April 18, 2015
|
Carleton College - Northfield, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Thomas Feichtinger JR-3 St. John's (Minn.) 3:38.89 4:53.41 3:52.86 3:01.63 4:27.79
2 Steph Lemke   Unat 2:57.47 4:39.22 3:56.62 4:15.55 5:02.88
3 Sean Bjork SO-2 St. Olaf 3:48.10 4:14.24 3:57.60 3:43.35 4:59.38
4 Jake Brown SR-4 St. Olaf 4:44.87 4:20.93 3:59.38 4:20.93 4:23.32
5 Noah Laack-Veeder SR-4 Carleton 3:57.16 3:42.79 3:59.55 3:23.62 4:25.90
6 Keith Ketola FR-1 St. Olaf 4:44.78 3:51.23 4:03.40 5:11.56 5:11.56
7 Kyle Wagener SR-4 St. Olaf 5:06.85 4:03.53 4:03.53 4:20.58 3:09.96
8 Thomas Knobbe SO-2 Gustavus Adolphus 2:51.27 3:54.88 4:04.66 3:47.54 3:13.29
9 Charlie Lawrence FR-1 Minnesota 5:13.21 3:27.99 4:04.69 4:58.53 4:04.69
10 Tayler Aarness FR-1 St. Olaf 4:19.43 4:19.43 4:04.74 4:43.90 4:39.01
11 Nick Sokolowski FR-1 St. Olaf 3:18.49 4:27.11 4:05.05 4:36.91 3:30.75
12 James Logan SO-2 Hamline 3:16.32 4:52.03 4:05.40 3:18.78 2:51.78
13 Kyle Rossow SR-4 St. John's (Minn.) 5:01.97 3:26.22 4:05.50 5:16.70 3:16.40
14 Dillon Davis   Unat 3:58.16 3:48.34 4:05.52 4:25.17 3:18.88
15 John Christian   Unat 3:19.56 5:03.03 4:06.36 3:49.12 3:49.12
16 Thor Laack-Veeder SR-4 Carleton 4:26.26 2:56.68 4:08.84 5:01.10 4:06.36
17 Unknown   3:44.30 5:19.01 4:09.22 3:44.30 3:31.84
18 Evan Jones SO-2 Gustavus Adolphus 4:26.13 2:55.75 4:11.06 5:01.28 4:53.74
19 Matthew Burgstahler FR-1 St. John's (Minn.) 3:31.75 5:25.19 4:12.08 3:34.27 5:20.15
20 Calvin Lehn JR-3 St. Olaf 2:57.17 5:13.84 4:13.09 5:23.96 3:14.88
21 Erik Gartland SR-4 St. Olaf 4:20.72 4:35.90 4:13.12 4:13.12 3:37.69
22 Nathan Rock JR-3 Hamline 3:40.31 3:52.97 4:13.22 3:45.37 4:25.89
23 Garrett Bembenek   Minnesota RunningClub 5:17.87 5:00.07 4:14.29 3:15.81 4:42.27
24 Jon Olsen   Minnesota RunningClub 4:19.70 4:27.33 4:14.60 4:40.06 5:02.98
25 Zach Hinz FR-1 St. Olaf 5:11.27 5:29.13 4:15.14 4:55.97 4:48.31
26 Colton Rod SR-4 St. Olaf 4:37.48 4:45.19 4:16.92 5:05.74 5:05.74
27 Ryan Hanselman FR-1 Carleton 5:14.63 3:54.68 4:17.89 3:36.63 3:00.53
28 Kristian Aardahl SO-2 Concordia-Moorhead 5:01.78 3:21.19 4:17.93 3:59.88 3:39.24
29 Alex Kunz SO-2 St. Olaf 3:58.50 4:34.80 4:19.24 3:37.77 4:16.65
30 Ernesto Polania-Gonzalez SO-2 Carleton 4:27.20 5:34.64 4:19.41 4:09.04 3:53.47
