March 27-28, 2015
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Calvin Nitz JR-3 Michigan Tech 15:28.70 15:10.49 14:15.86 10
2 Grant Bell SR-4 Augustana (Ill.) 11:06.07 15:12.42 12:00.82 8
3 Drew Burmahl   Unattached 17:10.18 15:19.80 12:25.04 7
4 Isaac Jensen SO-2 Luther 19:40.39 15:22.18 15:49.85 6
5 Chase Robles JR-3 Wisconsin Lutheran 13:15.97 15:25.54 11:34.16 5
6 Daniel Kulas SO-2 Michigan Tech 12:51.77 15:29.84 19:59.50 4
7 Juan Barajas SO-2 Harper College 16:46.50 15:31.94 19:15.61 3
8 Eric Parsell   Michigan Tech 18:35.55 15:37.43 16:05.56 2
9 Chad Pollock SO-2 Michigan Tech 20:18.77 15:44.78 16:13.13 1
10 Matt Rosene SR-4 Luther 16:44.10 15:47.26 17:12.52 -
11 Michael Whaley SO-2 Augustana (Ill.) 18:01.82 15:48.96 18:39.78 -
12 Erik Duethman FR-1 Luther 12:02.48 15:50.63 13:09.03 -
13 Bryce Hefty FR-1 Luther 15:03.29 15:50.83 16:19.36 -
14 Thomas Bernard SO-2 Augustana (Ill.) 16:22.09 15:53.48 11:45.58 -
15 Jacob Griffith JR-3 Millikin 18:26.61 15:53.97 16:41.67 -
16 Grant Brown   Michigan Tech 13:31.52 15:54.72 19:43.86 -
17 Ryan Mattson FR-1 Michigan Tech 11:09.22 15:56.03 14:29.99 -
18 Andrew Johnson SR-4 Luther 14:53.09 16:00.31 18:14.76 -
19 Emil Kozakiewicz FR-1 Harper College 14:06.57 16:02.01 20:12.14 -
20 Justin Velzke SR-4 Luther 13:58.65 16:03.96 13:00.81 -
21 Patrick Finnegan FR-1 Luther 12:54.76 16:08.45 13:14.13 -
22 Travis Houle SR-4 Luther 17:58.51 16:11.63 13:16.74 -
23 nathan LaBarge JR-3 Michigan Tech 12:29.98 16:14.00 15:35.04 -
24 John Freude SR-4 Luther 12:30.34 16:14.46 16:53.44 -
25 Tom Wentworth SO Marquette University 12:33.56 16:18.64 20:52.66 -
26 Luke Lumbar FR-1 Luther 14:22.38 16:19.97 12:34.58 -
27 Sam Wallace SR-4 Wisconsin Lutheran 12:55.98 16:22.25 14:44.03 -
28 Anthony Peters FR-1 St. Ambrose 18:50.42 16:22.97 13:35.87 -
29 Grant Colborn   St. Ambrose 19:00.41 16:23.11 14:44.80 -
30 Kyle Hanson SO-2 Michigan Tech 19:40.31 16:23.59 13:56.06 -
31 Peter Franscissan FR-1 Augustana (Ill.) 20:10.25 16:23.94 11:58.28 -
32 Chris Saladin SO-2 Augustana (Ill.) 17:26.99 16:27.72 15:38.34 -
33 Marcus Shamberg   Michigan Tech 12:49.02 16:38.72 19:28.51 -
34 Trever Schwichtenberg SO-2 Luther 17:22.64 16:42.53 21:03.19 -
35 Shane O'Leary JR-3 Luther 14:23.68 16:44.27 17:24.44 -
36 Eddie Grahm   Iowa T&F Club 17:48.86 16:48.35 17:28.69 -
37 Daniel Byrne SO-2 Michigan Tech 12:16.40 16:48.76 14:37.63 -
38 Zach Hulliberger FR-1 Olivet Nazarene 19:04.17 16:52.54 13:50.29 -
39 Simon Eddy   Michigan Tech 13:51.34 16:53.83 19:25.91 -
40 Daniel Gustas FR-1 Olivet Nazarene 14:24.00 16:56.47 13:33.18 -
41 Matthew Gausmann JR-3 Luther 18:53.37 17:01.05 17:41.90 -
42 Tim Semmen JR-3 Luther 13:07.82 17:03.14 15:51.52 -
