April 18, 2015
|
Carleton College - Northfield, MN

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Donson Cook-Gallardo FR-1 Carleton 1:50.97 1:52.09
2 Matt Rosen   Unat 1:33.24 1:53.70
3 Tony Joyer FR-1 Minnesota 1:28.32 1:56.21
4 Zach Gearman SR-4 Minnesota State 2:29.95 1:56.24
5 Sam Carlson   Unat 1:35.79 1:56.81
6 Doug Mueller JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:22.56 1:56.85
7 Camden Sikes FR-1 Carleton 1:42.86 1:56.88
8 Ryley Sandberg FR-1 Gustavus Adolphus 1:30.36 1:57.34
9 Ben Withbroe SO-2 Carleton 1:28.04 1:57.38
10 Andrew Nelson   Minnesota RunningClub 1:24.71 1:57.65
11 Sam Longenbach SO-2 St. Olaf 2:30.17 1:58.24
12 Cole O'Brien SO-2 Minnesota 2:06.57 1:58.29
13 Kyle Fredrickson SO-2 Gustavus Adolphus 2:22.05 1:58.37
14 Sam Jewson FR-1 Hamline 2:32.25 1:58.94
15 Ryan Bugler SO-2 St. John's (Minn.) 2:13.46 1:59.16
16 Jake Greeneway SR-4 St. Olaf 2:04.41 1:59.62
17 Will Zimmerman SO-2 St. John's (Minn.) 2:28.35 1:59.63
18 Chris Lagergren JR-3 Hamline 2:14.02 1:59.66
19 Nate Webster SO-2 St. Olaf 2:09.33 1:59.75
20 Andy Rudberg FR-1 St. Olaf 1:32.22 1:59.76
21 Ben Hiskes JR-3 Carleton 2:29.99 1:59.99
22 Riley Macon SO-2 Minnesota 2:00.14 2:00.14
23 Caleb Flack JR-3 Carleton 2:08.06 2:00.81
24 Matt Carlson SR-4 Gustavus Adolphus 1:51.38 2:01.06
25 Ryab Pewowaruk   Minnesota RunningClub 1:34.84 2:01.58
26 Cal Knickerbocker JR-3 St. Olaf 1:33.87 2:01.91
27 Jake Brown SR-4 St. Olaf 1:52.28 2:02.04
28 John Surber SO-2 Gustavus Adolphus 2:26.50 2:02.08
29 Stephen Johnson JR-3 Carleton 2:02.21 2:02.21
30 Chris Mergens SR-4 St. John's (Minn.) 2:32.89 2:02.31
31 Alex Charbonneau SO-2 St. John's (Minn.) 1:51.45 2:02.47
32 Connor Jackson SR-4 Carleton 2:14.77 2:02.51
33 Jordan Pesik SR-4 St. Olaf 2:17.44 2:02.71
34 Jack Micholic SR-4 Hamline 1:30.89 2:02.82
35 Marcus Speca SO-2 Gustavus Adolphus 2:37.61 2:03.13
36 Oliver Heywood SR-4 Carleton 1:58.33 2:03.26
37 Jacob Fritz FR-1 St. John's (Minn.) 2:24.37 2:03.39
38 Nick Solheim FR-1 Concordia-Moorhead 2:33.17 2:03.52
39 Cole Konczal JR-3 Hamline 1:40.10 2:03.58
40 Peter Simon SO-2 Concordia-Moorhead 2:08.65 2:03.70
41 Alec Dewitz SO-2 St. John's (Minn.) 1:57.95 2:04.15
42 Evan Jones SO-2 Gustavus Adolphus 2:30.32 2:04.23
43 Zach Bigaouette SO-2 St. John's (Minn.) 2:37.18 2:04.74
44 Hunter Huntoon FR-1 St. John's (Minn.) 1:28.71 2:04.94
45 Kai Heen FR-1 Macalester 2:01.78 2:05.54
46 Nick Rethemeier FR-1 St. John's (Minn.) 2:40.95 2:05.74
47 James Hargens SO-2 Macalester 1:34.31 2:07.44
48 Lucas Malimanek SO-2 Bethany Lutheran 2:23.27 2:07.92
49 Otto Marckell II SO-2 Minnesota-Morris 1:42.38 2:07.97
50 Luke Rosenbaum JR-3 Martin Luther 2:24.68 2:08.03
51 Zach Lee FR-1 St. Olaf 2:02.21 2:08.64
52 Spencer Knack FR-1 St. Olaf 1:52.29 2:09.07
53 Patrick O'Reilly SO-2 Carleton 1:47.26 2:09.22
54 Kellen Overvig FR-1 Hamline 2:36.48 2:09.32
55 Tyler Pederson SO-2 Concordia-Moorhead 2:21.32 2:09.65
56 Scott Sippel JR-3 St. John's (Minn.) 2:48.03 2:10.25
57 Jeremy Storvick FR-1 St. Olaf 2:22.15 2:10.41
58 Mason Oram FR-1 St. John's (Minn.) 2:14.67 2:12.03
