May 8- 9, 2015
|
Sioux Falls-Lillibridge Stadium - Sioux Falls, SD

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Alejandro Sanchez SO-2 SW Minnesota St. 1:53.54 10
2 Victor Bowen SO-2 Minnesota State 1:54.79 8
3 Matthew Stocker JR-3 Minnesota State 1:54.82 6
4 Garrett Benz FR-1 Minnesota-Duluth 1:55.04 5
5 Josh Young FR-1 MSU-Moorhead 1:55.62 4
6 Josh Peterson FR-1 Minnesota-Duluth 1:55.78 3
7 Adam Leach FR-1 Northern State 1:56.10 2
8 Nicholas Lindwurm JR-3 Northern State 1:56.24 1
9 Boston Braack SO-2 Minnesota-Duluth 1:56.27 -

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Matthew Stocker JR-3 Minnesota State 1:54.96
2 Josh Young FR-1 MSU-Moorhead 1:55.04
3 Josh Peterson FR-1 Minnesota-Duluth 1:55.26
4 Alejandro Sanchez SO-2 SW Minnesota St. 1:55.28
5 Garrett Benz FR-1 Minnesota-Duluth 1:55.30
6 Victor Bowen SO-2 Minnesota State 1:55.70
7 Boston Braack SO-2 Minnesota-Duluth 1:55.39
7 Adam Leach FR-1 Northern State 1:55.39
9 Nicholas Lindwurm JR-3 Northern State 1:55.42
10 Zach Thomsen SR-4 Wayne St. (Neb.) 1:55.68
11 Phil d'Entremont SR-4 Minnesota-Duluth 1:55.84
12 Chris Kveseth SO-2 SW Minnesota St. 1:56.82
13 Mark Gilkerson SR-4 Northern State 1:57.00
14 Clint Freiheit SR-4 Augustana (S.D.) 1:57.37
15 Nick Schmit SO-2 Wayne St. (Neb.) 1:57.78
16 Alex Bloomquist JR-3 SW Minnesota St. 1:57.96
17 Chance Freese SO-2 Augustana (S.D.) 1:58.57
18 Ben Hanson SO-2 Minnesota-Duluth 1:59.89
19 Zach Tuschen FR-1 Augustana (S.D.) 2:00.07
20 Blake Perryman FR-1 Northern State 2:00.57
21 Austin Krohnke FR-1 Augustana (S.D.) 2:01.13
22 Sam Warnes JR-3 MSU-Moorhead 2:01.82
23 Max Hager FR-1 U-Mary 2:02.23
24 John Isaacson JR-3 Augustana (S.D.) 2:03.86
25 Wayne Engelhard SR-4 U-Mary 2:04.58
26 Jacob Schweitzer FR-1 Northern State 2:04.91
27 Zach Gearman SR-4 Minnesota State 2:20.74
  Cameron Sannes FR-1 Northern State DNF
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Matthew Stocker JR-3 Minnesota State 2:17.96 1:54.96
6 Victor Bowen SO-2 Minnesota State 2:20.00 1:55.70
11 Phil d'Entremont SR-4 Minnesota-Duluth 2:02.79 1:55.84
12 Chris Kveseth SO-2 SW Minnesota St. 1:52.15 1:56.82
15 Nick Schmit SO-2 Wayne St. (Neb.) 2:24.87 1:57.78
17 Chance Freese SO-2 Augustana (S.D.) 1:25.37 1:58.57
21 Austin Krohnke FR-1 Augustana (S.D.) 1:40.54 2:01.13
24 John Isaacson JR-3 Augustana (S.D.) 1:47.76 2:03.86
25 Wayne Engelhard SR-4 U-Mary 2:34.48 2:04.58
26 Jacob Schweitzer FR-1 Northern State 2:21.15 2:04.91
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Josh Young FR-1 MSU-Moorhead 2:21.50 1:55.04 1:37.79
5 Garrett Benz FR-1 Minnesota-Duluth 2:07.99 1:55.30 2:02.22
7 Boston Braack SO-2 Minnesota-Duluth 1:24.24 1:55.39 1:58.86
7 Adam Leach FR-1 Northern State 1:54.24 1:55.39 2:00.01
10 Zach Thomsen SR-4 Wayne St. (Neb.) 1:54.53 1:55.68 2:22.29
13 Mark Gilkerson SR-4 Northern State 2:12.21 1:57.00 1:54.66
14 Clint Freiheit SR-4 Augustana (S.D.) 2:13.81 1:57.37 2:09.11
23 Max Hager FR-1 U-Mary 1:46.34 2:02.23 2:15.68
  Cameron Sannes FR-1 Northern State DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Josh Peterson FR-1 Minnesota-Duluth 1:55.26
4 Alejandro Sanchez SO-2 SW Minnesota St. 1:55.28
9 Nicholas Lindwurm JR-3 Northern State 1:55.42
16 Alex Bloomquist JR-3 SW Minnesota St. 1:57.96
18 Ben Hanson SO-2 Minnesota-Duluth 1:59.89
19 Zach Tuschen FR-1 Augustana (S.D.) 2:00.07
20 Blake Perryman FR-1 Northern State 2:00.57
22 Sam Warnes JR-3 MSU-Moorhead 2:01.82
27 Zach Gearman SR-4 Minnesota State 2:20.74