43 Jordan Franks JR-3 Augustana (Ill.) 16:32.73 17:03.43 21:39.76 -
44 Christian Deranek FR-1 Luther 17:32.15 17:11.52 18:44.36 -
45 Jordan Boge FR-1 Luther 18:57.39 17:13.99 14:18.22 -
46 Dan Vrobel SO Marquette University 20:02.51 17:16.64 13:38.95 -
47 Tim Wiltshire SO-2 Augustana (Ill.) 20:03.59 17:17.57 21:57.72 -
48 Cory Burkwald   Michigan Tech 13:13.03 17:23.45 17:33.89 -
49 Ian Punke SR-4 Luther 21:38.15 17:26.89 17:05.96 -
50 Timmy Smith FR-1 Olivet Nazarene 16:15.06 17:28.45 21:08.63 -
51 Brian Leightner JR Marquette University 17:50.32 17:29.33 20:17.23 -
52 Nicholas Woodward FR-1 Olivet Nazarene 21:30.89 17:29.50 14:52.08 -
53 Ryan Hull JR-3 Olivet Nazarene 21:13.95 17:32.85 15:58.10 -
54 Sebastian Ramirez SO-2 Harper College 12:50.92 17:36.05 14:57.65 -
55 Luke North SO-2 Clarke 16:53.94 17:47.30 17:57.98 -
56 Tyler Gordon SO-2 Olivet Nazarene 19:08.27 18:13.59 13:40.20 -
57 Sam Cooper JR-3 Olivet Nazarene 15:09.79 18:43.19 18:20.73 -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
30 Kyle Hanson SO-2 Michigan Tech 15:24.58 20:59.00 16:23.59 19:20.64 12:57.04 -
31 Peter Franscissan FR-1 Augustana (Ill.) 18:51.54 20:10.25 16:23.94 16:23.94 16:43.62 -
32 Chris Saladin SO-2 Augustana (Ill.) 18:36.13 20:44.53 16:27.72 15:08.71 11:41.29 -
33 Marcus Shamberg   Michigan Tech 17:18.67 13:08.99 16:38.72 18:18.60 12:29.04 -
35 Shane O'Leary JR-3 Luther 16:54.32 17:24.44 16:44.27 14:23.68 17:04.36 -
36 Eddie Grahm   Iowa T&F Club 18:49.36 12:16.10 16:48.35 13:56.93 13:26.68 -
38 Zach Hulliberger FR-1 Olivet Nazarene 12:39.41 16:01.92 16:52.54 16:12.04 20:55.55 -
39 Simon Eddy   Michigan Tech 12:20.10 13:00.65 16:53.83 15:32.73 17:03.97 -
40 Daniel Gustas FR-1 Olivet Nazarene 13:23.02 19:59.44 16:56.47 18:48.29 13:23.02 -
41 Matthew Gausmann JR-3 Luther 19:34.21 20:25.26 17:01.05 19:24.00 21:46.95 -
42 Tim Semmen JR-3 Luther 14:29.67 17:33.84 17:03.14 14:29.67 12:06.43 -
43 Jordan Franks JR-3 Augustana (Ill.) 20:28.12 13:08.05 17:03.43 14:50.39 20:38.35 -
44 Christian Deranek FR-1 Luther 16:50.89 20:48.14 17:11.52 19:35.94 15:07.74 -
45 Jordan Boge FR-1 Luther 21:01.47 13:47.20 17:13.99 17:24.33 13:47.20 -
47 Tim Wiltshire SO-2 Augustana (Ill.) 22:08.09 20:34.71 17:17.57 15:54.57 14:00.44 -
48 Cory Burkwald   Michigan Tech 18:36.50 21:13.01 17:23.45 17:13.02 22:15.62 -
49 Ian Punke SR-4 Luther 18:40.18 16:24.08 17:26.89 20:03.93 22:40.96 -
50 Timmy Smith FR-1 Olivet Nazarene 20:26.69 20:47.66 17:28.45 13:58.76 14:30.22 -
51 Brian Leightner JR Marquette University 17:29.33 17:29.33 17:29.33 13:17.49 21:51.67 -
53 Ryan Hull JR-3 Olivet Nazarene 17:32.85 21:45.54 17:32.85 22:17.12 15:15.98 -