59 Austin Zollner SO-2 Gustavus Adolphus 2:24.40 2:12.47
60 Colin Wenzel FR-1 Martin Luther 2:44.55 2:13.78
61 Will Corbett SO-2 Concordia-Moorhead 2:33.11 2:15.49
62 Alan Farnsworth SR-4 Macalester 2:39.45 2:18.65
63 John Henning FR-1 Martin Luther 2:58.28 2:21.49
64 Peter Fry FR-1 Hamline 1:47.07 2:30.80
  Derek Finsterwalder   Unat NT NT
  Mike Okeson   Unat NT NT
  Tyler Larson FR-1 Martin Luther NT NT
  Jack Percival JR-3 Carleton NT NT
  Nathaniel Harrison SO-2 Concordia-Moorhead NT NT
  Ryan Turner SO-2 Concordia-Moorhead NT NT
  Joe Coffey SO-2 St. Olaf NT NT
  Grant Olsen FR-1 St. John's (Minn.) NT NT
  Charlie Raasch FR-1 St. John's (Minn.) NT NT
  Tayeb Zaidi SO-2 Macalester NT NT
  Erik Peterson FR-1 Bethany Lutheran NT NT
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
50 Luke Rosenbaum JR-3 Martin Luther 1:29.63 2:40.04 2:28.52 2:08.03 2:05.47 1:55.23 1:39.87
51 Zach Lee FR-1 St. Olaf 1:30.05 2:47.24 1:48.06 2:08.64 2:13.79 2:15.08 1:50.63
52 Spencer Knack FR-1 St. Olaf 2:09.07 1:57.46 2:24.56 2:09.07 1:45.84 2:07.78 2:27.14
57 Jeremy Storvick FR-1 St. Olaf 2:35.19 1:46.94 2:03.89 2:10.41 1:31.29 2:26.06 1:31.29
60 Colin Wenzel FR-1 Martin Luther 2:16.46 2:47.23 2:11.11 2:13.78 2:08.43 2:39.20 2:48.57
61 Will Corbett SO-2 Concordia-Moorhead 2:53.43 2:24.98 1:56.53 2:15.49 1:45.69 1:38.91 2:45.30
62 Alan Farnsworth SR-4 Macalester 2:07.56 1:57.86 2:22.81 2:18.65 2:24.20 2:14.49 2:28.36
63 John Henning FR-1 Martin Luther 1:39.05 2:21.49 2:39.89 2:21.49 1:43.29 2:37.06 1:57.44
64 Peter Fry FR-1 Hamline 2:26.28 2:59.46 2:17.23 2:30.80 2:41.36 3:16.04 1:53.10
  Erik Peterson FR-1 Bethany Lutheran NT NT NT NT NT NT NT
  Ryan Turner SO-2 Concordia-Moorhead NT NT NT NT NT NT NT
  Tyler Larson FR-1 Martin Luther NT NT NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
35 Marcus Speca SO-2 Gustavus Adolphus 2:03.13
44 Hunter Huntoon FR-1 St. John's (Minn.) 2:04.94
45 Kai Heen FR-1 Macalester 2:05.54
46 Nick Rethemeier FR-1 St. John's (Minn.) 2:05.74
47 James Hargens SO-2 Macalester 2:07.44
48 Lucas Malimanek SO-2 Bethany Lutheran 2:07.92
49 Otto Marckell II SO-2 Minnesota-Morris 2:07.97
53 Patrick O'Reilly SO-2 Carleton 2:09.22
54 Kellen Overvig FR-1 Hamline 2:09.32
58 Mason Oram FR-1 St. John's (Minn.) 2:12.03
59 Austin Zollner SO-2 Gustavus Adolphus 2:12.47
  Nathaniel Harrison SO-2 Concordia-Moorhead NT
  Mike Okeson   Unat NT
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
27 Jake Brown SR-4 St. Olaf 1:38.86 2:02.04 1:38.86 1:44.96
29 Stephen Johnson JR-3 Carleton 1:47.55 2:02.21 2:32.77 2:29.10
30 Chris Mergens SR-4 St. John's (Minn.) 1:56.20 2:02.31 2:13.32 1:39.08
32 Connor Jackson SR-4 Carleton 2:31.92 2:02.51 2:00.06 1:33.11
36 Oliver Heywood SR-4 Carleton 1:44.78 2:03.26 2:25.45 1:26.29
37 Jacob Fritz FR-1 St. John's (Minn.) 1:57.22 2:03.39 1:28.84 1:42.42
38 Nick Solheim FR-1 Concordia-Moorhead 2:17.11 2:03.52 1:26.47 2:12.17
40 Peter Simon SO-2 Concordia-Moorhead 1:38.96 2:03.70 2:30.92 1:42.67
41 Alec Dewitz SO-2 St. John's (Minn.) 1:51.74 2:04.15 2:15.33 2:06.64
