April 11, 2015
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Emily Gapinski JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:12.84 1:40.96
2 Megan Terukina JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:15.87 2:36.25
3 Kayla Roberge SR-4 Augsburg 2:16.26 2:44.88
4 Rebecca Wesley SR-4 Bethel (Minn.) 2:16.64 1:47.95
5 Paige Peschel   UNAT-Minnesota 2:17.66 2:35.56
6 Erin Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 2:18.18 2:58.26
7 Irene Gibson SR-4 Macalester 2:19.18 1:37.43
8 Nicole Balzer SO-2 Bethel (Minn.) 2:20.17 2:27.18
9 Carly Barton SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:21.09 1:50.05
10 Abbey Schnaith JR-3 St. Olaf 2:21.82 2:27.50
11 Blythe Whealy JR-3 Bethel (Minn.) 2:23.41 2:40.62
12 Aimee Junget JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:23.42 1:40.40
13 Haley Bollum   Minnesota Running Club 2:23.60 2:10.68
14 Maria Hauer FR-1 St. Cloud State 2:23.99 2:35.51
15 Annie Haakenstad   UNAT-Minnesota 2:24.01 1:40.81
16 Allison Pillar SO-2 Macalester 2:24.27 1:56.86
17 Caitlin Toner SR-4 Macalester 2:24.45 3:00.57
18 Kaylee Roelike SO-2 St. Cloud State 2:24.55 2:05.76
19 Kate Bishop   UNAT-Minnesota 2:24.81 1:48.61
20 Hannah Helstad FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:25.79 1:49.35
21 Lindsey Chavez FR-1 Carleton 2:26.68 2:14.95
22 Hannah Goemann SO-2 Minnesota-Morris 2:27.05 1:53.23
23 Samantha Ekman FR-1 Minnesota-Duluth 2:27.25 2:11.06
24 Rachel Sakry SO-2 St. Cloud State 2:27.25 2:21.36
25 Ellen Brady SR-4 Macalester 2:27.48 2:08.31
26 Brenna Kennedy JR-3 Hamline 2:27.77 3:04.72
27 Maggie Marcus JR-3 Concordia-St. Paul 2:27.92 1:47.99
28 Rachel Stairs JR-3 Wis.-River Falls 2:27.94 2:07.23
29 Tristan Sproul FR-1 St. Cloud State 2:28.43 2:47.73
30 Dorrian Jaffe FR-1 Carleton 2:29.20 2:30.70
31 Lily Rogers-Grant SO-2 Macalester 2:29.70 2:52.16
32 Sarah Bransford SR-4 St. Olaf 2:29.81 2:32.81
33 Gretchen Greene SO-2 Macalester 2:29.86 3:08.83
34 Julia Giefer FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:30.02 1:55.52
35 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 2:30.10 3:07.63
36 Stefani Weimholt   Minnesota Running Club 2:30.41 3:08.02
37 Kathrene Garcia FR-1 Macalester 2:30.43 2:01.85
38 Whitney Klassen FR-1 U of Northwestern Saint Paul 2:30.43 2:49.99
39 Laura Werking   UNAT-Minnesota 2:30.49 3:06.61
40 Maricia Pacheo   Minnesota Running Club 2:33.14 3:05.30
41 McKinzie Fettig FR-1 Bethel (Minn.) 2:33.35 2:16.49
42 Emma Hayes SO-2 Wis.-River Falls 2:35.63 2:54.31
43 Siri Block FR-1 St. Olaf 2:36.22 3:13.72
44 Natalie Kintop SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:36.24 2:15.93
45 Jordan Gray FR-1 Concordia-St. Paul 2:37.59 3:21.72
46 Meagan Weisshahn FR-1 Wis.-River Falls 2:38.81 3:07.40
47 Alexa Botelho FR-1 Carleton 2:38.89 3:24.97
48 Anna Holten JR-3 St. Olaf 2:41.63 3:01.03
49 Rachel Hoober FR-1 St. Olaf 2:46.77 2:41.77
50 Rachel Thaemert SO-2 Concordia-St. Paul 2:49.42 2:24.01
51 Jerlie Jensen JR-3 St. Olaf 2:50.30 3:37.99
52 Kiley Hallgren SO-2 Minnesota-Morris 2:52.08 2:41.76
53 Stella Arndorfer JR-3 St. Olaf 2:53.47 2:29.19
54 Maddie Tait FR-1 St. Olaf 2:55.28 3:11.06
55 Marra Evans JR-3 St. Olaf 2:55.62 3:00.89
56 Charissa Wedin SO-2 U of Northwestern Saint Paul 3:06.28 3:15.60
57 Dominique Ward SO-2 U of Northwestern Saint Paul 3:24.22 3:07.89
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Emily Gapinski JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:52.92 2:12.84 2:22.14 2:11.52
2 Megan Terukina JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:00.93 2:15.87 1:58.21 1:47.34
3 Kayla Roberge SR-4 Augsburg 2:10.81 2:16.26 2:02.64 2:35.34
4 Rebecca Wesley SR-4 Bethel (Minn.) 1:58.88 2:16.64 2:34.41 2:46.70