31 Ben Lattimore   Minnesota RunningClub 5:08.49 5:39.86 4:21.43 5:00.65 5:26.79
32 Andrew Ruvkun FR-1 Carleton 4:26.91 4:53.07 4:21.67 3:13.64 3:24.11
33 Andrew Etteldorf SO-2 Carleton 3:21.52 4:08.63 4:21.71 4:08.63 3:26.75
34 Lucas Malimanek SO-2 Bethany Lutheran 3:19.75 4:49.11 4:22.82 4:51.73 3:48.66
35 Luke Rosenbaum JR-3 Martin Luther 5:30.33 4:37.48 4:24.26 5:11.83 3:04.99
36 Tyler Lerbakken SO-2 Hamline 3:58.66 5:39.42 4:25.17 4:06.61 4:09.26
37 Michael Nelson FR-1 St. John's (Minn.) 4:37.10 4:39.77 4:26.44 5:19.73 5:35.72
38 Zachary Peterson SO-2 Hamline 4:18.47 5:25.09 4:26.46 4:15.81 5:27.75
39 Michael Collins JR-3 St. John's (Minn.) 4:00.44 4:21.81 4:27.15 5:25.93 3:07.01
40 Ben Levy SR-4 Carleton 3:47.59 5:18.63 4:27.75 3:47.59 5:40.05
41 Austin Zollner SO-2 Gustavus Adolphus 4:04.59 5:25.23 4:28.78 3:10.84 4:31.47
42 Syver Johansen FR-1 St. Olaf 3:44.20 3:57.71 4:30.12 5:13.34 5:10.64
43 Brian Klein JR-3 St. Olaf 3:31.27 3:31.27 4:30.85 3:44.81 4:49.81
44 Sean Ahlness FR-1 Hamline 3:42.86 4:23.63 4:31.78 5:07.12 4:29.07
45 Joey Chmelik FR-1 St. Olaf 5:43.06 5:51.23 4:32.27 5:32.17 5:34.90
46 Dan Buchmeier FR-1 St. Olaf 5:14.44 5:25.37 4:33.42 5:36.31 5:47.25
47 Anthony Paladie FR-1 Hamline 3:52.74 4:06.43 4:33.81 3:39.05 4:28.34
48 Peter Metzdorff JR-3 St. John's (Minn.) 5:07.25 5:48.77 4:36.80 3:33.14 5:10.02
49 Ben Sullivan SO-2 Concordia-Moorhead 5:13.29 4:25.74 4:39.72 3:46.58 5:44.06
50 Daniel Tiernan JR-3 Minnesota-Morris 5:11.63 6:04.97 4:40.74 5:22.86 5:34.08
51 Bailey Denzer JR-3 Minnesota-Morris 3:27.65 5:18.58 4:44.44 5:07.20 4:41.60
52 Bill Grimm   Carleton 5:41.55 3:44.85 4:44.62 5:10.24 4:27.55
53 Andrew LeBeau SR-4 Hamline 6:10.90 4:13.15 4:54.36 5:38.52 3:37.83
54 Gabriel Davila FR-1 Minnesota-Morris 6:23.56 3:32.43 4:55.04 6:11.75 4:28.49
55 Kevin Dudley FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.96 5:36.76 4:55.40 4:19.96 6:09.25
56 Schuyler Moore FR-1 Minnesota-Morris 4:55.60 5:22.21 4:55.60 6:12.46 3:59.44
57 Daniel Schneck SR-4 Concordia-Moorhead 5:00.54 5:57.65 5:00.54 5:00.54 5:33.60
58 Mitch Messner SR-4 Concordia-Moorhead 6:21.65 5:44.72 5:07.78 6:40.12 5:29.33
  Hiroshi Nakajima FR-1 Carleton NT NT NT NT NT
  Carl Wahlin SO-2 Concordia-Moorhead NT NT NT NT NT
  Josh Blankenship JR-3 Gustavus Adolphus NT NT NT NT NT
