January 14-15, 2016
|
Kutztown-Keystone FH - Kutztown, PA
|
200m (Flat)

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Juwaan Walker SO-2 East Stroudsburg 51.60 39.74 1:03.99 49.54
2 Darnell Tillman SR-4 York (Pa.) 52.16 39.65 42.78 54.25
3 Quran Cason SR-4 Kutztown 52.23 1:00.59 50.14 43.35
4 Ghassan Dix JR-3 West Chester 52.24 52.77 49.11 52.77
5 Jalen Williams SO-2 PSU-Harrisburg 52.32 1:02.26 1:04.36 1:04.36
6 Brad Krell SR-4 Franklin & Marshall 52.58 1:08.36 48.38 1:06.25
7 Jalil Clayton FR-1 PSU-Harrisburg 52.66 52.14 38.97 1:05.30
8 Tanner Lipsky JR-3 Kutztown 52.74 45.36 41.14 1:05.93
9 Ethan Lee SR-4 Swarthmore 52.93 42.35 1:04.05 42.35
10 Dontez Jolly FR-1 Kutztown 53.28 53.82 1:03.94 42.10
11 Reginald Fuller JR-3 Cheyney 53.73 53.20 1:07.70 1:07.70
12 Anthony Fratanduono FR-1 Kutztown 53.74 56.43 55.89 53.21
13 Austin Gallagher JR-3 Kutztown 53.94 38.84 1:00.42 37.76
14 Marcus Kinard JR-3 Lincoln (Pa.) 54.36 1:09.58 53.82 53.82
15 Khalid Weems SO-2 Kutztown 54.47 50.12 40.86 59.38
16 Isaiah Waters FR-1 PSU-Harrisburg 54.73 41.60 47.62 46.52
17 Malik Francis   UNAT-East Stroudsburg 54.74 1:05.14 1:02.96 1:04.60
18 Anthony Watkins JR-3 Lincoln (Pa.) 54.81 58.10 51.53 1:02.49
19 Shawn Young JR-3 West Chester 55.66 38.97 59.56 1:00.67
20 Mustafaa Bey FR-1 Cheyney 55.93 1:11.59 39.15 1:05.44
21 Jonathan Yellets SR-4 Haverford 55.99 45.36 1:11.67 52.63
22 Jonathan Bieber SO-2 Albright 56.30 46.73 1:07.00 1:10.94
23 Trent Thorne JR-3 Albright 57.27 55.56 1:07.58 48.11
24 Grant Taylor SR-4 Rutgers-Camden 57.39 42.47 1:03.71 57.97
25 Eric Brown SO-2 Cheyney 58.01 1:08.46 1:14.84 41.19
26 Alex Crane JR-3 Swarthmore 58.17 40.72 1:01.66 1:06.90
27 Willie Ahalt FR-1 Hagerstown CC 58.18 41.31 1:12.73 1:05.75
28 George Pekeshe JR-3 Franklin & Marshall 58.20 44.82 45.98 1:13.34
29 John Vallacchi SO-2 Franklin & Marshall 58.21 41.92 58.21 47.15
30 Alex Koslowski SO-2 York (Pa.) 58.30 1:01.22 1:05.30 46.64
31 Dominic Zengel FR-1 Immaculata 58.88 1:05.95 45.34 1:13.60
32 Travis Chigi SO-2 Rutgers-Camden 59.14 54.41 1:12.15 56.19
33 William Kenney JR-3 Elizabethtown 59.50 1:08.43 1:02.48 1:13.19
34 Adam Caccavale JR-3 Franklin & Marshall 1:00.63 57.60 1:01.24 58.82
35 Roger Barraby SO-2 Franklin & Marshall 1:01.25 1:07.38 1:07.38 47.78
36 Jovon Love JR-3 Cheyney 1:01.83 1:19.15 1:20.38 59.36
37 Brendon Williams FR-1 Hagerstown CC 1:04.07 47.42 1:08.56 46.13
38 Clayton Taylor SO-2 Rutgers-Camden 1:04.14 1:06.71 1:04.14 1:15.05
39 Maurquise Hall SR-4 Cheyney 1:07.78 48.13 1:21.34 1:13.21
40 Dustin Carbaugh FR-1 Albright 1:10.46 1:24.56 1:25.26 1:04.83
  Shaun Adams JR-3 Albright DQ DQ DQ DQ
  Benjamin Phillips SO-2 Franklin & Marshall DQ DQ DQ DQ
  Brenden Boothman SO-2 Immaculata DQ DQ DQ DQ
  Jaime Ramos SO-2 Elizabethtown DQ DQ DQ DQ
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Juwaan Walker SO-2 East Stroudsburg 55.22 51.60
2 Darnell Tillman SR-4 York (Pa.) 39.65 52.16
4 Ghassan Dix JR-3 West Chester 1:03.21 52.24
