May 8- 9, 2015
|
Macalester - St. Paul, MN

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Kayla Goeman SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:53.84 2:30.91 2:12.37 10
2 Carly Barton SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:09.52 1:52.16 2:13.52 8
3 Olivia Dengel FR-1 St. Benedict 1:59.16 1:36.40 2:13.88 6
4 Irene Gibson SR-4 Macalester 1:46.05 2:43.78 2:14.24 5
5 Emily Gapinski JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:28.68 1:49.48 2:15.16 4
6 Allison Kosobud SO-2 St. Benedict 2:18.07 2:23.49 2:15.36 3
7 Erin Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 2:54.64 2:34.34 2:15.38 2
8 Kayla Roberge SR-4 Augsburg 2:26.42 2:15.48 2:16.84 1
9 Abbey Schnaith JR-3 St. Olaf 2:24.90 2:10.84 2:20.68 -

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Erin Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 2:29.99 2:15.12
2 Irene Gibson SR-4 Macalester 2:32.59 2:16.24
3 Kayla Goeman SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:51.98 2:16.49
4 Olivia Dengel FR-1 St. Benedict 2:20.67 2:15.26
5 Emily Gapinski JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:00.32 2:16.72
6 Carly Barton SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:12.71 2:16.81
7 Allison Kosobud SO-2 St. Benedict 2:37.03 2:15.37
8 Abbey Schnaith JR-3 St. Olaf 2:43.18 2:17.12
9 Kayla Roberge SR-4 Augsburg 2:30.87 2:17.15
10 Rebecca Wesley SR-4 Bethel (Minn.) 2:14.56 2:17.30
11 Caroline Campbell JR-3 Carleton 2:54.39 2:18.40
12 Kayla Janto SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:06.98 2:19.53
13 Ingrid Greene SR-4 Macalester 2:01.13 2:20.84
14 Carmen Garson-Shumway FR-1 Macalester 2:55.01 2:21.13
15 Blythe Whealy JR-3 Bethel (Minn.) 1:43.15 2:21.29
16 Nicole Balzer SO-2 Bethel (Minn.) 2:44.72 2:23.23
17 Allison Pillar SO-2 Macalester 2:29.08 2:23.34
18 Sarah Bransford SR-4 St. Olaf 3:07.54 2:24.26
19 Mikaela Algren SO-2 Gustavus Adolphus 2:14.60 2:24.73
20 Ellen Brady SR-4 Macalester 2:49.55 2:24.91
21 Natalie Prescott SO-2 Macalester 2:14.98 2:25.14
22 Lily Rogers-Grant SO-2 Macalester 2:51.97 2:25.73
23 Victoria Simones SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:10.38 2:26.44
24 Caitlin Toner SR-4 Macalester 1:47.37 2:27.08
25 Alicia Berkenes FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:35.34 2:30.81
26 Emily Phillips Longley JR-3 Carleton 1:47.71 2:31.70
  Mikayla Forness SO-2 Concordia-Moorhead DQ DQ
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Irene Gibson SR-4 Macalester 1:57.17 1:51.72 2:36.68 2:16.24 2:13.52 2:57.12
5 Emily Gapinski JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:54.85 2:50.90 2:09.89 2:16.72 2:50.90 1:39.81
9 Kayla Roberge SR-4 Augsburg 1:41.50 2:25.38 1:36.01 2:17.15 2:44.58 2:19.90
13 Ingrid Greene SR-4 Macalester 2:23.66 2:23.66 2:39.15 2:20.84 1:52.68 2:33.52
16 Nicole Balzer SO-2 Bethel (Minn.) 2:03.18 2:17.50 1:43.13 2:23.23 2:41.85 2:47.58
17 Allison Pillar SO-2 Macalester 2:24.78 1:41.78 2:23.34 2:23.34 2:53.45 1:47.51
18 Sarah Bransford SR-4 St. Olaf 2:44.46 2:38.69 2:15.61 2:24.26 2:53.12 2:09.84
23 Victoria Simones SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:22.05 2:46.95 3:04.52 2:26.44 3:03.05 1:52.76
24 Caitlin Toner SR-4 Macalester 2:32.97 2:44.73 2:12.38 2:27.08 2:56.50 2:55.03
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Erin Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 1:46.75 2:15.12 1:44.05 1:58.91 2:11.07 2:19.18 2:28.64
4 Olivia Dengel FR-1 St. Benedict 2:09.85 2:15.26 1:57.68 1:42.80 2:50.43 2:39.61 2:01.74
7 Allison Kosobud SO-2 St. Benedict 2:19.44 2:15.37 2:03.19 1:37.47 1:36.12 1:56.42 2:24.85
8 Abbey Schnaith JR-3 St. Olaf 1:52.44 2:17.12 2:19.87 2:36.32 2:54.15 2:13.01 2:40.43
11 Caroline Campbell JR-3 Carleton 2:14.25 2:18.40 1:45.19 2:12.87 2:23.94 2:00.41 2:54.39
15 Blythe Whealy JR-3 Bethel (Minn.) 2:25.53 2:21.29 1:48.80 2:19.88 1:53.04 1:58.69 2:17.06
19 Mikaela Algren SO-2 Gustavus Adolphus 2:53.68 2:24.73 1:54.34 2:24.73 2:27.63 2:24.73 2:20.39
21 Natalie Prescott SO-2 Macalester 2:07.73 2:25.14 1:47.41 2:06.28 2:59.98 2:32.40 1:57.57
26 Emily Phillips Longley JR-3 Carleton 2:48.39 2:31.70 3:08.11 1:52.26 3:06.59 3:05.08 2:11.98
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Kayla Goeman SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:28.78 2:16.49 2:17.86 1:36.91
6 Carly Barton SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:56.29 2:16.81 2:09.97 2:22.29
10 Rebecca Wesley SR-4 Bethel (Minn.) 1:47.10 2:17.30 1:36.11 2:26.92
12 Kayla Janto SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:41.86 2:19.53 2:39.07 2:33.49
14 Carmen Garson-Shumway FR-1 Macalester 1:59.96 2:21.13 1:47.26 2:59.24
20 Ellen Brady SR-4 Macalester 2:33.61 2:24.91 2:48.10 2:26.36
22 Lily Rogers-Grant SO-2 Macalester 2:09.70 2:25.73 2:03.87 2:06.79
25 Alicia Berkenes FR-1 Saint Mary's (Minn.) 1:57.64 2:30.81 2:50.42 2:39.86
  Mikayla Forness SO-2 Concordia-Moorhead DQ DQ DQ DQ