51 18:11.49 15:35.56
42 Thomas Lukens SO-2 Ursinus 15:22.54 18:35.63 17:52.72 22:53.09 21:59.45
43 Paul Lankford FR-1 Eastern Mennonite 20:06.87 15:36.17 18:47.91 19:33.03 19:33.03
44 Kyle Forst   Virginia Tech Running Club 22:48.69 21:02.50 19:39.90 18:40.91 24:46.68
  Bailey Lutz FR-1 Mansfield DNF DNF DNF DNF DNF
  Timothy Shay FR-1 Roanoke DNS DNS DNS DNS DNS
  Scott Nesland SO-2 Alderson Broaddus DNS DNS DNS DNS DNS
  Collin Clarkin-Wright SO-2 Goucher DNS DNS DNS DNS DNS
  Wondemneh Pawlose FR-1 Goucher DNS DNS DNS DNS DNS
  Kyle Long   Virginia Tech Running Club DNS DNS DNS DNS DNS