February 13, 2016
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Emmanuell Kemei SO-2 Berea 1:56.67 2:01.34 2:24.67 1:56.67
2 Joel Hartman JR-3 Bethel (Ind.) 2:23.22 1:24.52 2:24.39 1:57.39
3 Conor Cashner JR-3 Washington U. 1:43.63 1:38.92 2:33.09 1:57.76
4 Andres Herbert JR-3 Bethel (Ind.) 2:01.54 2:15.70 2:29.86 1:58.00
5 Mitch Henderson FR-1 Truman 1:34.96 2:24.81 1:46.83 1:58.69
6 Taylor Kleyn FR-1 Indianapolis 1:42.07 1:24.06 2:19.30 2:00.08
7 Jordan Annis JR-3 Bethel (Ind.) 1:43.72 2:09.05 2:35.58 2:00.60
8 Collin Wiersma SO-2 Bethel (Ind.) 1:58.23 1:46.17 2:27.18 2:00.64
9 Tyler Kruse FR-1 Southern Indiana 2:27.47 2:17.80 2:00.87 2:00.87
10 Michael Giocolo Junior Unattached 2:12.17 2:24.29 1:58.83 2:01.25
11 Jeremy Mann SO-2 Bethel (Ind.) 2:36.76 2:17.32 1:56.66 2:01.52
12 Demetrius Lately JR-3 Indianapolis 2:10.06 2:31.94 2:27.08 2:01.55
13 Andrew Tuisl SR-4 Truman 1:34.94 1:49.54 2:18.75 2:01.71
14 Jalen Alexander FR-1 Bethel (Ind.) 1:55.18 2:17.24 2:20.91 2:02.53
15 Matthew Egan SO-2 Indianapolis 1:59.07 2:29.76 2:22.39 2:02.75
16 Jonathan Balda   Indy's Racing Cheetahs 1:38.33 2:05.37 1:46.94 2:02.91
17 Connor Allen FR-1 Truman 1:59.47 2:01.93 2:36.42 2:03.16
18 Marius Ulrich SR-4 Southern Indiana 1:49.87 2:36.79 1:46.17 2:03.45
19 Ryan Krause FR-1 McKendree 2:28.78 2:22.58 1:30.51 2:03.98
20 Daniel Davila SO-2 Indianapolis 2:16.17 1:33.69 2:38.65 2:04.92
21 Jacob Bradshaw SO-2 Indianapolis 1:35.11 2:22.66 1:47.62 2:05.14
22 Casey Monti JR-3 Berea 1:41.46 2:15.27 2:15.27 2:05.25
23 Robert Daugherty Freshman Unattached 2:24.17 1:51.57 1:45.31 2:05.36
24 Cain Parker JR-3 Southern Indiana 1:54.50 1:54.50 2:04.57 2:05.82
25 Andrew Carr FR-1 Indianapolis 2:25.14 2:21.32 2:09.86 2:07.31
26 Alex Hess SO-2 Indiana State 2:40.52 2:07.39 2:17.59 2:07.39
27 Corbin Flege FR-1 Berea 2:38.02 1:49.20 1:32.50 2:08.47
28 Caleb Flege FR-1 Berea 2:35.96 1:54.72 2:37.25 2:08.89
29 James Darby FR-1 Bethel (Ind.) 2:36.24 1:51.05 1:51.05 2:09.12
30 Seth Kissinger SO-2 Bethel (Ind.) 2:42.63 2:23.11 2:43.93 2:10.10
31 Griffin Longley FR-1 Bethel (Ind.) 1:41.68 2:15.58 1:36.47 2:10.36
32 Kyle Young FR-1 Berea 2:01.26 2:35.16 1:39.09 2:10.38
33 Matthew Dorris JR-3 Indianapolis 2:31.62 2:15.93 2:23.77 2:10.70
34 Jack Jaeger   Purdue Run Club 1:42.36 2:08.60 2:03.35 2:11.22
35 Alphonse Wilson FR-1 Lake Forest 2:21.75 1:38.03 2:33.67 2:12.47
36 Brandon Sevitz JR-3 Indianapolis 1:58.40 1:43.77 1:42.44 2:13.03
37 Jerrod Arnold SR-4 Berea 2:14.60 2:03.94 2:15.93 2:13.26
38 Brian McMahon   Purdue Run Club 2:49.84 2:45.83 2:24.43 2:13.73
39 Connor O'Day   Purdue Run Club 1:45.20 2:05.43 2:49.94 2:14.87
40 Luis Gonzalez FR-1 Berea 2:54.57 2:45.09 2:05.85 2:15.32
41 Nathan Smith JR-3 Berea 2:45.02 2:12.29 1:55.93 2:16.38
42 Matt Black FR-1 Lake Forest 2:56.10 2:57.47 2:28.80 2:16.51
43 Jack Weaver   Purdue Run Club 2:11.50 2:14.24 2:43.01 2:16.98
44 Tyler Cook   Indy's Racing Cheetahs 2:40.53 2:49.13 2:40.53 2:23.33
45 Conner Waldkoetter JR-3 Southern Indiana 2:20.50 2:59.20 1:44.66 2:23.36
46 Brandon Yearout FR-1 Berea 2:00.47 2:46.36 2:54.96 2:23.41
