March 18-19, 2016
|
Washington & Lee - Lexington, VA

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Allison Macon SR-4 Mansfield 2:38.75 2:20.48 1:58.01 2:52.79
2 Catherine Fonvielle JR-3 Washington and Lee 2:29.00 2:21.90 2:58.80 2:48.87
3 Taylor O'Neil SR-4 Case Western 1:45.28 2:24.22 2:57.39 2:19.90
4 Liliana Arnold SO-2 Washington and Lee 1:48.55 2:24.73 1:44.21 2:34.87
5 Kelty Fairchild JR-3 Misericordia 2:21.19 2:25.55 1:43.34 2:32.83
6 Malina Richardson   Unattached 2:18.30 2:25.57 1:59.37 2:48.87
7 Bianca Bolton SR-4 Misericordia 2:45.03 2:26.04 2:37.73 2:09.98
8 Maryellen Hauver SO-2 Bridgewater (Va.) 3:06.67 2:28.15 2:40.01 2:02.97
9 Bethany Killmon JR-3 Misericordia 1:50.28 2:29.02 2:42.44 3:00.32
10 Ariel Tian JR-3 Carnegie Mellon 3:00.00 2:30.00 2:37.50 2:45.00
11 Sarah Mann SO-2 Shenandoah 3:00.33 2:30.27 2:16.75 3:00.33
12 Maria DeRenzo FR-1 Case Western 3:04.98 2:30.39 2:06.33 2:19.87
13 Juni Schirch SR-4 Eastern Mennonite 2:53.41 2:30.79 1:53.10 2:42.86
14 Victoria Matthews FR-1 East Stroudsburg 3:00.47 2:31.65 2:55.92 2:39.24
15 Juliana Ross SR-4 Case Western 3:09.74 2:31.79 2:07.51 3:06.71
16 Marissa Miyagi FR-1 Case Western 2:48.68 2:33.34 2:36.41 3:07.08
17 Emily Young SO-2 Bridgewater (Va.) 2:10.43 2:33.44 2:08.89 3:17.94
18 Shaheen Essabhoy JR-3 Carnegie Mellon 2:09.21 2:33.82 3:09.20 3:01.51
19 Elena Polivka SO-2 Case Western 2:49.37 2:33.97 2:29.35 1:58.56
20 Taylor Maggiacomo SR-4 Carnegie Mellon 1:58.71 2:34.16 2:12.58 2:07.96
21 Devony Miller FR-1 Bluffton 2:31.11 2:34.19 2:20.32 1:55.65
22 Jenna Kelly SO-2 Ursinus 2:34.68 2:34.68 3:02.53 3:00.98
23 Krista Snyder SR-4 Ursinus 2:34.85 2:34.85 3:07.37 2:00.79
24 Haley Bryant JR-3 Carnegie Mellon 2:46.52 2:35.62 2:16.95 1:52.05
25 Maria Crist SR-4 Bridgewater (Va.) 2:57.67 2:35.85 2:54.56 3:00.79
26 Brittany Williams SO-2 Eastern Mennonite 3:21.95 2:36.55 3:01.60 1:58.98
27 Lily Talerman SO-2 Ursinus 2:26.38 2:37.39 2:01.19 2:18.51
28 Jessica Settles   Virginia Tech Running Club 2:51.78 2:37.59 2:45.47 3:04.38
29 Alissa Hauke SO-2 Bluffton 2:34.50 2:37.65 2:37.65 2:56.57
30 Jennifer Hoffmann FR-1 Case Western 2:50.82 2:38.16 2:09.70 2:41.33
31 Alice Duan FR-1 Carnegie Mellon 2:19.30 2:38.29 3:16.28 2:41.46
32 Ciera Ulan Junior Virginia Tech Running Club 2:13.70 2:39.16 2:12.11 2:50.31
33 Julia Malpass SO-2 Alvernia 2:07.56 2:39.44 1:53.21 2:44.23
34 Molly Balliet JR-3 Mansfield 3:16.26 2:39.56 3:08.28 2:02.87
35 Amanda Tascarella SO-2 Goucher 3:24.92 2:40.09 2:17.68 2:54.50
36 Leigh Allin Senior Virginia Tech Running Club 3:13.94 2:40.28 2:13.04 2:05.02