55 Luke North SO-2 Clarke 16:32.59 14:35.19 17:47.30 12:59.13 15:39.23 -
56 Tyler Gordon SO-2 Olivet Nazarene 23:30.74 16:13.30 18:13.59 20:02.95 14:02.07 -
57 Sam Cooper JR-3 Olivet Nazarene 17:58.27 24:20.15 18:43.19 22:16.60 16:05.95 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
10 Matt Rosene SR-4 Luther 15:47.26 20:31.44 12:28.34 18:28.30 -
11 Michael Whaley SO-2 Augustana (Ill.) 15:48.96 20:33.65 17:42.84 18:39.78 -
14 Thomas Bernard SO-2 Augustana (Ill.) 15:53.48 14:56.28 16:12.55 16:50.69 -
15 Jacob Griffith JR-3 Millikin 15:53.97 12:52.72 11:26.86 18:07.53 -
16 Grant Brown   Michigan Tech 15:54.72 20:31.59 17:01.55 17:01.55 -
17 Ryan Mattson FR-1 Michigan Tech 15:56.03 11:47.47 14:58.67 18:57.68 -
18 Andrew Johnson SR-4 Luther 16:00.31 20:38.80 13:17.06 18:14.76 -
19 Emil Kozakiewicz FR-1 Harper College 16:02.01 19:24.04 11:32.65 12:49.61 -
20 Justin Velzke SR-4 Luther 16:03.96 17:40.36 15:15.77 18:38.20 -
21 Patrick Finnegan FR-1 Luther 16:08.45 15:49.09 11:27.60 20:00.88 -
22 Travis Houle SR-4 Luther 16:11.63 11:20.15 15:23.05 17:48.80 -
23 nathan LaBarge JR-3 Michigan Tech 16:14.00 14:26.86 20:56.46 19:58.02 -
24 John Freude SR-4 Luther 16:14.46 17:32.42 14:27.27 16:43.70 -
25 Tom Wentworth SO Marquette University 16:18.64 13:02.92 17:56.51 17:56.51 -
26 Luke Lumbar FR-1 Luther 16:19.97 16:49.37 11:25.98 11:45.58 -
27 Sam Wallace SR-4 Wisconsin Lutheran 16:22.25 17:50.66 13:15.63 16:12.43 -
29 Grant Colborn   St. Ambrose 16:23.11 18:30.92 13:35.99 19:39.74 -
34 Trever Schwichtenberg SO-2 Luther 16:42.53 12:11.85 21:13.22 13:52.10 -
46 Dan Vrobel SO Marquette University 17:16.64 21:35.80 18:08.48 18:29.21 -
52 Nicholas Woodward FR-1 Olivet Nazarene 17:29.50 19:03.96 18:11.48 17:08.51 -
54 Sebastian Ramirez SO-2 Harper College 17:36.05 17:14.93 15:08.21 22:00.07 -
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Calvin Nitz JR-3 Michigan Tech 13:12.13 13:21.24 15:10.49 10
2 Grant Bell SR-4 Augustana (Ill.) 19:37.03 16:07.17 15:12.42 8
3 Drew Burmahl   Unattached 19:00.56 12:25.04 15:19.80 7
4 Isaac Jensen SO-2 Luther 19:03.51 13:22.30 15:22.18 6
5 Chase Robles JR-3 Wisconsin Lutheran 19:07.67 12:38.95 15:25.54 5
6 Daniel Kulas SO-2 Michigan Tech 19:31.60 17:49.32 15:29.84 4
7 Juan Barajas SO-2 Harper College 14:26.71 14:17.39 15:31.94 3
8 Eric Parsell   Michigan Tech 14:13.07 19:13.04 15:37.43 2
9 Chad Pollock SO-2 Michigan Tech 15:35.34 11:10.80 15:44.78 1
12 Erik Duethman FR-1 Luther 18:22.73 11:24.46 15:50.63 -
13 Bryce Hefty FR-1 Luther 17:35.43 13:37.72 15:50.83 -
28 Anthony Peters FR-1 St. Ambrose 16:03.31 16:22.97 16:22.97 -
37 Daniel Byrne SO-2 Michigan Tech 17:29.11 14:57.80 16:48.76 -