5 Paige Peschel   UNAT-Minnesota 1:44.63 2:17.66 2:47.95 1:58.39
7 Irene Gibson SR-4 Macalester 1:37.43 2:19.18 1:45.78 1:45.78
9 Carly Barton SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:16.86 2:21.09 2:23.92 2:12.63
15 Annie Haakenstad   UNAT-Minnesota 2:16.81 2:24.01 2:12.49 2:34.09
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Erin Alpers FR-1 Bethel (Minn.) 2:02.98 2:18.18 2:33.38
8 Nicole Balzer SO-2 Bethel (Minn.) 2:04.76 2:20.17 1:57.75
10 Abbey Schnaith JR-3 St. Olaf 2:55.86 2:21.82 2:01.97
11 Blythe Whealy JR-3 Bethel (Minn.) 2:36.32 2:23.41 2:49.23
12 Aimee Junget JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:33.46 2:23.42 1:49.00
17 Caitlin Toner SR-4 Macalester 2:40.34 2:24.45 1:58.45
18 Kaylee Roelike SO-2 St. Cloud State 1:54.20 2:24.55 2:46.24
19 Kate Bishop   UNAT-Minnesota 2:45.09 2:24.81 1:54.40
20 Hannah Helstad FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:33.08 2:25.79 3:05.16
22 Hannah Goemann SO-2 Minnesota-Morris 2:22.64 2:27.05 2:13.82
24 Rachel Sakry SO-2 St. Cloud State 1:47.50 2:27.25 2:59.65
27 Maggie Marcus JR-3 Concordia-St. Paul 2:29.40 2:27.92 2:14.61
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Haley Bollum   Minnesota Running Club 1:52.01 2:23.60
14 Maria Hauer FR-1 St. Cloud State 2:15.35 2:23.99
16 Allison Pillar SO-2 Macalester 1:45.32 2:24.27
21 Lindsey Chavez FR-1 Carleton 2:12.02 2:26.68
23 Samantha Ekman FR-1 Minnesota-Duluth 1:47.50 2:27.25
25 Ellen Brady SR-4 Macalester 2:02.41 2:27.48
26 Brenna Kennedy JR-3 Hamline 2:05.61 2:27.77
29 Tristan Sproul FR-1 St. Cloud State 1:46.87 2:28.43
30 Dorrian Jaffe FR-1 Carleton 2:12.79 2:29.20
38 Whitney Klassen FR-1 U of Northwestern Saint Paul 2:33.44 2:30.43
45 Jordan Gray FR-1 Concordia-St. Paul 1:51.89 2:37.59
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
28 Rachel Stairs JR-3 Wis.-River Falls 3:07.89 2:47.18 1:52.44 2:13.15 2:27.94 1:52.44 3:00.49
31 Lily Rogers-Grant SO-2 Macalester 2:05.75 3:02.64 2:34.20 2:37.19 2:29.70 3:08.63 2:25.21
32 Sarah Bransford SR-4 St. Olaf 2:44.80 2:05.84 2:22.32 3:08.76 2:29.81 1:59.85 1:47.87
33 Gretchen Greene SO-2 Macalester 3:07.33 3:04.33 3:08.83 1:56.89 2:29.86 1:46.40 1:58.39
34 Julia Giefer FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:48.02 2:39.03 3:01.53 3:06.03 2:30.02 3:13.53 1:48.02
35 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 3:00.12 3:03.13 2:42.11 2:39.11 2:30.10 3:07.63 1:49.58
36 Stefani Weimholt   Minnesota Running Club 2:37.93 2:28.91 2:31.92 2:13.87 2:30.41 2:28.91 1:57.32
37 Kathrene Garcia FR-1 Macalester 3:05.03 2:16.90 2:12.38 2:22.91 2:30.43 1:49.82 2:53.00
39 Laura Werking   UNAT-Minnesota 3:12.63 1:55.88 2:36.51 2:38.02 2:30.49 1:49.86 2:06.42
41 McKinzie Fettig FR-1 Bethel (Minn.) 1:47.35 1:53.48 1:47.35 1:58.08 2:33.35 1:48.88 2:02.68
42 Emma Hayes SO-2 Wis.-River Falls 2:52.75 2:52.75 2:09.18 2:16.96 2:35.63 3:19.21 2:48.08
44 Natalie Kintop SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:48.74 2:58.12 2:14.37 2:31.56 2:36.24 2:26.87 2:53.43
46 Meagan Weisshahn FR-1 Wis.-River Falls 2:13.40 2:18.17 2:18.17 2:46.75 2:38.81 3:24.87 1:54.35
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
40 Maricia Pacheo   Minnesota Running Club 2:33.14
43 Siri Block FR-1 St. Olaf 2:36.22
47 Alexa Botelho FR-1 Carleton 2:38.89
48 Anna Holten JR-3 St. Olaf 2:41.63
49 Rachel Hoober FR-1 St. Olaf 2:46.77
50 Rachel Thaemert SO-2 Concordia-St. Paul 2:49.42
51 Jerlie Jensen JR-3 St. Olaf 2:50.30
52 Kiley Hallgren SO-2 Minnesota-Morris 2:52.08
53 Stella Arndorfer JR-3 St. Olaf 2:53.47
54 Maddie Tait FR-1 St. Olaf 2:55.28
55 Marra Evans JR-3 St. Olaf 2:55.62
56 Charissa Wedin SO-2 U of Northwestern Saint Paul 3:06.28
57 Dominique Ward SO-2 U of Northwestern Saint Paul 3:24.22