37 Bailey Sanders FR-1 Washington and Lee 1:53.28 2:41.82 2:09.46 2:51.53
38 Alicia Lesneski JR-3 Alvernia 2:00.53 2:42.87 2:07.04 2:49.39
39 Gabriela Rachmaciej FR-1 East Stroudsburg 2:00.90 2:43.37 2:13.97 2:07.43
40 Atiyyah Herron JR-3 West Virginia Tech 2:48.01 2:44.71 2:44.71 2:39.77
41 Becca Lachman   Virginia Tech Running Club 2:20.03 2:44.74 3:30.87 3:04.51
42 Sarah Morin SO-2 Mansfield 2:33.49 2:45.04 2:20.29 2:13.69
43 Audrey Simpson FR-1 Ursinus 2:39.31 2:45.94 2:02.80 3:00.88
44 Natalya Buchwald SO-2 Carnegie Mellon 3:27.45 2:45.96 2:27.71 3:35.75
45 Havah Berg FR-1 Goucher 2:01.59 2:46.55 1:59.92 3:34.85
46 Zoe Smith   Virginia Tech Running Club 2:11.61 2:46.59 2:04.95 2:48.26
47 Kelly Johnson FR-1 Goucher 2:33.51 2:46.85 2:33.51 2:53.53
48 Haley Bunting JR-3 Bridgewater (Va.) 2:20.72 2:47.52 2:03.97 2:20.72
49 Jacquelyn Bamberski JR-3 Misericordia 2:04.27 2:47.93 2:41.22 2:44.58
50 Aislynn Smith FR-1 Shenandoah 2:33.38 2:48.54 3:12.14 3:05.40
51 Kayla McGhee FR-1 Shenandoah 3:37.37 2:49.82 3:39.07 3:30.58
52 Autumn Gill FR-1 Bridgewater (Va.) 3:07.24 2:50.21 3:19.15 2:19.58
53 Christanna Brown JR-3 Alvernia 2:54.27 2:50.85 3:21.61 2:45.73
54 Katherine Kullmann   Virginia Tech Running Club 2:00.54 2:52.20 3:38.70 2:05.71
55 Sloan Ellis SO-2 Washington and Lee 3:36.99 2:52.21 3:43.88 2:22.94
56 Margot Warner JR-3 Roanoke 3:04.82 2:54.35 2:19.48 3:01.33
57 Chloe Fanelty   Virginia Tech Running Club 2:33.56 2:54.50 2:28.33 3:17.19
58 Miranda Hostettler JR-3 Bluffton 2:26.40 2:56.38 3:29.90 3:06.97
59 Ayla Rohl FR-1 Mansfield 3:31.29 2:57.55 3:36.62 2:07.84
60 Jessica Snouwaert FR-1 Goucher 3:49.98 3:06.97 4:01.20 3:36.89
61 Bethany Fitzgerald FR-1 Alderson Broaddus 2:16.57 3:07.08 3:37.02 3:35.15
62 Taylor Aurand FR-1 Bluffton 3:03.68 3:09.36 3:41.56 3:11.26
63 Taylor Mace FR-1 Alderson Broaddus 2:58.01 3:09.37 2:14.46 3:11.27
  Rose Ciriello FR-1 Carnegie Mellon DNS DNS DNS DNS
  Maria Yoder FR-1 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS
  Margaret Seybold FR-1 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS
  Marissa Coombs SO-2 Virginia Wesleyan DNS DNS DNS DNS
  Lauren Orosz JR-3 Mansfield DNS DNS DNS DNS
  Kirsten Anderson SO-2 Mansfield DNS DNS DNS DNS
  Alexandria Caljean FR-1 Shenandoah DNS DNS DNS DNS
  Sandra Pettis FR-1 Shenandoah DNS DNS DNS DNS
  Kayla Wright FR-1 Virginia Wesleyan DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Allison Macon SR-4 Mansfield 2:03.63 2:28.91 2:20.48 2:44.37 2:10.65 2:28.91
2 Catherine Fonvielle JR-3 Washington and Lee 3:03.06 2:27.58 2:21.90 2:33.26 2:07.71 2:00.62
3 Taylor O'Neil SR-4 Case Western 2:04.03 2:54.51 2:24.22 2:14.13 1:49.61 3:06.05