47 Evan Humphrey   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 2:36.36 1:51.06 1:49.60 2:26.13
48 William Buelsing JR-3 Indianapolis 2:40.20 1:57.18 2:53.55 2:28.33
  Mauricio Martinez Sophomore Unattached DQ DQ DQ DQ
  Tomas McGinn SR-4 Bellarmine DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
33 Matthew Dorris JR-3 Indianapolis 2:25.08 2:10.70 2:10.70 2:26.39 2:15.93
36 Brandon Sevitz JR-3 Indianapolis 1:35.79 2:13.03 1:49.09 2:48.95 2:51.61
37 Jerrod Arnold SR-4 Berea 2:25.26 2:13.26 2:07.93 2:41.25 2:03.94
39 Connor O'Day   Purdue Run Club 2:16.22 2:14.87 1:42.51 2:35.10 2:40.50
40 Luis Gonzalez FR-1 Berea 2:43.74 2:15.32 2:42.39 1:42.85 1:44.20
41 Nathan Smith JR-3 Berea 2:53.21 2:16.38 2:24.57 2:27.29 2:01.38
44 Tyler Cook   Indy's Racing Cheetahs 2:33.37 2:23.33 2:59.17 1:43.20 3:03.47
45 Conner Waldkoetter JR-3 Southern Indiana 1:54.69 2:23.36 2:11.90 2:23.36 2:46.30
46 Brandon Yearout FR-1 Berea 1:49.00 2:23.41 1:47.56 1:47.56 2:59.27
47 Evan Humphrey   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 2:24.67 2:26.13 2:29.06 1:45.22 1:55.45
48 William Buelsing JR-3 Indianapolis 3:08.38 2:28.33 2:38.72 2:53.55 1:45.32
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Jalen Alexander FR-1 Bethel (Ind.) 2:02.53
16 Jonathan Balda   Indy's Racing Cheetahs 2:02.91
27 Corbin Flege FR-1 Berea 2:08.47
28 Caleb Flege FR-1 Berea 2:08.89
29 James Darby FR-1 Bethel (Ind.) 2:09.12
30 Seth Kissinger SO-2 Bethel (Ind.) 2:10.10
31 Griffin Longley FR-1 Bethel (Ind.) 2:10.36
32 Kyle Young FR-1 Berea 2:10.38
35 Alphonse Wilson FR-1 Lake Forest 2:12.47
38 Brian McMahon   Purdue Run Club 2:13.73
42 Matt Black FR-1 Lake Forest 2:16.51
43 Jack Weaver   Purdue Run Club 2:16.98
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Tyler Kruse FR-1 Southern Indiana 2:02.08 2:00.87
11 Jeremy Mann SO-2 Bethel (Ind.) 2:24.61 2:01.52
17 Connor Allen FR-1 Truman 2:03.16 2:03.16
19 Ryan Krause FR-1 McKendree 2:33.74 2:03.98
20 Daniel Davila SO-2 Indianapolis 1:44.94 2:04.92
21 Jacob Bradshaw SO-2 Indianapolis 2:25.17 2:05.14
22 Casey Monti JR-3 Berea 2:00.24 2:05.25
23 Robert Daugherty Freshman Unattached 1:41.55 2:05.36
34 Jack Jaeger   Purdue Run Club 1:51.54 2:11.22
  Mauricio Martinez Sophomore Unattached DQ DQ
  Tomas McGinn SR-4 Bellarmine DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Joel Hartman JR-3 Bethel (Ind.) 1:57.39
5 Mitch Henderson FR-1 Truman 1:58.69
6 Taylor Kleyn FR-1 Indianapolis 2:00.08
7 Jordan Annis JR-3 Bethel (Ind.) 2:00.60
8 Collin Wiersma SO-2 Bethel (Ind.) 2:00.64
12 Demetrius Lately JR-3 Indianapolis 2:01.55
13 Andrew Tuisl SR-4 Truman 2:01.71
15 Matthew Egan SO-2 Indianapolis 2:02.75
26 Alex Hess SO-2 Indiana State 2:07.39
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Emmanuell Kemei SO-2 Berea 2:01.34 1:56.67
3 Conor Cashner JR-3 Washington U. 2:04.83 1:57.76
4 Andres Herbert JR-3 Bethel (Ind.) 1:30.86 1:58.00
10 Michael Giocolo Junior Unattached 1:52.77 2:01.25
18 Marius Ulrich SR-4 Southern Indiana 2:34.32 2:03.45
24 Cain Parker JR-3 Southern Indiana 2:41.05 2:05.82
25 Andrew Carr FR-1 Indianapolis 1:45.67 2:07.31