January 29-30, 2016
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Josh Guy JR-3 Southern Indiana 10:14.08 8:31.73 8:57.32 7:40.56
2 Noah Lutz JR-3 Southern Indiana 6:02.13 8:37.32 6:22.82 10:10.44
3 Trent Nolan   UNAT-Southern Indiana 7:56.43 8:49.36 6:10.56 8:54.66
4 Ben Hendricks SR-4 Marian (Ind.) 10:10.17 8:50.58 10:52.62 7:15.08
5 Isaak Haas JR-3 Marian (Ind.) 8:25.37 8:51.96 7:05.57 6:23.02
6 Fergus Arthur Freshman Unattached 10:51.31 8:53.86 7:44.46 7:33.79
7 Adam Warren SO-2 Vincennes 8:30.45 8:57.31 8:46.57 9:56.42
8 Chandler Ball SO-2 Marian (Ind.) 10:37.44 9:09.51 6:30.16 8:36.54
9 Joey Hartlage SR-4 Campbellsville 9:33.96 9:11.88 6:26.32 10:51.22
10 Kyle Shively Freshman Unattached 9:18.55 9:18.55 8:56.21 7:43.60
11 Presley Martin SO-2 Marian (Ind.) 10:50.20 9:20.51 10:38.99 8:46.88
12 Cain Parker JR-3 Southern Indiana 8:02.54 9:21.09 9:15.48 7:40.10
13 Nathan Gonzalez SO-2 Marian (Ind.) 11:07.99 9:21.33 9:32.56 11:36.05
14 Alex Newton JR-3 Southern Indiana 11:01.84 9:35.51 11:30.62 12:05.15
15 Tanner Carson FR-1 Berea 10:53.20 9:38.05 9:09.15 11:27.88
16 Cody Stone SR-4 Southern Indiana 8:00.18 9:38.52 8:40.67 11:51.58
17 Jake Pitts FR-1 Southern Indiana 12:27.26 9:39.27 7:49.21 7:20.25
18 Tyler Anderson FR-1 Indiana Wesleyan 10:20.74 9:40.13 11:59.37 7:15.10
19 Daniel Buergler JR-3 Indianapolis 8:32.22 9:42.06 9:59.53 6:53.27
20 Will Ballard FR-1 Campbellsville 8:37.14 9:47.66 12:02.83 12:02.83
21 Casey Monti JR-3 Berea 9:13.61 9:48.94 9:07.72 8:08.82
22 Casey Wendorff SO-2 Indianapolis 11:23.93 9:49.59 11:47.51 11:59.30
23 Luis Gonzalez FR-1 Berea 10:01.75 9:49.95 11:30.25 10:54.85
24 Keflome Gebrenegus SR-4 Marian (Ind.) 12:41.07 9:49.97 8:03.78 10:01.77
25 tyler keen Junior Unattached 9:34.21 9:51.97 8:40.94 9:28.30
26 Nathan Schoettle FR-1 Marian (Ind.) 7:29.98 9:52.07 11:09.04 7:06.29
27 Eric Johnson SO-2 Vincennes 11:49.97 9:56.61 6:57.63 9:14.85
28 Ryan Uppal   Unattached 10:41.60 10:05.28 10:41.60 8:40.54
29 Daniel Santos SO-2 Marian (Ind.) 11:11.90 10:05.31 9:41.10 9:35.05
30 Chad Ellens FR-1 Indiana Wesleyan 11:36.59 10:05.73 8:46.99 7:52.47
31 Jerrod Arnold SR-4 Berea 9:31.35 10:07.81 11:45.06 11:02.52
32 Ezekiel Neihart Senior Unattached 7:54.54 10:08.38 10:38.80 12:22.23
33 Jacob Benefiel FR-1 Marian (Ind.) 9:26.92 10:09.59 9:45.21 9:45.21
34 Angel Soto-Lozada FR-1 Marian (Ind.) 9:55.07 10:13.47 10:01.20 9:42.80
35 Ross Allen SO-2 Campbellsville 8:15.78 10:19.72 13:19.44 12:17.47
36 Andrew Boyle FR-1 Marian (Ind.) 13:19.70 10:24.76 11:02.25 12:42.21
37 Nathan Dugger SO-2 Vincennes 11:02.40 10:24.90 10:18.66 10:31.15
38 Sam Barnette JR-3 Indianapolis 7:21.03 10:30.04 13:01.25 9:27.04
39 Austin Middleton SR-4 St. Catharine 9:11.04 10:33.37 7:42.36 10:08.04
40 Brayden Little FR-1 Vincennes 12:11.62 10:36.19 11:01.64 10:55.28
41 Matthew Ajamie   Unattached 7:46.23 10:38.67 12:59.18 9:09.26
42 Evan Hansen FR-1 Vincennes 12:44.89 10:53.75 9:09.15 10:01.45
43 Raymond Bettman-Hodge SR-4 Cumberlands 13:18.23 10:59.69 12:12.26 8:41.16
  Mike Landy   UNAT-Southern Indiana DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Joey Hartlage SR-4 Campbellsville 8:55.33 8:00.14 9:11.88 9:45.00 9:22.92