  Ronnie Stimson JR-3 Hamline NT NT NT NT NT
  Ben Neubecker SO-2 St. Olaf NT NT NT NT NT
  Peter Metzdorff JR-3 St. John's (Minn.) NT NT NT NT NT
  Keegan Conrad FR-1 St. John's (Minn.) NT NT NT NT NT
  Mike Okeson   Unat NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
39 Michael Collins JR-3 St. John's (Minn.) 5:17.91 4:27.15 3:12.35
42 Syver Johansen FR-1 St. Olaf 3:38.80 4:30.12 4:13.92
44 Sean Ahlness FR-1 Hamline 5:45.16 4:31.78 3:29.27
45 Joey Chmelik FR-1 St. Olaf 5:07.67 4:32.27 5:45.79
46 Dan Buchmeier FR-1 St. Olaf 4:33.42 4:33.42 4:00.61
49 Ben Sullivan SO-2 Concordia-Moorhead 4:48.12 4:39.72 5:16.09
51 Bailey Denzer JR-3 Minnesota-Morris 6:09.78 4:44.44 4:07.47
52 Bill Grimm   Carleton 3:27.78 4:44.62 4:27.55
53 Andrew LeBeau SR-4 Hamline 5:38.52 4:54.36 5:32.63
54 Gabriel Davila FR-1 Minnesota-Morris 5:33.40 4:55.04 3:58.99
55 Kevin Dudley FR-1 St. John's (Minn.) 4:14.05 4:55.40 6:00.39
56 Schuyler Moore FR-1 Minnesota-Morris 5:39.94 4:55.60 4:40.82
57 Daniel Schneck SR-4 Concordia-Moorhead 4:12.46 5:00.54 6:03.66
58 Mitch Messner SR-4 Concordia-Moorhead 6:00.11 5:07.78 3:38.53
  Josh Blankenship JR-3 Gustavus Adolphus NT NT NT
  Mike Okeson   Unat NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
29 Alex Kunz SO-2 St. Olaf 4:47.76 4:14.06 4:19.24 4:37.39
32 Andrew Ruvkun FR-1 Carleton 3:21.49 5:06.16 4:21.67 3:08.41
33 Andrew Etteldorf SO-2 Carleton 4:21.71 3:18.90 4:21.71 3:42.46
34 Lucas Malimanek SO-2 Bethany Lutheran 5:15.39 4:09.68 4:22.82 5:23.27
35 Luke Rosenbaum JR-3 Martin Luther 5:32.97 4:03.12 4:24.26 4:11.05
36 Tyler Lerbakken SO-2 Hamline 4:38.43 4:33.13 4:25.17 5:20.86
37 Michael Nelson FR-1 St. John's (Minn.) 4:05.13 5:01.08 4:26.44 5:43.71
38 Zachary Peterson SO-2 Hamline 4:55.77 5:09.10 4:26.46 3:25.18
40 Ben Levy SR-4 Carleton 3:31.53 3:18.14 4:27.75 4:00.98
41 Austin Zollner SO-2 Gustavus Adolphus 3:53.84 5:44.04 4:28.78 4:07.28
43 Brian Klein JR-3 St. Olaf 5:22.32 4:57.94 4:30.85 5:30.44
47 Anthony Paladie FR-1 Hamline 3:14.41 4:03.69 4:33.81 3:52.74
48 Peter Metzdorff JR-3 St. John's (Minn.) 5:59.84 5:37.70 4:36.80 5:04.48
50 Daniel Tiernan JR-3 Minnesota-Morris 3:16.52 5:17.24 4:40.74 4:51.97
  Peter Metzdorff JR-3 St. John's (Minn.) NT NT NT NT