6 Brad Krell SR-4 Franklin & Marshall 54.16 52.58
8 Tanner Lipsky JR-3 Kutztown 56.44 52.74
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Quran Cason SR-4 Kutztown 1:05.81 55.89 55.37 52.23 41.27
5 Jalen Williams SO-2 PSU-Harrisburg 49.71 40.29 1:03.83 52.32 45.00
7 Jalil Clayton FR-1 PSU-Harrisburg 57.93 52.14 52.14 52.66 37.92
16 Isaiah Waters FR-1 PSU-Harrisburg 1:02.94 56.92 40.50 54.73 56.92
19 Shawn Young JR-3 West Chester 48.43 58.45 1:01.23 55.66 49.54
21 Jonathan Yellets SR-4 Haverford 1:00.47 1:10.55 50.40 55.99 52.63
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Ethan Lee SR-4 Swarthmore 52.93 59.29 53.46
12 Anthony Fratanduono FR-1 Kutztown 53.74 1:08.25 54.28
14 Marcus Kinard JR-3 Lincoln (Pa.) 54.36 55.45 53.82
17 Malik Francis   UNAT-East Stroudsburg 54.74 48.72 44.34
18 Anthony Watkins JR-3 Lincoln (Pa.) 54.81 54.81 57.01
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Dontez Jolly FR-1 Kutztown 1:02.34 1:08.74 1:02.87 53.28
11 Reginald Fuller JR-3 Cheyney 52.12 58.03 54.27 53.73
13 Austin Gallagher JR-3 Kutztown 1:03.11 37.76 41.00 53.94
15 Khalid Weems SO-2 Kutztown 50.12 59.38 46.85 54.47
31 Dominic Zengel FR-1 Immaculata 47.70 1:03.59 1:08.30 58.88
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
20 Mustafaa Bey FR-1 Cheyney 45.31 55.93 44.75 55.93
25 Eric Brown SO-2 Cheyney 52.21 58.01 49.89 55.11
27 Willie Ahalt FR-1 Hagerstown CC 44.22 58.18 50.62 50.04
33 William Kenney JR-3 Elizabethtown 50.58 59.50 41.65 1:13.19
35 Roger Barraby SO-2 Franklin & Marshall 1:01.25 1:01.25 1:09.83 46.55
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
22 Jonathan Bieber SO-2 Albright 1:04.75 47.86 56.30 1:03.62
23 Trent Thorne JR-3 Albright 1:01.86 1:03.00 57.27 1:03.57
24 Grant Taylor SR-4 Rutgers-Camden 51.08 44.77 57.39 1:08.30
32 Travis Chigi SO-2 Rutgers-Camden 54.41 1:13.93 59.14 42.58
38 Clayton Taylor SO-2 Rutgers-Camden 46.83 1:21.46 1:04.14 55.81
  Jaime Ramos SO-2 Elizabethtown DQ DQ DQ DQ
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 John Vallacchi SO-2 Franklin & Marshall 40.75 58.21 1:02.87 1:12.77 46.57 47.15 1:06.95
30 Alex Koslowski SO-2 York (Pa.) 1:02.97 58.30 46.64 1:01.80 1:08.22 55.97 48.98
37 Brendon Williams FR-1 Hagerstown CC 50.62 1:04.07 1:08.56 1:11.12 49.34 1:05.36 1:01.51
40 Dustin Carbaugh FR-1 Albright 1:13.28 1:10.46 1:02.71 1:04.83 1:15.40 1:25.97 1:31.60
  Brenden Boothman SO-2 Immaculata DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Shaun Adams JR-3 Albright DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
26 Alex Crane JR-3 Swarthmore 43.05 46.54 58.17 1:06.90 48.29
28 George Pekeshe JR-3 Franklin & Marshall 59.95 1:15.08 58.20 54.71 47.73
34 Adam Caccavale JR-3 Franklin & Marshall 1:14.58 1:09.12 1:00.63 49.11 1:06.09
36 Jovon Love JR-3 Cheyney 59.36 51.32 1:01.83 44.52 1:11.73
39 Maurquise Hall SR-4 Cheyney 56.94 1:15.92 1:07.78 1:28.12 1:11.85
  Benjamin Phillips SO-2 Franklin & Marshall DQ DQ DQ DQ DQ