4 Liliana Arnold SO-2 Washington and Lee 1:42.76 2:07.37 2:24.73 1:52.89 2:01.58 2:24.73
5 Kelty Fairchild JR-3 Misericordia 1:43.34 1:47.71 2:25.55 2:15.37 2:13.91 2:16.82
7 Bianca Bolton SR-4 Misericordia 3:09.86 2:18.74 2:26.04 2:40.65 1:42.23 3:08.40
9 Bethany Killmon JR-3 Misericordia 2:57.34 2:37.97 2:29.02 3:01.81 2:39.46 1:54.75
10 Ariel Tian JR-3 Carnegie Mellon 2:40.50 2:31.50 2:30.00 2:46.50 2:36.00 2:21.00
15 Juliana Ross SR-4 Case Western 1:55.36 2:33.31 2:31.79 2:24.20 2:24.20 3:06.71
  Rose Ciriello FR-1 Carnegie Mellon DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Marissa Coombs SO-2 Virginia Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Margaret Seybold FR-1 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Malina Richardson   Unattached 2:25.57 2:59.06
8 Maryellen Hauver SO-2 Bridgewater (Va.) 2:28.15 3:11.12
11 Sarah Mann SO-2 Shenandoah 2:30.27 1:55.71
12 Maria DeRenzo FR-1 Case Western 2:30.39 2:19.87
13 Juni Schirch SR-4 Eastern Mennonite 2:30.79 2:48.89
16 Marissa Miyagi FR-1 Case Western 2:33.34 3:13.21
18 Shaheen Essabhoy JR-3 Carnegie Mellon 2:33.82 2:15.37
22 Jenna Kelly SO-2 Ursinus 2:34.68 3:04.07
25 Maria Crist SR-4 Bridgewater (Va.) 2:35.85 2:26.50
28 Jessica Settles   Virginia Tech Running Club 2:37.59 2:04.50
40 Atiyyah Herron JR-3 West Virginia Tech 2:44.71 2:34.83
  Alexandria Caljean FR-1 Shenandoah DNS DNS
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Victoria Matthews FR-1 East Stroudsburg 2:31.65
17 Emily Young SO-2 Bridgewater (Va.) 2:33.44
19 Elena Polivka SO-2 Case Western 2:33.97
21 Devony Miller FR-1 Bluffton 2:34.19
23 Krista Snyder SR-4 Ursinus 2:34.85
26 Brittany Williams SO-2 Eastern Mennonite 2:36.55
27 Lily Talerman SO-2 Ursinus 2:37.39
29 Alissa Hauke SO-2 Bluffton 2:37.65
33 Julia Malpass SO-2 Alvernia 2:39.44
50 Aislynn Smith FR-1 Shenandoah 2:48.54
  Maria Yoder FR-1 Eastern Mennonite DNS
  Kayla Wright FR-1 Virginia Wesleyan DNS
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
20 Taylor Maggiacomo SR-4 Carnegie Mellon 2:55.75 2:23.37 2:00.25 2:52.66 2:34.16
30 Jennifer Hoffmann FR-1 Case Western 3:00.31 3:08.21 2:41.33 3:24.03 2:38.16
32 Ciera Ulan Junior Virginia Tech Running Club 2:24.84 3:09.40 2:26.43 3:04.63 2:39.16
34 Molly Balliet JR-3 Mansfield 2:29.99 2:10.84 3:21.05 2:29.99 2:39.56
35 Amanda Tascarella SO-2 Goucher 2:20.88 2:43.30 2:48.10 2:32.09 2:40.09
37 Bailey Sanders FR-1 Washington and Lee 2:36.97 2:17.55 2:48.30 2:32.11 2:41.82
38 Alicia Lesneski JR-3 Alvernia 3:28.48 2:16.81 3:02.42 3:13.82 2:42.87
43 Audrey Simpson FR-1 Ursinus 2:44.28 3:15.81 3:00.88 2:27.69 2:45.94