11 Presley Martin SO-2 Marian (Ind.) 9:37.33 7:11.60 9:20.51 11:51.85 10:33.38
18 Tyler Anderson FR-1 Indiana Wesleyan 10:43.95 9:22.73 9:40.13 7:15.10 9:51.74
20 Will Ballard FR-1 Campbellsville 7:32.50 10:17.05 9:47.66 8:13.64 9:47.66
22 Casey Wendorff SO-2 Indianapolis 7:57.57 10:24.97 9:49.59 8:09.36 12:34.68
24 Keflome Gebrenegus SR-4 Marian (Ind.) 8:45.08 8:03.78 9:49.97 11:53.87 10:54.87
26 Nathan Schoettle FR-1 Marian (Ind.) 8:35.10 12:49.70 9:52.07 10:39.44 10:27.60
30 Chad Ellens FR-1 Indiana Wesleyan 7:28.24 7:28.24 10:05.73 7:46.42 9:35.45
33 Jacob Benefiel FR-1 Marian (Ind.) 7:18.91 9:20.83 10:09.59 9:33.02 11:16.65
34 Angel Soto-Lozada FR-1 Marian (Ind.) 12:16.17 10:44.15 10:13.47 7:27.84 12:16.17
36 Andrew Boyle FR-1 Marian (Ind.) 8:51.05 11:33.49 10:24.76 11:58.48 10:06.02
38 Sam Barnette JR-3 Indianapolis 10:17.44 9:33.34 10:30.04 13:13.85 8:36.64
40 Brayden Little FR-1 Vincennes 10:04.38 9:00.77 10:36.19 12:56.16 10:48.92
42 Evan Hansen FR-1 Vincennes 9:02.62 8:36.47 10:53.75 14:09.88 13:30.65
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
14 Alex Newton JR-3 Southern Indiana 9:35.51 8:14.94
19 Daniel Buergler JR-3 Indianapolis 9:42.06 8:08.93
21 Casey Monti JR-3 Berea 9:48.94 12:10.29
23 Luis Gonzalez FR-1 Berea 9:49.95 9:02.76
25 tyler keen Junior Unattached 9:51.97 7:18.06
27 Eric Johnson SO-2 Vincennes 9:56.61 12:01.90
29 Daniel Santos SO-2 Marian (Ind.) 10:05.31 9:10.84
31 Jerrod Arnold SR-4 Berea 10:07.81 12:45.84
32 Ezekiel Neihart Senior Unattached 10:08.38 8:49.29
35 Ross Allen SO-2 Campbellsville 10:19.72 11:52.68
37 Nathan Dugger SO-2 Vincennes 10:24.90 9:53.66
39 Austin Middleton SR-4 St. Catharine 10:33.37 11:11.38
41 Matthew Ajamie   Unattached 10:38.67 7:27.07
43 Raymond Bettman-Hodge SR-4 Cumberlands 10:59.69 14:17.60
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Josh Guy JR-3 Southern Indiana 8:41.97 6:39.15 9:33.14 6:18.68 8:31.73 6:18.68
2 Noah Lutz JR-3 Southern Indiana 8:32.15 9:49.75 8:52.84 11:12.52 8:37.32 10:15.61
3 Trent Nolan   UNAT-Southern Indiana 8:12.31 8:44.07 8:33.48 10:35.24 8:49.36 8:38.78
4 Ben Hendricks SR-4 Marian (Ind.) 7:36.30 7:04.47 10:36.70 8:50.58 8:50.58 11:03.23
5 Isaak Haas JR-3 Marian (Ind.) 8:14.73 8:04.09 9:13.24 9:50.48 8:51.96 11:15.59
6 Fergus Arthur Freshman Unattached 11:18.01 7:55.14 7:39.12 10:19.28 8:53.86 10:08.60
7 Adam Warren SO-2 Vincennes 6:59.11 6:37.61 9:08.06 6:16.12 8:57.31 10:34.03
8 Chandler Ball SO-2 Marian (Ind.) 8:47.53 10:53.92 11:04.91 11:04.91 9:09.51 7:03.13
10 Kyle Shively Freshman Unattached 12:00.53 9:24.14 7:49.19 8:45.04 9:18.55 10:42.34
12 Cain Parker JR-3 Southern Indiana 9:54.76 7:45.71 7:34.49 9:04.26 9:21.09 10:17.20
13 Nathan Gonzalez SO-2 Marian (Ind.) 9:43.79 7:34.68 9:38.17 9:49.40 9:21.33 10:11.85
15 Tanner Carson FR-1 Berea 9:32.27 12:25.69 12:19.91 8:17.13 9:38.05 7:01.98
16 Cody Stone SR-4 Southern Indiana 8:11.75 12:08.94 12:08.94 8:17.53 9:38.52 10:19.02
17 Jake Pitts FR-1 Southern Indiana 7:08.66 8:52.93 11:11.96 6:45.49 9:39.27 8:47.14
28 Ryan Uppal   Unattached 9:16.86 13:00.82 9:47.13 10:47.65 10:05.28 7:21.86
  Mike Landy   UNAT-Southern Indiana DNF DNF DNF DNF DNF DNF