  Ben Neubecker SO-2 St. Olaf NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Thomas Knobbe SO-2 Gustavus Adolphus 3:40.20 4:51.15 3:23.07 4:21.79 4:04.66 4:26.68
17 Unknown   4:49.10 4:51.59 4:46.61 3:34.33 4:09.22 4:09.22
18 Evan Jones SO-2 Gustavus Adolphus 4:11.06 4:21.11 5:18.85 3:33.41 4:11.06 4:21.11
19 Matthew Burgstahler FR-1 St. John's (Minn.) 4:27.21 4:22.17 4:02.00 5:07.54 4:12.08 4:32.25
21 Erik Gartland SR-4 St. Olaf 4:48.56 3:17.44 4:28.31 3:57.94 4:13.12 5:21.47
22 Nathan Rock JR-3 Hamline 3:27.64 4:13.22 4:30.95 5:19.06 4:13.22 4:05.63
23 Garrett Bembenek   Minnesota RunningClub 4:14.29 5:20.41 2:58.01 3:41.24 4:14.29 5:10.24
24 Jon Olsen   Minnesota RunningClub 3:00.77 5:25.89 4:29.88 3:33.87 4:14.60 3:31.32
25 Zach Hinz FR-1 St. Olaf 4:58.52 3:16.46 3:26.67 3:59.84 4:15.14 4:17.70
26 Colton Rod SR-4 St. Olaf 5:13.45 5:13.45 3:51.23 4:47.75 4:16.92 3:17.83
27 Ryan Hanselman FR-1 Carleton 3:49.53 3:59.84 4:10.16 4:30.79 4:17.89 3:10.84
28 Kristian Aardahl SO-2 Concordia-Moorhead 5:30.15 4:48.89 3:23.77 5:22.42 4:17.93 3:16.03
30 Ernesto Polania-Gonzalez SO-2 Carleton 4:50.54 5:29.45 3:09.37 5:21.67 4:19.41 4:22.01
31 Ben Lattimore   Minnesota RunningClub 5:37.25 5:16.33 5:37.25 5:18.95 4:21.43 5:13.72
  Ronnie Stimson JR-3 Hamline NT NT NT NT NT NT
  Hiroshi Nakajima FR-1 Carleton NT NT NT NT NT NT
  Keegan Conrad FR-1 St. John's (Minn.) NT NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Thomas Feichtinger JR-3 St. John's (Minn.) 4:06.84 3:52.86 2:49.99
2 Steph Lemke   Unat 4:29.75 3:56.62 2:55.10
3 Sean Bjork SO-2 St. Olaf 4:54.63 3:57.60 2:51.08
4 Jake Brown SR-4 St. Olaf 4:06.57 3:59.38 4:52.05
5 Noah Laack-Veeder SR-4 Carleton 4:47.46 3:59.55 3:42.79
6 Keith Ketola FR-1 St. Olaf 4:32.61 4:03.40 3:46.37
7 Kyle Wagener SR-4 St. Olaf 4:44.93 4:03.53 3:46.49
9 Charlie Lawrence FR-1 Minnesota 4:43.84 4:04.69 4:29.16
10 Tayler Aarness FR-1 St. Olaf 4:29.22 4:04.74 4:41.45
11 Nick Sokolowski FR-1 St. Olaf 5:03.87 4:05.05 5:16.12
12 James Logan SO-2 Hamline 4:20.13 4:05.40 4:42.21
13 Kyle Rossow SR-4 St. John's (Minn.) 4:57.06 4:05.50 3:36.04
14 Dillon Davis   Unat 4:05.52 4:05.52 3:21.33
15 John Christian   Unat 4:08.83 4:06.36 3:12.16
16 Thor Laack-Veeder SR-4 Carleton 5:21.01 4:08.84 4:33.73
20 Calvin Lehn JR-3 St. Olaf 3:45.25 4:13.09 4:05.50
  Carl Wahlin SO-2 Concordia-Moorhead NT NT NT