43 Zach Bigaouette SO-2 St. John's (Minn.) 2:03.50 2:04.74 2:35.93 2:33.43
55 Tyler Pederson SO-2 Concordia-Moorhead 2:03.17 2:09.65 2:31.69 2:13.54
56 Scott Sippel JR-3 St. John's (Minn.) 1:54.62 2:10.25 1:33.78 2:21.98
  Grant Olsen FR-1 St. John's (Minn.) NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Chris Lagergren JR-3 Hamline 1:51.29 2:14.02 2:03.25 1:59.66 1:42.91 1:24.96
20 Andy Rudberg FR-1 St. Olaf 1:35.81 1:34.61 1:38.21 1:59.76 1:40.60 2:16.53
21 Ben Hiskes JR-3 Carleton 2:28.79 1:28.80 2:02.39 1:59.99 1:52.79 2:02.39
23 Caleb Flack JR-3 Carleton 1:24.57 2:09.27 2:29.81 2:00.81 2:32.22 1:26.99
24 Matt Carlson SR-4 Gustavus Adolphus 2:04.70 2:05.91 1:53.80 2:01.06 1:55.01 2:37.38
25 Ryab Pewowaruk   Minnesota RunningClub 1:50.64 1:28.76 2:25.90 2:01.58 2:27.12 2:34.41
26 Cal Knickerbocker JR-3 St. Olaf 1:55.82 2:23.86 2:11.67 2:01.91 2:34.83 2:10.45
28 John Surber SO-2 Gustavus Adolphus 2:20.40 1:40.11 2:16.73 2:02.08 2:21.62 1:37.67
31 Alex Charbonneau SO-2 St. John's (Minn.) 2:35.54 2:07.37 1:49.00 2:02.47 2:09.82 2:00.02
33 Jordan Pesik SR-4 St. Olaf 2:33.39 2:23.57 1:29.58 2:02.71 2:27.26 1:28.36
34 Jack Micholic SR-4 Hamline 2:38.44 1:57.91 2:05.28 2:02.82 2:00.37 2:11.42
42 Evan Jones SO-2 Gustavus Adolphus 1:43.11 2:35.29 2:15.41 2:04.23 1:55.54 2:21.63
  Tayeb Zaidi SO-2 Macalester NT NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Camden Sikes FR-1 Carleton 1:58.05 2:08.57 1:28.83 1:56.88 2:24.94 2:10.91
8 Ryley Sandberg FR-1 Gustavus Adolphus 2:20.81 2:19.64 2:07.90 1:57.34 2:12.60 2:30.20
9 Ben Withbroe SO-2 Carleton 1:57.38 2:22.03 1:42.12 1:57.38 1:36.26 1:37.43
10 Andrew Nelson   Minnesota RunningClub 2:23.54 1:35.30 1:57.65 1:57.65 1:54.12 2:29.42
11 Sam Longenbach SO-2 St. Olaf 2:33.72 1:32.23 1:29.87 1:58.24 2:08.89 2:08.89
13 Kyle Fredrickson SO-2 Gustavus Adolphus 2:12.58 1:34.70 1:39.43 1:58.37 1:34.70 1:46.54
14 Sam Jewson FR-1 Hamline 2:15.60 2:34.63 1:26.83 1:58.94 2:20.35 2:03.70
17 Will Zimmerman SO-2 St. John's (Minn.) 2:02.03 2:15.19 2:17.58 1:59.63 1:46.47 2:12.79
19 Nate Webster SO-2 St. Olaf 2:11.73 1:40.59 2:27.30 1:59.75 1:31.01 1:51.37
39 Cole Konczal JR-3 Hamline 1:28.98 2:12.23 2:30.77 2:03.58 1:46.28 2:06.06
  Charlie Raasch FR-1 St. John's (Minn.) NT NT NT NT NT NT
  Joe Coffey SO-2 St. Olaf NT NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Donson Cook-Gallardo FR-1 Carleton 1:52.09 2:08.91 1:25.19
2 Matt Rosen   Unat 1:53.70 2:17.58 2:16.44
3 Tony Joyer FR-1 Minnesota 1:56.21 1:55.05 1:58.54
4 Zach Gearman SR-4 Minnesota State 1:56.24 1:58.57 2:18.33
5 Sam Carlson   Unat 1:56.81 1:21.77 2:22.51
6 Doug Mueller JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:56.85 1:40.50 1:48.67
12 Cole O'Brien SO-2 Minnesota 1:58.29 2:16.04 2:21.95
15 Ryan Bugler SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.16 2:06.31 2:31.34
16 Jake Greeneway SR-4 St. Olaf 1:59.62 2:17.57 1:51.25
22 Riley Macon SO-2 Minnesota 2:00.14 1:36.12 1:46.93
  Jack Percival JR-3 Carleton NT NT NT
  Derek Finsterwalder   Unat NT NT NT