49 Jacquelyn Bamberski JR-3 Misericordia 2:27.78 3:03.05 2:24.42 3:11.44 2:47.93
53 Christanna Brown JR-3 Alvernia 3:31.86 1:59.60 2:45.73 3:38.69 2:50.85
  Kirsten Anderson SO-2 Mansfield DNS DNS DNS DNS DNS
  Lauren Orosz JR-3 Mansfield DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Haley Bryant JR-3 Carnegie Mellon 3:05.19 2:35.62 3:02.08 2:20.06 1:59.83 3:22.31 1:53.61
39 Gabriela Rachmaciej FR-1 East Stroudsburg 2:45.01 2:43.37 3:02.98 3:01.34 2:12.33 2:02.53 3:25.85
41 Becca Lachman   Virginia Tech Running Club 2:41.45 2:44.74 3:07.81 3:01.22 2:54.63 2:26.62 3:19.34
44 Natalya Buchwald SO-2 Carnegie Mellon 3:20.82 2:45.96 2:37.67 1:56.18 3:27.45 2:12.77 1:57.84
45 Havah Berg FR-1 Goucher 2:21.57 2:46.55 2:28.23 3:33.19 3:26.53 2:44.89 3:29.86
46 Zoe Smith   Virginia Tech Running Club 3:08.25 2:46.59 3:18.25 2:04.95 2:49.93 3:08.25 2:11.61
52 Autumn Gill FR-1 Bridgewater (Va.) 3:07.24 2:50.21 3:15.75 2:16.17 2:57.02 2:28.09 3:10.64
54 Katherine Kullmann   Virginia Tech Running Club 3:00.81 2:52.20 2:14.32 2:53.93 3:14.59 2:29.82 2:17.76
57 Chloe Fanelty   Virginia Tech Running Club 2:21.35 2:54.50 2:56.25 3:34.64 3:18.93 2:51.01 2:16.11
58 Miranda Hostettler JR-3 Bluffton 3:47.53 2:56.38 2:42.27 3:36.95 2:33.45 3:12.26 2:22.87
61 Bethany Fitzgerald FR-1 Alderson Broaddus 3:23.92 3:07.08 3:01.47 2:39.02 2:53.99 2:39.02 2:42.76
63 Taylor Mace FR-1 Alderson Broaddus 2:12.56 3:09.37 3:16.95 2:58.01 2:42.86 2:29.61 3:41.57
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
31 Alice Duan FR-1 Carnegie Mellon 3:17.87 2:33.55 2:54.12 3:08.37 2:38.29 3:13.12 2:27.21
36 Leigh Allin Senior Virginia Tech Running Club 2:53.11 1:52.20 2:37.08 2:49.90 2:40.28 3:09.13 1:53.80
42 Sarah Morin SO-2 Mansfield 2:43.39 3:29.60 3:16.40 3:19.70 2:45.04 2:41.74 3:11.45
47 Kelly Johnson FR-1 Goucher 2:01.80 3:08.54 2:38.51 2:58.53 2:46.85 3:36.91 2:03.47
48 Haley Bunting JR-3 Bridgewater (Va.) 2:42.50 2:54.22 2:22.40 3:32.75 2:47.52 2:44.17 2:35.80
51 Kayla McGhee FR-1 Shenandoah 2:14.16 2:14.16 3:13.60 3:30.58 2:49.82 2:05.67 2:54.92
55 Sloan Ellis SO-2 Washington and Lee 3:04.27 2:57.38 2:41.88 2:29.83 2:52.21 2:24.66 2:29.83
56 Margot Warner JR-3 Roanoke 3:11.79 2:50.87 2:09.02 2:49.12 2:54.35 2:42.15 3:41.43
59 Ayla Rohl FR-1 Mansfield 2:11.39 3:22.41 3:49.04 3:02.88 2:57.55 2:29.15 2:29.15
60 Jessica Snouwaert FR-1 Goucher 3:46.24 2:35.19 2:53.89 3:42.50 3:06.97 2:59.50 2:59.50
62 Taylor Aurand FR-1 Bluffton 3:58.60 2:46.64 2:25.81 2:18.24 3:09.36 3:26.41 2:31.49
  Sandra Pettis FR-1 Shenandoah DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS